Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

monivo
19. bře 2013

@lucie255 já to dělala tak, že jsem maso uvařila, pak jsem ho rozmixovala (s trochou té vody, ve které jsem ho vařila, ono se to pak i lépe mixuje). A pak jsem to zamrazila ve formě na kostky ledu. Dokonce jsem tam i poté přikápla trochu vývaru. No a pak když to bylo již zmrzlé, jednotlivé kostky jsem vyklepla do mikrotenového sáčku a měla v mrazáku. A pak jsem vždy jen do vařené zeleniny přihodila kostku nebo dvě masíčka, ohřála společně a bylo hotovo 🙂

marketma
20. bře 2013

Zdravím, prosím, o nějaký recept kde by byla použita červená řepa, resp. jak jí mám upravit pro 9-ti měsíční dítě. Předem děkuji, M.

blandik
20. bře 2013

@katyxq - prosím, mám na tebe specifický dotaz - lindi vzala na milost muškátovou dýni s rýžovou kaší (kaši vzala jako první a pak si zvykla na dýni, takže konečně po šesti dnech jsme na poměru 90% dýně a 10 kaše)..ale potřebuji koupit další dýni - a nevím, která z dýní - hokaido, máslová /nebo i jiná jestli existuje/ je blízko chuťově té muškátové...a pak jsem dumala nad kombinací dýně a batát - mám ale obavu, jestli to není pro 5m (bude mít 5m v sobotu) příliš těžká kombinace - v tom smyslu, že batát je už složitější potravina než dýně s cuketou třeba..děkuji moc (ps - četla jsem si u tebe v blogu, jak jste bojovaly s alergiemi u Šárky, tak lindi má ekzém přes půl pusy..). chjo.

katyxq
20. bře 2013

@blandik přiznávám se, že muškátovou jsme ještě neměli (napravíme, koupíme 😉), ale hokkaido už se stejně v tuhle roční dobu shánějí obtížně, takže bych zkusila máslovou. Batát mi tězký nepřijde, je vhodný i na první příkrmy, malá ho trávila úplně v pohodě (neměla po něm zácpu ani nebyla nadmutá), nejchutnější je asi pyré z pečených vcelku. Co si tak pamatuju, tak nejlíp trávila dýni, batát a syrové avokádo.
Ale jak Šárka bátát milovala, tak se jich asi přejedla, dýně taky a nebo mi někdo vyměnil dítě 😀, maso a vejce nechtěla a teď má pro změnu nějaké bílkovinné období a ze zeleniny nejradši červenou řepu (ale jedině vcelku vaŕenou nebo pečenou a pak na kostičky nakrájenou, strouhanou nechce, moje nervy).
A k ekzému, jiný způsob, jak spolehlivě přijít na potravinové alergeny, než eliminační dieta není. U kojených dětí je to složitější o to, že do toho vstupují i alergeny ze stravy matky.

blandik
20. bře 2013

@katyxq - já dala jako první příkrm avokádo a chutnalo, ale pak se mi začalo zdát, že na něj začala reagovat, začal ji ekzém červenat..a začala ho i odmítat..takže avokádo je ze hry a luthien mi napsala, že je tam hodně hitsaminu...Batát zatím plánuji vařit v páře s dýní a pak propasírovat - prosím tě, jakou značku kvalitního olivového oleje kupuješ - je jich spusta a já nevím, který vybrat (a pokud kupuješ kokosový olej, tak jaký?)
No já právě už eliminuji dost dlouho a už mi toho moc nezbývá..ale už jsem si dneska došla pro radu, takže zkusím a snad to pomůže.

katyxq
20. bře 2013

@blandik Kokosový olej beru za studena lisovaný a bio, jaký zrovna seženu, teď tu zrovna mám 500ml balení ze Srí Lanky, dovozce deWolfGroup. A olivový olej mi chutná řecký Iliada kalamata extra virgin (dělají ho i v bio verzi, chci zkusit nebo nějaký jiný bio řecký, co se mi podaří koupit), nemám ráda italské a španělské olivové oleje.
A s luthien.k na to určitě přijdete, co malé vadí 😉.

blandik
20. bře 2013

@katyxq děkuji:o)

jj_jj
31. bře 2013

je do prikrmu vhodny i mandlovy olej? Koupila jsem ve zdrave vyzive pro sebe a na obalu prave pisou same pozitiva, tak ze bych se podelila 🙂

leeena_4
31. bře 2013

@katyxq Ahoj Katy, chtěla bych se tě zeptat na množstí příkrmu. Zkoušíme to od minulé soboty a Tomajs byl schopný sníst i 150g, protože jsem četla, že 3. den dát už tolik, kolik dítě sní. Ale nedošlo mi, že mám doma otesánka 😀.
Dnes už jsem dala jen 100 a vztekal se, tak jsem dokojila. Jak rychle mám množstí zvyšovat? Díky za radu 🙂. Jo a ještě jsem někde četla, že cuketa se s mí až od 7. měsíce, je to pravda? Já si to přečetla až po tom, co jsem ji dala.

katyxq
31. bře 2013

@leeena_4 já zas četla cuketu už mezi prvními příkrmy (třeba oloupanou, pokud slupka nadýmá), co autor, to trochu jný názor. Pokud preferuje jídlo a nedělá mu to problém (jako zácpa, bolení, nadýmání), tak ať sní kolik chce, prso pak nabídni, když bude chtít, tak si dá, když ne, tak ne.

leeena_4
31. bře 2013

@katyxq tak to jsi mi potvrdila, co jsem si myslela. Ta knížka je anglická a už jsem tam našla více věcí, co mi nesedí. Já tu cuketu teda neloupala a žádné problémy z toho neměl. Takže myslíš, že neva, když sní už teď týden po zavedení příkrmu klidně 150-200g jídla a už si nedá prso? 🙂. To by jsi mě potěšila, mě všichni říkají, že to je veliká zátěž pro jeho zažívání, ale jí s chutí a hezky spí, nebolí ho nic 🙂. Děkuju 🙂

katyxq
31. bře 2013

@leeena_4 asi tak - co já bych dala za to, kdyby malá tolik snědla, i teď tolik asi nesní (ale začaly jsme jíst z jednoho talíře, tak nemám přehled, asi jí víc - že pak nechce tak brzo kojit nebo saje míň, nestresuju, že nechce jíst a ona jíst začíná 🙂). Dej na své dítě, kdyby na to jeho střeva nebyla připravená, tak by prostě měl trávicí problémy, jen si hlídej ostatní kojení - udržení laktace.

leeena_4
31. bře 2013

@katyxq díky moc za rady 🙂, na tebe dám. Je to zajímavé, že začala jíst právě, když jsi to přestala řešit, to je dobře 🙂. Rozhodně nevypadá, že by měla málo energie 😉. Zatím jsem odsála mlíko, když snědl těch 150g a už nechtěl prso, protože bych ho měla plné moc dlouho. Ale to asi časem přestanu dělat. Jinak kojím přes den po 2-3 hodinách a spí mi cleou noc, někdy se jednou kolem páté ráno napije a spí dál, ale většinou spí 11 hodin v zátahu a mlíka je zatím dost. Stačí, když budu dodržovat, že nemají být dva příkrmy za sebou, ne?

katyxq
31. bře 2013

@leeena_4 Podle mě to souvisí, ona je dost aktivní a navíc svéhlavá, na svůj věk poměrně chytrá (když jíporovnám s ostatníma dětma, tím se nevychloubám, ono je to spíš nápor na naše nervy), nenechá se oblbnout nebo do nečeho tlačit - takže tím, že jsem přestala to řešit, tak jí přestává vadit jíst. O jídlo zájem má strašně velký, jen je spíš ochutnávačka než jedlice, zobe v "poklusu", nemá čas se pořádně najíst.
Pokud odsáváš, tak jen do uvolnění, ona se ta laktace po pár dnech upraví podle poptávky, mezí jídly dodržuj aspoň jedno kojení, prsa aktivně nabízej a mělo by to být OK 🙂.

leeena_4
31. bře 2013

@katyxq na látkařském srazu mi přišla bystrá 😉 A neberu to jako vytahování se😉. To bnude ono, jídlo jí zdržuje v objevování světa 🙂. Dík za rady i laktací 😉. Já odsávám i večer, protože malej pije naposledy kolem osmý a pak až třeba v sedum ráno a to moje prsa nezvládají, takže než jdu spát, kolem půlnoci odsaju. Taky mám jen do uvolnění? nepřijdu tím o mlíko, když nekojím třeba těch 11 hodin v kuse?

katyxq
31. bře 2013

@leeena_4 v tomhle věku by už laktace měla být ustálená a neměly by delší pauzy vadit (ale bez záruky 😉, u nás dlouhé pauzy nikdy nebyly a nejsou)

beruska1982
23. dub 2013

Mám dotaz ráda bych dělala příkrmy doma a zelenina je v krámě kvalitní nebo jsou lepší v dubnu lahvičky?

jasminet
23. dub 2013

@beruska1982 ja som cez zimu varila z mrazenej zeleniny....

milka15
27. kvě 2013

Ahoj, mně se osvědčil kurz vaření příkrmů tady: facebook.com/media/set/?set=a.558008227565947.1073741827.166840410016066&type=1

jarkasj
26. čer 2013

Ahoj maminky, také bojujeme s příkrmy. Večerní kaši už lžičkou zvládáme moc pěkně, ale polední zeleninka nám nejde ☹
Patrikovi je 5 měsíců a zkouším zeleninku asi 10 dní. Dávám vařenou bramboru ( někdy s mrkví, když seženu pěknou ), rozmačkala jsem a přepasírovala přes sítko úplně do hladka, zkoušela smíchat i s mlíčkem, ale stejně mi toho spoustu vyplivl. Na ségřinu radu jsem to promačkla jen lisem na česnek - papkal toho víc, ale ty kousky mrkvičky zas vykadil.
Mám strach mu to nutit, abych mu lžičku a zeleninu vyloženě nezprotivila a ani nemám moc odhad, kolik toho může takový mimčo sníst. I po těch pár lžičkách už vypije jen trochu mlíčka - řekla bych tak polovinu než když příkrm nemá.
Poradíte jak mu "zeleninový obídek" zpříjemnit?? Budu ráda za jakékoli rady a zkušenosti 😉

sarkar
5. črc 2013

@jarkasj Ahoj, tak jak to u vás jde s příkrmy? Jen jsem chtěla napsat, že moje malá kousky mrkve taky vykadila a podle mě je to normální, tuším, že se to děje i u dospělých...někdo kadí třeba celá semínka kukuřice.
Já přikrmuju nějakých 10 dní teď a sní 55g příkrmu, vypije kolem 100ml mlíčka. Každopádně pokud tvůj synek po příkrmu mlíčko už nechce tak bych ho nenutila, kdyby měl hlad, tak si řekne o to dřív ne? 😉
Ráďa baští všechno, co zatím ochutnala (mrkev, brambory, špenát, brokolici, dýni), když jsem ale zkoušela samotnou brokolici tak moc nechtěla...nevím, jestli neměla náladu nebo jestli se jí nelíbila ta konzistence, další den jsem dala brokolici s bramborovým pyré a snědla právě těch 55g a dlabala úplně předpisově.

ebsian
6. črc 2013

Dnes jsme dala poprvé kašičku a místo slíbeného zasycení, se koná noční prdění a buzení co 2-3 hodiny místo jednoho dřív v noci. Tak kašičku raděj nenabízet? Není připravená? Nebo změnit značku? Dávat kaši po koupání? Koupeme v 19h a usíná vesměs až v 21hod..Dostala kaši v 19:30h po koupání..

white_tie
6. črc 2013

@ebsian: Já kaši dávám na večeři, tj. kolem 5 hodiny večer, kolem půl 7 se jde koupat a přímo před spaním dostává mlíko. Kaše je docela těžká, sice zasytí, ale myslím, že malé se líp spí, když to ještě něčím "spláchne".

ebsian
6. črc 2013

@white_tie Takže lepší před koupáním, i když pak jde spát až v 21hod? Ale bylo to fakt asi těžký, budila se co 2 hodiny a výsledek ještě horší, než bez kaše..

white_tie
6. črc 2013

@ebsian: Já si myslím, že je de facto jedno, kdy kaši dáváš, vím, že někdo dává i na snídani. My dáváme mezi tou 4 a 5, pak mívá cca za dvě hoďky mlíko a pak jde spát. Podle mě je lepší, když jí ta kaše trochu vytráví, než půjde spát...

ebsian
6. črc 2013

@white_tie Já to zkusím před koupáním..Třeba to bylo právě tím trávením, jak píšeš, jinak z porce 120ml vody na kaši snědla tak půlku a zbytek kojení..Na poprvé.

dasa88
6. črc 2013

@helik od HAMÉ jsou nejlepší a vím co se do nich dává...dvě tety tam dělají přímo u kojenek (výroba kojenecké výživy) a můžu říct sama za sebe, že hipp,hami atd bych nikdy nedala. Mají na to přísné kontroly a veškeré suroviny tam jdou čerstvé a nejlepší kvality.

jarkasj
7. črc 2013

@sarkar Ahoj, už nám to jde dobře 🙂 sní toho celkem dost a mlíčko potom už nechce vůbec. Už ani nekadí tolik kousků zeleniny, tak to asi nějak stráví 🙂 Už měl bramboru, mrkev, kedlubnu, brokolici, květák a žloutek. Ještě se chystáme na maso, zatím jsem neměla žádný kvalitní, tak se mi do toho moc nechtělo 😖

fireblade
9. črc 2013

Ahojte holky tak my ted začíname s příkrmy a už mam z toho hlavu jak balon.Nekojím tak první mám dat male jídlo a až pak mléko? Mužete mi prosím napsat jak postupujete cely den? at se do toho nějak dostanu děkuji moc.

sarkar
9. črc 2013

@jarkasj Na maso a žloutek se taky chystám, ale ještě dozkouším cuketu a hrášek. Další zeleninu až postupně, tu základní už jinak budeme mít odzkoušenou. Taky jsem jí dneska dopo zkusila dát rýžovou kašičku, ale nechtěla. Možná neměla chuť, zkusím to za chvíli znovu. A všimla jsem si, že nechce jíst aniž by předtím dostala trochu mlíka...postupně jí snižuju dávku, ale třeba dneska měla 65ml mlíka a pak stejně snědla jen 57g příkrmu, což je celkem docela malá dávka. Ale je možný, že jí dneska moc nechutnalo, včera totiž snědla 80g. Mám docela obavy, jak zvládneme to mlíko vyřadit úplně 😖 Ale ještě je čas, je to teprve 15 dní co přikrmujeme.

@fireblade Jo tak to jsme na tom stejně 😀 Ty základní pokyny jsou sice jasný, ale pak se člověk dostane k detailům a ty už nikde vysvětlený nejsou.
Já začala přikrmovat před 2 týdny, začala jsem klasicky mrkví (3dny), pak kombinace mrkev+brambor, mrkev+brambor+dýně, brambor+špenát, brokolice (samotná jí nejela), brambor+brokolice, mrkev+cuketa a dneska měla mrkev+cuketu+brambor. Ty kombinace jsou asi intuitivní...prostě pomalinku zkoušet nový druhy zeleniny, ty doporučený. Malá nechce příkrmy jíst aniž by předtím dostala mlíko, takže dostane vždycky trochu napít a pak se "dorazí" příkrmem. Ale bojím se, aby se mi pak podařilo mlíko úplně eliminovat, no snad jo.
Jinak už teď řeším jak to všechno zkombinovat s ozkoušením kaše, masa a žloutku. Protože je asi blbost zkoušet víc nových věcí v jeden den a dle rad by se měla jedna věc zkoušet tak 2 dny, aby se vypozorovala alergie...