Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

elana
20. dub 2012

@jarkalada dýni jsem měla Hipp, voněla i chutnala krásně. Teď mají v akci v Intersparu krásný máslový dýně, jednu jsem koupila, půlku sdělala do příkrmů (toho bylo jak pro vojsko 😕 ), druhou zamrazila.
@amymol jestli se Ti vařit chce a nevaříš jen kvůli tomu, že nevěříš teď zelenině, tak je dobrý kupovat zeleninu mraženou, od dobrých výrobců (Bonduelle, Findus, Nowaco). Zpracujou ji ten samý den, co ji sklidí (samozřejmě v sezóně, takže není vyhoněná), mražená si uchová i víceméně všechny živiny a ještě je to hrozně pohodlný, nemusíš se s tím čistit, krájet...prostě si jen nakoupíš pytlíky (jednodruhové i směsi) a sypeš do vroucí vody.

jarkalada
20. dub 2012

@amymol no tak když snídáme v osum, pak sváča, až pak tzv."oběd", tak to tak vychází, no 😀
Jo, normálně na pařáčku v hrnci. Prý by se, krom banánu samozřejmě, mělo ze začátku vše dávat nějak tepelně upravený.
Tak dělám i zeleninu. Mně Dr. radila kupovat, když už né bio, tak mraženou zeleninu. Je prý kvalitativně lepší jak z krámu kupovaná. Takže to šoupnu taky jen na pařáček, i třeba rovnou s bramborama a je to za 20 minut hotový. Žádný extra vyvařování to není a je to levnější než skleničky. To spíš někdy udělám třeba jen bramboru takhle a smíchám pak se skleničkou špenátu - ten je zas prej lepší ze skleničky, normální má moc dusičnanů, či co.. 😎

jarkalada
20. dub 2012

@elana koukám, že píšem to samý, nejsi ty náhodou od nás? 😀
Já to dávám vše na páru. Včera jsem dětem tak dělala brambory a pro nás jsem je měla připravený taky k masu.. tak jsem je udělala všechny jen na páře a fakt chutnaj úplně jinak než vymáchaný ve vodě, ani solit jsme je pak tolik nepotřebovali.

jarkalada
20. dub 2012

@elana dneska pojedem kolem Sparu, tak tam zaskočím a zkusím jí teda. Pak dám vědět, jestli šmakovala 😉 😀

amymol
20. dub 2012

@elana
@jarkalada O té mražené jsem taky četla. Děkuju za tip. Takže normálně uvařit, buď ve vodě nebo na páře a pak jen rozmixovat? A přidáváte oliv. olej? Budu muset vyklidit mražák a něco spotřebovat, teď je natřískanej k prasknutí, takže se tam nic nevejde. Holky a uděláte rovnou celý pytlík a dáte zamrazit, nebo vždycky jen na tu konkrétní porci a pak vždy čerstvé? A děláte každý den něco nového nebo třeba totéž dva, tři dny? Já vím, asi se to bude lišit s ohledem na věk dítětě... A příkrmy si zamrazujete do pytlíků, skleniček, nebo takových těch tvořítek na led? Omlouvám se, jsem si vědoma, že se ptám jak blbec 😔

vodni
20. dub 2012

@jarkalada Jé, koukám, že už nemusím mít výčitky kvůli pozdnímu obědu 😉 My to máme cca 8 kojení, cca 11 sváča (mlíko, ovoce...), 14 oběd - zelenina+maso (někdy to vyjde až na 14.30), před 18 kaše, cca 20 před spaním kojení. A průběžně třeba křupky ap. Od toho, jak se to takto ustálilo spí celou noc (cca 20 - 7.30), do té doby jsem v noci kojila 2-3x.

elana
20. dub 2012

@jarkalada jo, vyhmála jsi mě 😀 Dýni zkus, snad tam ještě budou...já ji pořídila v pátek. Ale neřekla bych, že jdou až tak na odbyt, většina lidí asi neví co s tím. Ale v tom příkrmu je to vynikající (já ji udělala s bramborem a jablíčkem, maso jsem použila králíka, ochutila trochu tymiánem a malej se mohl utlouct) a jestli máte Vy, dospěláci, rádi krémový polívky, tak je z toho taky dobrá.

jinak já teda zeleninu nepařím, klasicky vařím, protože to mixuju pak i s tím vývarem. Prcek má rád když je to hodně tekutý, kousky mu nevadí, ale nesmí to být prostě pasta, a jelikož toho za den moc nevypije, tak aspoň takhle dostane do sebe nějakou tu vodu. Ale určitě je lepší pařit, uchová si to víc vitamínů.

oběd máme taky ve 14:00, svačinu v 11, druhou svačinu v 17, večerní kaši ve 20 a pak hned ukládám do postýlky. Snídá kolo 8.

aemmi
20. dub 2012

@jarkalada mně dýně taky šíleně smrdí, jak skleničková, tak i normální, takže to asi tak má být, já už ji dávat nebudu, malá to taky nechce...měla jsme myslím od Hippu a asi Alnaturu - obojí bylo první lžička

aemmi
20. dub 2012

@jarkalada tak ono bys to klidně mohla prohodit, oběd v 11 a sváču kolem tech 15 h, ne? já zase dáváím ovoce brzy ráno, už mezi 8 a 9, něco jako snídaňosvačina 😀 a pak dokojím, protože celý dopoledne spí, takže svačina/přesnídávka dopolko se jaksi nekoná a po spánku má rovnou oběd mezi 12 a 13 h 🙂

elana
20. dub 2012

@amymol já dávám olej spíš slunečnicovej, ale někdy olivovej (když mi přijde, že to k těm chutím ladí víc-např. mám Minestrone mix od Bonduelle a tam to ten oliváč fakt chce), kamarádka přidávala jedině řepkovej (a bývá i ve skleničkách, tak nějaký důvod pro to asi je)

vařím vždycky na konkrétní den a na druhý den (to dám do ledničky) a když se toho povede víc, tak to mrazím, přímo jako porci v Avent nebo Tescoma kelímku. Já totiž kombinuju vaření i skleničky, takže má prcek pestrýho jídla podle mě dost. Taky to těžko odhaduju, dělám to tak, že si připravím čistý talíř, na něj nasypu to, co hodlám uvařit a tak nějak posuzuju jestli tohle jako ty 2-3 porce jsou.

vodni
20. dub 2012

@amymol Já si taky připadám jako blbec 😀 Vždycky se prckovi omlouvám, že se to musím všechno naučit 😉 Zvlášť, když má víc dnů po sobě to samý (ty tři dny po sobě teda u nás často), protože to jinak nezvládnu.. Zeleninu z mrazáku dělám jen porci. Přidávám minikousek másla. Oliv. olej je dost aromatický a malej to pak nechtěl. Maso dělám tak, že dlouho povařím (kuřecí stehna/čtvrtky, hovězí přední), pak rozmixuju s trochou vody z toho vývaru, udělám kuličky, který do jakoby rozplácnu do umělohmotné krabičky, takže mám namražené takové "koblížky" na každou porci. Den předem vždycky vytáhnu na noc rozmrznout do chladničky. Před obědem pak udělám tu zeleninu, dám ji k rozmrzlýmu masu, a když to udělám dřív, tak to pak ještě dohřeju ve vodní lázni. Když je to moc řídký, tak zahustím trochou kaše Sinlac (malý trpí na blití, takže aby to měl hustší). Když nestíhám, tak mám v záloze skleničky.

jarkalada
20. dub 2012

@amymol když to potom zapije mlíčkem, tak olej přidávat nemusíš. Je to kvůli vitamínům, ty jsou lépe vstřebatelné v tucích - a je jedno, jestli z mlíka nebo z oleje.

jarkalada
20. dub 2012

no, tu kecám na netu a už z toho maj skoro rozvařenou kaši 😀

aemmi
20. dub 2012

Jinak já trochu oleje dávám do všeho, je to na lepší kakání 😀

jarkalada
20. dub 2012

@aemmi tak dobré vědět, dávat ho nebudu, už tak kakáme 3x denně 😀 😀

katyxq
20. dub 2012

@amymol Na další příkrm (v tomto případě ovoce) se přechází ve chvíli, kdy je již jedno kojení nebo dávka UM plně nahrazeno příkrmem (zeleninou), obvykle to trvá od první lžičky zhruba měsíc, potom by mezi dvěma příkrmy mělo být kvůli zachování laktace aspoň jedno kojení.

beruska24.9.
20. dub 2012

@anymol - už jsem to tu vícekrát psala, tak zopakuji 😉 jak to bylo u nás.
zelenina od 5m., od 5,5m. jsem přidala do zeleniny maso - to jsem zkoušela v době oběda. od 6m. ovoce (pouze nastrouhané, banán namačkaný, nedusila jsem, ale prý se to má kvůli lepší stravitelnosti - snad). takže po zařazení druhého příkrmu bylo dopoledne ovoce/ovocná přesnídávka, v době oběda mlíčko a na další jídlo (jakoby odpolední sváču) zeleninový/masozeleninový příkrm. asi od 7m. jsem jsem to změnila a má dopoledne ovocnou sváču, v době oběda zeleninu a jinak zatím mlíčko.
starší jedla oběd hodně dlouho až odpoledne, ještě v době, kdy přešla na jeden spánek, měla před spaním jen mlíčko a teprve po probuzení oběd. takže časově to můžeš přizpůsobit jak to vyhovuje tobě a miminku 😉

beruska24.9.
20. dub 2012

@elana - jakou tu dýni kupuješ a jak ji připravuješ?? starší ji nikdy neochutnala, nesehnala jsem ji u nás a mladší ji také zatím neměla, protože jsem ji nikde neviděla. a navíc netuším, co s ní vlastně udělat 😔 ostatní zeleninu (mix.) vařím ve vodě, pak už jen lehce přeběhnu vidličkou. od 8m. chci zkusit už jen krájet.

beruska24.9.
20. dub 2012

@anymol - mraženou zeleninu kupuj ty ´´lepší´´ značky, jinak stojí za houby 😝
vařím na dva dny, prostě mixnu nějakou zeleninu, polovinu zchladím a dám do ledničky na druhý den, druhá polovina k snědku ten den. a přidávám slunečnicový olej.

katyxq
20. dub 2012

@beruska24.9. Dušené ovoce se nadává kvůli stravitelnosti, ale protože varem se denaturuje značná část potencíálně alergenních bílkovin (nejvíc ji je ve slupce, ta se proto loupe kvumli tomuto i kvůli lepší stravitelnosti), pokud ovoce projde vařené, tak se později může totéž zkusit i vařené.

beruska24.9.
20. dub 2012

@katyxq - děkuji za upřesnění! mám dvě děti a stejně jsem si nebyla jistá, proč to dušení/vaření 😔 no, já jedu podle zkušeností z příkrmů u starší, jen když něco nevím nebo už si nepamatuji (téměř 2 roky je dlouhá doba 😀 ), tak se ptám. jinak nikomu svůj názor nevnucuji, jen píši svou zkušenost a ráda si přečtu zkušenosti jiných maminek. kolikrát se člověk opravdu přiučí 😉

katyxq
20. dub 2012

@beruska24.9. Dýni oloupat, odstranit semínka plus vlákna kolem nich (jde to vybrat lžící) a pak normálně uvařit jako jinou zeleninu. Dobrá je máslová dýně nebo hokkaido (ta se pro dospělé ani nemusí loupat, dělám z ní krémovou polévku - dýně, vývar, koření - koriandr, čerstvě mletý pepř, sůl, uvařené rozmixovat, dochutit a případné přidat za studena lisovaný dýňovy olej nebo pražená dýňová semínka, jogurt, smetanu, zakysanou smetanu).

Po vařeném ovoci zkusit syrové, jsem se nějak upsala 😉.

beruska24.9.
20. dub 2012

@katyxq - tak recept si napíši, když seženu, vyzkouším malé i nám tu polévku. krémovou polévku žádnou neznám, nikdy jsem ji nejedla, tak uvidím, co z toho vzejde 😀

to vařené/syrové jsem pochopila 😉

katyxq
20. dub 2012

@beruska24.9. Stejně dělám i jiné krémové polévky - hráškovou (pokud vadí slupky, tak propasírovat), mrkvovou, kedlubnovou nebo brokolicovou (pár kousků před mixováním dám bokem a pak dám do hotové polévky). Pokud se nedá sůl a koření, je to použitelné i pro děti 😉.

elana
20. dub 2012

@beruska24.9. dýni jsem koupila máslovou (butternut squash), jestli máte u Vás někde Interspar, tak je tam teď mají (předpokládám, že ve všech provozovnách), je to taková obrovská krémově zbarvená hruška 😅 a fakt je z toho strašně moc jídla...půlku sdělat pro dospěláky klidně na tu polívku jak psala Katyxq, druhou na příkrmy, dá se i oloupat, nakrájet na kostky a zamrazit po porcích, vaří se jako mrkev (cca. i tak dlouho). A je to fakt dobrý, děti to mívají rády, je sladká, je v ní hodně betakarotenu i vody.

beruska24.9.
20. dub 2012

@elana - tak o Intersparu nevím. na nákupy musíme jezdit x km a většinou to je Billa, Globus, Kaufland a v případě nouze Penny (to mi nějak nesedí). v kauflandu jsem sehnala batáty, které jsem při starší také nemohla nikde sehnat, maličká je miluje, starší je nechce (ale ta je vybíravá od malička). tak třeba se mi někde podaří narazit i na tu ´´obrovskou krémově zbarvenou hrušku´´ 😀
a k tomu zamražení, to myslíš jako syrovou, prostě jen oloupat, nakrájet a zamrazit?? a musím to balíčkovat po porcích nebo by to šlo i zamrazit najednou a pak z toho odebírat??

elana
20. dub 2012

@beruska24.9. tak v Globusu by ji možná mohli mít taky, ale nekoukala jsem. Batáty mi nechutnají, ale někdy je malýmu zkusím taky koupit. Máš nějakou osvědčenou kombinaci s čím je upravovat? Jinak dýni jsem oloupala, nakrájela na pruhy, pruh na kousky a zamrazila takhle syrové s tím, že počítám že každý "pruh" je jedna porce, takže jsem to dala do pytlíku, oddělila uzlíkama a bylo. Ale asi by to šlo na ty kostky a všechno nasypat do pytle naráz, když koupíš mraženou zeleninu, tak ji taky máš tak.

beruska24.9.
20. dub 2012

@elana - osvědčenou kombinaci nemám, jen když přidávám batát, tak nedávám mrkev. jinak kombinuji s jakoukoliv zeleninou, nebo dám zeleninu+kousek brambory+kousek batátu. jednou jsem nějak nestíhala, tak jsem hodila do kastrůlku jen cuketu+batát, pak přidala (kuřecí nebo krůtí?) namixované maso (to jediné mixuji, mám pidibalíčky v mrazáku) a maličké to moc šmakovalo. asi proto, že to bylo sladší než když dám víc druhů zeleniny a batátu jen malý kousek.

mafianka
22. dub 2012

@beruska24.9. No jasné 😉 Hele já to taky netušila, ale občas nakoupím na Fedu a tam jsem to taky zjistila, píšou to tady u té kaše, která pohanku obsahuje http://www.feedo.cz/shop/humana-kase-obilno-mle... ALe tuhle Humanu už nekupujem, přišla mi strašně řídká 😠

terinda
22. dub 2012

ahoj holky, čím ochucujete bílý jogurt?