Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

isacek
30. kvě 2007

dashak,
i nektarinky?Tak to zkusím ty mám taky moc ráda 🙂 .
Akorát jsem je tady u nás viděla asi za 70,- za kilo 😖 .
Já už ji zkoušela dávat kousnout do jahody a moc jí chutnala.Našteští z toho nic neměla, ale taky se ještě bojím.Ale jahodovou přesnídávku zbožňuje.

jita2
30. kvě 2007

raculka,
naše jaksi stávkuje s jídlem, jí o dost míň, než normálně, tak třeba pak ječí hlady, páč se nezasytí tím, co jí dám, ale já jí nic jinýho nepodstrčím, snažím se jí to dát znova, třeba na dvakrát nebo tak...i zeleninku s masem nic moc nepojí...takže pak vydrží ani ne dvě hodiny a dáváme mlíko, toho pijem 180 ml...

isacek,
přesnídávky pro děti od půl roku už dělají jakékoliv, broskev, jahoda, mandarinka, dokonce my chodíme s malou každý den do zahrady na dvě třešinky, a moc jí chutnají, takže pokud se z ničeho neosype, tak snad už všechno ovoce...už se těším, až jí dám meloun 🙂

isacek
30. kvě 2007

no taky mě právě napadl meloun nebo meruňky, mango i ty třešně.
Jo, jo tak zahradu vám závidím 🙂 .Tam bych taky všechno pěstovala, dělala jsem totiž isš zahradnickou 😎 .

jita2
30. kvě 2007

isacek,
A vy bydlíte v paneláku??
My tu bydlíme rok, tak jsme letos zakládali skleník...tak to tam všechno tak krásně a rychle roste..dokonce i černý rybíz jí zkusím dát, až bude, má hodně moc vitamínů, akorát je kyselý jako ďas, tak nevím, jestli ho bude chtít, max. s něčím smíchat 😉

isacek
30. kvě 2007

jito,
zatim ne, ale dvou měsíců by jsme se měli přestěhovat do paneláku 😢 .
Bydlíme v cihlovým domě v suterénu a před oknama máme malou zahrádku, ale nedá se tam nic pěstovat jelikož je tady strašně moc koček 😠 .Nemůžu ani pořádně větrat oni mi sem pak hned skáčou.
To máte super, když máte všechno vlastní.

dashak
30. kvě 2007

jé meloun 🙂 , tak to nevím, jestli by na Ivanku nějaký zbyl 😀
meruňky taky, to jsem ani nepsala, to je prostě taková malá sladká broskev 😀
Jiťo, ten černý rybíz můžeš prdnout do jogurtu a k tomu třeba ještě banán ne? A nebo udělat takovou srajdu - mrkev, piškotky, banán, jabko, černý rybíz, ale aby pak taky nebyla srajda 😀

Jo, já už se těším na pudingy. Už začnu asi malé dělat a do toho se dá namrskat spoustu těch drobných plodů - ostružinky, malinky, rybízek, mňaaaam 😀 😝

jita2
30. kvě 2007

dashi,
mě přijde, že je moc vybíravá, na to ovoce, jak je to trošku kyselší, už to nechce, jablko úplně odmítá, páč je kyselší, jen jí jedou docela ty příšerně sladký přesnídávky z obchodu...asi jsem ji na ně navykla...tak jsem si říkala, že už jí je nikdy nedám holý, budu k nim přimýchávat bílý jogurt, aby to nebylo tak sladké a dnes mě to samozřejmě s tím bílým jogurtem vyplivala...musím ji zvykat pomalu, snad bude časem jíst všechno...
A jak u vás vypadá jídelníček, když máte už přes rok? Změnilo se něco????????

dashak
30. kvě 2007

hm, tak fajn, jsem měla napsaný román a pak jsem si ho během vteřiny smazala 😠 😀

Jíme omáčky - z mlíka - brokolicovou s těstovinama, koprovku s bramborem, rajskou s těstovinama, zkusím i tu svíčkovou (jogurt místo smetany),
prblémy ji dělá hrášek, když třeba dělám dušenou mrkvičku s hráškem, nebo v polívce, tak v noci se zas budí a kroutí se, takže luštěniny zatím asi vynechám 😝

Hodně ji chutná chleba se sýrem (jí teda náramně jede i suchý, když jdem třeba někde na zahrádku, tak vyfasuje chleba, ať se můžem v klidu najíst).
Ale včera mi kámoška z jen tak o životě (má taky nedonoš. dvojčata) říkala, že taveňáky jsou pro děti vhodné až od 6ti let, že nejlepší jsou sýry typu žervé - jako třeba lučina, tak to vyzkouším. Dávala jsem jí Hajánek pro děti a něvěřila bys kolik je tam éček. Jo a taky už začnu vařit omáčky z kravského plnotuč. mlíka, doteď jsem to dělala z kojeneckého.

A co ji výborně chutná a hlavně mamce 😀
jablková lahůdka (ale je to s cukrem, ale dal by se určitě vynechat)

750g jablek
4dl vody
100g cukru
2 hřebíčky, van. cukr (na vůni), hřebíčky se pak vytahují
2 vanilk. pudingy

Oloupané jabka pokrájím na malé kousíčky a dám vařit s 2dl vody, cukrem a hřebíčkem. Až jsou jabka měkké, tak je šťouchadlem ještě trošku pomačkám, ve zbylých 2dl rozmíchám puding a vliju to do jablek a asi 2 min. míchám než to zhoustne. Pak se to lije do dortové formy vyložené piškotama a prokládá se postupně těma piškotama. Dám zchladnout a pak do lednice a druhý den se to dá konzumovat. Dá se teda hned, ale špatně se to vytahuje, protože to není dost ztuhlé.

Je to výborné, osvěžující, já si na to ještě dávám šlehajdu. Myslím, že dětem by tam nic nemělo vadit, cukru se dá dát určitě méně, možná žádný a ten puding už snad taky můžou, když můžou lepek ne?

zevina
30. kvě 2007

verde,
alergie z jablka a mrkve? už si začínám zvykat, že někteří lékaři mají skutečně extrémní názory na výživu dětí 😕 😠
a pokud vařím doma a dítku to chutná, tak jsem aspoň klidná, že vím, co jsem tam dala 😉

mapris,
olivový olej skutečně můžou některé děti hůř snášet, já používám kvalitní slunečnicový, dočetla jsem se, že je vhodnější 🙂

jita,
Maruška stávkuje? možná se ten její apetýt přestěhoval k nám 😅 musím zaťukat, ale je to tak týden, co jsme se trochu slušněji rozjedli, už několikrát Jirka překvapil, že zmarnil tak 3/4 skleničky, u nás naprosto nevídaný úspěch!

dashak,
sice s obavami, jsem jahody prubla, nejdřív v jogurtu, pak v kaši a i pár samotných a bez reakce 🙂 bylo mi líto mu první čerstvé ovoce ze zahrádky nedopřát
tu jablečnou mňamku dělám taky, úplně se mi sbíhají sliny 😵

jita2
30. kvě 2007

dashi,
taky jsem slyšela o těch sýrech, je to určitě pravda, že nejlepší jsou žervé, jsou takové přírodní, nemají asi tolik éček, vidíš, ty jsou snad všude, v tom hajánku mě to teda docela překvapilo ☹
A dííík za receptík, už se mě sbíhají sliny, třeba by mi malá začla jíst jablka, nechce je totiž ani vidět 😒

zevi,
no právě, ze známého jedlíka, co konzumovala všechno, si teď šíleně vybírá, jablíčka jsou tak zdravá i kvůli vláknině,a ona je vyplouvá v jakémkoliv stavu, ale i více věcí, i když dnes papala docela dobře, jsem čučela, obídek a k tomu vždycky do ruky jedno kolínko (jako těstoviny 🙂 )
Tak vidíš, děti se mění, to je dobře, že Jirka pěkně papá 🙂

mapris
31. kvě 2007

isacek,
no já jsem šla do nutrilonu, protože jsem měla pocit, že malý nestačí. Prostě mi nespala v noci a po tom nutrilonu mi dneska spala od 20-6ti, ale ještě uvidim. Jinak s ovocem, mně Terka nechtěla jablko, tak jsem koupila od hippu hrušku a po tý si pomlaskávala. Napřed zkusím ovoce ve skleničkách, abych zjistila reakce a pak ho budu asi kupovat syrový.

holky,
já včera zkusila od hippu hrušku - by jste měli vidět, jak mlaskala. Chci dneska uvařit cuketu - nevíte jak dlouho vařit? Chci dneska uvařit jídlo doma, mám totiž pocit, že už je premrkvovaná a to kupovaný mi prská. Jo a co se týče ovocných přesnídávek, kdy se dává dopoledne? Až se naučí jíst tu odpolední? Já jsem jí včera tu odpolední zkoušela dát na dvakrát. Mám totiž takovej pocit, že nevím, kdy jí dát jídlo - oběd. Prostě asi neodhadnu kdy má hlad. Včera mi prskala oběd tak, že jsme byli obě zaprasený jak čuňata a museli jsme se převlíct....

jita2
31. kvě 2007

mapris,
cuketa je za chvíli měkká, poznáš to lehce, jak do ní píchneš,tak zjistíš, kdy je měkká, ale každopádně je to fofr, jednou jsem ji v polívce rozvařila, páč je rychle měkká 🙂
Jinak my jsme žádnou odpolední sváču neměli a vlastně nemáme doteď...začínali jsme pouze ovocem dopoledne a obídkem, a dodneška si dává odpoledne pouze mlíčko, je spokojená a stačí jí to.A hlavně mlíčko pořád ještě potřebuje min. půl litru denně, pořád je nejdůležitější 😉

ijetka
31. kvě 2007

No my máme dneska asi dietní den, ráno v posteli cecina, potom mu dal tatka jogurt, oběd opět 😠 4-5 lžiček, sváča 5 lžiček přasnídávky, cecina, večer kaše...ani nszbod svou porci....je mrzutej, a všimla jsem si jak vypadá nateklá dásinka 😕 jinak je nateklý ještě neměl 🙄

raculka
31. kvě 2007

mapris-prosímtě s těma sušenkama- já jsem jen konstatovala,že většinou asi obsahují mouku(tím i lepek),vejce,některé i mléko nebo med.Ale vůbec jsem tím nemyslela,že je malé nemáš dávat.To je na uvážení každého.Nemyslím si,že z jedné malé sušenky by malá měla takové problémy.A co se týče alergenů- je rozdíl dát mléko tekuté nebo v upravené podobě v té sušence.TAkže bych se toho tolik nebála.Já zatím občas sušenku dávám-i kousek pečiva- a zatím bez problémů.Třeba ty problémy malé s tím vůbec nesouvisely.Ale samozřejmě to bohužel nikdo nemůže vědět. Jen jsem to chtěla uvést na pravou míru.Já sama to přísně také nedodržuju,jen dávám pozor na určité potraviny a počkám do toho roka. 😉
Jinak hruška nám taky moc chutná.Jablko samotné nic moc,ale dala jsem ho k banánu a to byste viděly 😀
Já cuketu vařila,ale čas si nepamatuju,ale dlouho to nebylo-jak píše Jíťa.Já vždy vařím všechno možné dohromady,akorát tu brokol nebo cuketu dávám nakonec,to se vaří kratší dobu.Tak ať malé chutná. 😉
S přesnídávkama jsem taky tápala.Začala jsem nejdřív dopol dávat ovoce.Teď už mu to ale nestačilo,takže dávám i odpol- i když třeba jen malou frutapuru a pak ještě dokojím.Ale ty bys myslím tolik spěchat nemusela.Malá je o dost mladší než my a teprve začínáte. 🙂

jita2
31. kvě 2007

ijet,
tak to se klubou další zoubky, co? 🙂

carodkaa
31. kvě 2007

Ijet-kdyz Tadovy lezly dole natekly to vubec nemel a ted nam rostou nahore a ma to natekly hrozne chudinka 😒

mapris
1. čer 2007

raculka,
to je v pohodě. Já jsem to nebrala jako kritiku, ale jako konstatování :o)) Manžlej jí dal včera jednu, tak občas to asi myslím neuškodí, ale zatím počkám, třeba to pak budu dávat do přesnídávky. Jo jo, dopo zatím dávat přesnídávku nebudu, zatím odpo. No, včera měla opět hrušku od hippu, by jste měli vidět, jak mlaskala :o)) Ale zato jí nějak nejede oběd ..

jita2,
no, já jí zatím dávám tu odpo, aspoň pak vydrží do večera na mlíko, ale taky je to někdy různý.

Já jsem včera udělala to, že jsem mrkev, brambory a tu cuketu nastrouhala na mixéru a pak dala vařit. Jenže vařím všechno v papeňáku, tak jsem to tam hodila tak na 8 minut a vyndala včas - cuketa byla přilepená a připálená na spodku, tak jí příště budu vařit zvlášť. Ze začátku jí to jelo, ale sní mi pár lžiček a nazdar. Je to normální? Pak si říkám, že bude mít hlad, že jí to nemůže stačit ...

mapris
1. čer 2007

isacek,
zrovna jsem si dneska zase vzpomela na tebe. Mala dneska vstavala ve ctvrt na dve a musela jsem ji dat mliko. Chtela jsem se zeptat, davas kasi? Premyslim, jestli ji nezaradit. Ale mluvila jsem ted se svoji mamkou a ta rika, ze to muzou byt zuby. Tak nevim.

dashak
1. čer 2007

Mapris, to děláš ale přesně naopak, ovoce se má dávat dopoledne, ať to stihnou přes den strávit a nedráždí jim to večer žaludek 🙂

erika153
1. čer 2007

ahoj dievcata... 🙂
aky mate nazor na podavanie citrusov malym detom???vidim ze pisete ze az od 1roku.
mne lekarka kazala zacat davat malemu vsetko! aj mandarinku mam vyskusat aj exoticke ovocie.. trochu sa bojim, no minule som vyskusala vyzmykat pomaranc do nastruhaneho jabka s bananom. chutilo mu to a nemal ziadnu reakciu... aj tak ma prekvapil postoj pani lekarky, ze treba skusit vsetko...hlavne tie citrusy ma prekvapili... 😅

dashak
1. čer 2007

Eriko, koukni sem, je to celkem přehledně rozepsané, píšou že citrusy 1-2 roky
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_tabulky.xls

dashak
1. čer 2007

je to na záložce vhodnost potravin

erika153
1. čer 2007

dakujem 😉
ako je mozne ze mi lekarka kazala davat citrusy 😨 doslova a do pismena...bola som na poradni aj s muzom a obidvaja sme na seba prekvapene hladeli ze sa nam to velmi nezda...ale lekarom clovek doveruje nie? 😵

zevina
1. čer 2007

erika,
já bych se do roku citrusů opravdu raděj vyvarovala, zvlášť teď, kdy bude zrát tolik našeho ovoce 😉
i když zvyklosti jsou různé, četla jsem, že tuším v Holandsku jako první příkrm dávají hrušku, banán, pomeranč 😕 a určitě nejsou jejich děti ohrožené alergiema víc než ty naše 😉

zevina
1. čer 2007

pokud ti lékařka řekla, že je můžeš zkoušet, to ještě neznamená že musíš 😉 někdy je asi lepší dát na zdravý selský rozum, než na nejrůznější rady ať vyčtené, nebo vyslechnuté 😅

kamhajek
1. čer 2007

S tím ovocem, já četla v jedné knížce že odpoledne ovoce a dopoledne po osmém měsíci jogurt. Tak všude to píší asi jinak.

erika153
1. čer 2007

zevina to je mi jasne 😉 teraz som pozerala ze od 6 mesiacov je caj pre deti pomarancovy, a dokonca presnidavky s ananasom a mangom...niekedy boli len jablkove a hotovo 😀
tak ci onak skusila som dat malemu stavu z pomaranca do ovocia nastruhaneho a spapal to uplne v pohode a nemal ziadnu reakciu...este sa vas opytam: preco odporucaju davat citrusy alebo niektore potraviny az od roka? kvoli pripadnym alergiam na jedlo? alebo kvoli vypestovaniu alergie v neskorsom veku? diik 😉

jita2
1. čer 2007

mapris,
u nás je to taky tak, sní fakt pár lžiček zeleninového příkrmu a pak má šílený hlad a vyřve si mlíko 😠

S tím ovocem mě to taky připadá logičtější dopoledne, kvůli tomu žaludku,ale jak jsou větší, tak je to pak stejně jedno 🙂

zevi,
hezky jsi to napsala 🙂

nomisek
1. čer 2007

ahoj Jita2, tak to máme stejný problém. Malá sní trošičku a pak stejně na to mléko dojde ☹ nevím jak už jí přijít na chuť. Ještě k tomu sní jedině kupované jídlo, domácí odmítá 😨 zkoušela jsem jí to trochu ochutit a uvařit něco jako mě a že jíme společně, no ale bohužel ani to nezabralo 😠

mapris
1. čer 2007

no, dneska zase. Snědla tak 70 g a konečná. Pak to má v puse, otevřenou pusu a když jí tu pusu zavřu, tak jí to všechno vyteče ven. Měla jídlo ve 12. Pak kňourala venku, ale to jsem jí nějak uhoupala v kočárku. No a pak v půl 3 svačinka - samozřejmně sladká hruštička, to se mlaskalo. No a o mlíko si řekla až tak v půl 4, což jsem se divila, ale byli jsme v obchodním centru, tak asi byla zabavená. No a teď na chvíli vytuhla (asi utahaná z toho centra :o)) a pak bude jíst v 8. Já si jen nedokážu představit, že mi vynechá to odpolední mlíko, když na oběd toho moc nesní a přesnídávku zdlábla necelou skleničku tu 125 ml... Počkej, ty dáváš ovoce dopo? A co pak odpo?

nomisek,
z toho si nic nedělej, mně Terka jí jak co. Asi možná zkusím na chvíli vysadit mrkev, dávám jí skoro do všeho a asi už je přemrkvovaná. No, jenže to jsem jí vlastně dala - hipp - brambory s masem a fenyklem a taky to nechtěla ... Teď jsem uvařila doma mrkev, brambor, cuketa. To jí ze začátku jelo, ale jak jsem psala už jite, pár lžiček a nazdar ... Pak je vzteklá hlady ...

erika153,
nevím proč to nedoporučují, jsou asi alergenní. Ale jak už jsem se přesvědčila, co dr. to názor.

Holky, takovej blbej dotaz - co je Terka na ha stravě - tak může jogurt od 8mého měsíce. A já se ptám - od začátku a nebo od ukončeného? 😀