Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

evinkaa
27. zář 2009

pajinka23: Tak dneska už Natálka spapala 130 g ovoce, celkem jí to chutnalo, tak snad bude líp. Já tvrdím, že zub vidím, ale přítel ne, tak se pořád dohadujem... 😀 Malá si nenechá zatím sáhnout do pusy a to byly doby, kdy mi žužlala prst jak divá. 😉 Včera na oběd už taky jedla, sice jen tak 100 g, ale aspoň něco. Uvidíme dnes. Jsem hrozně ráda, že už je to lepší. 😅

evinkaa
27. zář 2009

Jo, a já dávám kaši na večer. Malá naposledy baští kolem půl osmé po koupání, to si dá tak ze 100 ml vody kaše a pak ještě vypije tak 60-90 ml mlíčka, jak kdy. Jednou mi sbaštila ještě 150 ml mlíka a chtěla ještě, ale už jsem jí raději nedala, aby se na noc nepřeplácala. Byla nějaká hladová. 😝 😀

shaula
27. zář 2009

Sixinka - hrudky nebudou, když to dobře rozmícháš 😉 Já jsem uvařený žloutek vždycky rozdrolila mezi prsty, přidala do příkrmu a pořádně rozmíchala, ono se to jakoby rozpustí, takže to pak má vcelku hladkou konzistenci.

morgan
27. zář 2009

shaula - já jí právě taky dávala večer, ale ted mám pocit, že je to na něj těžký na noc, že mu dělá líp mlíko, s tou snídaní je to dobrý 🙂

kristinka.s
27. zář 2009

takze kasu davate hned pred spanim? alebo tak 2 hod pred spanim a potom este mliecko?

pajinka23
27. zář 2009

Evi no vydis 🙂 🙂 🙂 male sa uz umudrila 😉 😉 je fajn ze ti pomali zacala papat....A stym zubkom tak ked sa dohadujete tak s muzom uzatvorte nejaku stavku 😀 😀 😀 ale ja simyslim ze je to nastopro zub 🙂 🙂

evinkaa
27. zář 2009

pajinka23: Tak teď večer mi Natálka snědla kaše ze 100 ml vody a ještě 120 ml mléka a okamžitě usnula. 😀 Na oběd snědla skoro 200 g zeleniny. Jsem hrozně šťastná, že už je to lepší. 😅 Ty zoubky jsou holt trápení...
kristinka: Každý to asi dělá jinak, ale Natálce vyhovuje, když těsně před spaním spapá, co zmůže. 😉 Každý miminko je jiný, naší malé to teda takhle sedí.
shaula: Chtěla jsem se zeptat, čtu ráda Tvoje rady a názory. Kolik by se mělo dávat na jednu dávku kaše? Tolik, kolik píší na krabici? Na některé je třeba ze 130 ml vody, na jiné ze 150 ml vody... Tak nevím, jestli to brát jako maximální dávku na jedno krmení? Děkuju za odpověď. 😉

shaula
27. zář 2009

Evinkaa - děkuji, ale teď jsi mě dostala 😀 Já vždycky dávám tolik, kolik sní, což bylo max. 150 ml (myšleno ze 150 ml vody), no ale většinou to dopadlo tak, že jsem měla večeři taky 😀 😀 😀

morgan
27. zář 2009

já co se kaše týče tak dávám taky tak 150ml vody, ale prášku dávám míň, dávám to ještě přes flašku, a to by mě vypil hrozně málo...chci do něj dostat trochu víc tekutin, protože přes den vypije hrozně málo vody a toho mlíčka taky tolik ne, tak aby měl hodně tekutin 🙂

evinkaa
27. zář 2009

shaula: Mně totiž přijde, že malá prostě víc jak ze 100 ml vody kaše nechce, už pak neotvírá pusinku, jakoby to byla prostě její dávka. Ale zase na druhou stranu si ještě před spaním dá mlíčko, někdy i 150 ml na tu kaši... 😀 Uvidím, někdy zkusím udělat ze 150 ml vody a kdyžtak to dojím. Ty kaše jsou dobroučký. 😝 😉
A ještě jsem se chtěla zeptat na ovesné vločky. Od kdy je mimčo může? Asi to tu už bylo zmíněno, tak se omlouvám. A jak je připravujete? No to mám zas otázek, co? 😉 Holt matka začátečnice. 😎

shaula
27. zář 2009

Evinkaa - jo jo, mě taky často snědli míň a už nechtěli, proto jsem psala, že jsem měla taky večeři 😉 Asi jí prostě tolik stačí, obzvlášť když ještě před spaním dostává mlíčko... A mám pocit, že v tomhle věku kluci té kaše snědli taky většinou 100 - 120 ml... Vlastně v tomhle věku nee, oni ji dostávali asi až od 8 měsíců 😀

evinkaa
27. zář 2009

shaula: Já jí právě dávám mlíčko, protože nesní té kaše jakoby plnou dávku, teda aspoň si to myslím. Tak jí dám mlíko, jakože jestli ještě chce, a chce vždycky. 😀 Třeba po svačince dopoledne a po obědě už mlíčko nedávám, protože sní plné dávky, ale večer si nejsem jistá. Právě proto jsem se ptala, kolik je plná dávka kaše. 😉 To jsem to zas napsala, jak tydýt.... 😎 Ale snad to pochopíš. 😅

morgan
27. zář 2009

ty vločky by mě taky zajímaly 🙂

petreva
28. zář 2009

EVI, no to je parádička, že N. už baští!!! Já četla vedle na diskuzy, že vločky spařit vařící vodou nechat cca 15min a mixnout 😉 přidávat je můžeš až začneš dávat lepek 😉
Taky mám otázečku.....vy co vaříte...jak? V páře? Na pařáčku? Ale ten je z kovu, ne?? Nebo máte umělý? Či ve vodě? A v kojenecký?? Nebo stačí v převařený??
A ještě...když vaříte na víckrát, to pak vážíte porce, ktré případně dáváte do mrazáku?? Když vyndám z mrazáku, vydrží do druhého dne, ne? Jak začneme s pár lžičkama, tak abych to mohla dát i druhý den. A jak ohříváte porce?? Předpokládám, že pár lžiček ani pak víc jídla v mikrovlnce ne e, tak ve vodní lázni? Netrvá to dlouho? Jůůůů to je otázek, už raděj mizím a moc děkuju za odpověď.

dolda
28. zář 2009

Holky nevíte kolik gramů masa na jednu dávku příkrmu?

mauska
28. zář 2009

dolda: v knížce výživa kojenců píšou že masa je zpočátkku asi 20g na dávku, od 7M až 35g 🙂

dolda
28. zář 2009

mau: díky a nepíšu tak jaké maso dát první?

tin007
28. zář 2009

dolda zacina sa s kuracinou, morcacinou, kralicim masom, neskor mozes dat telacie

tin007
28. zář 2009

petreva obcas sa mi podari uvarit cca 3 porcie, tak to robim tak, ze jednu dam hned na obed, druhu odlozim v uzatvaratelnej nadobe (plastovej, sklenenej) do chladnicky do druheho dna a jednu dam do skla a dam do mrazaku. na lepiacu pasku si vzdy napisem zlozenie a datum a potom vyberam ked nestiham varit alebo sa mi nechce. v ten den ako vyberiem maly prikrm je, nenechavam ho do dalsieho dna. ohrievam tak, ze do misky napustim horucu vodu a tam polozim celu nadobku (do pol hodiny, aj kratsie, ked vymenim tak 2-3 x vodu) je to zohriate

shaula
28. zář 2009

Petreva - vařím od začátku ve vodě, nejprve v kojenecké, pak cca od 7 nebo 8 měsíců normálně vodovodní (nemusí být převařená, vždyť se převaří tím vařením 😀 ) Vařila jsem na dva dny, jednu porci snědli hned, druhou jsem dala do ledničky (používala jsem skleničky od přesnídávek, tak jsem věděla, jak velkou porci to mám 😉 ). Někdy se stalo, že ještě zbylo na třetí den, taky to v ledničce vydrželo. Mrazila jsem jen párkrát, ale mně to pak nechutná, je to takové divné. Ale rozmražené bych už do dalšího dne nenechávala. Ohřívala jsem napřed ve vodní lázni, ale to trvá dlouho a kluci se mezitím málem uřvali, tak jsem to po pár dnech vzdala a ohřívám v mikrovlnce. Na ni jsou různé názory, ale já jsem přesvědčená, že ohřívání (ne vaření) v ní ničemu neublíží. 😉

evinkaa
28. zář 2009

Holky, a lepek se může od kdy? Já čtu pokaždý něco jinýho. Někde píšou od 6 měsíců, někde od 7... Raději ještě počkám, není kam spěchat. 😉 Každopádně za recept na vločky děkuju. Doufám, že až se odvážím jí je dát, že jí budou chutnat.
Jinak malá opravdu baští jako dřív. Je to taková zvláštní úleva a štěstí. Nějak jsem ten zoubek prožívala... Bylo mi malé líto, do toho nervy, že nejí.... Ještě ho sice necítím, ale vidět už je. 🙂 Dnes sbaštila 160 g ovoce, takže super. Oběd doufám bude taky v pohodě.
Jinak já vařím v normální vodě z vodovodu, máme obecní vodu hodně kvalitní, teda aspoň dle papírů na obci. 🙂 Ohřívám také v mikrovlnce. Začala jsem tak před 14-ti dny. Přesně, jak píše shaula. Než jsem ohřála porci z ledničky ve vodní lázni, tak malá plakala jak pominutá.

kristinka.s
28. zář 2009

mozem sa opytat, ako si odmeriavate gramaz, kolko vam babetka zjedia?

shaula
28. zář 2009

Evinkaa - na lepek jsou různé názory, někdo říká hned od začátku, někdo od cca 8 měsíců, někdo až po roce... Musíš si z toho vybrat to, co ti nejvíce sedí. My jsme začali dávat cca od těch 8 nebo 8,5 měsíce.

Kristinka - já jsem uvařené příkrmy nacpala do skleniček od přesnídávek, tak jsem věděla přibližně, kolik toho je - přesně na gram to vědět nemusíš 😉 Ale kdybys chtěla, tak to vyřeší domácí digitální váha 🙂

smardik
28. zář 2009

kristina dělám to od oka, ze začátku na první příkrmy jsem kupovala teda skleničky a za chvíli má na to člověk odhad a ví kolik toho udělat, většinou vařím malému na 2dny, ale nevařím mu do mražáku to mi přijde hnusné

čím mažete rohlík nebo chlaba? chci dát malému na snídani rohlík nebo chlebík ale nevím čím mu ho namazat? má 11měsíců

shaula
28. zář 2009

Smardik - máslo, Lučina, žervé. Můžeš zkusit i nějakou pomazánku (já je zatím nezkoušela, nějak nemám inspiraci ☹ ).

smardik
28. zář 2009

shaulu lučinu mám dom tak zkusím tu, díky. pomazánku nevím jakou bych mu dala

pajinka23
28. zář 2009

evinkaa tak som stastna ze Natalka uz basti 🙂 🙂 🙂

pajinka23
28. zář 2009

baby a ovocie na prve prikrmy sa musi tepelne upravovat??? 😕 😕 Ja by som malemu chcela skusit dat rozmixovanu slivku bez kozky aby sa mi vykakal,lebo mame zase problem s kakanim ☹ ☹ mozno je to aj z mrkvy ☹ neviem

evinkaa
28. zář 2009

pájinka23: Já jsem ovoce zezačátku (asi 2-3 týdny) podusila v trošce vody a rozmixovala nebo propasírovala přes sítko. Švestky jsem napřed spařila, aby šly sloupnout. Teď už baštíme čerstvé najemňunko nastrouhané ovoce a malé to chutná. 😉 Zkouším i přesnídávky, aby neměla pořád jen jablka, hrušky a banán, ale nějak je nechce, potvůrka. ☹ Hrozně se u nich šklebí, sní 1-2 lžičky a dá si raději čerstvé ovoce ode mě. 😅

macih
28. zář 2009

Ahojte maminky, dnes sme zacali s prvym prikrmom, mrkvickou, drobec sa mrastil, akoby som mu davala citron 🙂 Chcem sa vsak spytat na jednu vec, ktora je vam mozno samozrejma, ale ja si lamem hlavu. Tu mrkvicku uvarite a popucite alebo ju davate drobcom surovu a nastruhanu? Vsade sa totiz len docitam, ze na zaciatok prikrmovania sa ma davat mrkva, ale ci surova alebo varena, to som nikde nenasla. Svokra ma totiz presviedca, ze mam davat surovu, ze varena nechuti ani jej, ale mne pride lepsie mrkvicku najskor povarit, predsa len je to prvy prikrm.