Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

martuska75
4. zář 2011

@werry asi je niečo vo vzduchu lebo aj Ninka mi dnes zblajzla skoro stovku a to je jej osobný rekord 😀 Ja som najprv nemixovlal ale teraz už mixujem. CHce len úplne presnú konzistenciu - ani na hladko ani na hrubo 😉 Takže mixujem ale len tak na rychlovku aby boli také mini-kúsky ak sa trafím tak to aj zje. Viem že to tu baby veľmi chvália ale ja si nemôžem pomôcť ale u nás vôbec také že cuketu, dyňu a tak ... nerobíme, tak sa mi do toho ani nechce. A "pastiňák" netuším ani čo je 😖 Ale v DM-ke som tiež bola na love a celkom jej chutilo. Pri staršej som nič nekupovala ale mám pocit že už dostať celkom dobré veci. Staršej sme všetko zavárali domáce - bio ovocie bez cukru a tak, ale už na to nemám čas. BUde to musieť zvládnuť občas aj s prefabrikátmi.

filita123
4. zář 2011

Ahojte, chcela by som sa opytat ako na to s prikrmami. Mame 5 mesiacov a neviem v akych mnozstvach a ako casto ich podavat. s papanim problem neni 😝 ..len aby nam brusko neprasklo 😅

aeisha
4. zář 2011

@martuska75 ahoj. Tak, ak myslis pastrnak -to aj pestujeme v zahrade-je rodný brat petrželnu - paštrnák. Málokto vie, že jeho výživová hodnota je vyššia ako u petržlenu. Ide taktiež o žltkastý koreň s krásnou, šťavnatou, jemne nasladlou dužinou. Je to velmi chutne...


werry
4. zář 2011

holky chtěla bych se zeptat ohledně kojení - je nám 8,5 měsíce a teď sem se dočetla, že by do 10 .měsíce měli být 3 kojení za den, my kojíme ráno , pak ovoce, oběd, jogurt, večerní kojení + mezitím občas jedno kojení na uspání nebo když je malá mrzutá, no a v noci ji mám stejně tak 3-5 x u prso, myslíte že to stačí? ten jogurt asi pokryje mléčnou dávku? teď sme právě pár dní přes den kojili jen ráno a večer, není to ještě brzy? a od kdy se může dávat to rajčatové pyré? jíme těstovinky, tak by mi to k tomu připadalo dobrý, ale to až asi po roce? ( i když příkrmy od 8 . měsíce už ho obsahujou)......díky

andelka
4. zář 2011

@filita123 začíná se po 5 nebo 6měsíci, polední zeleninkou, nejdřív pár lžiček, pak dokojit nebo dát UM, postupně se dávka zvyšuje. Začíná se jedním druhem tři dny, aby se zjistila případná reakce, pak se zkusí další druh dva tři dny a pak už se můžou ty dva smíchat nebo zas zkusit další zeleninka...většinou se za cca měsíc přidá další příkrm (svačina nebo večeře), zase stejný postup...dobře je to rozepsané na www.kojeni.net.

@werry tak když aspoň 3x kojíš +jogurt, tak to bude mléčná dávka dostatečná. Rajčatové pyré se může zkusit třeba po 9měsíci, trošku, může to být alergen.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
jankadudova
5. zář 2011

Maxikovi je pet mesicu a kousek. Jednu davku mleka nahradi zelenina s masem, odpoledne davam ovoce, ale jeste potom mensi davku UM. Take trochu tapu v tom, kolik vlastne ma pit mleka. Zeptam se doktorky, to je jasny, ale kdybyste treba nekdo vedely...🙂

andelka
5. zář 2011

@jankadudova v 5-6měs by to měl být myslím ještě skoro litr. Pak se to snižuje, i s tím jak se začínají přidávat mléčné výrobky, ale kolem 9měs. by to mělo být 750ml a po roce aspoň 500ml.

jankadudova
5. zář 2011

@andelka Dekuju moc. Ja jsem to nechtela smerovat primo na tebe, ale doufala jsem, ze mi odpovis🙂 To je davka, kterou mel Maxik i pred prikrmy. Takze bych asi mela nejak davky zvysit. Problem je v tom, ze on o moc vic naraz vypit nechce...ale cura pekne a snad prospiva. Uvidim ve ctvrtek u doktorky.

andelka
5. zář 2011

@jankadudova 😀 já jsem to svého času taky řešila, když jsem končila s kojením, jestli toho má dost a taky jsem se ptala 🙂 Jj, uvidíš co doktorka. Ono každé dítě je jiné, některé vypije naráz víc a jiné méně, ale častěji. No a u kojených dětí pendrek víš, kolik vypily 😅 To jsou doporučení, málokdo to dodrží na mililitr přesně 😉

jankadudova
5. zář 2011

@andelka Diky za rady a support🙂 jeste mi rekni, v zadne sklenicce jsem nenarazila na kvetak. Udelala jsem doma, ale muzu ho dat nebo nejak vic nadyma?

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
jankadudova
5. zář 2011

@em_ka No ja si taky myslim, ze to nema cenu hrotit. Mame UM a on proste vypije co chce, coz je v jeho pripade plus minus 130ml. Basti priblizne po trech hodinach pres den. BYlo by samozrejme pro me vic fajn, kdyby to bylo po vestich davkach a mene casto, ale co nadelam🙂 Obcas mu pres den zkusim udelat vesti davku - o odmerku vice, a jak kdy. Tak snad pribere a nebudu to tolik resit. Dekuju!!

andelka
5. zář 2011

@em_ka jj, tabulky jsou mor 😀 ale tak v 11měsících už má mlíko i jinde, ne? Dany též kolem roka vypil jen ráno 300mlUM a zbytek byl jogurt, sýr, mléčná kaše...Ale u těch malých dětí by se ještě důraz na mlíko dávat měl, i když též - na mililitr přesne to být nemusí, že 😅
@jankadudova můžeš zkusit a uvidíš. Taky jsem vlastně dávala vždycky jen vařený doma (mražený). Máš pravdu že ve skleničkách moc nebývá.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
makinka2
5. zář 2011

Ahoj holky 🙂
@imzadi děkuju za ten olej 🙂 Kapu 1 kapičku než jdu ohřívat.
Tak karolínka už 2 den papá mrkvičku a jde ji tom moc hezky, dnes snědla 40 ml a ještě by si dala, ale nechci to moc hrotit.
Holky druhý příkrm jste dávali co?? rozhoduju se mezi brokolicí a cuketou. Brokolice je prý moc těžká.

Díky holky 🙂

zebra41
5. zář 2011

@makinka2 my sme mali mrkvu a potom zemiak. dalej cuketu. brokolicu az trosku neskor - cakali sme kym v zahradke vyrastie 🙂

sova33
5. zář 2011

@makinka2 My jsme se na mrkvi trochu zadrhli, tak jsem to nahradila dýní a měla veliký úspěch. Potom brambora, cuketa, pastiňák, brokolice (tu bych určitě hned jako druhou nedávala), špenát, fenykl, řepa, lilek, patizon a dneska květák.

imzadi
5. zář 2011

@sova33 konecne jsem sehnala sklenene struhadlo, na jabko super, pozrel ho i nevareny 😀

@makinka2 mrkev, pak sla dyne, pastinak, cuketa, brambora, batat, brokolice, lilek, kvetak ... a ted uz mixy vseho 😀
@jankadudova ke kvetaku, ja ho vetsinou nasla v tech mixech...jako zahradni zelenina, apod.

sova33
5. zář 2011

@imzadi Jo, na skleněné struhadlo nedám už měsíc dopustit 😀

imzadi
5. zář 2011

@sova33 a strouhas na tom i jine ovoce? 😕

sova33
5. zář 2011

@imzadi Hrušku, jinak mačkám vidličkou. Ale, jablko má skoro každý den aspoň kousek, takže u nás je to neustále v provozu.

imzadi
5. zář 2011

@sova33 jo hrusku, no vidis 😅 ja zkusila takhle pomackat svestky, no to byly ksichty 🙂) i my mame jablicko defakto denne, hlavne se mi libi, ze je to hned...pridam k tomu par susenek a ma super svacinku

hanulik27
5. zář 2011

Ahojky holky 🙂 chci se zeptat davala jsem male uz mrkvicku a bramburek a chci se poradit co se dava dal??dekuji 🙂

imzadi
5. zář 2011

@hanulik27 ahoj, resime to o par prispevku vys...cuketa, dyne, brokolice, spenat, kvetak, lilek ... pak zacit maso a zloutek, ryze ...

werry
5. zář 2011

Ahoj holky, kdepak se dá sehnat to skleněné struhadlo? koukala sem na netu, ale nechce se mi platit poštovný

makinka2
6. zář 2011

@zebra41 jé, vy pěstujete brokolici, to jsem nikdy neviděla jak roste 😕 No taky jsme mohli zasadit, ale to mě nenapadlo. A ten brambor normálně uvařit a rozmixovat s vodou? díky 🙂

makinka2
6. zář 2011

@sova33 @imzadi holky díky 🙂 S tou brokolicí ještě teda počkám. A ten lilek, květák, řepa, patizon, ... není ve skleničkách, že? Já mám domácí jenom mrkev, cuketu a bude dýně a jablka, zbytek holt skleničky.
Holky a kupujete zeleninu normálně v obchodě (třeba ty brambory, květák, ...) . Já jsem chtěla tak do roka skleničky, ale je to hrozně drahý a taky moc výběr v jednodruhovejch není a ty směsi jsou kolikrát fuj 😠
Díky holky za odpověd určo se to už opakovalo milionkrát, ale kdo to má číst 😀

imzadi
6. zář 2011

@werry ja koupila v domacich potrebach...otevreli u nas novy obchod 🙂 uz se to moc nevidi...

@makinka2 roste to jako kytka 🙂 jinak ano, mixuju s vodou, ve ktere se vari, kdyz napr. varim s cuketou, apod...jinak kdyz varim samotnou, tak mixuju treba s troskou mleka

@makinka2 kupuju normalne v kramech, a vyber maji docela v DM, smesy od alnatury ci babylove jsou super ... dle meho 😉

lucy222
6. zář 2011

@andelka
@imzadi díky za tip ohledně batátů - o víkendu jsme sehnali a malá baští 😵
Ohledně skladování - mohu dát normálně do lednice, ne? (myslím neuvařené). Jí to jen malá a ta nesní ani jeden ks za 2 dny ...

@imzadi DM a Babylove super - nic jiného "nekrmíme" 😅 + občas uvařím a spokojenost. 😎