Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

katyxq
8. led 2013

@yellowbanna zkoušet, nabízet, nenutit ... polud vy jíte dostatečně pestře a výživně (vitamíny, minerály, tuky, bílkoviny), tak v mlíčku má živin dostatek, do zeleniny přidat dostetek vhodného tuku, můžete zkusit přidat odstříkané mlíko, vyzkoušejte jinou lžičku (plast, silikon, nerez, dřevo), jinou misku, jiné místo na krmení, jinou hustotu příkrmu (u nás jedou hódně husté příkrmy zapíjené vodou), jinou texturu (dohladka mixované, nahrobo mixované, jen rozmačkané vidličkou, kousky), taky zkuste jídlódo ruky - např, vařená mrkev, brambora, dýně, syrové avokádo.
A jaké kaše - kupované kojenecké? Ty jsou sladké až běda, ty bych nedávala.
Jinak moje malá je tak z 80%kojená doteď, prostě sní trochu a i když má hlad, tak pak chce jen nakojit a nic jiného.

yellowbanna
8. led 2013

@katyxq dekuju...zkousenim jsem zjistila, ze ma radsi dohladka rozmixovane a ridsi kase, jinak se davi...miska ho zatim moc nezajima a lzicku s kasi akceptuje, stejnou lzicku se zeleninou odmita...
Kase na vecer bohuzel kupovana, chtela jsem ciste ryzovou a zjistila jsem, ze i v ni je cukr...mozna i proto Tom kasi ji a nic jineho nechce 😔 Rada mu uvarim kasi sama, ale nevim moc jak na to - treba tu ryzovou...sveho mleka mam tak akorat, na odstrikavani to neni, UM jeste nemame. Diky za tip na jidlo do ruky, zatim jsem zkusila jen s tim chlebem a jednou mekkci testoviny, to mu docela slo...

kacenka1111
8. led 2013

@katyxq kačko, prosim Te, jak jsi psala o tech vlockach? na zjistenui lepku pro zacatek kolik? asi tri dny klasika? jdu do toho...UM AC2 ji zreme sedi....

katyxq
8. led 2013

@kacenka1111 na zavedení lžičku vloček rozvařit ve vodě a dát samotné nebo přidat do jiného příkrmu, 4 dny oves, pak stejnym způsobem ječmen, žito a nakonec pšenici, nejllépe pomaličku zvyšovat množství až na jednu lžicí některé z těch obilnin cca 2-3týdně, po několika týdnech (nejdřív v 8. až 9. měsíci) na otestování celiakie dát plnou porci lepkové kaše.

kacenka1111
8. led 2013

@katyxq ehm, ehm, v cem je oves, v cem psenice? 😀 ptam se jak tatar, ale mas to v clanku? ze bych to nastudovala😀 nebo posilala jsi mi to? jinak moc diky! dam ji to do obeda...

katyxq
8. led 2013

@yellowbanna vytáhnu svůj univerzální recept - 3 lžíce obilniny (celá zrna, vločky, lámanka, či krupice) alespoň 24h předem namočíme do 100ml vody nebo rostlinného "mléka" (případně přidáme i 1/4 obsahu kapsle probiotik) a poté rozvaříme na kaši, podle potřeby během vaření doléváme vodu nebo rostlinné "mléko" a nakonec můžeme kaši rozmixovat. Do husté kaše uvařené z vody poté můžeme přidat MM nebo připravené tolerované UM, nebo do řídké kaše uvařené z vody zamíchat UM prášek. Je také možné do horké vody nebo rostlinného "mléka" zamíchat neslazenou instantní bezmléčnou kaši (např. značek Nomina nebo Countrylife).
Jelikož dost kojíš, tak kaše fakt nemusí být mléčná (ta kupovaná mléčná obsahuje UM, nevidím důvod, proč to cpát kojenému dítěti), klidně ji dělej jen z vody nebo obilného mléka (reis nebo hafer drink Alnatura z DM), navíc jsou lepší zdroje vápníku (s lepší vstřebatelností, poměrem vápníku, hořčíku a fosforu) než je kravské mléko 😉 (UM není nic jiného než upravené kravské mléko).

katyxq
8. led 2013

@kacenka1111 různé druhy vloček, to je po celých zrnech nejčistší podoba a snadno se rozvářejí. Vločky (jednodruhové) by se měly dát sehnat v DM a zdravých výživách, ovesné i normálně v supermarketu.

zumasi
8. led 2013

Chcela by som sa oyptat aj ja.. Mam 5 mesacneho chlapceka, posledny mesiac uz zial nie je kojeny, takze mame vraj zacat davat mrkvicku. davala som ju asi tri dni, ale strasne mu to nechuti, spapa len malilinko. to viem, ze je normalne, ale zaujima ma len ake mate skusenosti kedy zacali prikrmy detom chutit, po akom case spapali celu "davku" a tak. a napr. ked spapa len 3-4 lyzicky mrkvy, mam uz po troch dnoch pridat zemiak? ci az ked toho spapa viac? dakujem🙂

kivinka
8. led 2013

@zumasi mne starsia zjedla len par lyziciek az do jedneho roka... takze podla mna kludne pridaj postupne aj zemiak, dalsiu zeleninu, meso... mozno casom najdes nieco, co mu zachuti... neboj, od hladu neumrie 🙂

zumasi
8. led 2013

@kivinka dakujem 🙂

yellowbanna
8. led 2013

@katyxq dekuju...budu tu muset teda nejdriv zajistit suroviny - nejsem totiz v CR... 😅 Ale o vikendu se chystam prozkoumat nove objeveny obchod se zdravou vyzivou v nedalekem meste, tak snad tam najdu, co hledam 🙂

bohuli
18. led 2013

Nevíte kolik by mělo 1-roční dítě dostat masa na 1 porci (oběd) v g v syrovém stavu? A jak často dáváte? Já obvykle 5x do týdne, jednou má bezmasé a jednou žloutek. A jak často a kolik bílku? Zatím jsem jej ještě nedávala. Díky.

cawes
18. led 2013

moze mi niekto poradit, varim malemu zeleninovy prikrm, teda konkretne polievku su tam zemiaky, mrkva, brokolica a kuracie mäsko. Chcem to potom pomixovat a dat na mrazak. ako dlho mi to tam vydrzi? Niekde som citala ze ked to davam do tych avent nadob tak to takto v mrazaku mozem mat 6 tyzdnov. Ze este teple to tam dat zamrazit. CO vy nato?

ikuza
19. led 2013

@katyxq ahoj, kedy mozem dat malemu papat mango? Dakujem za radu.

katyxq
19. led 2013

@ikuza Až bude mít cca měsíc zavedenou zeleninu, jinak např. v USA je mango mezi prvními příkrmy.

euka210
19. led 2013

@katyxq aj v Afrike daju ine ako u nas, aj Japonci daju ine...dat najprv to, na co je prirodzene genetika prisposobena

katyxq
19. led 2013

@euka210 Taky jsme začali lokálníma potravinama.
Na druhou stranu na to, co s v dané oblasti jí nejvíce, tak na to jsou tam nejčastější alergie (u nás např. kravské mléko, vejce, pšenice, ořechy, jablka, v Asii rýže a sója, v USA často arašídy).

lv
20. led 2013

@cawes tu trvanlivost nevím, každopádně teplé se nic nemrazí, nechat schládnout při pokojové teplotě, nezavřené nádobky, a až jsou vychladlé, tak zavřít a do mrazničky.

bronia13
20. led 2013

u nas sa velmi osvecilo avokado 😉 obe deti ho maju hrozne rady ale ony maju rady vsetko, absolutne vsetko 😀 a hlavne nasa princezna ale nastastie je OK s vahou lebo to vsetko vylieta 😀 😎 neposedi ani 30 sekund, este aj cibulu maju rady 😵 dufam ze sa to nezmeni....klop klop...

ikuza
20. led 2013

@katyxq ako ho podavat? V kombinacii s niecom, alebo same? A akej forme sa ti osvedcilo podavat, popucene? DIk

kuisek0111
21. led 2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od kolika měsíců dáváte rozmačkaný banán. Mému dítku je 5 měsíců, tak bych to chtěla zkusit, ale nevím, jestlil není brzy.

lv
21. led 2013

@kuisek0111 jí už bych zkusila, dokrmujete už měsíc? takže zavedená zelenina, maso? jen pozor, babán trochu staví, může mít trošku zácpu..

kuisek0111
21. led 2013

@lv Přesně tak, dokrmuji už měsíc ...maso, zeleninu ...sní úplně v pohodě. Začínáme s přesnídávkami a právě pro to, se ptám, jestli i banán 🙂 Děkuju za radu 🙂

lucie255
21. led 2013

Maminky dostala jsem od tchýně dýně...hokaido už dáváme, ale dala mi i máslovou a muškátovou. Může malí do prvních příkrmů i tyto druhy?

lucie255
22. led 2013

A taky jsem se chtěla zeptat jak zamrazujete maso? máme králíky, uvařím ve vodě do měka a rozmixuju...ale nevím jak...stou vodou co se to vařilo, a pak dát do nádob a zamrazit? Právě si chci dát maso zamrazit zvlášť jak zeleninu a pak zmíchat. Jak dlouho to vydrží v mrazáku? o po rozmrazení stačí jen ohřát?

lv
31. led 2013

maminky kdy myslíte, že se může začít s naklíčenými luštěninami? dala jsem naklíčit cizrnu, soju a čočku, pro nás, trošku jí do polívečky asi dát můžu, ne? nijak zvlášť nadýmáním netrpí, žádné alergie nemá /soju že ne často vím, ty fytoestrogeny/. Zkoušela to některá z vás?

flegicka
31. led 2013

Prosím o radu.Začínáme s příkrmama a nevim když mu udělám brambory na kaši,čím ji zředit.Malej je kojený,ale mlíčka mám akorát pro něj a víc už mi nejde odstříkat.Udělala jsem dobře,když jsem koupila sušené rýžové mléko?

betysek
31. led 2013

@flegicka Já ředím vodou.....

lucikf
1. únor 2013

@flegicka Já taky ředím vodou, ve které jsem tu zeleninu uvařila.

magdalena_f
3. únor 2013

@flegicka přesně jak píšou holky, vodou ve který jsem je vařila...