Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

stipa
10. říj 2010

@maryanna syn má Atopický ekzem, víš. Tak raději proto vařím v ní 🙂

katherine27
10. říj 2010

Maminky 🙂 vedel by mi niekto poradiť ohľadom ryže, pohánky, pšenice a pod...
Sme na UM, malý je prikrmovaný od 4 a pol pesiaca.
Desiata - ovocie
Obedik - zeleninka a mäsko, alebo ten žĺtok
Chcela by som mu do ovocia pridávať nejaké obilniny, aké máte skúsenosti ?
Kaká s pučením, ako neplače pri tom ale kaka má to takú plastelínovú konzistenciu
A ešte som sa chcela opýtať na tú ryžu, môžem uvariť čo klasicky používam? a potom trošku popučiť + zeleninka, mäsko?
Ako to pripravujete? dnes som v Tescu kúpila pšeničné otruby a pohánkové vločky, poradí niekto?
Už som kúpila aj rýžové chrumky, tak do ručičky, nech precvičuje držanie, žuvanie a pod..prvý deň 1 zhamal, ale teraz už nechce, vie že to nemá žiadnu chuť a hneď mi to pustí z ruky, ani si to o pusu neotre, a to teda dáva do hamy všetko na čo naďabí.
Ďakujem. 😉

jitulisek
10. říj 2010

Ahoj, včera jsem malé začala dávat mrkvičku. A moc jí to nejede. 😠 Tu co jsem vařila já ani pořádně nejdela ☹ a dnes ze skleničky snědla dvě lžičky. Hlavní problém je, že se jí zvedá žaludek. Včera se jí zvedal pořád a dneska po těch dvou lžičkách. Nemáte s tím některá zkušenost? Mám spíš dělat polivčičku než pyré? A ještě by mě zajímalo,jak ohříváte papání. protože ohřívané jídlo už by se nemělo znovu podávat. Tak jak to děláte,když máte uvařit pár lžiček? te´d ze začátku mi víc nesní, a tak mi přijde zbytečný, abych kvůli pár lžičkám vyhazovala celou skleničku. Ohřívala jsem jí ve vodní lázni. Díky moc za vaše rady. 🙂

denis19
10. říj 2010

@jitulisek no já odeberu ze skleničky pár lžiček, dám na talírek a pod nej dám hrnek s horkou vodou a ohrívám a skleničku dám do lednice a použiji na druhý den, nekteré mají po otevrení záruku 48 hodin, tak to mám na tri dny v zásade. 🙂 a varenou zeleninu doma, mimo repy a broklicemi malá také nechce a delám ji pyrééé, na polévku má moje čas,ale tvá by už i mohla.

jesterka01
10. říj 2010

@jitulisek tak jestli myslíš, že se jakoby dáví, tak to naše malá dělala taky....je to asi tím že do teď byla zvyklá jen na mléko..já jsem jí ze začátku i skleničky ředila trochou převařené vody, aby to bylo řidčí, ale zase ne moc, aby se nezakuckala, občas jí natáhlo, ale zvykla si a naučila se polykat, teď máme spíše problém s kousky..ne a ne je do ní dostat 🙂

jitulisek
11. říj 2010

@jesterka01 Díky. Ještě dneska to zkusím normálně. A jestli to bude zase dělat, tak jí to zítra naředím. Ona je dobrý jedlík co se týká mlíčka, tak jsem si říkala,že by jí mohly chutnat i příkrmy.. 😒 No tak uvidím. Jsme teprve na začátku,tak se uklidňuju,že všechny děti se to dřív nebo později naučí. 🙂

vivien6
11. říj 2010

mala vcera nechcela vobec pit mlieko.. vcera jedla posledny krat o 16.00 dva banany a potom nechcela len plakala...o 19.00 som ju okupala urobila jej mlieko,nechcela zaspala. potom o 23.00 sa zobudila urobila som jej mlieko vypila mozno 30ml.. znova o 5.00 a vypila tiez len 30 ml..rano nechcela vobec a az teraz zjedla konecne obed... normalne sa napraska mliekom 300 ml zje.. je to normalne alebo ???

njonja
11. říj 2010

@katherine27 ahoj, ja pouzivam vlocky (mam take instanten, co sa same rozpustia, ale da sa aj normalne ovsene vlocky uvarit vo vode, kym sa uplne nerozpustia a nevytvroi kasicka, potom pridaj ovocie), okrem toho davam prosovu kasicku, ryzu. Psenicu nedavam, lebo mamae senszibilizovat do roka, cize davam len malo cca lyzicku kazdy den vo forme bud kase alebo piskotky.


maryanna
11. říj 2010

@katherine27 ahoj, pohánkové vločky chvíľoučku povariť, resp zaliať vriacou vodou apočkať, a pridať ovocie...my tak papáme mňam...
ak kúpiš otruby alebo niečo iné ako vločky tak musís dlhšie variť aby to zmeklo......
ryžu áno normálnu, žiadnu bio alebo čo, klasikú bielu ryžu, uvaríš a dáš s mesom zeleninou, alebo ako ryžovú kašu teda s ovocím, ale keďže sa ti malý pučí pri kakaní tak ryže by som veľa nedávala, skôr by som zaradila ovsené vločky do stravy.......ale pozor ovsené vločky to je lepok takže neviem ako ste na tom s lepkom......

gabika7706
12. říj 2010

@katherine27 ani Martin velmi ryzove chrumky nemusi, skor pohankove alebo kukuricne, tie ma radsej. tak skuste tie..
Otruby ja osobne nevarim, len pridam do hrnca, ked uz je vypnute, zmaknu aj tak, ale mozes aj povarit.
Ak chces zahustit ovocie na desiatu, mozes aj amarantom alebo bielymi burizonami.

gabika7706
12. říj 2010

@vivien6 nemate ziadne ine /traviace napr./ problemy? Deti zvyknu sami vyselektovat, co pre ne nie je dobre a jednoducho to do ust nedaju, nie preto, ze im to nechuti, ale preto, ze im to nerobi dobre a pamataju si to...A mozno ju to za par dni prejde a budete pit mlieko dalej. Ak ste na UM, skus jej ponuknut jogurt, to uz moze, papajte vela brokolice, kym nechce mliecko, ine este velmi kvoli alergiam by som nedavala (mak, vlasske orechy, tofu, ..)

kasyma
12. říj 2010

ahoj holky,chci se vás zeptat od kdy jste začali dávat těstoviny? Malé je 8 měsíců. Mám doma ty Panzanni jsou vhodné? Díky za rady 🙂

pe3cka
12. říj 2010

Ahoj holky,chci se zeptat, od kdy přidávat čajíček? máme 9 měsíců a já ji stále kojím...i na požádání kdykoliv...občas mívá dost tuhou stolici, má i problém se vykakat,tak si říkám,jestli nemá málo tekutin...jakou máte zkušenost vy?díky moc...

bubelko
12. říj 2010

@kasyma ja som bezvajecne pridavala od polroka 🙂

@pe3cka ja som caj/vodu zavielda spolu s 1.prikrmom. pri starsom som to neurobila a dodnes mi malo pije. tak som teraz skusila inak a jonas zatial pije v porovnani s bratom viac. to je moja skusenost 😉

katkabg
12. říj 2010

AJOJTE BABENKY MAMINKY🙂 teraz padnete ucite kazda na zadok co vam poviem🙂ja zijem v bulharsku a tu deticky prikrmuju velmi skoro ...my tu mame take kravske mlieko vola sa ze kysle mlieko a obsahuje bifidus bacilus Bulgaris...ta bakteria je len tu v bulharsku a to vlastne robi mlieko kyslim mliekom...nieco ako u nas kefir alebo kysla smotana no toto je chutnejsie a oooomnoho zdravsie...a teraz niektore mami co nekoja tak toto mlieko davaju zriedene s vodou troskom cukru a rozdrvenymi keksikmi ,svojim detom...niektore ani nepoznaju UM proste ho nedavali nikdi a ked prestali kojit zacali davat taketo mnami mlieko...ja som bola na zaciatku proti a mojej mame ztoho stali chlpy a teraz moja mala ma 9 m.a ked mala 6 zacala som jej aj ja davat sem tam...teraz jej rano davam UM a vecer to kysle mliecko a dokonca teraz mi uz UM ani nechce...takze vela peniazkov usetrim...lebo UM je tu dost drahe!!!.Potom doktory tu nariaduju mamam uz po 2 m.davat babatku po lyzicke na den mrkvovu stavu.Niektore maminy zacali davat detske vyzivy uz od 3 mesiaca aj ja som tak zacala...uz v piatom sme papali polievocky a take vseliake hamiky hami a dnes uz moja mala papa vsetko...je to velky papacik...no ked chcete pozrite si o tom kyslom bulharskom mlieku nieco na google.Takze nebojte sa davat malickym papat vseliake dobrotky🙂nasa mala toho teda pojedla seeeelico...a to som sa tak bala ze sa jej nieco stane!!!Ale obavy boli zbytocne...a ani nikomu sa doteraz tu v bulharsku nikdy nic nestalo z toho mliecka...velmi je dobre na kosti a zubky🙂))som zvedava na vase reakcie...

bubelko
12. říj 2010

@katkabg kazdy kraj, iny mrav 🙂

katkabg
12. říj 2010

@bubelko hihi tomu ver som rada ze si ma neodsudila 😀

denis19
12. říj 2010

@katkabg jsem ráda, že se našla i takováto maminka, já jen souhlasím...žiji sice na Slovensku,ale naše malá je od druhého mesíce na zeleninové šťáve, a od čtvrtého mesíce dáváme zeleninové i zeleninovo masové príkrmy, je od narození na UM, nedalo se nic delat a ted už je na príkrmech a dnes už otestovala i ovoce,jako pyré, takže já te určite neodsoudím a stejne všechny nové studie ted doporučují detem dávat v zásade vše a do prvního roku by mely deti jíst vše...tak hor se na to!

bubelko
12. říj 2010

@katkabg a preco by som mala?
ja prikrmujem od 4teho mesiaca starsieho a od 4,5 mladsieho, boli popri tom kojeni, pili vodu/caj z flase. zjedia vsetko a nic nevypluvaju. a od roka chcem prejst na KM. u starsieho to neklaplo, takze ziadne mlieko dodnes nepije a u mladsieho uvidime 😉

katkabg
12. říj 2010

@denis19 no tak ja sa len tesim ztoho...aj mne malinka spapa vselico...najradcej ma to co navarim pre seba to najradsej papka aj ona...no tu v bulharsku je to tak trosku skore no o to lepsie...nestresujem vobec nad tym od kedy to ma papat...proste skusim a hotovo...a nikdy ked varim a ked tam treba dat mlieko nikdy nedavam UM ...ved to hnusne chuti...vsetko varim tak ako pre seba 😅

katkabg
12. říj 2010

@bubelko drzim palce so zavadznim km...ved sama vies ci mas byt opatrna kedze mas skusenost pri prvom dietati 😉 deticky ti sami daju vediet co chcu a co nie🙂ja si rozhodne stresy nerobim co navarit🙂papame to co navarim pre nas🙂

denis19
12. říj 2010

@bubelko
@katkabg no jo holky, jak to tak sleduji, tak všude ve svete je to normální, jen tu z toho maminky delají vedu...mám jednu suepr knihu naše díte, je ješte od mé maminky, ta mne a bratra stravovala a v zásade vychovávala podle ní a tam je to presne takto jaksjem vám psala a ai já i bratr jsem normální lidé, zdraví se zájmem o život 😀 😀
A KM mám v plánu také vyzkoušet tak od roku a uvidíme, dr nás hodila na Nutrilon HA, tak uvidíme co udelá KM z krabičky 😀

zuzkat1
12. říj 2010

@katkabg presne ako napisala bubelko... nikto ta podla mna neodsudi...iste je ze ja by som to nerobila ani keby to tak kazdy robil... podla mna je take mimi est evelmi male na akukolvek stravu (2-3mesacne) a ani ja som nebola est ev jej 6tich mesiacoch prikrmovat... sice to robim odvtedy ale nerada a co sa toho tyka ze papa co jes ty... robia to mnohe aj tu,ale tiez by som to nerobila,lebo cukor,sol a vela korenia je nezdrave aj pre dospelych tak naco jej to davat uz tak skoro? a inak proti KM nemam nic ani ja... ked uz nebudem moct kojit tak UM urcite nedam a prejdeme rovno na KM

@denis19 tu knihu mam aj ja... a beriem ju z rezervou...su tam veci spred opic🙂 ano deti by mali do roka jest vsetko ale bez korenin a s istou postupnostou zavadzania alergenov... ja som vyrastala tiez podla tej knihy a som alergicka na citrusy aj na kakao🙂

katkabg
12. říj 2010

@denis19 moja bola tiez do6m. na um BABA hA...Potom sme presli na hami klasicke a teraz pamame to kravske kysle mlieko od 8.m. a sme ako valibuk...ja som len stastna....vobec nemame problem s papkanim...manzel jej dal raz dokonca fazulovu omacku a to mala len 5m.a stym sa isla zadusit tak jej chutilo...no a vecer bolo prdkanie🙂

katkabg
12. říj 2010

@zuzkat1 zial bulharsko neni taka bohata krajina tak mozno preto nie kazdy ma na UM.tak nastastie moja mala ma mamu ktora vari len zdrave jedla🙂a co sa tyka soli a vegety...davam len trosku...mala mi to take bez chuti nezje to je jasne 😝

zuzkat1
12. říj 2010

@katkabg kopec deti to papa bez soli je to len o zvyku,ale ked uz si na sol zvykla tak je jasne ze uz nezje..ale ja som pisala ze kazdy ako za vhodne uzna.. a verim ze UM je drahe,ale to by som radsej ja nejedla nez malej dat od narodenia KM... od pol roka mozno...ale to nie je kritika aby to tak nevyznelo..ja si uvedomujem ze tam su iste ine zvyky... a maminy to tam neriesia nie preto ze by nemali deti najradsej na svete ale proste tak su naucene davat papat🙂

katkabg
12. říj 2010

@zuzkat1 hej tak su naucene...aj mojej mamine stoho stali dupkom vlasy 😲 a ako hovorim aj ja som zacala s km pomaly od 8m.a mala teraz uz ine nechce len to kravske kysle mlieko...chuti to ako milacik🙂

denis19
12. říj 2010

@zuzkat1 ale tu alergii nemáš z toho ,že Te maminka vedla podle té knihy....citrusy jsou pro nás evropany stejne neprípustné ovoce.... 🙂 a možná tam jsou veci s pred opic,ale jsou logičtejší než ty dnešní, kde se i klidne dočtu, že díte ve čtyrech mesících se má otáčet ze zad na bríško a zpet, což je kravina jako blázen!!!! a že detskou krupici podávat až od peti let....tak já beru součastné knihy s rezervou 😀
A le v té knize se nepíše o tom, že solit a korenit a myslím, že to tak i holky delají, bez soli a koreni 🙂 zuzka a víš jak to je, doted se tvrdilo, že špenát je zdrojem železa jako blázen a najednou se zjistilo, že se vedci sekli v desetiné čárce a špenát má jen zlomeček železa než treba červená repa....takže i ty alrgeny já už beru s rezervou, tím netvrdím, že malou nacpu jahodama či medem 😀 😀 😀 já jsem zastánce jíst co vyroste v našem podnebném pásu a jíst podle krevních skupin.... 🙂 ale nejlepší je, že ty mužeš kojit a mela jsi do pulroku mimča klid.... 😀

@katkabg no jen tak potichu ti reknu, že muj bratr dal melé jen tak olíznout klobásu a také neprotestovala 🙂

katkabg
12. říj 2010

ale tak super ze si mozme takto pisat co kto ako robi🙂sa priucis....ja nikdy neodsudzujem...v inej teme mi len bolo smutno ako niektore mami vyplakavaju svoje deti podla niakej knihy ale tak asi im to tak je dobre...to uz je jedno teraz sme v tejto teme 😅

zuzkat1
12. říj 2010

@katkabg kysle mliecne vyrobky sa aj tu mozu od 8mesiacov takze to bude podla mna OK... a ako vravim KM ani mne nevadi... aj ja by som radsej dala to ako UM..ale ja este kojim takze sa da🙂