Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
6. pro 2010

@sussanah já jsem psycho, všechno vážím, píšu si do sešitku co jí a kolik, jsem takový grafově tabulkový typ 😀 Opravdu mu zatím jelo všechno, co se týče hustoty zatím moc rozdíl nepozoruju, někdy má všechno skleničkové, někdy půl napůl, někdy všechno domácí, zdá se mi, že všechno jí pěkně, sní všechno co mám v misce. Pak ještě dokojuju, někdy pije víc někdy míň. Mám radost že zatím tak pěkně jí, uvidíme jak mu pak půjdou kousky 😅 Možná bude jak tvůj.

sussanah
6. pro 2010

@andelka s tim vazenim na jednu stranu chapu, taky jsem hodne vazila, ale spis pro orientaci, to prejde neboj 😉 Ja treba po navratu z porodnice byla ze vseho tak ve stresu, ze jsme psali s mm do sesitku casy, kdy cural/prebaloval, kdy kakal,kdy jsem kojila, vahu pred a po kojo a kdy jsme cvicili (museli jsme roztahovat malemu nozky), proste me ten rad uklidnoval, navic jsem byla totalne vygumovana 😀 Ale asi po 14dnech jsme se nejak sladili a ja si to zacala pamatovat 😀

andelka
6. pro 2010

@sussanah no, psala jsem si dlouho i doby kojení, kolikrát za den, kolikrát v noci, na ruce jsem měla gumičku, abych si pamatovala, z kterého prsu jsem naposled kojila... 😀 Teď už máme v kojení režim (kromě noci), tak si nic nepíšu - no tak jsem musela zas si něco jiného najít, na spisování 😅

p69majka
6. pro 2010

@andelka my máme obedík tak 150-180g a na olovrant zje tak 190g ovocia lebo presnidávky. 🙂

andelka
7. pro 2010

@p69majka to mě zaskočilo, že svačinky je víc jak oběda 😕 jsem si to myslela naopak. Dneska bude mít hrušku, tak jsem zvědavá.

cicimon
7. pro 2010

@andelka moja tiez zje na olovrant 2x viac ako obed...asi tym, ze to je sladke...predsa len ovocie je ine nez zelenina

ija1
7. pro 2010

@andelka - my sice nekojime, ale ja si do pulky listopadu psala denne kolik vypila co krmeni a kterou zeleninu jsem od 4,5 mesicu ktery den dala 🙂, taky jsem potrebovala mit prehled 🙂🙂🙂, ted uz na to pecu 🙂

andelka
7. pro 2010

@ija1 tak nejsem sama 🙂 Ještě si asi budu psát do vánoc, do konce roku a pak už taky ne, už to bude snad ustálené a budeme mít vyzkoušené a zažité všechno,i maso.

@cicimon hm, to je možný. Sice u mojeho to nějak zatím nepozoruju, že by mu něco jelo víc, ale asi to souvislost mít bude. Já třeba neusiluju o vyřazení poledního kojení, protože momentálně se mi hodí, že po obědě dokojím a malý mi pak hned u toho usne (když nemůžem ven). Kdežto po ovoci bych ráda kojila až za delší dobu. Takže dávky budu zvyšovat, dík 🙂

cicimon
7. pro 2010

@andelka no ja zatial moju kojim tak ako pred prikrmami, kedze tak malo zje... len po tom olovrante vecer jej ne/dam podla toho kolko zje... nie vzdy rovnako

andelka
7. pro 2010

@cicimon já zatím +- taky, ale po obědě mi vydrží dýl. Vlastně celkově co přikrmuju a máme režim, kojím trošku méně často a docela v pravidelnou dobu. Předtím to bylo co 2h a vycházelo to různě. Takže se blbě cokoliv plánovalo.

innes
8. pro 2010

Holky, stalo se vám, že by dítě úplně odmítalo masozeleninové příkrmy? Dcera je normálně jedla, ale posledních asi 14 dní do ní nedokážu nic dostat, ji jen ovocné přesnídávky, kaši a MM. Už jsme z toho docela zoufalá, navíc doktorka na prohlídce v 8 měsících divně koukala, že teprve začnem se žloutkem apod. a co bysme do příští kontroly měli zvládnout. Beru to tak, že každé dítě je jiné a má své vlastní tempo, proto jsem z toho byla docela smutná. Zkouším různé fígle, jak ji oblbnout, ale je mi to prd platný. Už se naučila i řvát se zavřenou pusou, abych jí tam nic nestrčila 😔
Myslíte, že je to jen přechodné a mám to nechat být?

bubelko
8. pro 2010

@innes skus to nechat tyzden tak a o tyzden skusit znova. pripadne vynechat maso a skusit tyzden len zeleninu. pripadne nakrajat zeleninu na kusky, ktore moze drzat v ruke, mozno sa chce krmit sama. ale neskusaj kazdy den nieco ine, skus aspon tyzden vydrzat pri jednom sposobe. aby v tom nemala gulas 😉
moze byt, ze je to len prechodne - bolia ju zuby, lezie na nu nejaka choroba a pod. ak nadalej nebude jest a bude stracat na vahe potom riesit s pediatrickou.
mne osobne sa to ani pri jednom nestalo, zeby nezjedol vobec. ked nejedol na obed, ze bol unaveny, tak som mu to odlozila a dala namiesto kase na veceru. takze viac neviem poradit.

innes
8. pro 2010

@bubelko děkuju, zkusím to 😉 Dopolko nechtěla ani moc přesnídávku, kterou jinak miluje, už z toho krmení má snad strach ☹

miska1981
8. pro 2010

@innes myslim, ze sa nic nedeje ked odmieta. tu na MK je tiez vela mamin, ktorym deti odmietaju papat, su to len tzv.prechodne obdobia, nenut ju, skusaj pomaly, aj moja odmietala tyzden a teraz je to uz lepsie, musim jej to robit vodnate, lebo huste to nechcela. skus pomalicky napr. tu presnedavku, ktoru miluje najprv jej daj z prsta, potom z lyzicky, ja malej davam lyzicku do ruky nech ma pocit, ze aj ona sa pricini o papanie 🙂

ja sa chcem spytat ake davate cestoviny detickam? ja uz by som mala zacat, citala som, ze medzi 6-7mes. sa maju zacat davat cestoviny, ryza, zltok.
ako pripravujete ryzu a cestoviny, mixujete? a treba nejake specialne, ci stacia obycajne bezvajecne?
a ryza ma byt natural?

bubelko
8. pro 2010

@miska1981 ja som davala bezvajecne. boli to take malicke kolieska alebo hviezdicky, takze som ani nemixovala. pri lukasovi som pouzivala od zaciatku vajecne (nejako mi to nedocvaklo, zeby to nemohol 😉 ) a kedze boli klasicke velke, tak som mixovala. ryzu som obom davala klasicku uncle ben's 20min, nemixovala som, len som ju dlhsie povarila. 😉

kramlinka88
8. pro 2010

@miska1981 ahoj rýže by měla být taková ta klasická bílá, a těstoviny stačí klasické bezvaječné třeba panzani a nebo jsou třeba od sunarky přímo dětské těstoviny a jsou to takové malinké kačenky takže už se nemusí mixovat 🙂

lucinka02
8. pro 2010

@p69majka no ovko je super, mam len dobre skusenosti. Pri nom uz necheckujem ani zloznie. Teraz maju dokonca nove aj nejake pokrmy. Ja zvyknem malej obcas davat od nich zeleninovu polievku aj nejake to masko....poznas aj tieto?

tosomja
8. pro 2010

My sme začali dokrmovať v 4 a pol mesiaci...najprv zemiak s mrkvou rozmixované...chutilo nám...aj s ostatnou zeleninkou, okrem brokolice... 🙂 až kým som nezačala dávať aj ovocie - výživky, normálne mi odmieta obedík...zje tak päť lyžičiek, aj to skôr nasilu...a potom mi zvracia...teraz neviem, či to kvôli tomu refluxu...ale kým nepapala ovocie, tak bolo všetko ok...okrem mlieka, to stále zvracia...na to sme si zvykli... 😖

a ešte sa chcem niečo spýtať, ak môžem...čo mám dať mojej maličkej, aby sa vykakala...odmieta mi čajík, aj vodičku...všetko tekuté... ☹

dadous
8. pro 2010

@tosomja nam pomahala švestkova přesnídavka, nebo tepla voda 😵

cicimon
8. pro 2010

@innes moja ked niekedy nechcela obed, tak som ju oblbla tak, ze som otvorila ovocnu vyzivu, dala 1 lyzicku, potom na dalsiu lyzicku zeleninu a navrch ovocnu... dalsia lyzicka este viac zeleniny a menej ovocia a dalej uz len zelenina.... tak to fungovalo

innes
8. pro 2010

@cicimon to jsem udělala včera, docela to šlo, ale dneska už to na ní neplatilo. No teď večer jsem koukala, že ji snad roste třetí zub, ale dole, což mi přijde divný, tak uvidíme, co se z toho vyklube 😕

p69majka
8. pro 2010

@lucinka02 poznám niečo, ale ja málo kupujem. 🙂

apollo11
9. pro 2010

Ahoj, začali jsme tento týden s příkrmy, zatím to moc neřeším, je to jednoduché, ale do budoucna zjišťuji, že moc nevím, jak mám postupovat.. Např. od kdy se dává více než jeden příkrm denně?
A jak je to s těmi kašemi? Je nutné je dávat, kdy, jaký druh ap. (když kojím)?

andelka
9. pro 2010

@apollo11 já jsem další příkrm (ovocnou svačinku, u nás odpolední, ale může se i dopolední, to je jedno, já dopo kojím) dala po 4 týdnech od začátku příkrmů. Kaši jsem zkoušela cvičně 6 dní, jestli nepomůže na noční buzení, ale nepomohla, tak ji znova zařadím až zase za další měsíc jako třetí příkrm a asi spíš dopoledne. Na začátek má být bezlepková (rýžová, kukuřičná) a já jsem dělala do vody, kvůli alergii na mlíko co máme v rodině, i v UM v podstatě je, takže jsem dávala bezlepkovou bezmléčnou. Klasickou lepkovou mléčnou dám až později, až potom co zařadím jogurt (v 9 měsíci). My máme v rodině různé alergie a potíže s trávením (my s manželem ne, ale ostatní), takže pro jistotu postupujeme opatrněji.

apollo11
9. pro 2010

@andelka díky, takže ta kaše může být úplně nemléčná (př. rýžová) míchaná s vodou? Nebo je lepší ta mléčná, pokud nepředpokládám alergie.. asi se ptám jak totální neznalec, ale opravdu nevím. Totiž ty Hami a podobné jsou konstruované na přechod z UM, tak mi není jasné, jak to dát dohromady s kojením 😉

andelka
9. pro 2010

@apollo11 já myslím, že pokud nemáte alergickou zátěž a nejsi jak se říká alternativní, tak můžeš dát mléčné. Ony jsou mléčné proto, že už v nich je to mlíko dané značky, takže když je dítě zvyklé na Nutrilon, Hami, tak už tu chuť zná. Naše děti (Dany je taky kojený) to neznají, tak jim to bude jedno. Můžeš třeba koupit nemléčnou a do ní přidat mléko, které si vybereš. Já třeba chci zkusit (časem) od Babylove, je kvalitní a za dobrou cenu. Jinak se nemléčné dají dělat i do vody. Já jsem třeba neměla vyloženě kaši, ale mám koupené rýžovou a kukuřičnou krupičku samostatně. Kamarádka dělá i jáhlovou, pohankovou ze zdravé výživy a taky do vody. Může se dělat i do mateřského mléka, nebo do vody a mateřské přidat. UM je na bázi kravského, i když upravené. No a některé kaše mají ve složení normálně polotučné mléko, no tak to vůbec. Musíš číst složení 😉

zuzub
9. pro 2010

ahojte chcem sa spýtať či môžem kašu čo ide do mlieka urobiť aj do vody, nakoľko kojím a nemám toľko mlieka na odstatie a umelé dávať nechcem.dakujem.

tilly24
9. pro 2010

@zuzub ahoj, no to určite nie, lebo tam ti bude chýbat to mlieko,tak budes musiet dat umele, alebo kupit mliecnu kasu

kaja73
9. pro 2010

@zuzub ked nechceš davat UM,tak kup kašu Sinlac.Ta sa zaraba do vody a neobsahuje mlieko.Je v podstate určena pre deti ktore nemožu Um,ale je to vhodne aj pre zdrave detičky,ked rodič nechce dat UM.Ma dobre zloženie,vela vapnika aj vitaminov.Dostaneš ju v lekarni.Este snad ,že je redšia ako klasicka kasa,preto sa dava bud z flašky,alebo ju zahusti nemliečnou napr.ryžovou kašou.ja to tak robim.

gabika7706
9. pro 2010

@kaja73, @zuzub ja som davala synovi Sinlac a nikdy som ju nicim nezahustovala, bola normalne "jedla" aj lyzickou, neliala sa, ako klasicka kasa.

@zuzub kuk foto - okrem Sinlac su napr. aj tieto nemliecne, daju sa zarabat aj s vodou 😉