Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

berenika39
28. dub 2009

ededik, ahoj, docela zastávám ten názor, že právě ten moment, kdy se mimčo začne samo sápat po jídle (fascinovaně se dívá 😀 😀 ), je právě doba pro začátek příkrmů. když se to prpásne, nechtějí pak děti jíst a jsou závisláčci na kojení. vždyt nemusíš rovnou 5x denně jiné jídlo, jen pomalu, ale využij ten okamžil. vyplatí se to.
dej jí ochutnávat zeleninu v poledne, postupně ovoce, nic tímnezkazíš, i s ohledem na korigovaný věk. ušetříš si staroosti s jídlem.
zeleninu nejdřív jeden druh, abys viděla reakci, po pár dnech druhý, pak můžeš míchat. mrkev se doporučuje na začátek proto, že je sladká a dobře se na tom naučí přijímat ze lžičky, špenát - doma pěstovaný je super, dávám ho taky, a s bramborem, nebo ted už i s masem. neřeš jedna dvě lžičky, nejdřív trochu, pak kolik bude chtít...

garfie
29. dub 2009

eddik: souhlasím s berenikou, jak kouká po lžičce, je ten pravý čas! 🙂 Mrkev se špenátem určitě dát můžeš, jen se obvykle začíná jedním druhem zeleniny-kvůli menší zátěži pro organismum a aby se vychytaly případné alergie (a ty může mít na cokoli). Mrkni na www.kojeni.net jsou tam zpracované krásné tabulky co kdy zavádět a jak.

shaula
29. dub 2009

Jen k tomu špenátu - je to velká zásobárna dusičnanů, ideálně se doporučuje dávat až do 2 let jen ze skleniček (také informace z www.kojeni.net, stejně jako garfie doporučuji). I když uznávám, že domácí je něco jiného než z obchodu, ale i tak nevíš, co máš v půdě (co tam spadne s deštěm). Ale ze skleníku snad bude OK (?).

tinka19
29. dub 2009

Ahojte...aj na mňa moja malá pozerá udivene/keby mohla tak mi to zje 🙂)/...myslíte že by sme mali pomaly začať jesť príkrmy aj keď ešte nemáme 6 mesiacov? Alebo ešte chvíľočku počkať.

berenika39
29. dub 2009

jj,já to s tím špenátem četla, ale když ho dostane občas, trochu, nic se neděje, dussičnany jsou samozřejmě problém, ale jsou ledaskde, bohužel, to se nedá vychytat. a vyloženě nebezpečné jsou při velkých koncentracích.takže všeho s mírou, ale špenátu ze skleníku bych se nebála.

kacka.va
29. dub 2009

many: já to myslela tak, že se dá vždycky najít místo, kde člověk nakojí, akorát to chce mít trochu zmapované, kterým směrem se člověk chystá 🙂))
shaula: no ani u těch špenátů ze skleniček to není slavné, nedávno nějaké kvůli tomu stahovaly z obchodů. 😉

janzi
29. dub 2009

Ahojte, uz tyzden a pol papame zeleninku, zatial zemiak, mrkvu a karelab a malej sa zacali robit bodecky na tvaricke, niekedy iba taka akoby krupicka inokedy su cervenkaste, 1-2 hodinky ich ma na licku, potom jej zmiznu, a pocas dna sa objavia opat....nespozorovla som suvis ze by sa jej robili napr do 2 hodin po jedle alebo podobne Objavili sa pri zemiaku a aj ked sme 3 dni potom papali mrkvu tak sa objavovali znovu. Najskor som si myslela ze su to potnicky ale posledne dni uz niej tak teplo. Mohla by to byt alergicka reakcia? Aj ked sa mi velmi nezda ze by mohla byt alergicka na zemiak alebo mrkvu, ten kalerab - no povedzme ze je mozno drazdivejsi. Ja ani manzel nemame ziadne alergie....

mirkson
29. dub 2009

tinka - nase Kristinka ma 5 mesicu a minuly tyden uz jsme zacali s prikrmy. Papa mrkvicku ( jenom stavu, nevarenou ), jablicko, uz jsme zkouseli i banan ( ze sklenicky ) a brambor ( ze sklenicky ) zatim ji vsechno chutna. Rano ji delam kasi ( zahustuji materske mleko ), kasi dostava i vecer na veceri, nekdy ochucena bananem

shaula
30. dub 2009

Tinka - pokud kojíš, nespěchej s příkrmy. A i u dětí na UM se s příkrmy začíná dříve jen v případě, že jim nestačí 1000 ml mléka na den. Ono není kam spěchat, dospěláckou stravu pak budou jíst celý život. TAk proč jim teď nedat ten zdravý základ?

zoeno.1
30. dub 2009

ahojte,chcem malej skusit dat ovsene vlocky,ale neviem ako dlho sa maju varit,vcera som to len skusila a bola z nich taka cudna lepiva hmota,to tak asi nema byt? 😅 ako ich pripravujete?

janzi: take bodecky mava aj nasa mala,ale myslim si ,ze to neni z alergie,lebo to mavala este pred zavedenim prikrmov,proste raz sa objavia,potom zas zmiznu....a ja som teda nepostrehla ani ziadnu suvislost s tym co som ja jedla...mozno mam zly postreh 😀 ...neviem...

garfie
30. dub 2009

janza: ale taky to může být reakce na jídlo. Možná ani ne přímo alergie, prostě jen její trávící systém není úplně zralý....malá to měla taky (a objevuje se to pořád), ale když jsem se na čas vrátila k plnému kojení tak se to ztratilo....

holly1
30. dub 2009

ahoj, potřebovala bych opět poradit 😉 vaříte zeleninu v kojenecké vodě nebo obyčejné z kohoutku? Vaříte ji ve vodě nebo v páře? Pokud v páře, tak ta kojenecká snad není vůbec nutná, ne? A když dáváte cuketu, asi ji loupete?? díky 🙂

holly1
30. dub 2009

pak ještě další otázka 😎 jak dlouho dávat zároveň zeleninku i kojit? Dokud nesní tu plnou zeleninovou porci? Je lepší kojit před nebo po zelenince?

zoeno.1
30. dub 2009

holly-ja davam obycajnu vodu z vodovodu 😉 varim aj v babycooku (na pare) aj v hrnci (polievku)
-cuketu mam kupenu mrazenu a ta olupana nie je a v pohode ju spapka 😉
-myslim,ze je lepsie dokojit az po zeleninke,lebo kebyze ju nakojis pred,tak si brusko naplni mlieckom a na zeleninku jej tam vela miesta neostane 😉
- nasa mala uz par dni papa plnu davku 200-220g a aj tak ju asi po polhodke (vacsinou uz pred spanim poobednym)ponuknem MM ,akoze na zapitie,neviem ci je to tak spravne,ale rozhodne ju ponukni MM,ked ti nespapa plnu davku 😉

shaula
30. dub 2009

Kojila bych tak dlouho, dokud kojení po příkrmu vyžaduje. Mělo by se kojit spíše po zelenině (jen jako dokrm). Ale někdo kojí trošku před (na zasycení největšího hladu) a pak dá zeleninu a případně ještě dokojí.

tynushqa
1. kvě 2009

Ahojte,
tak dnes sme mali prvy prikrm - mrkvicku s ryzovou kasou, zjedli sme naprvy krat 40 ml takze v pohodicke, len som sa chcela opytat ze ci to babatkam este netravi, lebo potom o nejaky cas sa pokakala a tam boli este kusky mrkvicky co nebola uplne rozmixovana 😨
A po dopapani nechcela dokojit a ani pred tym vela nevypila len si cucla...

shaula
1. kvě 2009

Tynushqa, nám se to taky stávalo, ze začátku kakali kousky nestrávené zeleniny. Ale postupně se to upravilo. Ani mně nechtějí moc pít, podle mě těch tekutin zrovna moc nemají, ale doktorka říkala, že dehydrovaní nejsou, tak jim to zřejmě stačí. V tom budou asi po mně, já a dodržování pitného režimu taky nejde dohromady, někdy si večer uvědomím, že jsem za celý den vypila 2 skleničky 🙄

matysekasasenka
1. kvě 2009

ahojte vsetky:ked bude mat moj maly 6m chcem zacat s prvym prikrmom, asi to bude uvarena mrkvicka, ale ako mam vediet kolko........myslim si ze asi 1 mrkvicku uvarim vo vode a popucim a uvidim kolko toho spapa....prosim vas opravte ma ak je to zle, alebo poradte...neviem ci to robim spravne.dakujem

zorina
2. kvě 2009

ahojte, chtěla jsem se zeptat začali jsme jíst maso se zeleninkou na kojení.net je napsáno, že máme začít 1x týdně pak další týden 2 x týdně až se dostanu na maso 6 x týdně a 1 x žloutek ale v jedné knížce jsem četla že maso jen 2 x týdně a pak zeleninku, tak teď nevím jak to mám provést. Díky za odpověď

andy80
2. kvě 2009

zorina, maso se má jíst opravdu 6x týdně + 1x týdně žloutek, ale já dávala 5x týdně maso, 1x týdně žloutek a jedenkrát jen zeleninu s přílohou.

matysekasasenka: uvař si jednu větší nebo dvě menší mrkve ve vodě a rozmixuj to i s vodou, ať je to takové tekutější. První den by si měla dát 2-3 lžičky, další den můžeš o něco víc a třetí den uvidíš, kolik ti toho spapá. Tři dny se dává stejný druh zeleniny pro odhalení případné alergie. Čtvrtý den můžeš vyzkoušet jiný druh zeleniny buď samotný nebo přidáš k mrkvi. Můžeš si vařit vždycky 2 porce. Jeden den si můžeš jednu porci uchovat v lednici, nebo si toho navař víc, dej do kelímků nebo skleniček a dej si to zamrazit.

shaula
2. kvě 2009

Zorina, já dokonce v jedné knížce četla, že maso nedávat až do roka. Ale to mi přijde příliš extrémní názor, dávám tak, jak se píše na www.kojeni.net a jak mi říkala naše dětská doktorka, tj. maso každý den a 1x týdně nahradit uvařeným žloutkem (ale já jsem lajdák, tak ho dávám spíš 1x za 14 dní🙂 No a někdy mi maso nevyjde, tak mají jen zeleninku🙂 Někdy už mám pocit, že to jídlo všechny řešíme až moc (samozřejmě včetně mě, minule už mi doktorka říkala, ať to tak neprožívám 🙂

matysekasasenka
2. kvě 2009

andy80: diky a este keby si mi poradila co s nocnymi kasickami.......neviem kedy mam s nimi zacat, rozumiem tomu tak ze budem ho len kojit cely den, len pred obednajsim kojenim zacnem s tou mrkvickou, este mam zamrazene moje mliecko tak ho budem pridavat do mrkvy namiesto vody. to budem opakovat tak 3dni potom nejaka ina zeleninka atd..len co s tymi vecernymi kasickami..kedy mam zacat? mam uz nejaku ovocnu kasu hami kupenu co je od 6m, ale to mam len tak pre pripad zeby som mala malo mlieka neskor.

bzucinka
2. kvě 2009

Prosim Vas od akeho veku moze babo ovsene vlocky? Mala ma 7 a pol m. Od 6 mesiaca po troske vyskusala mrkvu,zemiak,karfiol,spenat,cuketu,brokolicu,ryzove vlocky,pohankove vlocky,jablko,banan,kuracie mäso. Mala som v plane na zajtra brokolicovu polievku s ovsen. vlock. Riadim sa podla knihy a clanku (taka tabulka) v casopise a tam su povolene u dojcenych deti od ukonceneho 7 mesiaca,ale niesom si ista .... A ako je to s vajickom,ked do roka sa neodporuca bielok ale napr. piskoty..chleba sa moze uz skor a tam su vajicka...ci take mnozstvo v potravine sa nerata? A prosim vas o nazor ci som jej dala nieco co som este nemala (?) 🤐 Co by som este mohla? Inac este kojim a prve prikr. okusila az po 6mesiacoch...dik

shaula
2. kvě 2009

Bzucinka - oves od 7. měsíce (www.kojeni.net/prikrmy.php, mrkni tam, je tam super rozepsáno, co se může od kterého měsíce). Piškoty zatím nedávám právě kvůli vajíčku, kupuju dětské sušenky bez vajec. A nejsem si úplně jistá, ale myslím, že do chleba se vejce nedává. Mám domácí pekárnu, už jsem zkoušela hodně chlebů, ale do žádného nešlo vejce.

holly1
4. kvě 2009

Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně ublinkávání. Začali jsme s příkrmy, mrkvička a dnes mrkvička a brambor. Malá ublinkává, u mléka to nebylo tak hrozné - není skoro vidět a lehce se vypere, kdežto u mrkvičky začal problém, mám vše oranžové a nejde to vyprat ☹ ☹ Zlepšilo se ublinkávání po příkrmech? Za jak dlouho? Zkoušela jsem do ní dostat nutriton, ale je to lepidlo a vůbec to nechce. Co mám dělat???

momin
4. kvě 2009

Ahoj holky..moc to sem asi nepatri nevim..ale kdyz davam malemu sunar mela bych mu davat i cajik?? Kdyz sem kojila tak cajik byt nemusel.. Ale ted asi jo ze??

berenika39
4. kvě 2009

holly, taky jsme blinkací, do dneška, ale lepší se to...s tím praním je to děs, ale to nepřepereš 😀 😀 , tak to je. řešila jsem to starším oblečením, když jsem věděla, že bude blindit, nebo prostě bryndákem i na ven. jenže ted leze o kočárku, nakloní se, aby viděl pejska a poblinká ho 😀 😀 .První příkrmy, takové ty řídké,blindil dlouho, ne moc, ale občas, když byl akční, tak to bylo všude. dávám mu příkrmy hodně husté, polévkám se vyhýbám nebo jen když vím, že hned po obědě půjde spinkat. když už ted sedí a leze, není prostě pořád na bříšku, je to v pohodě. dávámě všichni i dost pozor při blbnutí, abysme ho nebrali pod bříškem. tak vydrž, s pokročilejšími příkrmy se to zlepší. ranní mlíčko řeším přidáním piškotů nebo ted už pečiva. nutriton je třeba dávkovat opatrně, jen trošičku do vody, nechat to řídký, a vmíchat do jídla, mlíka. samotný nutriton neee 😝 .

holly1
4. kvě 2009

berenika díky, asi to budeme muset nějak vydržet

lela78
4. kvě 2009

Myslíte, že bych mohla dát malému večer menší porci kaše a pak mu dát na dopití Nutrilon? Mně přijde, že má po kaši( dávám cca 180ml) ještě hlad a žízeň, čaj ani vodu na zapití moc nechce a budí se mi 2x v noci. Děkuji za rady 🙂

leryl
4. kvě 2009

momin:pokud už nekojíš tak asi ano,ale radči si zavolej k doktorce,ta Ti určitě řekne co a jak