Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sonkab
7. led 2011

@apollo11 citam, ze ty moc kase neodporucas. Moj maly ma 5,5 mesiaca a kase som uz zaradila. Myslis, ze je to skoro ? Lebo malinky je dost zrutik 🙂, na obed mi spapa 120g zeleninky, od zaciatku pekne otvara usta a ked vidi, ze vecer miesam kasu, az sa zacne na rukach trepotat. Zatial mu davam len mnozstvo, ktore odporucaju po 4. mesiaci, skoro vsetko spapa a este sa dokoji.

helulela
7. led 2011

@s772007 taky bych další příkrm zařadila až po měsíci, aby se tak rychle nenahrazovalo mléko

helulela
7. led 2011

@ellisabet jestli dobře prospívá a máš pocit, že na přikrmování je dost času, tak nemusíš, v 6M stačí

helulela
7. led 2011

@sonkab když to máte takhle, tak myslím, že v pohodě, určitě bych to nepředělávala

apollo11
7. led 2011

@sonkab u těch kaší myslím záleží, zda dítě bylo předtím jen kojené nebo je na UM - mléčné kaše jsou takové zahuštěné UM (většinou s rýží), kojeným dětem to nemusí dělat dobře - tedy myslím hned ze začátku příkrmů.. ale každé děťátko je jiné, vám to může vyhovovat 😉 já osobně myslím, že pro kojené děti jsou ty mléčné kaše takhle brzo zbytečnost - vlastně nahrazují MM - což je něco jiného než klasicky nahradit dávku MM zeleninovým příkrmem - není to škoda? A zkoušela jsi nemléčnou kaši? Ale pokud je to takový hladoš, jak píšeš, a mlíčko mu nestačí, tak kaši můžete, ono teď už by mu to asi nešlo vzít 😉

andelka
7. led 2011

@ellisabet a kojíš? No ono je to jedno, protože i děti na UM by se měly začít přikrmovat až od ukončeného 5.měs a pokud prospívají, tak klidně až od 6.měs. Začínat se šťávou slyším prvně. Teda dřív se to tak dělalo, když jsem byla já miminko. Dneska se začíná s jednodruhovou zeleninou na oběd, většinou povařená, propasírovaný mrkvička, nebo karotka ve skleničce, nejdřív pár lžic, postupně zvyšovat a po pír dnech přidávat další druh. Ale na to máte ještě fakt moře času 😕

sonkab
7. led 2011

@apollo11 mas pravdu, je to zbytocne nahradzanie MM umelym. Predvcerom sa mi podarilo odsat 90 ml MM a urobila som mu nemliecnu kasu s mojim mlieckom, takze ak nam MM dovoli, vratime sa k tomu 🙂 Dakujem za rady 🙂

sussanah
7. led 2011

@sonkab ono je to fakt dite od ditete. Muj taky kojeny (stale kojeny) v 6m jedl na obed zeleninu a vecer kasi, abych mela dosta mleka na kojeni pred spanim, taky byl a stale je sileny zrout. Takze kase na veceri byla cca 1,5-2h pred spanim (aby to nebylo tezke na zaludek) a tesne pred spanim zase kojeni. Jestli muzes neco odsat a do toho udelat kasi, tak je to super, ale ja mela treba zasoby mm v mrazaku a maly to v kasi proste nechtel. Chutnala mu mlecna kase s um, ale z mm ne. Takze jsem to mm potom postupne spotrebovavala do prikrmu. A pritom UM samotne mu od tech 6m vubec nechutnalo, nechtel ani kdyz jsem nebyla doma, proste radeji sel spat bez mleka na noc nez pit um. A to mu zustalo doted 🙂 Takze pokud to malemu vyhovuje, tak to neres 😉

mimi21mimi
7. led 2011

Prosim Vas, kolko vypiju denne mliecka 5 mesacne deti?
Moja mala je na UM, uz prikrmujeme, ale vypije mi max. 480 ml denne.

sonkab
7. led 2011

@mimi21mimi podla nasej pediatricky by malo dieta vypit cca 200ml na jednu davku. A davok by malo byt 5 - 6, takze cca 1200ml mliecka denne. A ak sa nahradi mliecko prikrmom, potom do tych 200ml doplnit mlieckom. Teda v nasom pripade dokojit.

sonkab
7. led 2011

@sussanah dakujem za radu. Asi to budem robit tak, ze ked sa mi podari odsat mliecko, urobim mu nemliecnu a ked nepodari, urobim mliecnu. Mas pravdu, maly pekne papa, tak to nebudem riesit 🙂

sussanah
7. led 2011

@mimi21mimi jak psala sonkab, to je prumer, ale co jsme cetla tady na MK, nejsi jedina, ktere mimco nevypije ani tu doporucenou pulku 😉 Takze jako rozhodujici bych videla to, jestli mala pravidelne pribira a pokud ano, tak davat kolik vypije a neresit. Ne vsechny deti jsou valibuci a muj napr pil i 250ml (teda ale mm), ale byl to obrik. Stejne to do ni nasilim nedostanes 😉 Dobre je jeste udelat odhad podle vahy (opet jen orientacni), tj 1/6 vahy v litrech je objem mleka, ktere dite vypije za den, minus jedna davka kterou nahrazujes prikrmem. Tj pokud vazi 6kg, tak by mela pit 1l mleka za den, coz v 6 davkach dela cca 160ml na davku. S jednim prikrmem by to bylo 5x mleko po 160ml, tj celkem 800ml mleka.

skritkova
7. led 2011

Ahoj holky, jdu si k Vám opět pro radu... A teď koukám, že se tu o tom bavíte. Malá bude mít 7 měsíců - kolik mlíčka by měla vypít? Podotýkám, že už nekojím (se zavedením příkrmů už malá ode mě nechtěla...). Má max. 3x denně plnou dávku UM (135ml) + večer kaši ze 150ml UM. To je asi málo, ne? Jenže na oběd sní poměrně dost zeleninky, takže už jí mlíčko nenabízím, protože mi pak blindila. Odpoledne dáváme ovoce a to jí taky šmakuje, takže ho sní dost, tudíž mlíko taky už nedávám.
A nevíte, jak teď "mají" děti přibírat? Mně přijde, že naše malá se jaksi "zasekla" a to jak s růstem, tak s váhou 😕 Doktorka mi řekla, ať to neřeším, že prostě vyroste příště - jako že do příští kontroly, ale já mám strach, jestli maličké něco nechybí ☹

sussanah
7. led 2011

@skritkova o pul roce uz deti zdaleka tak prudce nerostou a navic rostou ve skocich. Navic pokud se ti mala zacala treba plazit nebo lozit, tak je to taky dalsi spotreba energie a proto treba nepribira. Kazdopade tva dr ma zdravy nazor, nepribrala ted, pribere priste. Ja se ale nejak nedokazu dopocitat tech porci za den? Pokud ti nevypije vice um najednou, tak osobne bych nechala alepson ty 3 porce um za den alepson do toho 8-9m, kdyz treba dalsi porci nahradis jogurtem, aby zatim mela kolem tech 500ml mleka za den.

mimi21mimi
7. led 2011

@sonkab
@sussanah
Dakujem.... ona pribera pekne, bude mat 5 mesiacov a ma uz vyse 6,5 kg. Ale v stredu ideme k dr, tak sa jej na to este popytam. Len som sa tak zlakla, ked som si to vypocitala.

skritkova
7. led 2011

@sussanah Já to beru jako za celých 24 hod., takže:
*1. dávka - v noci se bude obvykle kolem 2:30 (už se nějakou dobu nebudila vůbec, ale teď zase začala...), to vypije těch 135 ml UM
*2. dávka - vstává v 6:30, to má dalších 135 ml UM
*3. dávka - svačinka v 9:30, dalších 135 ml UM
* oběd ve 12:30 - nějaká ta zeleninka s masem
* svačinka v 15:30 - ovoce
* večeře cca po 18:00 - nemléčná kaše ze 150 ml UM

Takže maličká má celkem 6 jídel, z toho jen 3 čistě UM + teda ta kaše z UM

sussanah
7. led 2011

@skritkova ajo, uz to chapu. Ja jsem asi fakt ovlivnena tim mym klukem, protoze ten jedl nebo pil co 2 - 2,5h 😅 Ja myslim, ze ji to asi staci, kdyz ti spi a budi se ti jen jednou na mliko (chapu to tak, ze po kasi jde uz rovnou spat). Takze se rid dr, tak si hlida jeji vahu a urco male nic nechybi. Stejne kam jinam by si ji chtela dat tu dalsi flasku? 😉 Mozna tak maximalne tesne pred spanim, ale je otazka, jeslti by to bylo k cemu, kdyz ji tohle vyhovuje.

skritkova
7. led 2011

@sussanah No já jsem si právě říkala, že už není kam jí to vecpat 😀 Ale měla jsem strach, že má málo, tak jsem jí přidala dávku na 150 ml, ale to mi blindila, asi to na ní bylo moc. A asi je pravda, že má teď větší výdej, když leze, to mi jaksi nedošlo 😕 😀 Díky moc za útěchu 😉

skritkova
7. led 2011

@sussanah Jo a po kaši jde hned spát, často se stane, že usne ještě u kaše - zatím dáváme z flašeny, no...

jankabr
7. led 2011

@skritkova Ty jo, to vypada idealne. Tak treba se k tomu taky brzy dopracujeme - zatim chce mlicko kazde 2-2.5 hodiny, treba to prikrmy trochu zbrzdi 😉 uz se tesim - hlavne na noc, abych se trochu vyspala 😉

piacere
7. led 2011

@skritkova náš to má rovnako, len namiesta 135 mi pije cez deň väčšinou 150ml a v noci raz (väčšinou o pol piatej ráno) 180ml.... mám pocit, že posledné dni mu prestáva chutiť mlieko 😒 zato zeleniny by na obed zjedol vagón 😅

jankabr
7. led 2011

@andelka tak jsem ted docetla vase reakce na dotaz - varit v kojenecke nebo normalni vode - no a mezitim take hledala na netu - tak pry v Brne je pomerne tvrda voda - cili ne kvuli dusicnanum ci dusitanum (pripadne obema), ktere mohou zpusobovat methemoglobii (ci tak nejak - proste vnitrni uduseni z nadbytku N), ale kvuli tvrdosti se v Brne nedoporucuje do prvniho roku veku pouzivat pro kojence. Ale zas si rikam, ze kdyz dam obcas par lzicek mrkve uvarene v tehle vode, tak tam toho bude nula nula nic, no ne? EVentualne to muzu stridat se sklenickovymi prikrmy.

gijar
7. led 2011

@mimi21mimi ahoj,my mame o tyzden pol roka,ame na UM a maly uz papa 2 prikrmy (plnu davku cca 150-180g),takze UM uz po nich nema,ani nepyta.....cize UM papame 4x denne-resp. za 24 hodin : ranajky-180ml UM, desiata-ovocie, obed-zelenina s masom, olovrant-150ml UM, vecera-180ml UM a v noci 150ml UM = 660ml ak spravne pocitam 😉 coskoro ale nahradime 1 davku UM kasou (ale bude teda vacsinou zlozena tiez z UM v podstate,takze neviem ako sa to pocita).

skritkova
7. led 2011

@jankabr Naše malá jednu dobu taky jedla častěji, zhruba jak píšeš Ty, pak se to jaksi ustálilo na tom 3hodinovém intervalu 🙂 Takže ono to určitě přijde, neboj 🙂
@piacere Já mám zase pocit, že naší malé nedělá dobře Sunar od 6. měsíce. Ta 1 byla ok, ale tahle 2... No nevím, ale zdá se mi, že mi po ní jaksi víc ublinkává 😕 teda ona to má od narození, takové mírné ublinkávání, ale teď u toho SUnaru 2 se mi to zdá jaksi horší ☹ Protože když jí dám jen obídek (takže zelenina, popř. zelenina s masem), tak neublinkne, stejně tak s ovocem...

andelka
7. led 2011

@jankabr no já ji taky používám jen na vaření a to je tam pak toho fakt nula nula nic. Ha, tak o tvrdosti nevím, kde se to dá najít?

DOTAZ
Dneska jsem dala malému jogurt, bílý selský Hollandia myslím 3,5% tuku. Stačí to? Pak jsem ybla v obchodě a mají ještě Kunínský smetanový a choceňský smetanový a ty mají asi 10% a jsou ze smetany, ten Hollandia z mlíka.

mimi21mimi
7. led 2011

@gijar dakujem, my to mame podobne len ja uz davam kasu, lebo s akymkolvek Um mam problem, nechce to pit.

sussanah
7. led 2011

@andelka hollandia je dobry jogurt, 3,5% je myslim uplne v pohode. My teda davame od zacatku prave holandiu
@skritkova no treba deti, kdyz zacnou chodit, muzou i zhubnout, protoze je to proste najednou velky vydej energie oproti prijmu 😉

danuli33
7. led 2011

Tak i já Vám napíšu svoje zkušenosti se zaváděním příkrmů:
malá je plně kojená,začaly jsme v 6.měsících s kaší na noc,nemůžu říct,jestli po ní spala líp,protože od narození mi
spinká krásně,většinou celou noc,hned poprvé pěkně papala a otvírala pusinku na každou lžičku,třetí den už zvládla celou dávku,měli jsme první kašičku od Hami,teď máme rýžovou-mléčnou,obilninovou-mléčnou na dobrou noc a všechny se ředí vodou a malá s tím nemá problém,ještě to kombinuji s rýžovou-nemléčnou kaší od Nestlé do které dávám UM od Hami a taky v pohodě,po týdnu jsme zavedly na oběd první lžičku mrkev a zase úplně s chutí jedla,zkrátka chutná jí vše co jí nabídnu,teď už mi sní celou skleničku,s vařením jsem zatím neuspěla,dokojíme mlíčkem,to spíš na žízeň a je spokojená.S ovocem zatím vyčkáváme,jablíčko jí nejelo,tak ji zatím nenutím,jinak pořád kojíme,kdykoliv se přihlásí a má chuť.Za dva týdny bude mít 7.měsíců váží 8kg a 70cm,takže myslím,celkem v pohodě.

skritkova
7. led 2011

@sussanah Jéjda, to já pak zas budu na nervy, jestli malé něco není 😀 Jsem hroznej stresař 😀

andelka
7. led 2011

@sussanah já vím, že se doporučuje, tak jsem ho taky dala, když ho stejně kupujeme, až pak jsem mrkla jaké jsou jiné jogurty a nebyla si jistá těmi %. Tak dík, malému to jelo 🙂