Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

luthien.k
16. srp 2012

@olusenka jak dlouho je malý bez BKM? Pokud je to více než půl roku, tak je čas na cílenou expozici - otestovat, zda skutečně vadí 😉

gingera
16. srp 2012

@luthien.k podle něj postupujem 😉 , děkuju za ujištění, včera mě to trochu vylekalo. Ještě jednou moc díky za rychlou radu!

olusenka
16. srp 2012

@luthien.k není bez BKM, protože kojím a mléčné výrobky jím, ale ekzém je v klidové fázi, nepatrná suchá místa sem tam někde na ruce nebo noze. Nic červeného, žádná vyrážka. Tentokrát měl poprvé smetanu v té skleničce sám. A absolutně žádné zhoršení dosud.
Minulý týden měl poprvé a zatím naposledy maso a to kuřecí a ještě jsem testovala bílek na kůži a za pár hodin na to měl na tom místě červenou vyrážku (na místě, které bylo potřené) a po těle lehce horší ekzém. Takže z toho hádám, že by to ABKM nebyla ale jen na vejce a kuřecí asi....

olusenka
16. srp 2012

@luthien.k ještě dodám, je mu teprve 7 měsíců a přikrmujeme přesně měsíc.

katyxq
16. srp 2012

@luthien.k Však to tam mám napsané podle tebe 😉 😵.

luthien.k
16. srp 2012

@olusenka jasně, tak pokud nevadí BKM přes Tebe, zkusila bych ho i tak cíleně napřímo, už má na to tak jako tak věk 😉

luthien.k
16. srp 2012

@katyxq nejen podle mě 😉

katyxq
16. srp 2012

@luthien.k No, ale tys mě k tomu přivedla 🙂.

olusenka
16. srp 2012

@luthien.k dobře, zkusím to tak. Já dělala v červnu EET jen 14dní a pak jsem měla kafe s mlíkem a hovězí a druhý den měl horší ekzém, červený. Pak jsem už jedla zase běžně a jemu se to zklidnilo. Tak jsem myslela, že je to abkm. No, není to jednoznačné právě. Musela jsem test přerušit po těch 2 týdnech.

mirasierra26
16. srp 2012

Ahojte, pocula som o tejto knizke: Polevky a kasicky pro nejmensi, napisala ju Mudr. Judita Hofhanzlova, neviete ci by sa dala niekde tato knizka na nete stiahnut ? Dik za rady.

victress
22. srp 2012

ahojte, mám dotaz, může 8měsíční dítě pudink z prášku uvařený ve vodě? a co dávat na svačinky kromě ovoce? a máslo dáváte normální "kostkové" (pominu-li ty hrůzy jako Rama, Perla atd.)

eicul82
22. srp 2012

Jakou domácí zeleninu si můžu zamrazit a použít na příkrm v prosinci? A syrovou nebo tepelně upravenou? Napadla mě cuketa, květák, hrášek, mrkev, rajče. Co vy na to?

katyxq
22. srp 2012

@eicul82 Já mrazím tepelně upravené a už namixované nebo rozmačkané cokoliv kromě brambor, ty zkrupičkovatí a zhnusnou.
Rajče na příkrmy asi ne, to na začátek příkrmů není dobrá volba, ale jinak určitě by šlo z toho, co se tak obvykle doma pěstuje,zamrazit dýně, cuketa, patizon, brokolice, mrkev, hrášek, zelené fazolky, mangold, špenát, květák, kukuřice.

elana
22. srp 2012

@victress jo, máslo dávám normální, pravé, žádné ztužené tuky. Je to trošku otrava s mazáním, ale jde o zvyk, ráno si ukrojím potřebný kousek a on za 30minut povolí, takže se nechá krásně namazat a chlebík nakrájet. Jinak s pudingem neporadím...klasický bych do vody určitě nedělala (fuj 😝 ) a kdybych ho chtěla dávat, tak ho asi rozdělám a uvařím spíš v UM (i za cenu, že zničím nějaký bifidobakterie-dáváš-li Hipp či Bebu)..kolem roka už bych vařila v kravským mlíce, jak na pití chci dávat do 2-3 let UM, tak na vaření po roce už je to asi jedno. V 8m bych asi koupila puding dětský, už hotový v kelímku (viděla jsem v Rossmannu Babydream). Na svačinku dopoledne já dávám jen ovoce, nemám-li čerstvé, tak dávám přesnídávku (100% ovoce), výjimečně od Hamánka tu jejich Svačinku (např. rýžová kaše s červeným ovocem atd.), nebo mléčný dezert od Nestlé (ale ten je takový jogurtový, takže ten dávám spíš když zapomenu koupit jogurt nebo někde jsme a bojím se dávat teplý jogurt).

victress
22. srp 2012

@elana díky moc 🙂 ani jsem nevěděla,že se dá koupit dětský puding hotový 😝

jancip
30. srp 2012

Holky, už asi cca 1 měsíc dávám zeleninové příkrmy (vyzkoušeli jsme mrkev, bramboru, cuketu, dyni, brokolici) a malý se na to pořád netváří. Sice pár lžiček sní, ale ksichtí se u toho, plive to apod. Tento týden jsem zkoušela poprvé maso, což bylo o trochu lepší, ale taky nic moc. Při tom je to velký hladovec. Mléko pije pěkně. Co by mu mohlo chutnat? Ovoce zatím dávat nechci. Mám strach, že mu sladké bude chutnat a pak už nic jiného nebude chtít.

katyxq
30. srp 2012

@jancip Kolik mu je? Třeba ještě není na příkrmy prostě připravený, je dost dětí, které se rozjí až třeba v roce, netřeba stresovat. Můžete zkusit taky avokádo, batáty, mangold nebo zavést pomaličku lepek, vejce.

jancip
30. srp 2012

@katyxq Bylo mu 6 měsíců. Začali jsme pomalinku v pěti a půl. Od 2měsíců je na UM.

kachen
2. zář 2012

@eicul82 Tepelne upravenou nebo lehce povarenou. Jako nevim, proc to tak je, ale osobne odzkouseno. Syrova jaksi zhnusne. I prodavana mrazena zelenina je predvarena. Treba fazolky, hrasek, brokolici, kvetak, spenat staci lehce oblansirovat. Dyni a cuketu nastrouham a podusim. Rajcata bych spis zavarila. 😉

herminka
3. zář 2012

@jancip Můj syn začal trochu jíst až po 3 měsících příkrmů, plné dávky po 4. Do té doby občas otevřel pusu na pár lžiček, ale většinou ani to ne. Radím pevné nervy a trpělivost (tu jsem já moc neměla).

jancip
5. zář 2012

@herminka Tak snad se to zlepší.

Holky, máte tip, jak uchovat dyni hokaido? Uvařit a zavařit?

katyxq
5. zář 2012

@jancip Uvařit, rozmixovat nebo rozmačkat (podle toho, jak dítě zvládá kousky) a zamrazit.
@herminka S trpělivostí souhlasím, u nás je to momentálně ráno kolem 60-70g ovoce a kolem oběda 80-90g zeleniny (na střídačku s masem, obilninou, nebo jen zelenina) a jinak spousta kojení 🙂 a myslím si, že je to dobře.

jancip
5. zář 2012

@katyxq Myslíš, že zamražená dyně je lepší jak zavařená?

katyxq
5. zář 2012

@jancip minimálně o dost líp chutná

jancip
5. zář 2012

@katyxq Aha..díky za radu...myslela jsem si, že je to obráceně🙂

beruska24.9.
13. zář 2012

Maminky, prosím o radu 😉
Dnes jsem poprvé koupila máslovou dýni (butternut) a netuším, jak ji připravit.
Zatím jsem jednou koupila dýni hokaido a z ní zkoušela dýňovou polévku a připravit s kuřecím masem a rýží.
Mohu tuto máslovou připravit stejně nebo nějak jinak??
Jo a může se mrazit?? Tu hokaido jsem mrazila.
Děkuji!

mahafi
14. zář 2012

@beruska24.9. já s ní dělám totéž, co s hokaido 🙂, jen se tam musí vyloupat ta tuhá slupka (to se u hokaido nemusí, ale já to dělám i u ní). Mrazím jí taky 🙂. Já se ke všem dýním chovám stejně (teda doufám, že to dělám dobře 😅 , ale zatím mi to vždycky fungovalo 🙂 )

beruska24.9.
14. zář 2012

@mahafi - tak to zkusím a něco z toho bude 😉 😀
jen ještě poprosím, jaká tuhá slupka? já tu hokaido normálně oloupala a vydlabala z toho ten prostředek (semínka), takže zbyla taková ta okolní tuhá dužnina. netuším, jestli to tak bylo správně nebo ne. to je tak, když člověk zkouší něco, co nezná 😕 🙂

mahafi
14. zář 2012

@beruska24.9. tou tuhou slupkou jsem myslela tu na povrchu, asi to vždycky napíšu moc složitě 😀 (ta hokaido se totiž loupat teoreticky nemusí, změkde vařením, já to ale Madle loupu i u ní). Dýně vždycky rozříznu napůl, vydloubu dužinu se semínkama a pak okrájím tu slupku, nakrájím na kostičky a dám vařit nebo zamrazit. úplně jsi mi udělala chutě a zaúkolovala jsem manžela, ať jí cestu z práce koupí 😀

beruska24.9.
14. zář 2012

@mahafi - tak jsem to dělala úplně stejně 😉 také jsem dala část zamrazit a část připravovala.
já ji moc nevidím, ale když jsem na ni narazila, tak jsem ji koupila.
tak dobrou chuť! 😵