Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
4. čer 2010

Uvařím, namixuji, nadělám pidibalíčky do mikrotenových sáčku a dám do mrazáku. Večer vždy vyndám 1balíček do ledničky a druhý den přidám do vařené rozmačkané zeleniny.

sunea
5. čer 2010

@miau podobne ako beruska, akurat: uvarim zeleninu s prilohou, zvlast uvarim masko, potom si masko nadavkujem do poharov od vyzivy, pridam zeleninu s prilohou, zamrazim. Vzdy vecer vyberiem z mrazaku, dam do chladnicky, do rana rozmrzne, potom len na obed ohrejem vo vodnom kupeli. To iste s presnidavkami.

sunea
5. čer 2010

A mixujem uz len nahrubo, alebo pomackam vidlickou (zeleninu/prilohu). Kuracie maso nemixujem, dokaze to pozut, ale hovadzie mixovat musim, to je dost tuhe.

beruska24.9.
5. čer 2010

Maso pořád mixuji na jemno. Malá teprve začíná zvládat malé kousky měkkého ovoce a těstovin. Zeleninu mačkám vidličkou od začátku, nejdříve co nejvíc to šlo, teď to nemačkám až úplně na kašičku, takže se nějaký ten kousek také objeví.

hanka10
5. čer 2010

Ahoj,
minulý týden jsme začali zavádět příkrm a malý se začal v noci budit (i dvakrát za noc) na kojení, přitom do té doby spal celou noc (cca od 21 do 7 ráno). Myslíte, že to může být příkrmy? Začalo se mi docela i nadýmat bříško. Máte prosím stejné zkušenosti?
Díky za odpověď.

maryanna
5. čer 2010

hanka, môže to byť z príkrmov, my sme tiež mali prechod taký podobný...lebo dieťa si musí zvyknúť, a napríklad ak niekto zavedie naraz dva príkrmy (že kaša a zelenina, alebo zelenina a ovocie) kým je dieťa maličké tak tiež sa môže v noci budiť, je to záťaž, deti si zvykajú postupne, takže môže to byť aj z toho ako píšeš....

lul
5. čer 2010

ahojte, pisala som do receptov, ale napisem aj sem pre istotu

nas milacik je stale kojeny, ale uz mu to pravdepodobne tolko nestaci a v noci byva kazdu chvilku (2-3hodky) hore, napapa sa a spinka dalej. cez den sme zacali s prikrmami (zemiak, mrkva, cuketa, banan, jablcko, vsetko mu naramne chuti a pomaly zje aj nas). ale co s tou nocou? vravia mi, aby som skusila dat kase, ale netusim ake... poradite co spravit? drobec ma 6,5 mesiaca. co sa tyka zvysenia produkcie mliecka, myslim si, ze ho mam dost, tak neviem.... poradte mi skusenejsie prosim dakujem

maryanna
6. čer 2010

ahoj lul, no kašu dať môžeš aj keď nie vždy to zaručí spánok dieťaťa, niekedy sa deti častejšie budia, kaša je ťažká a nemôžu spať, a zas dva príkrmy denne na tak malé dieťa to je tiež záťaž. No ale ak aj tak chceš dať kašu tak máš viac možností:
buď kúpiš instantnú kašu (od Hami, Nutrilonu, nestlé....) mliečnu a tá sa zmiešava už len s vodou, alebo kúpiš nemliečnu a kutej musíš si kúpiť UM aby si ju mohla zmiešať s tým UM . Potom je možnosť že môžeš si kašu uvariť vlastnú napríklad že uvaríš do mekka ryžu a pomixujes, plus pridáš tvoje MM (alebo UM). Alebo kúpiš ryžovú, kukuričnú, pohánkovú múčku alebo kašu (v takých sáčkoch predávajú napr v kauflande a iných, uvaríš a máš, tiež môžeš pridať MM (alebo UM). Ja by som na tvojom mieste snažila nevoliť UM, bola by to škoda keďže malý je plne kojený a nemusí poznať chuť UM, predsa MM je najlepšie. Ale výber je na tebe, skús a uvidíš, napríklad môžeš kúpiť aj pohánku (vločky napríklad) alen zaleješ horúcou vodou a počkáš, a potom pomixuješ a máš kašu. Ale pohánka je ťažšie celkovo takže na noc asi nieje až tak vhodná.

sunea
6. čer 2010

Ahoj @lul, odporucam uplne na zaciatok ryzovu kasicku, je velmi dobre stravitelna. Akurat ja som nedavala nikdy kasu na noc - teda raz, ked mal syn asi 7-8 mesiacov, som mu dala vecer, a veru ho z toho krutilo... nesadlo mu to na noc, predsalen, v noci uz tak dobre netravi. Ked davam kasicku na ranajky, nie je problem. Maryanna ti to pekne napisala, este len dodam, ze kukuricna kasa samotna je dost tazka na brusko, radsej s niecim lahsim zmiesat (napr. s prosnou kasou, ryzovou).

lul
6. čer 2010

@maryanna
@sunea

dakujem za rady, aj dnes bol xkrat hore, ach jaj...

k tej ryzovej kasi- my sme zvyknuti na natur ryzu. Mozem mu dat aj tu? S MM mixnutu?

A neviete, ake su tie bio kase alnatura z dm?

hanka10
6. čer 2010

@maryana děkuji za odpověď. Teď jenom abych do něj aspoň trochu toho příkrmu dostala. První pokusy byly úspěšné, ale teď se začal hodně bránit.

Když jste začínaly s příkrmy, zkoušely jste každý druh zeleniny zvlášť nebo jste jenom přidávaly?

sunea
6. čer 2010

@lul myslela si to tak, ze vy dospelaci ste zvyknuti na natur ryzu? Neviem, ako ostatni, ale takemu malemu prdolovi by som natural ryzu este nedavala. Celkovo, co sa tyka vlakniny, citala som odborny clanok, ze dietatu bohato staci vlaknina obsiahnuta v zeleninovych a ovocnych prikrmoch. Nejake celozrnne pecivo apod. ze je zbytocne, v tomto veku viac zatazuje, ako pomaha traveniu. s Alnatura kasami nemam skusenost. To su mliecne ci nemliecne? Ked chces bio kase, vyborne su instatne od firmy Country life (napriklad). Ja pouzivam jahlovo-ryzovu (ta je velmi "lahka" pre brusko, pohankova s ryzou, atd.).
@hanka10 ja som zacinala mrkvou, potom som skusila mrkvu+zemiak, potom mrkvu+cuketu, potom mrkvu, zemiak a cuketu dokopy, a kazdu tuto variantu tak 2-3 dni, ci mu to nebude robit problemy. Takze ja som v podstate isla tou cestou pridavat, nie skusat osamote.

maryanna
6. čer 2010

lul, ako píše sunea, a tie bio od alnatury, ja som neskúšala ale iné baby hej a sú na ne dobré referencie, chvália si ich...celkovo od alnatury sú dobré výrobky (príkrmy, čaje...)
ja som tiež tak ako sunea radila príkrmy, ale dávala som aj samé, napr že jeden deň samá cuketa, na druhý cuketa zemiak, ale nie pri každej novej zelenine...nie je to potrebné...

hanka10
9. čer 2010

Ještě jsem se chtěla zeptat, jak jste přesvědčili děťátka, aby jedla? Kubík ze začátku pár lžiček akceptoval a nyní odmítá otevřít pusinku a pak začne křičet.

editah222
9. čer 2010

@hanka10 u nás to pár týdnů trvalo, no spíš měsíců 🙂 Tento týden je první kdy Editka papá opravdu pěkně, to znamená že sní tu "ideální" dávku příkrmů.

maryanna
9. čer 2010

hani len stále ponúkaj, nasilu do neho netlač aby nemal zlý zážitok, ak nechce ponúkni neskôr prípadne vynechaj na pár dní príkrm, resp daj ovocie a také čo by mu chutiť mohlo.....

sussanah
9. čer 2010

@hanka10 my kupujeme kase z dm, ma hodne rad tu vanilkovou. Celkove mi prijdou lepsi, nejsou tak priserne sladke jako treba nestle a hami. Ale i tak to redim jeste kasema ze zdrave vyzivy. A jak rikaji holky, jen proste nabizej dal, udelej si treba male mnozstvi do kosticek od ledu a zamraz, at nemusis kazdy den varit ctvrt bramboru atd. Nam se treba osvedcilo, kdyz se nechtel na jidlo ani podivat, treba mu dat ochutnat na prst nebo jsem stridala prso a lzicku. Proste lzicka prikrmu a zapit mlikem a furt dokola. Kdy mu davas prikrm? Jakoby na lacno a pak dokojujes? Nam treba tento zpusob vubec nesedl, takze mi asi tyden trvalo, nez mi doslo, ze holt musim obracene. Proste se nejprve napraskal u prsa a pak byl ochoten zkouset nove veci 🙂

xkacatkox
10. čer 2010

ahojky holčiny, to Matýsek by asi jedli furt, do toho ještě kojíme, ostatní tekutiny zásadně nechce, jen maminku,na oběd sní 180ml zeleninky, a 2 svačinky, ráno a po spaní a k večeři polovinu ovocné přesnídávky, nejsme zrovna nejlehčí, kolik jídla dávate dětem na sváču a večeři?

latvia
10. čer 2010

@xkacatkox kolko zje 😉 od 100ml do 350ml

xkacatkox
10. čer 2010

asi tak kolem 260-300ml

xkacatkox
10. čer 2010

do toho ještě kojím, odmítá jaké koli náražky v podobě čaje vody, flašku nechce, picí hrnek také ne

latvia
10. čer 2010

no ved to mas super, nevidim nikde ziaden problem 🙂

xkacatkox
10. čer 2010

@latvia díky za radu, já nevěděla, zda ho moc nepřekrmuji, to víš, když pořád slyšíš, že je těžkej, tlustej apod. tak přemýšlíš 😒 ale holt všechny děti nejsou reklama na hlad 🙂 ted jen naučit bunbat čajíky a bude to snad OK,kdy jsi dávala kaše, já si říkala, že začnu tak od 8mm, sice bych se už ráda vyspala, ale chci mu dát čas, třeba banán malý nesnese má po něm bolení,tak si říkám, že na kaše je asi čas

latvia
10. čer 2010

ja kasu od uk.4mesiaca, na noc do flase riedku, len som prihustila mlieko.
no, dolezite je ci ho pchas vela, niekedy detom staci menej ako su schopne zjest, ale pokial mas pocit ze ho neprepchavas tak to neries, ked sa zacne viac hybat, tak to spali 😉 deti kojene aj na UM vyrovnaju svoju hmotnost okolo toho 2.-3. roku veku, to uz vybehaju vsetko 😉

miau
10. čer 2010

chcela by som sa opytat ked robite prikrm spolu so s umelym mliekom a dieta nespapa vsetko, odkladate v ladnicke na druhy den? kvoli tomu UM sa pytam - dakujem za rady 🙂

xkacatkox
10. čer 2010

no tož su teda zvědavá, na toho našaho chlapce, když tak mu stím běháním pomožu 😀 co masenko, kolik lžiček dáváš, já jednu polévkovou do toho 180 ml kalíčku a pak mrkvev a jiné podobné 🙂

hanka10
10. čer 2010

Krmím ho jakoby k obědu (třetí kojení během dne) před kojením. Začnu vždycky tak 2,5 hodiny po posledním (mezi jednotlivými kojeními má asi 3-4 hodiny), aby nebyl hladový nebo rozčílený. Za půlhodiny potom dokojím (tedy spíš nakojím). Dneska to nebylo tak hrozné, ale musela jsem si vzít na pomoc všechny hračky a zpívat mu "šlo kačátko podle vody..", při "kač, kač" se vždycky rozesměje a otevře pusu, takže jsem měla příležitost mu dát lžičku do pusy. Jenom nevím, jak dlouho to vydrží. Když to zítra nepůjde, zkusím to střídat s mlékem. Jenom mám strach, aby moc nekřičel, když cucá, tak se nechce ničím nechat vyrušovat.
Na Sab simplex ze lžičky je zvyklý pomalu od narození a to krásně otevře pusinku, ale na mrkev ji neotevře. Když mu to do pusy dopravím, tak to spolkne, ani moc nevystrká ven.

latvia
10. čer 2010

@miau nie, vyhadzujem

latvia
10. čer 2010

@xkacatkox fuuuu, ja vsetko od oka 😉

ewana73
10. čer 2010

cawte,dnes nam doky kazala zacat s bielym jogurtom,vraj najlepsi je sabinovsky.to by som vela chcela od mojho maleho aby zjedol cisty biely 😀 .. tak nam doky vravela,ze prichutit lekvarikom 😲 . tak to nemam jedno ci kupim rovno ohuteny? vy niecim prichucujete?som rozmyslala,ze normal uvarim broskynku alebo marhulku alebo jablcko radsej ..