Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

rimmel
22. kvě 2010

pre ostatne, otazka znela preco sa kojenemu dietatu nemaju davat mliecne kase zarobene s um.

latvia
22. kvě 2010

ale odpoved aku by som chcela tam nieje. poviem to poslednykrat : ja VIEM, ze babatko do 6.mesiaca NEPOTREBUJE nic ine okrem MM.ja VIEM, ze kase ani ine blbosti sa nemusia davat do 6.m...ja chcem len jednu odpoved: ked da matka kojenemu decku od 4.mesiaca SVOJVOLNE kasu s UM, co sa stane.pomozem ti otazkami:
poskodi sa mu traviaci trakt?
poskodi tym svoje zdravie?
bude trpiet nejakymi chorobami?
odstavi sa samo do materskeho mlieka?
chapes ako to myslim?
ja viem ze NIEJE POTREBNE NIC INE OKREM MM.to plne chapem, ja len neviem, preco sa robia take haloooo, ked niekto tu mliecnu kasu proste da. Ublizi tym decku?ak ano, ako? chcem mechanizmus

rimmel
22. kvě 2010

uz som sa spytala annag tak vydrz, som tiez zvedava co povie 😉

rimmel
22. kvě 2010

este si precitaj ten clanok, je super!

latvia
22. kvě 2010

ved ju presmeruj tu, nech odpovie, nepytaj sa jej to v jej teme 😝

rimmel
22. kvě 2010

pytam lebo ona je v tej teme najviac, pomaha tam mamickam a nema cas vsade behat a nechcem ju tym otravovat aby sa dakam presuvala 😉

latvia
22. kvě 2010

citala som, ja nemam nic proti tomu, ani proti kojeniu, ani nepodporujem marketing s kasickami, mna zaujima len logicka odpoved, preco sa tolko zbroji proti mliecnym kasiam.ak je to len kvoli tomu, zby zeny dlhsie dojcili? alebo kvoli comu?

latvia
22. kvě 2010

ona prispievala aj tu, nevidim s tym problem aby tu napisala, ved vie o co ide

rimmel
22. kvě 2010

hej hej klidek mna to tiez zaujima 😉

rimmel
22. kvě 2010

jezis dobre idem jej napisat

rimmel
22. kvě 2010

😝

latvia
22. kvě 2010

pre mna zamna, pytaj sa jej tam a kopiruj to 😝

latvia
22. kvě 2010

maly je hore, tak budem len obcas nakuki 🙂 tesim na odbornu odpoved od annag 🙂

latvia
22. kvě 2010

optimálne je plne dojčiť 6 mesiacov. Prikrmovanie pred 6 mesiacom sa nespája so žiadnymi výhodami. Naopak, spája s rizikami, ktorými zavedením nejakého príkrmu bábätko vystavíme. Do 6 mesiacov dokáže dostatočne dojčené bábo na požiadanie dostávať všetky potrebné živiny a nemusí sa tak zbytočne zaťažovať ťažko stráviteľným príkrmom.SUHLASIM

zvyšujeme riziko predčasného odstavenia, pretože intenzita dojčenia sa môže vplyvom zavedenia príkrmu neprirodzene znížiť.(HYPOTEZA, CHCELA BY SOM STUDIE) Naviac, mamička, ktorá sa rozhoduje pre kašu predčasne zrejme cíti nejaké problémy s dojčením. (nemyslela som taku mamicku)Je možné, že vplyvom nejakých chýb jej bábo neprijíma dojčením dostatok mlieka. Ak sa najskôr nepokúsime chyby odstrániť, iba ich utlmíme zavedením príkrmu, riziko predčasného odstavenia sa zvyšuje ešte viac. Na príkrmy by sme mali prechádzať ideálne v čase vynikajúcej tvorby mliečka.

Mliečna kaša sú vlastne dva významné príkrmy (obilnina plus UM). Pričom UM obsiahnuté v nej je potenciálne silný alergén(ALERGEN JE VSETKO 🙂 ). AK bábo negatívne zareaguje na kašu, nevieme, či je to UM v ňom obsiahnutým alebo obilninou. Ak navyše podáme lepkovú obilninu(LEPOK PO 6M,TAKZE BEZPREDMETNE), tak ani nevieme, či nejde aj o reakciu na lepok, takisto potenciálne veľmi silný alergénom(LEPOK JE NEBEZPECNY KVOLI MOZNOSTI VZNIKU CELIAKIE, NIE KVOLI ALERGII, CELIAKIA ALERGIA NIEJE.A LEPKOVE VECI NIESU VELMI SILNYM ALERGENOM). Takže bábo v 4 mesiacoch zbytočne bábo vystavíme 3 významným rizikám . pričom ak zareaguje negatívne, netušíme, čo to spôsobilo. Bábo sa niekoľko dní, týždňov, mesiacov môže trápiť kým sa skutočná príčina nájde a odstráni. Načo to robiť, ak nemusíme?

Zavádzanie príkrmov je spojené so zvýšeným rizikom črevnej infekcie(AKEJ KONKRETNE?) - vďaka manipulácii s nádobkami, lyžicami , postupom pri príprave. Koniec koncov samotná instantná kaša nie je sterilná a môže byť kontaminovaná(MATKY TIEZ NEMAJU STERILNE BRADAVKY, SLINY MATKY NIESU STERILNE, NEHOVORIAC O KOZI A OBLECENI...). Bábo v 4 mesiacoch má predsa len o čosi nezrelší imunitný systém než bábo v 6. ak kašu podávame fľašou s cumľom ako riedku, tak riziko odmietania prsníkov sa prudko zvyšuje.
Načo teda takéto riziká podstupovať, ak nemusíme?

latvia
22. kvě 2010

jedinu vec, ktoru som schopna akceptovat ako podstatnu je riziko predcasneho odstavenia.ale chcela by som na to dokaz, nie len teoriu.

latvia
22. kvě 2010

okrem toho, ak by zavadzanie prikrmov bol otake riziko (infekcia, vznik alergii atd.) tak by snad ESPGHAN dal odporucanie na prve prikrmy od 6m.nie?

annag
22. kvě 2010

latvia, ale on také odporúčanie predsa dal 😉 . Dobre si ho prečítaj, spomína to už v úvode odporúčania, ak nie dokonca v prvom riadku 🙂

latvia
22. kvě 2010

ano, dal odporucanie ze najvyhodnejsie je vyhradne dojcit do 6m. zaroven prve prikrmy odporuca zaviest nie skor nez po 4.mesiaci a nie neskor nez po 7. 🙂 takze prikrmom sa nebrani

latvia
22. kvě 2010

ja teraz nezhadzujem dojdcenie. neviem ci som to uz 100x nepisala, ja som za dojcenie do 6 mesiacov uplne a aj do 15tich ak to matka a dierta chcu....k tejto teme sa nejdem vyjadrovat, mam v tom jasno.
ja len chcem vediet, co zle predstavuju mliecne kase....a jediny padny argument by som brala skore odstavenie, aj ked som nemala namysli matky, ktore maju problemy s dojcenim a tak siahaju po kasiach. mam na mysli plne kojacu matku bez problemov s dojcenim a zavedenie mliecnej kase dajme tomu vecer.

annag
22. kvě 2010

latvia - ale vo výnimočných prípadoch, nie unifikovane. Napr. ak bábo vplyvom rôznych chýb prijíma tak málo mlieka dojčením, tak sa môže namiesto mliečnej výživy pridať aj nemliečna strava, Je to reakcia ESPGHANU na to, že je vo svete (a bohužiaľ aj u nás) BEŽNÉ napriek odporúčaniam zavádzať nemliečne príkrmy už pred 4 mesiacom. Stačí napr. vývar z ovsených vločiek, aby bábo na UM dobre kakalo ....Alebo čaj, aby dobre trávilo.

Takže ESPGHAN hovorí, že zaviesť príkrm po 4 mesiaci je už dostatočne bezpečné i keď stále spojené s rizikami, no nie optimálne.

Si zdravotník, vieš sama dobre, že jedlo sa kazí ak dlhšie stojí. Ak sa nedodržiava 100% hygiena . To, že Ty vieš zachovať maximálne sterilné podmienky na to, aby sa obsah jedla nepokazil, neznamená, že to dokáže každá mamička. Obsah v prsníku je nezávadný a nestihne sa tak ľahko kontaminovať ako obsah, ktorý niekde stojí, hoci len pár minút. Okrem toho, MM obsahuje látky, ktoré prípadné baktérie zničí. Prečo deti kŕmené UM ďaleko častejšie trpia infekciami tráviaceho traktu? Toto je nepopierateľný fakt, však na to je založený článok, ktorý tu spomíname.

latvia, to nie je môj výmysel, prečítaj si odporúčania pre EU, tiež som ich tu kdesi udávala, riziká predčasného odstavenia sú známe . Je to ľahké, nájdi si štúdie na Medline. Nájdeš ich tam stovky. 🙂

zabka4
22. kvě 2010

aáááááááááááá musim vam nieco povedat...davala som malej prikrm...od hami sice to bolo rozmixovane ale zjedla to 😀 nebolo toho moc asi dve plne cajove lyzicky...ale skusala som ako mi poradila latvia a pritlacila som aj na jazycek lyzicku a papala to a nevypluvala...ja mam takúúúú radost 😀 😀 😀 😀 😀

zabka4
22. kvě 2010

latvia mam podobny nazor na to ako ty

momin
22. kvě 2010

latvia ja myslim ze argument na ktery cekas nedostanes.. jen z jednoho duvodu.. protoze takovy neni....
Jen to proste neni KOJENI..........

latvia
22. kvě 2010

annag, poznam deti, ktore boli dlho dojcene a boli ovela castejsie chore nez tie nekojene.ale asi mas pravdu, vacsina nekojenych je chorlavejsia. ale ja som sa nezameriavala na nekojene deti. ja som napriklad maleho od 4.mesiaca prikrmovala, obcas umelym mliekom, postupne som zavadzala prikrmy, od 5.mesiaca som uz nekojila.maly je doteraz zdravy, bez jedinych antibiotik, bez hnacky. ja viem, nie kazde dieta je take ako moje.
co sa tyka infekcie pri umelej strave, nemyslela som tym ze mlieko v prsniku nieje sterilne....ale koza matky ,teda aj bradavka je tiez plna bakterii....okrem toho, castejsie nez kontaminovanymi potravinami sa dieta nakazi kvapockovou infekciou z dychacieho traktu ostatnych ludi.virusove ochorenia su najcastejsie u deti, a virus k svojmu zivotu potrebuje zivu bunku....kde ju najde na flasi? v susenej kasi?

latvia
22. kvě 2010

a prestala som kojit napriek tomu ze som mlieko mala, aby bolo jasne, ze som dieta nepodstavila kvoli tomu ze mi mlieko doslo

latvia
22. kvě 2010

idem sa venovat navsteve, vecer vas docitam

ivkaivka
22. kvě 2010

latvia, pozerala som v poznamkach, tak mojej malej som dala 1x mliecnu kasu v 7.mes. cize je to o.k.?

vivien6
22. kvě 2010

oh dakujem za reakcie 🙂 praveze sa mi budi len na hlad... a v noci vypije aj 140 ml zakazdym ked sa zobudi a vydrzi 2 hodiny max.3.a to iste plati aj cez den len s tym ze vypije okolo 90-120 ml.a s papanim mame problemy.nechce len tak pit mliecko ked je hladna,zakazdym odmieta a place,pred tym jej musim dat cajik vybrat rychlo caj z ust a dat jej flasu z mliekom aby to nepocitila ze ma mlieko.je to normalne ?a ja zijem v nemecku a videla som v obchode uz take kasicky od 4.mesiaca.na dobru noc atd.. v podstate vsetko je od 4.mesiaca..vyzivy.kasicky atd..toto by uz mohla alebo je na to priskoro tiez?
moja mama nam davala tiez puding a este ovela skor a moja svokra kasicky pre mojho muza a neboli nijake komplikacie.. tak preto som bola v tom ze sa to moze.... vdaka este raz 🙂

hathor1231
22. kvě 2010

@vivien6 vies ako, sme viacej testovani ako kedysi 😀 😀 😀
citala som uz o takomto mimci,co nebolo hladne cez den ale jedlo len v noci a vlastne ked bolo ospate... rada znela- dat mu v noci len tolko,kolko zje (aby sa s flaskou nehralo,dudkanie a pod.) a nech sa nauci jest cez den 😅 vraj sa budi koli tomu,ze moc papa a vlastne si telo nemoze oddychnut lebo travi 😕
ale pre 3m dietatko je to dost drasticke,si myslim... a pribera ti? ja by som zacala skor s prikrmovanim len na odporucanie doktora. teda skor na vyzvu. mna tiez nahovarali uz v 5m aby som dala,ale ten mesiac sme uz pockali 😉
je to tvoje mimco,rozhodni sa. porozpravaj sa s lekarom. ak on v tom nebude vidiet ziadny problem... ja by som nedala nic az do toho 6m 😀 alebo aspon pockaj do 4-5m 😉

rimmel
22. kvě 2010

latvia odpoved si dostala ale ocividne ju tam nevidis 😉 ja s annag uplne suhlasim...a mamicky co zmyslaju podobne uvidia presne co vidiet maju, mamicky co si chcu nieco oddovodnit nenajdu nic 😔