Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

martimarti
31. led 2009

Ano, to je ten hrneček, tak v DM je za 229 Kč. Už jsme zkusili pít, malá sice pěkně saje, ale kapku problém, že nějak málo polyká, takže jí to vytéká koutkem úst 😀 😀 Ale stejně u toho dělá kraviny, říkám si "žádný učený z nebe nespadl", ne? 😉

dnada
31. led 2009

petka - tu cuketu zkusím,ta je sladší... koupila sem i zahradní zeleninu od Hami,byla mi doporučená že je taky nasládlá ,tak uvidíme,jestli se nám to podaří zbaštit...ještě mi kamarádka říkala zkusit batáty(sladký brambory),tak ji zkusim uvařit v páře a zamíchat do skleničky,normální mi nechtěl vůbec a osypal si po ni☹
Musim říct,že je to boj,teď se s nima člověk trápí aby jedli a za pár let jim budem říkat kam to všechno dávají,že tolik baští 😀

pavlina05
31. led 2009

dnada vyzkoušej i petržel, ta je velmi chutná a sladká 😉

dnada
1. únor 2009

pavli vyzkouším ,děkuji 😉

muminek
1. únor 2009

Holky jakej je správnej jídelníček přibližně pro 8měsíčního prcka kolikrát by měl jíst a pít co a kdy ? Myslím rano svačiny .... dík

zapletalovi22.3.
2. únor 2009

Ahoj holky, mám dotaz, vzhledem k tomu, že malá má silný reflux, tak nám Dr. doporučila, že máme začít dávat pár lžiček příkrmů. Dáváme je cca 14 dní ( od uk. 4. měs ) vždycky 3-4 lžičky zeleninky a moc jí to chutná a konečně neblindí 🙂 ale chtěla jsem se zeptat Vás, zkušených maminek, jak je to s kaší na noc? Eliška mi krásně spinkala od 20 hod do 4-5 hod. ráno a najednou se už týden budí 3x za noc hlady. říkala jsem si, že jí zkusím udělat kaši na noc a dr. to schválila. Můžu tu kaši dávat z láhve? A myslíte, že je dobrý postup před koupáním kaše, po kouipání ( těsně před spaním ) mlíčko aby neměla žížu? Čaj mi nevypije ani za zlaté prase 😉 Ještě jsem zapomněla napsat, že jedem na Nutroši.

aji81
2. únor 2009

Ahoj holky, potřebuju poradit. Moje holčička už ukončila 4.měsíc a jsme na UM asi měsíc. Chtěla bych začít s příkrmy ale pořádně nevím jak na to. Všude naleznu příkrmy od 6.měsíce. Jak dlouho musí být na UM abychom mohly začít?. Docela má ted chudinka zácpu, tak jsem jí koupila od HIPPu švestku, kolik lžiček bych jí mohla dát??. Prosím poradte mi s tím začátkem. Ve čtvrtek jdu do poradny, tak to pak ještě proberu s doktorkou. Děkuju

kijonkova.k
2. únor 2009

aji81:pokud jste na UM jen měsíc a malá prospívá,tak bych ji zatím dávala jen to mlíčko a s příkrmy začala klidně až za měsíc třeba.Uvidíš,co Ti řekne MUDra,ale já bych nespěchala,není kam.
A šťávičku jsem nikdy nedávala,ale myslím,že pár malých lžiček bude stačit,pro začátek 🙂

zapletalovi22.3.:Kaši určitě dávej ze lžičky,pokud jí hezky zeleninku,tak bude i kaši ze lžičky.Zkus taky ze začátku jen pár lžiček.A pak můžeš před spaním dát to mlíčko. 😉

aji81
2. únor 2009

no jsme plně na UM měsíc ale už jsem jí začala dokrmovat od 3.měsíce...Já vím asi není kam spěchat.Právě, že mi přijde, že jí mlíčko zrovna už moc nejede a myslím že by ráda něco jiného. Mohu ji tím nějak ublížit, když začnu ted???

kijonkova.k
2. únor 2009

Vyloženě ji neublížíš,ale já bych to nedělala.Pokud ještě mlíčko pije,tak zkus vydržet.Kdyby ho začala odmítat,tak vám stejně nic jiného asi nezbude. 😉

alinah
2. únor 2009

ahoj holky, potrebovala bych poradit.. malemu bude tenhle tyden 5 mesicu a asi 3 tydny uz 3xdenne dokrmuju UM, moje mlicko proste nestacilo. Prijde mi, ze mu to mlicko nestaci, ze ma hned hlad. nehlede na to, ze desne hladove kouka kdyz cokoli jime 🙂 myslite si ze uz muzu zacit s prikrmama? mrkvicku a tak?

berenika39
2. únor 2009

ahoj, tak se vám jdu svěřit. byla jsem dnes u naší dětské lékařky, je super, spokojenostod začátku. dneska nám dala "jídelníček". Prostě pokyny, co jak a kdy papat. Pár věcí se mi nezdá. Co vy na to? Stejně to budu dělat podle sebe (a koníkovek 😀 😀 ), ale spíš mě zaráží, jak se doporučení pediatrů liší. (podotýkám, že ta naše je akorát - ani mladá, ani stará, zkušená, podpruje kojení, ale ne fanaticky).
1. jogurt už v šestém měsíci
2. v šestém měsíci žervé (prodává se ve staniolu neslané)
3. do roka nic z vajíčka, bílek je jasný, ale nemusí se ani žloutek
Tak co vy na to?

martimarti
2. únor 2009

Ten jogurt a žervé, to se mi nějak nezdá, to je brzy, ne? Já to nedávam doteď, i když jogurt jsme už zkusili, ale bylo to fiasko.A žloutek dávám jsem, začala jsem teprve minulý týden, nijak jsem nepospíchala. Taky to tak nějak "patlám" podle sebe 😉 intuitivně. Já myslím, že se musí začínat postupně, spíš méně surovin, než dítě zahltit novinkami. Nevím, můj názor. 😉

pepibubu
2. únor 2009

ahoj holky, my teda zatím zkoušíme zeleninku, ale kamarádka co má dva kluky, se docela vyzná, a varovala mě, že když je v rodině atopická anamnéza - tj. jeden nebo oba rodiče alergici, tak kravské mléko až do dvou, lépe tří let vůbec.....

pavlina05
2. únor 2009

berenika39 ...já bych to teda nebrala vážně 😅 tu tvoji dr!!! Koukni na www.kojeni.net a řiď se tím 😉 Já to tak dělám a jsem spoky a malej také 🙂

jitrulka
2. únor 2009

Tak jsem si koupila pro malou mrkvičku, a chtěla bych postupně začít. Ale vzala jsem jen obyčejnou z obchodu a ted mám strach aby nebyla nějaká přechemizovaná. Kde se vůbec prodává ta bio? Nebo bych měla raději začít s kontrolovanými kupovanými skleničkami?

berenika39
2. únor 2009

pavlina05: kojeni.net je bible 😀 😀 , taky tam studuju, a papáme podle toho 😉 .
Ale zeleninu kupuji běžnou, mě se zdá, že ted pár měsíců bio a pak stejně normální - tak to neřeším. Skleničky se mi zdaj takový moc ochucený, obarvený, nevím, jen tak na cestu někam, ale doma vařím. A bio nemá souvislost s alergickou rekací. Jen v tom nemají být třeba dusičnany, ale ...je bio vždycky bio?

martimarti
2. únor 2009

Jitrulko, pokud jsi koupila malou skleničku určenou pro miminka, tak to je v pořádku - bývá tam většinou číslice 4 - jako od ukončeného 4.měsíce. Jinak v bio kvalitě jí má značka Hipp a také Alnatura, ta se prodává v drogerii DM. Vůbec v DM drogeriích mají největší výběr příkrmů ve skleničkách. A i když to není bio, tak ta kvalita se hodně pečlivě hlídá.

pavlina05
2. únor 2009

jitrulka
😉 jak píše martim, největší výběr je v DM. A kvalita skleniček je opravdu dobrá. někde psali, že dokonce lepší než doma připravené jídlo.
Ale já kupuji bio zeleninu a vařím doma. Jsem spokojená, malý mi nádherně papá a mlaská u toho. Spoustu věcí je také mražených - fa ARDO (Interspar). J8 nakupuji tady v brně v bio prodejnách, ale také na internetu. JAk jsem psala výš, vše co jsem klučíkovi dala bylo bio a mńam 🙂

pavlina05
2. únor 2009

Holky, příští týden nám bude 8 m, chci začít dávat nějakou kaši. Jakou mi doporučíte??? Chtěla jsem nejprve od Alnatury z dM, ale pořád není k sehnání (tady u nás 😠 ) Která chutná vašim prckům???

berenicka
3. únor 2009

Ahoj holky, mám 6M holčičku a stále jen kojíme. Zkouším pár dní příkrmy, ale razantně všechno odmítá. Ze lžičky i z flašky, zkoušela jsem i přisladit, nechce ani zeleninku ani žádnou kašičku...prostě nic.
Máte nějaká podobnou zkušenost??? Každý trpělivě zkoušíme, ale řekla bych, že je to horší a horší 😒
Starší syn si pomlaskával snad na všem, takže jsem vůbec nečekala, že teď dojedeme na příkrmech.

Zdravím Pavlínku 😉

pavlina05
3. únor 2009

Bereničko ahooooj!!
No já tento problém naštěstí neřeším 😀 (alespoň něco!!!), Ája je žravec. On jí všechno a děsně u všeho mlaská a říká mňam!
Jinak kojím co 2 hod celou noc 😠 ☹ 😝 .
Vyzkoušej mrkev! TA je nejsladší!! Já tedy vařím, ale ta od HAmi např. je dost sladká.
nebo petrželku, ta je ještě lepší (tedy bio uvařená).

pavlina05
3. únor 2009

bereni, teď mě napadlo, co kdyby jsi dala k tomu příkrmu své MM. Třeba do té mrkvičky???

My dnes měli zelené lusky+petržel+květák a mrkvičku no azase mňam!!! 🙂

pepibubu
3. únor 2009

ahojky... tak už tomu našemu kulihráškovi dáváme zeleninu.... zatím vždy jen jeden druh, ale brzo zkusíme spatlat třeba mrkev a brambory dohromady.... ale mám na zkušenější pár dotazů:

1)mixovat, nebo jen rozňahňat vidličkou? už má dva zuby, a kamarádka mi říkala že někde četla že jen roňahňat stačí a je i lepší... tak nevím

2) za jak dlouho po zavedení +/-všech druhů zeleninky začít s ovocem? Nebo můžu na střídačku, za stejných pravidel co zeleninku?

3) Kdy začít s kašemi? A asi je lepší dát tu od mlíčka které baští, že, aby byl zvyklej na tu chuť mlíčka....

Jsem z toho vydřená jak kdyby to byla deskriptivní geometrie 😀

Budu moc moc ráda když mi někdo poradí. Jinak malej není vybíravej, naopak, když mu dáváme jen dvě lžičky v případě nového druhu tak bolestně kouká jako "sotvas mi to dala, už mi to bereš???" 😀

pavlina05
3. únor 2009

pepibubu
jak je tady již několikrát uvedeno, www.kojeni.net ti řekne vše 😉

Jinak u nás to máme takto:
já zprvu pasírovala vše, aby malý byl zvyklý na kousíčky. Ale teď zjišťuji, že mixem se vše nádherně spojí, vytvoří se lepší kaše jak od HAmi a malý to jí krásně. Ony ty děti si zvyknou na kosíčky postupně. My zuby ještě nemáme.

S ovocem jsem začala od 7 měsíce. Postupně jako se zeleninkou.

KAše budu dávat od 8 m, stejně jako jogurty.

Ono jak se do toho dostaneš tak je to pak zábava a hračka 😉

pepibubu
3. únor 2009

pavlí já bohužel nekojím.... to jsem možná měla zmínit rovnou... jinak díky

andyalukasek2008
3. únor 2009

pepibubu
1) zpočátku jsem mixovala tyčovým mixérem... I když teď pediaitři tvrdí, mixovat neee... Takže jsem zvolila zlatou střední cestu, mixoval jsem měsíc a od 7-mého měsíce vidličkuju 🙂... Zpočátku mi to přišlo lepší, i tak se mi někdy stalo, že se v jídle objevil kousek nerozmixované zeleninky a malý to vyplivl, ale jakmile si na zeleninomasové příkrmy zvykl, v klidu přešel na vidličkou rozmixovanou stravu...
2) když jsem viděla, že polední příkrmy malý baští bez problémů, začala jsem za 3 týdny dávat dopo i ovoce, postup stejný jako se zeleninou, nejprve jabličko 3 dny...
3) kaše používáme taky od nutrilonu a pijeme nutrilon... zkoušeli jsme od hami, ale nejela mu, nemělo to stejnou chuť jako mlíko, ale tento týden ji v pohodě dojedl po delší časové pauze a nic neříkal 🙂, asi jak jsou starší a objevují nové chutě, je to s menšími problémy, než když jsou zpočátku zvyklí jen na to své mlíčko 🙂
Přeji hodně štěstí a hlavně nezlomit se a vydržet 🙂

eliotka
3. únor 2009

Holky, abych nemusela vše číst, můžete mi říct, co a jak:

začnu třeba tak, že uvařím bramboru, umixuji ji či rozmačkám a dám malému až dvě lžičky denně? A solí se voda, ve které vařím?

musí mít všechna jídla teplotu lidského těla?

musí se všechno avřit, tedy i třeba jablko? A jak, stačí ajko yb trochu podusit ve vodě?

Ředí se to pappání mlíčkem, nebo nemusím?

Jak dlouho trvá, než se dává víc jídla, tedy jak dlouho dávám 2 lžičky denně?

Moc díky za odpovědi. Jo a kupované jídlo jste dávaly od kdy?

Od kdy se mohou jogurty a třeba pacholík?

berenika39
3. únor 2009

eliotka: www.kojeni.net, podroněji to už snad ani nejde 😀 .