Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
20. čer 2009

Zuzik, pokud vím, tak banán stolici upravuje, tj. pokud je průjem, tak ho zastavuje, a pokud je zácpa, tak stolici změkčuje.

zuzik_p
20. čer 2009

Shaula, diky. Tak banan je takove kouzelne ovoce 🙂
Jeste bych se rada zeptala na maslo. Vetsinou pridavam do zeleniny olivovy olej, ale parkrat jsem dala uz i orisek masla. Pritom ale spousta dospelych maslo neji nebo jen minimalne protoze je tezke. Davate maslo vy?

shaula
20. čer 2009

Do jídla dávám spíš olivový olej (když si vzpomenu🙂 ) Ale občas dávám klukům rohlík nebo chleba s máslem. Nevím, proč by mělo být máslo těžší než ostatní tuky 😕

mikulka
20. čer 2009

Holky, na banán pozor, banán STAVÍ!
My máme problémy s kakáním a banán máme mezi potravinami, které vůbec nesmíme! Bohužel, protože je to příjemné ovoce a také je hodně v kaších a přesnídávkách.

Dnes jsem malému chtěla dát meloun, rozmačkala jsem ho, ale vlastně z toho vznikla voda a divnýma kouskama. On ještě kousky neumí kousat, tak meloun asi později...

Máslo se dávat může, třeba i do večerní kaše.

mikulka
20. čer 2009

Holky, co si myslíte o čaji z jahodníku? Když se nesmí dávat jahody, myslíte, že čaaj by nevadil?
Mám tip na čaj Blažené bříško.

levik82
20. čer 2009

este som sa chcela opytat na ten dalsi chod - teda olovrant. ste mi neodpovedali na to 😉 davame desiatu a obd, kedy zaradit olovrant? az v ukonc. 9.mesiaci ci skor/neskor?

shaula
20. čer 2009

Levik, ale odpověděla jsem ti 😉 Můžeš. Předpokládám, že cca v 6 měsících jste začli s obědem, v sedmi se svačinou, tak v osmi můžeš dát odpolední svačinu. A ani to není dogma, už jsi ho mohla dávat třeba o pár dní dřív nebo naopak ještě počkat, záleží na tobě.

eliotka
20. čer 2009

Holky, od kdy mohu zksuit dát kostičku chleba s lučinou?
Mně malý ještě nepapá kousky, jen ty kukuřičné křupky.... Mohu dát chlebík? On asi nezaskakuje tak jako rohlík, ne?

shaula
20. čer 2009

K tomu banánu - trochu jsem pátrala na netu, a našla jsem oboje - i že působí laxativně, i že staví, tak si vyberte 😀 Ale musím uznat, že převládá názor, že staví. Nicméně myslím, že pokud už teď nemáte problémy se stolicí, tak není třeba se ho bát. Já osobně na sobě žádné účiny nepozoruju (ať už v jednom nebo druhém směru) a kluci baští banán každý den a kadí 4x - 5x denně 😉

barmborka
20. čer 2009

Shaula už jsem se lekla,že jen Eli je snad jediná která kadí vícekrát denně 😀 😀 Ani po zavedení příkrmů se nám to kadění nijak neupravilo myslím že by kadila 1x denně. 😉

aneta10
20. čer 2009

tak k tomu bananu... mne nasa lekarka povedala ze banan ma dvojaky ucinok a to.. ked je viac zrely tak ucpava a ked je este taky viac nezrely tak prehana..

mikulka
20. čer 2009

Holky, prosím prosím, poraďte. 😔

Zavedla jsem 4. příkrm - jogurt. Jenže k večeru má malý všechna jídla nějak brzo po sobě, aspoň mi to tak připadá, tak přemýšlím, co s tím. A hlavně přemýšlím nad tím, že vynechám jedno kojení. Ale poraďte, zda je to rozumné:

V 18 přicházíme z venku a malý sní jogurt.
Po něm je kojení (předtím bylo poslední kojo v 15.30).
Cca v 19.30 má mléčnou kaši 100-150 ml.
Cca ve 21.30 kojení před nocí.

Přemýšlím, že kojo po jogurtu zruším a nahradím vodou či čajem, že je toho nějak moc najednou. Protože on pak večer dost krkal a ublinkával, byl asi plný. To kojo je asi zbytečné? Co myslíte?

A nevadí, že pak budu kojit jen 4x/den? 😕 😕 😕

shaula
20. čer 2009

Mikulka, pokud ti sní celý jogurt, tak si myslím, že je to kojení opravdu zbytečné. Vem si, že to je 150 nebo 200 ml, to je dost. My dáváme jogurt v 17, pak v 19 kaši a 20 - 21 (jak kdy) kojení podle zájmu, ale to si spíš cucnou na chuť🙂

berenika39
20. čer 2009

zuzik: dávám máslo, kousíček, do obědů a do ovesné kaše. mě totiž olivový olej děěěsně nechutná....máslo bych řekla že je pro děti lepší, než třeba rama a spol..

eliotka: mě se (teda prckovi) osvědčil toustový chleba. krásně to ukousne svými dvěma zuby, rozžužlá a spolkne. ořád mám strach z rohlíku, aby nespolkl kus. normální chleba je super když je úplně šerstvý a měkký, ale to mu nedávám,protože po němfakt hrozně prdíkuje ☹

a dotaz: banán jsme měli skoro denně, měl ho rád, rozmačkaný. najednou, ze dne na den ho nevezme do pusy. ani sousto.dneska měl přesnídávku merunky banán a taky ani sousto. hlad měl, snědl normálně místo toho něco jiného.
proč ho nechce? jsem se ho ptala, ale usmíval se na mě jak sluníčko 😀 😀

arturinka
20. čer 2009

Ahojte,...prosim chcela by som sa poradit. V pondelok sme zacali s prikrmami,....prve styri dni mi maly zjedol len take dve lyzicky,...velmi mu to nechutilo,...davala som mu mrkvu. Vcera a dnes som mu ju zmiesala so zemiakom a zbastil to jedna radost.......chcem sa Vas opytat, ze kolko toho prikrmu mu mozem dat?...bojim sa aby som nieco neprehnala, aby potom nemal problemy so stolicou,....kedy moze zjest plnu davku?...a kolko to vlastne je?...Maleho stale kojim takye nemam ani ponatia kolko toho cez den vypije....dik

bereninka
20. čer 2009

Holky, jak je to s ovocnými jogurty? Mně malý odmítá bílé, ale ovocnou akctivi snědl. Co myslíte, nevadí to? jsou tam barviva... 😅

arturinka, pěkně pomaličku. Dávej mu pro začátek první týden tak 50 ml, nebo max jednu malou skleničku, pokud bude opravdu moc chtít. Postupně zvyšuj dávky. Plná dávka je 150-200 ml (u starších dětí a velkých jedlíků až 250!). Záleží na dítěti, kdy se na ni dostane, já bych řekla, že tak za měsíc by mohl být na 150 ml.

shaula
21. čer 2009

Berenika, ad banán - možná se ho prostě přejedl. Já taky jedla jednu dobu jogurty na tuny (čtvrt kila denně) a teď po nich ani nevzdechnu, prostě jsem se přejedla🙂
S tím jogurtem - no právě kvůli barvivům a dalším látkám je nedávám, radši do něj když tak zamíchám ovoce nebo přesnídávku. Ono tam v nich něco musí být, aby se to ovoce nekazilo... 😝

Arturinka - prvních pár dní bych ho sledovala a byla trochu opatrnější, ale pokud mu to nedělá problémy, tak bych mu klidně dala, kolik chce.

dvojka
21. čer 2009

holky je možný,teda už to mám vlastně vyzkoušený,že naše malá ještě nesnese příkrmy?Ona teda baští,ale má pak bolení bříška a to počemkoliv,přikrmujeme od6,5 měsíce,ale jsme narozený o 7 týdnů dřív.Zkoušela jsem dát jen pár lžiček a efekt byl stejný,prostě jí bolí bříško a má průjmík.
Mám teda ještě počkat a dál kojit nebo dát aspon UM.Kojim jak o život a jde vidět,že jí mé líčko nestačí,teda stačí ,ale maximálně na1,5 hodky

dvojka
21. čer 2009

a přišla jsem na to tak,že jsem ted několik dnů příkrm vůbec nedala a bylo vše v pohodě a pak zase začla dávat a situace se opakovala ...to jest...plakání(teda řvaní)a průjem

shaula
21. čer 2009

Dvojka, asi bych příkrmy na chvilku vysadila a pak to zkusila znovu. Současně jí můžeš dávat probiotické kapky na lepší trávení, hodně maminek si je chválí (i když u nás jsme žádný efekt nepozorovali).
A nebo se poraď s doktorkou a můžeš začít třeba kaší, ta jí možná problémy dělat nebude (nebo menší) a přitom ji zasytí.

dvojka
21. čer 2009

díky moc.Já mám už strach jí dát cokoliv,úplně se hrozim i toho jít do UM.Bohužel první dcera měla stejné problémy,kojila jsem až do8 měsíce.No my prostě nemůžeme mít nic jen tak
Mysíš,že ta rýma může souviset trochu i s tím jídlem?Doktorka mi vše ppře,takže jsem už úplně z pitomělá 😀 😒

shaula
21. čer 2009

No to opravdu těžko říct, nejsem doktor🙂 Možná ano, možná ne, ale spíš bych řekla, že asi ne. Kdyby trpěla nechutenstvím, tak bych řekla, že asi ano, ale když baští a až to trávení hapruje... Fakt těžko říct.

mikulka
21. čer 2009

dvojka: já bych se poradila s dr. Ale pokud má rýmu, při ní není moc chuť k jídlu a řekla bych, že může reagovat i tím průjmem. A zoubky jí nerostou? někdy jsou děti zahleněné a mají průjem.
Já bych počkala tak 3 dny a pak zařadila potraviny, které zahušťují stolici. Mrkev, rýže, banán.
Na noc zkus rýživou kaši, nakonec bys mohla začít kaší, jestli máš pocit, že má hlad...

dvojka
21. čer 2009

doktorka mi řekla,že zuby to nebudou,já si ale myslim že možná jo,páč si rve furt něco do pusy a dře si dásně.A hrozně slintá,musí mít furt bryndáček,který jí několikrát denně měnim.
Banán mi nechce jíst.Mrkev slupne,ale jak už jsem psala ona zhruba tak půl hodky až hodku po jídle začne hrozně řvát,úplně slyšim jak se to v ní mele a pak vyloženě sere.
Tu rýžovou kaši zkusim,zkusim ale nemléčnou a namíchám jí do odstříkanýho mlíčka.Určitě hlad má,to by asi nechtěla po hidně a nebo je už na to zvyklá a cumlá a cumlá
Díky holky

dvojka
21. čer 2009

píšu jak tatar.....nechtěla by po hodině

tanitta
21. čer 2009

ahojte mamicky;)...
tak aj my sa trapime s prikrmami....chcem sa spytat kolko ml mlieka by malo vypit 7mesacne dieta za 24h?... .. obed mame v priemere 80g zeleniny ...a 2prikrm cca 100g ovocie....papa MM...zda sa mi ze strasne malo vypije.. od rana 7°°-do teraz 19°° cca 350ml MM...+ tie prikrmy... tekutiny odmieta.. tak ako prevarenu vodu alebo caj... 😖 ...neviem co.. dakujem

mona01
21. čer 2009

Ahojte,
Miki má šest měsíců, dnes jsem mu poprvé dala pár lžiček mrkvičky (první lžička mrkvička-Hami). Docela pěkně to papal, ale prý se může poprvé jen pár lžiček. Zatím jsem jen kojila. Vůbec nevím, jak pokračovat???? Nevíte o nějaké dobré knížce nebo stránkách na netu, kde bych to všechno vyčetla? Co si myslíte o těch prvních lžičkách a vůbec příkrmech ze skleničky? Jsou lepší domácí? Moc děkuji za radu.

shaula
21. čer 2009

mona - prostuduj http://www.kojeni.net/prikrmy.php , tam všechno najdeš. Těžko říct, co je lepší, každému vyhovuje něco jiného, ale skleniček bych se nebála, taky občas dávám.

mikulka
21. čer 2009

dvojka, mně dr. atky furt tvrdila, že zuby to u nás nejsou a malého bolely. Cal gel vždycky zabral.
Tu kaši určitě s tvým mlíčkem.
To je chudinka, tak asi radši chvíli s příkrmama počkej, možná jen tu kaši, trošku...

tanitta: a jak často kojíš? To se mi zdá taky málo, ale zase na druhou stranu, má už PLNOU dávku dvou příkrmů, takže teoreticky by stačily 3 kojení denně... Není lepší nevážit? Pokud ti nepláče hlady, je asi v poho, ne?
A tekutiny se do 9. měs nemusí přidávat ke kojení vůbec. Pokud chceš, zkus převařenou kojo vodu, pár lžiček 15 min po příkrmech.

mona, pokračuj každý den zase pár lžiček stejné zeleniny (výdy 3 dny), pak přidej další, třeba brambor, pak za 3 dny zase další atd.
Skleničky proč ne, jsou hlídané a dobré.
Já teda malýmu vařím, skleničky mi nechtěl, ale spíš je mají děti rády.

tanitta
21. čer 2009

Mikulka.. ja mliecko odsavam a podavam cez flasku.. na jedno papanie je to cca 110ml...MM......snazim sa aby sa vytiahol aspon na tych 500ml za celych 24h....+ prikrmy...vazit nevazim.. momentalne ma 7,2kg v 7mesiacoch...hladny asi nebyva... 😕 ..... mam obabvy koli dehydratacii .. vodu a caj odmieta....keby mu podla casu neponuknem mliecko tak on by vydrzal bez jedla aj 6-7hodin cez den... 😕 .. alebo mam nechat tak pokial si nebude pytat sam?.... 😨 chcela som vediet ci takyto prijem v tomto objeme 500ml pokryje denny"pitny" rezim...?..vdaka