Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

momin
18. črc 2009

shaula diky. Asi pockam fakt jeste do toho pulroku.... 😉

evinkaa
18. črc 2009

vikula: Gratuluju ke krásnému papání. 😀 Jste šikulky. Já ten měsíc počkám a doufám, že ta naše princezna bude šikovná jako váš prďolka. 😉

zuzana030
18. črc 2009

momin neblázni, tak skoro nič nedávaj, najskôr až od ukončeného 4. mesiaca, ale aj to len keď by neprospievalo bábo iba z mliečka, a malo by to byť po konzultácii s pediatrom,
tak si svoje bábo chráň a nepokaz mu vnútorné orgániky, ktoré sú vo vývoji, no skoro ma fakt vystrelo, keď som kukla, že koľko má a ty pýtaš pribináčka, fakt neblázni a kamošku pošli pre boha s jej názormi dokelu...prečítaj radšej celú diskusiu 😀 😀 😀

matra
18. črc 2009

Ahojik,
taky se přidávám, že pribináčka určitě néé,nejdřív bych ho dala tak po roce a to ještě možná,
nám Dr. doporučila od 5ti měsíců pomalu dávat příkrmy jelikož malý váží skoro 9 kilo a to kvůli nedostatku železa. Jinak stále plně kojím. První dny malý papal docela dobře a ted zjistil že když sevře rty tak to do něj nedostanu... 😀 Tak uvidíme jak to půjde dál...

dagina
18. črc 2009

Ahojky,
a když vím, že na určitý druh zeleniny není alergická, můžu tedy nový druh míchat právě s tou vyzkoušenou zeleninou úplně v pohodě, že?!

Jinak meruňky budu zpracovávat zítra a určitě je budu loupat...

dagina
18. črc 2009

Ještě něco..., dneska jsem koukala na první lžičku brokolice od Hami, a obsahuje jakousi mouku a jabl. šťávu 😕 ,to se mi moc nezdá..., nevím, zda by nebylo lepší radši uvařit kupovanou čerstvou, ikdyž ne bio 😖 , tu u nás nemáme 😖

shaula
18. črc 2009

Dagina - jasně, nový druh zeleniny se zavádí buď samostatně nebo v kombinaci s už vyzkoušenými druhy, takže vesele míchej🙂 Co se týká zeleniny, já kupuju celou dobu jen normální. Ale je to věc názoru - někdo třeba kupuje zásadně jen bio. Podle mě se dá věřit jen tomu, co si sama vypěstuju (tudíž nic, když bydlím v paneláku 😝 ), kdo mi zaručí, že zelenina ze supermarketu označená "bio" je opravdu bio? 😒 Pokud je to možné, kupuju raději na tržnici od drobných pěstitelů než ty dovezené bůhvíjak dlouho skladované z obchodu (ovšem často to možné není a vezmu zavděk i zeleninou z obchodu 😀 ).

soanpe
18. črc 2009

dagina
nejedná se o jakousi mouku,ale rýžovou mouku 😉
ta porkm pouze zhuštuje a jablečná štáva je pro zvýraznění chutě

zuzula25
19. črc 2009

ahojte,chcela by som radu,ake polievocky davate babatkam??ja davam kazdy den zeleninku nikedy smaskom,ale polievocky sme este neskusali.ak davate ako ich robite??aj zahustujete tym psenom??dakujem za odpoved

vikula
19. črc 2009

Shaula:
máš pravdu to si také říkám.... 😉

Dnes jsem dělala tu bramboru a mám tam malinké kousky ☹ Snad to nevadí???Nemám mixer 😝 Nebo ji mám raději vynechat a dát brokolici??Prosím poraďte!!!!!

Evinkaa:Moc děkujeme a doufám,že nám to vydrží,ale pokud bude po mě tak spapá všechno.Manžel je pěkně vybíravej a nejí vařenou zeleninu 😠

bianka...
19. črc 2009

Ahojte.aj ja by som potrebovala poradit...
kojila som len do 3.mesiac,a papame BEBU.
9.8. zaciname 5.mesiac...co sa ako prve dava papat baby...niekto tu spomina ryzovu kasu,mrkvicku...
a ako casto...

shaula
19. črc 2009

vikula - asi už je pozdě, když už je tolik hodin, co? 😉 Můžeš to zkusit a uvidíš, třeba Kryštůfkovi nebudou kousíčky vadit (ale spíš budou...). Nicméně za zkoušku nic nedáš 😉

Bianka - nespěchej s příkrmy. I u nekojených dětí se doporučuje začínat v ukončených šesti měsících, dřív jen pokud dítě neprospívá nebo mu mléko nestačí... Ale jestli dobře koukám, tak Tobi bude mít toho 9.8. ukončených 5 měsíců, že? (Píšeš "začínáme 5. měsíc", tak jsem to pochopila, že bude mít 4 měsíce...) - to bys už teoreticky mohla, ale určitě po poradě s pediatričkou. Mně se jako nejlepší jeví začít mrkví, v době oběda. Pro začátek klidně stačí, když ti sní jednu nebo dvě lžičky, i to je úspěch. Mrkni na http://www.kojeni.net/prikrmy.php , tam je všechno hezky vysvětleno.

berenika39
19. črc 2009

bianka, toho 9. spíš končite 5.měsíc? pokud budeš už začínat, tak určitě jen jeden příkrm a to zeleninu v poledne. jeden druh, mrkev, nějaký den, pak další druh, třeba bramboru. a tak postupně, klidně měsíc jen zeleninu v poledne. pak pomalu ovoce a to stačí na dost dlouho. hlavně ne všechno najednou. kaše netřeba, nic jim to nedává, možná kolem osmého měsíce na noc nebo snídani.
kuk na www.kojeni.net a pročti si celou diskusi, je to tu všechno popsané

berenika39
19. črc 2009

hele, shaulo, to se nám celkem povedlo 😀 😀 😀 stereo 😀 😀

shaula
19. črc 2009

Jo jo, není to poprvé 😀 Ono než to člověk dočte a sepíše, tak se trefí zároveň s někým jiným 😀

tinka19
19. črc 2009

ahojky..o chvilku začneme aj s kašičkami....akú dávate mliečnu,nemliečnu? Ja kojím,ale nebudem mať toľko mliečka na urobenie kašičky, mám ho začať robiť s umelým mliečkom?

shaula
19. črc 2009

Tinka - u tebe je to jedno. Obvykle se začíná nemléčnými kašemi zadělávanými MM nebo používaným UM. Vzhledem k tomu, že MM neodstříkáš dostatek a UM nepoužíváš, můžeš klidně začít rovnou mléčnými kašemi. Někdo sice zadělává nemléčné kaše jen vodou, ale s tím já nesouhlasím, myslím, že se tím zbytečně dítě ochuzuje o mléčnou dávku.
Já jsem začínala nemléčnou rýžovou kaší zadělávanou UM (ale jen proto, že jsme první 3 měsíce dokrmovali, tak kluci tu chuť znali), zanedlouho jsem pak už dávala i mléčné. Dneska už kupuju jenom mléčné.

oliverkaa
19. črc 2009

Ahojte....Poprosim vas o radu...este tyzden chcem davat zeleninku na obed a potom chcem zaviest druhy prikrm,cize-ovocie.Mam nakrajat jablko a uvarit ho alebo staci len tak na pare,alebo ako?Mam dat ovocie len na desiatu ci aj na olovrant?A ake druhe ovocie mozem dat?Vopred dakujem 😉

shaula
19. črc 2009

Jablka dusím na trošce vody doměkka, pak rozmixuju nebo jen rozmačkám. Ovoce zatím stačí jednoud denně, můžeš dát i 2x, ale pozor, abys tím nesnižovala počet mléčných dávek. Druhy ovoce - viz http://www.kojeni.net/prikrmy.php

oliverkaa
19. črc 2009

shaula
dakujem 😉 🙂

tinka19
19. črc 2009

shaula aj ja dík za radu

vikula
19. črc 2009

Shaula děkuji 🙂
Vyzkoušela jsem to a mohl se po tom normálně utlouct 😝 TAk zítra ji dám znovu a pak najedeme na brokolici 😀

Ale ještě jedna otázečka...Když to takto testuji tak jak poznám,že mu to nedělá dobře nebo se mi jen třeba osype???

shaula
19. črc 2009

Vikula - no z osobní zkušenosti ti nepovím, našim jelo celkem všechno... Obecně se buď osype (pak by to naznačovalo možnou alergii), nebo by třeba měl zažívací problémy typu velké bolení bříška, průjem nebo naopak zácpu, možná i hlen ve stolici? (ale to už hádám).

vikula
19. črc 2009

Jsi hodná a také doufám,že nebude mít žádné komplikace 🙂 My měli do 5 měsíce problém KOLIKA ☹ Užila jsem si s prckem svoje.Chudinka moje malá.A po UM se to zpravilo 🙂

zuzula25
19. črc 2009

nikto nedava polievocky???
este by som sa chcela opytat odkedy sa davaju jogurtiky kojenym detom a viem ze biele ale aku znacku uprednostnujete??

smajlik
19. črc 2009

shaula: přiznám se že se trochu ztrácím v tom, jak zavádět příkrmy a přesto urdžet dostatečnou dávku mléka 😕 . Zatím dáváme obídky, tam už máme 190 g na oběd a tím pádem potom dám malé jen vodu na zapití a další jídlo (mlíčko) je za 3 hodiny. Teď jsme začali zavádět dopolední přesnídávky - u toho nevím kolik vlastně má sníst, taky tu velkou 190 g skleničku? Simonka je totiž poctivý jedlík a nebrání se :D .... a potom zase jen vodu na zapití ? Tím totiž přijde o další krmení UM ... mám v tom guláš 😀

moda08
19. črc 2009

zuzula25 - já teda taky polévky nedávám, takže v tom ti nepomůžu. Jogurt od osmého měsíce, hodně si chválí Activii nebo Holandia jogurty.

shaula
19. črc 2009

Smajlik, zas tak složité to není🙂 Jo, přesnídávku může klidně sníst taky velkou, pokud už nevyžaduje kojení, tak bych jí zkusila dát jen vodičku (i když já jsem vodu začala dávat asi až v osmi měsících). Ohledně mléka - někde jsem četla, že ještě roční dítě by mělo mít denně 500 ml mléka a mléčných výrobků, u půlročního bych to odhadla na cca 750 ml? (někde bys určitě našla přesnější info - zkus www.kojeni.net, já už nemám sílu to hledat 😅 ). Když je na UM, tak si to můžeš lehce spočítat, kolik ti toho za den vypije...

Zuzula - polévky taky nedávám 😅 Jogurty od 8 měsíců (jak píše už Moda08), já dávám nejvíc Choceňský smetanový, Olma Bio a Selský Hollandia.

dagina
19. črc 2009

Smajlík, ty vážíš co dáš malému??? Já dávám dle oka, snažím se do mističky dát víc než si myslím že sní, a vždy trochu nechá...., množství si stejně určí mimčo.
Jé, pardon, teď jsem si všimla, že dáváš ze skleničky a tam jsou gramy napsané 😅 .

U nás jsem nikde nenarazila na čerstvou brokolici 😠 , máte některá zkušenost s tou kupovanou ve skleničce od Hami 😒 ??? Asi nic moc...

smajlik
20. črc 2009

dagina: zatím kupujeme, ale chystám se začít vařit :D. Brokolice od Hami je dobrá, nám chutná :D

shaula: já věděla že mi poradíš, jako vždy, děkuju 😵 ... aha, takže se do té dávky mléka počítá i jogurt a kaše?

k těm jogurtům - dle doktorky je mám zařadit cca po 14 dneh dopoledních přesnídávek, což by bylo teď, ale podle mě je to brzy