Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

janetty
23. led 2010

ja som začinala z prikrmami už pred 4.mes., kojila som len 7 týždne. Ty ak kojíš, tak môžeš mäso neskôr dať, neviem no. 😉
možno ešte nejaka mamička napíše, či môže 5.mes. bábo mäso 😵

tymothy
23. led 2010

Achina, proboha, proč ho chceš už takhle malé cpát masem a fazolema, když bys ještě měla jenom kojit?
Začíná se jedním druhem zeleniny, za 3 dna se přidá další atak pořád dál. Maso se dává nejdříve až tak po 14 dnech až 3 týdnech od té zeleninky - to znamená až skoro od 7 měsíce.

janetty
23. led 2010

tymothy, veď achina sa len pýta. Neviem, ako dlho prikrmuje, ale jej babo má skoro 6. mes. tak myslím, že mäsko raz za týždeň môže dať, či nie.

tymothy
23. led 2010

Vždyť já jí za to hlavu netrhám. Jen ji odpovídám, jak to s těma příkrmama je....

emanka
23. led 2010

Achina, 5 mesačné bábo môže mäsko, ak už 3-4 týždne papá zeleninu a ak tá zelenina už nahradila jednu mliečnu dávku, to znamená, že už po zelenine jej nedávaš mliečko 😉
My sme na UM, zeleninu má od uk.5. mesiaca, mäso od uk. 6. mesiaca, ovocie od uk. 7. mesiaca...
Neviem, ako dlho už prikrmuješ, ale ak aspoň tie 3 týždne, tak v pohode môžeš dávať mäso 😉
idem pozrieť stránku do zadu...

emanka
23. led 2010

Takže vy už máte skoro 6 mesiacov, nevidím problém jesť mäso...ale ako som písala, záleží to od toho, ako dlho už papá zeleninu 😉

shaula
23. led 2010

Apo - no jasně, ale určitě žádné dítě nikdo nekrmí měsíc jen mrkví 😀 A jeden nebo dva dny na mrkvi nikoho nevyhladoví 😉

shaula
23. led 2010

Maso se zavádí cca měsíc po zavedení zeleniny. Nicméně u dětí, u kterých se začalo s příkrmy brzo (tj. před ukončením 6 měsíců) vidím takto brzké zavádění masa jako hooodně zbytečné zatěžování trávicího traktu - klidně může být jen na zelenině déle a maso zavést klidně až v těch 6 nebo až 7 měsících, jak píše Tymothy.

achina
23. led 2010

Diky, bio resit nebudu, tak mi aspon napiste, jestli kupujete normalni cerstvou zeleninu nebo mrazenou. Ja myslela, ze mu ted zpocatku budu davat bio, kdyz je jeste tak malicky, prece jen mu jeste neni pul roku. Pak uz bych to neresila. A jeste prosim vas, nevite nekdo, jestli kdyz ma prujem, muzu pokracovat v prikrmech? Nebo radeji vysadit..

tymothy
23. led 2010

Já kupuju čerstvou zeleninu - ta mražená pak není tak chuťově dobrá. Při průjmech by se měl příkrm vysadit a jen kojit, dokud se to nezlepší (v případě, že kojíš).
Ještě dobrá věc je mimo zeleniny i rýže nebo jáhly - to můžou i takhle malé děti.

achina
23. led 2010

Jezis, mne utekla tahle nova strana, cetla jsem jen tu predchozi.
Tymothy, ja mu prave maso nechci cpat, ani fazole, prijde mi to strasne brzy ja se prave jen ptam, kterou zeleninu, aby mel trochu zmenu. Ale ostatni holky tady psaly, ze maso davaji, proto se ptam. Kdyby byl o mesic starsi, tak se mozna tak nevyptavam, ale nechci do nej cpat nejake nesmysly pred pul rokem. Ja prikrmuju skoro od narozeni, meli jsme problemy s prisatim. Kojim ale stale, ted uz jen 2x denne. Nekde dozadu jsem psala, ze maly je strasny jedlik, kojeni ma jen na zizen a napr. po 80 g zeleniny vypije tu samou davku mleka jako normalne.

rebecca2006
23. led 2010

Achina, ako vidím, už ťa presvedčili bio "nerešit", ale keby si chcela, tak mrazenú Ardo majú v Kauflande, je drahá ako šľak, ale veď ten drobec zasa spapá strašne málo- tak dlho vydrží, majú hrášok, brokolicu a špenát, čo som si všimla, kúpim špenát, lebo ten máva moc dusičnanov, tak do toho investujem. Čerstvú majú napr. v Bille.
Ja som si povedala, že aspoň na úvod dám Maťkovi bio- čo sa dá kúpiť, a na jar si snáď dopestujeme vlastné, pprípadne bude kupovať na trhu od nejakej tetušky, čo moc nehnojí.
Ale kúpim a použijem bez výčitiek aj neBio, len sa snažím vyhnúť obrovský plodom napr. mrkvy evidentne prepchatej dusičnanmi.
Skôr mám blbý pocit z kupovaných kureniec... zatiaľ teda nedávam, s mäsom by so chcela počkať čo najneskôr, ale perspektívne, neviem, tiež by som radšej z domácich zdrojov.

aponchie
23. led 2010

maso hnije ve strevech dospeleho cloveka natoz tak decka.dit epotrebuje maso kvuli zelezu ne kvuli bilkovine te ma v mlece dostatek,masu trva nez projde a vycisti se z tela do 24hodin takze je neustale hnilobne,typicka je proto stolice se zapachem vic nez normalne..maso ve veku 6+staci dle me 2x tydne bohate pak postupne lehce pridavat,ale mladsi 6m nechapu k cemu maso?

rebeca tak kupuj bio kure 😎

shaula
23. led 2010

Rebecca - pokud se bojíš kuřete (asi kvůli hormonům, že?), tak kupuj krůtí maso, to je prý na tom podstatně lépe - protože je ho menší spotřeba, takže prodejci tolik netlačí na producenty, aby měli vysokou produkci za nízké ceny 😉
Případně i to bio kuře, jak píše Aponchie, ovšem ta cena je šílená ☹

aponchie
23. led 2010

ja bio nekupuju skoro nic..ale to nebudu rozvadet aby nebyla hadka 😀 ja to navrhla kdyz pise,ze koupi bio zeleninu a spotrebuje ji trosku tak to cele kure musi mit dite na mesic 😎

tymothy
23. led 2010

Já bio kupuju, ale kombinuju ho s úrodou ze zahrádky. Ale zas tak nějak to nedramatizuju - klidně dám i nebio ovoce, zeleninu nebo obiloviny.
Maso ještě nedávám vůbec (teď mě tu možná někdo ukamenuje) - chtěla bych ho zařadit až jako poslední věc kolem 1 roku a ještě max. 1-2x týdně. Ale už teď vím, že třeba normální kuřecí maso koupené v obchodě bych dítěti nedala.

achina
23. led 2010

rebecca, tak neda se rict, ze by me presvedcily, spis uklidnily, ze se to nemusi tolik resit. Asi se to dneska fakt vsechno prehani. Jak rikam, ted jak je maly, tak si to pohlidam, bio asi koupim, ale postupne urcite prejdu na normalni. Z kureciho masa taky nemam dobry pocit, urcite nebudu davat ted a pozdeji tak max. 2-3x tydne, jak pise aponchie. V Kauflandu jsem prave byla a tu Ardo nenasla, a jak jsem psala ani v dalsich velkych supermarketech, tak to nechapu.

tymothy
23. led 2010

Achino, možná zkus obejít místo obchoďáků prodejny zdravé výživy - tam tu zeleninu určitě seženeš. I čerstvou a většinou i za mnohem lepší cenu.

achina
23. led 2010

Jojo, dik za tip, mame tady sice jen takovy mensi obchudek, ale neco by tam mit mohli. Ja te rozhodne kamenovat nebudu, taky nejsem extra zvlast "masařka". Ale je fakt, ze ditko by nejake dostat melo. Ja budu davat domaci kralici, az bude cas a pozdeji uvidim..

aponchie
23. led 2010

ja zastavam povetsinou jist co roste u nas a v tu danou dobu a pripadne co vyrostlo u nas a je zamrazeno..bohuzel zasoby uz dochazeji viz svestky ovoce dyne cuketa atd ..,ale taky sadim sama ,ale iluze si nedelam nemam bio ani kdyz to nehnojim a je to vlastni rukou sazene.. 😀 proste je to ta puda prach atd to neovlivnim

s tim masem souhlasim sice ja osobne ne az tak pozde ja zacala maso pred 14dny a staci to bohate,ale vesmes neni kam s masem spechat take myslim

anicka164
23. led 2010

Včera jsem zběžně prolítla diskusi, Mikuláš začíná taky jíst příkrmy, tak abych věděla co a jak.
Mám pocit, že někdo tu sháněl bio řepu. Včera jsem ji viděla v Albertovi, tak to můžete kdyžtak zkusit 😉

slniecko26
23. led 2010

Ahoj Aponchie! Tak dnes som malej prvý krát davala ryžu ale úspech to nebol moc veľký ☹ spapala asi 5 lyžičiek. Čo Tvoje detičky chutilo im to od začiatku, nemala si problém, že by to odmietali? Varila som jej ryžu s mrkvou a kuracim maskom.

petardice
23. led 2010

Holky, jak a s čím jste začali přidávat pórek? a kdy? co všechno jste dávaly na půl roce? malá baští mrkev, brambory a brokolici, teď bych ráda něco přidala, ale nevím moc co... v krámě jsem viděla bio cuketu, ta by asi nebyla špatná, ale co dál? asi by pomalu mohlo přijít i maso - kde ho kupujete (pokud teda nedáváte skleničky ;))? přemýšlím, kde v praze koupit "zdravé" maso z nějakého kontrolovaného chovu. A ještě jedna otázka - kolik vám cca děti vypijí po příkrmu? malá sní během max čtvrt hoďky 200ml zeleniny, ale dostat do ní vodu je nad moje lidský síly, zkusím čajík, ale prostě jak je to ve flašce a není to mlíko, tak háže blbý ksichtíky 🙂

aponchie
23. led 2010

prave,ze ryze chutna vic jak brambor ..sni teda vsecko,ale ryze mrkev petrzel maso nebo bez chutna hoodne a ta repa je elixir teda protahne ju pekne zabarvi osladi bomba ,jeste,ze to sem nekdo psal dobrej napad 😎

slniecko26
23. led 2010

Ty si robila tu repu aj s ryžou?
Ja som jej to robila so zemiakom a bolo to super. Jej inak chutí všetko. Ale dnes ma prekvapila s tou ryžou, myslela som, že to nebude problém ale ako vidím tak je ☹

aponchie
23. led 2010

jasne dala sem tam malickato na zabarveni,vis ja to delam vsecko v jednom hrnci zaraz a v druhem druhej druh ..mela sem malickatou hlavku repy a na ten stredni kastrol na cca 15prikrmu jsem dala petinu repy a do druhe sem dala dyni mrazenou zase .
hele to nevadi tak zkus pozdeji ..ja osobne ryzi moc nemusim ..me by zajimalo jak je to s rajcatem jestli uz muzu dat sklenicku hipp kde je rajce?mam doma par kousku a chtela jsem vedet jestli je to alergen to rajce nebo uz muzu zkusit

slniecko26
23. led 2010

No super tak jej skusim dať do tej ryže aj červenu repu a uvidime 🙂 to s tými paradajkami ti neviem poradiť ☹ ja by som potrebovala poradiť ohladne jahôd. Kupili mi tie 100% - ovocne, a je tam druh jahoda-jablko a neviem či jej to už môžem dať. Aponchie čo myslíš davala si už malej túto kombináciu, mám ešte počkať?

shaula
23. led 2010

Našim taky rýže ze začátku moc nejela. Dneska ji sní, ale brambor mají radši 😉

aponchie
23. led 2010

slniecko jako presnidavku?ja jsem dala 2x uz pac sem inou nemela a v pohode akorat me vydesila plenka..respektive jeji obsah..malickate cerne tecky z tech jahod 😀 spi sdavam ale jablko merunka broskev ..hruska nas nadyma a svestku obcas ta ji moc chutna..,ale priznam se,ze ovoce doma skoro nedelam a spis jen kupuju

slniecko26
23. led 2010

Naša tiež papa len toto kupované čo si mi poradila a fakt super, veľmi jej to chutí. Čerstvé som do nej nedostala jedine banan. Naša tiež zbožnuje slivku 🙂 hruška jej tiež šmakuje, zatial som na nej nespozorovala, že by jej nejaká presnídavka robila problemy 🙂 Tak zajtra jej teda skusim dať tu s jahodami a uvidím ako jej bude chutiť. Aponchie a čo by som mohla malej nové pridať do papaníčka má 7 mesiacov a 2 týždni.