Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sandra81
14. únor 2010

Hm taky jsem si rikala ze zitra zkusim treba ten banan. JO a vedeli jste ze i banan se ma pry povarit??? Mam knizku Zdrava vyziva malych deti od 0 do 6 let a tam to pisou. Tak to jsem teda netusila. Ze pry neuvareny muze zpusobit travici potize jako prujem, zvraceni nebo vyrazku v miste kde se banan dotkne pokozky.

A jinak Petkulo, ja tu prave znam hodne mimin co pak zeleninu striktne odmitaji mozna prave proto ze do nich mamky prvnich par tydnu cpaly jen ovoce. No asi taky ale co dite to jina zkusennost.

rimmel
14. únor 2010

sandra ja som banan dala ako uplne prvy a vse v pohode 😝 😀

kkkatarinkaaa
14. únor 2010

no dakujem vam pekne za odpoved- myslm, ze prevaena voda z vodovodu jej neublizi. Dik

poletucha
14. únor 2010

holky od kdy zacinate s lepkem? cetla jsem ze by se melo uz v 6.-7.mesici 😕

petkula
14. únor 2010

sandro, ja jsem ho nevarila a ani jsem nikde necetla, ze by se mel banan varit. Ale zalezi na tobe...Jinak, ja nedavam jen ovoce...jen jsem chtela rict, ze by se nemusela davat jen zelenina - treba mesic a pak ovoce...prijde mi normalni to prostridat.

mili84
14. únor 2010

katarina: já ani kojeneckou nidky nepoužila, protože mám ověřené, že nám tu z vodovodu teče dobrá🙂

někdo s etu ptal, co dávat kroém mrkve - tak my dáváme brambory, cuketu, dýni, brokolici...a různě to kombinuju, i 3 druhy dohromady. tento týden přidám špenát, červenou řepu a jestli seženu pastiňák a fenykl. Pak už začnu maso a zase budu různě kombinovat 😉

moravanka
14. únor 2010

ja jsem v zivote cuketu nedelala ani nejedla. to se normalne vari s tou ostatni zeleninou? a s supkou, nebo se to ostrouha?

mili84
14. únor 2010

moravanka: oloupeš to jako salátovou okurku, nakrájíš na takové špalíčky a já to dělám v páře na pařníčku 😉 je to za pár minut upně měkké..a pak to propasíruju přes normální cedník - je tam hodně vody, tak z toho je takové pyré. Toník ji má rád i samotnou. Dnes měl cuketa+mrkev+brambor a to miluje 😉

sandra81
15. únor 2010

Dnes jsem dala male poprvy mrkev s bramborem a dva listky cerstevho spenatku. Hm docela se to podarilo do ni dostat. Jo jeste by me zajimalo kdy davate kojenym miminum jiny piti nez mlicko. Jako caj treba.
Mili84, ten fenykl ten u nas maji ale jak se to pripravuje a s cim? od kteryho mesice ditete?

mili84
15. únor 2010

sandra: čaj vařím ráno a máme ho na celá den - dávám ho do lahvičky a to celé do termoobalu. Dělám mu tak 100ml, ale vypije max 30ml za celý den, spíš 20. Nabízím mu ho průběžně...někdy si už i zakňourá, že chce napít. Pravidelně mu dávám před a po spaní a po obědě na zapití zeleninky. nejvíc pijde dopoledne - kojím cca o půl 8 a pak o půl 11 - tak mezi tím si nejvíc hraje ato i nejvíc pije. Fenykl bych udělala stejně jako všechno - oloupala a uvařila v páře na pařníčku - první den bych to dala samotné nebo s něčím, co má rád ( u nása třeba dýně), druhý den s bramborou a třetí den třeba fenykl+cuketa+brokolice...prostě různě nakombinovat. Jinak já mám fenykl psaný od 6.-7. měsíce, takže ho klidně můžete. Prý je to dobré potom k masu - že to jako chtná myslim.tak uvidím. já ho ještě nedávala, ale taky na něj dojde. mrkni se na www.kojeni.net - tam je to v sekci pžíkrmy pěkně popsané-.stáhni si tam ty dokumenty a můžeš si počíst 😉 já se tím řídím.

mili84
15. únor 2010

...špenát by se měl do konce 2.roku jenom ze skleniček - kůli dusičnanům. Ptala jsem se na to i mojí doktorky. Ale jasný, že 2 lístky nevadí 😉

moravanka
15. únor 2010

mili, dekuji moc.

mili84
15. únor 2010

moravanka není za co 😉

oliverkaa
15. únor 2010

Dobry den.
Prosim vas mamicky od kolkych mesiacov moze nekojene dieta masko a lepok?

mili84
15. únor 2010

oliverkaa podle mě to je cca za měsíc po tom, co začneš dávat zeleninku 😉 lepek dle mé dr. od 8. měsíce, někdo říká až po 10m

oliverkaa
15. únor 2010

jej maly papa zeleninku od 5 mesiaca a teraz o tyzden bude mat 7 mesiacov....viem ze kojene deti masko od 8 mes. aj lepok....dakujem

mili84
15. únor 2010

oliverkaa, já budu Toníkovi dávat maso říští týden - a je mu 6m a 2 týdny 😉 Říkala mi to i takto doktorka a já se řídím i tím, co píše laktační poradkyně na www.kojeni.net

simounah
15. únor 2010

Chci se zeptat zda se někdo z Vás ptal u doktora od kdy se můžou dávat na chleba tavené sýry trojuhelníčky, nebo jaký na to máte názor. Kamarádka ho dává asi od 8-9 měsíce a já jsem teda názoru, že je zdravější pro takové malé dítě Lučina, nebo máslo.

aponchie
15. únor 2010

v klasickem tavenem syru jsou latky,ktere nejsou vhodne ani pro dospeleho u nas to vubec nekupujeme a uz po tom ani nikdo netouzi tavici soli /fosfát sodný/,neni vhodne podavat malym detem nebot pri pouziti ve vyrobe fosforecnany ,kterych je nadbytek mohou vyvolat opacnou reakci vapniku a to odplavovani z tela,paradox ,ale je to tak nadbytek tavicich soli zpusobuje nedostatek vapniku ..takze lepsi je zerve lucina cottage atd... 😎 co s etyce tvrdeho syra to je dalsi katastrofa..nechutna to nijak je to sizene a za 70-90kc kg nemuze byt ten syr kvalitnia dobry to proste dneska za ty penize vyrobit nelze takze sama nahrazka a uchucovadla.ja doma pro sebe radsi uzivam maslo kdyz uz nic a decku bych to nedala ten syr ani nahodou

poletucha
17. únor 2010

holky muze se rozmixovat a zamrazit banan? 😕 ...nebo jak delate domaci ovocny..vzdycky cerstvy?

moravanka
17. únor 2010

ja kupuju tvrdy syr v lahudkach, emental, gaudu, cheddar. jsou fakt moc dobre a kvalitni, ale nevim, jestli je to vhodne pro dite, kdyz je tam sul. minule jsem koupila zerve a taky tam byla uvedena sul. male jsem dala trosku na chleba (tam je taky sul), ale nechtela to. tak davam jen maslo.
co se te soli tyce. nema se davat, ale v nekterych doporucenych potravinach obsazena je, to nevadi?

erinbrock
17. únor 2010

ja podusim mrkev a jablko pak rozmixuju a vmixuju cerstvy banan, dam do plastovych kelimku na mrazak - a mam na tyden vystarano, nejvice jablka, mrkve dam min - nas zpevnuje...ted nejak neni ovoce - hrusky moc pekne v obchode u nas nejsou, tak zatim takhle - jinak davam frutapuru ale ta 100ml uz je na nas malo... 🙂

sandra81
17. únor 2010

Poletucho, myslim ze banan se ma hned spotrebovat, nebo rychle cerna takze ja osobne myslim ze ani nezamrazovat. Ja teda co pamatuju jsem prvni dceri delala ovoce cerstvy kazdy den, vzdyt kdyz se to tak vezme tak to ani tak dlouho neni co se s tim musime mixovat. V roce bastila nase starsi dcera uz jabko vcelku a i se slupkou.

MIli84, hm to jsem nevedela o spenatu, takze radsi nedavat?Na tech strankach o kojeni je tabulka a tam je spenat psanej od 6-7 mesice.

A k tomu masu podle me se s nim ma zacit jakmile dite dobre zvlada zeleninu - zhruba po 2-4tydnech, vse je popsany na tech strankach jak tu uz uvadite.

Tak ta nase uz zeleninu docela basti, teda neotvira pusu kvili lzicce ale uz to zni vyteka o neco min. Tak si rikam zda uz muzu dat misto brambora i ryzi, pohanku atd. A vse teda hodne mixovat. Pujde to???
Ovoce zatim nechce a nevim poradne v kolik hodin s tim zacit nebo mi prijde ze proste nema hlad a proto to nechce.

A co kupovane kase od Hami, Sunarka atd. Davate je a basti detatka???

mili84
17. únor 2010

sandra špenát můžete ale do konce 2. roku by měl být jenom ze skleniček - já dávám od Hami - Jemný špenát a brambory 😉 jinak já z těch stránek fakt vycházím...je to tam opravdu výborně popsané. Maso začneme už v pondělí 😉

lenka1smejka
17. únor 2010

Tak to mi je vtipne 😀 ze spenat od 2 roka 😀 😀 😀 ved po roku uz deti jedia skoro vsetko ako my

iinuska
17. únor 2010

no tak ja som malemu skusala davat ten spenat od hami, fuj a malemu to vobec nechutilo, po tetej lyzicke ho naplo a koniec... a ked som to ovonala, mala som dost 🤐

mili84
17. únor 2010

lenka - ne, že se NESMÍ, má se dávat, ale jenom ze skleniček...Nevím, takhle mi to řekla jak moje doktorka tak jsem to vyčetla na kojeni.net

iinuska Toníkovi to chutnalo 😉 každému dítěti něco nechutná...

lenka1smejka
17. únor 2010

ja som pochopila o com si pisala o sklenickach ale aby som dietatu davala sklenicku vo 2rokoch 😀 😀 😀

bella.cullen.
17. únor 2010

moc to řešíte holky 😀 😀

iinuska
17. únor 2010

ved na to tu sme, aby sme to riesili 🙂 😀