Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ivkaivka
4. dub 2010

no pytala som sa lekarky, tak spenat je vraj lahko stravitelny, vraj sa moze.

rimmel
4. dub 2010

ivka 😀 ja by som jednej lekarke veru vela neverila,velakrat sa stalo tu na mk kde zeny rozpravali ako im doktorky radia jogurty od 6m, piskotky ako su v poriadku ale nie vela(ako keby aj 1 piskota nevedela sposobit problem koli tomu vajicku) atd atd no by som mohla rozpravat 😉 lebo vies, co lekar to nazor a co lekar to informovanost ☹ 😒 😠

chruminka
4. dub 2010

rimmel ty prosim ta neries odkedy je co vhodne ja som sa nepytala na to odkedy sa moze papat spenatik,ale moja otazka znela ci sa aj tie kupovane mrazene kocky musia varit.Nikde som nepisala ze ho idem hned zajtra davat mojim detom!!!
Som si myslela ze toto je tema kde mi niekto poradi ohladom prikrmov,ale asi som sa mylila.
Takze dakujem skusim zistit inde

maja22
4. dub 2010

Chruminka, ja mrazený špenát varím. Ale už som ho teda nevarila asi rok 😀 Trošku sme sa ho objedli... 🙂
O tom lepku som čítala to, že pri kojenom dieťatku sa má podať najneskôr do konca 7. mesiaca, v čase, keď je dieťatko ešte viackrát denne dojčené, lebo vraj dojčenie je pri tom dosť dôležité, akurát som zabudla, že prečo... Pri nedojčenom dieťati, resp. pri riziku vzniku alergie si nepamätám ale vôbec nič, čo bolo písané.. 😅

betelgeuzz
5. dub 2010

Rimmel, přesně, co lékař, to názor. Proto nechápu, že ty vždy s takovou jistotou víš, co se od kdy může dávat. 😝

Chruminka, já bych špenát určitě převařila, vařím ho i pro nás. A kvůli těm dusičnanům bych opravdu radši použila ten skleničkový, obzvlášť, když máš děti tak malé.

ewwe
5. dub 2010

maji 22 lepok pocas dojcenia preto, aby ak nahodou sa vyskytla nejaka alergia tak latky v mm pomozu utlmit alebo ochranit ci zmiernit reakciu 🙂

co sa tyka toho co a kedy davat, tak myslim ze treba hlavne s rozumom, a nebrat to prikrmovanie az tak vazne, ved nemyslim ze spenatom sa da dieta zabit, moja kamoska prikrmy neriesi, ma tri deti za sebou, a ona hlavne pozera napchat im bruska, tak 6 mesacne papa na ranajky chlieb s pastekou, no a zije, i ked to uz je asi extrem

ivkaivka
5. dub 2010

rimmel to mas pravdu,malej to chutilo, dala som jej ho 2x a nebol problem. Za som zastanca domaceho varenia a nie kupovanych vyziv, no niekedy sa to casovo neda stihnut, tak musim siahnut aj po takychto rieseniach. Ako pise ewwe, vsetko treba s rozumom. Ani nase babicky neriesili prikrmy, davali vsetko co prislo a dnes to vsetko zakazuju, ale my sme tu.
Poradte nejaky dobry recepti s cviklou. Je sladsia a Olivia sladke odmieta, tak nech to nejako kvalitne zamaskujem. Ozaj, skusali ste uz niektora zelenu fazulku? Je veeeelmi zdrava.

rimmel
5. dub 2010

betelgeuzz jednoducho preto- jeden lekar povie co ja viem 6m druhy 10m...ten druhy musi mat istotne dovod preco by radsej pockal do 10m a ja nechcem riskovat nieco len preto ze si ten prvy mysli, ze je to ok dat uz skorej chapes? naco riskovat? presne o tom to je!! o riskovani..ved ide o tak vela 😉 😉

ivkaivka ano ja mam taky isty nazor, ked ideme dakam von, berem sklenicku, ale moj ma uz rok takze sa nebojim toho, ci tam neni nieco co by nemohol papat 😀

a baby ja vam nechcem zle, iba vyjadrujem svoj nazor a to ze v minulusti sa vselico davalo a sme tu je OK ale pozrite sa kolko alergikov je na svete 😔 a ze dam mojmu ja neviem celer priskoro a riskujem tym ze mu sposobim alergiu? preco ako by som to robila? 😅

rimmel
5. dub 2010

a ewwe ano, je to na kazdem mamicke, niekto pozera napchat bruska, no niekto tiez pozera aby napchal bruska ale zdravo 🙂 ved raz ked uz si nastudujem co mozeme papat o nic nejde, neni to nic narocne...a praveze si myslim ze prikrmovanie TREBA brat vazne..ide o zdravie nasich deti a zdravie ich brusiek..vy rozhodujete co do nich davate..

rimmel
5. dub 2010

proste ja osobne to berem tak ze ked sa maly narodil mal nevinny, neposkodeny zaludok...a podla toho som sa k nemu spravala..

neviem ci to chapete.. 😀

rimmel
5. dub 2010

a ano , zelenu fazulku sme davali a aj davame, robila som z nej koprovu omacku 🙂

kvakulka
5. dub 2010

Holky, mám dotaz, vy, které příkrmy vaříte, používate JENOM bio zeleninu, bio ovoce? A maso? Vím, že u některé zeleniny je to hodně důležité, jak byla pěstovaná a sklízená (špenát, mangold, raná zelenina), některá je kvalitní i z běžné produkce...Jak to řešíte?
Díky 😉

rimmel
5. dub 2010

kvakulka ja ano bio zelen.a ovocie a maso od masiara.
ale jasne, dam aj normalne z obchodu ked musim. 😉

ivkaivka
5. dub 2010

rimmel, budes taka laskava a supnes receptik?
kvakulka, ja kupujem bezne v Kauflande, Tescu-neriesim Bio-nebio 😉 Masko som zatial skusala kralicie-domace a kedze som z dediny, tak aj kuracina bude od mojej babky-cize domaca.
Ja sa uz tak tesim, ked zacne rast zelenina a ovocie- ktore sama vypestujem a nebudem sa musiet obavat ziadnych skodlivin.

rimmel
5. dub 2010

ivka jasne vo vode uvaris nakrajany zemiak a zelenu fazulku(ja pouz.mrazenu)bobkovy list a varim, ked uz je zemiak makky pridam kopor a bud UM alebo jogurt(alebo ak kojis a nemas problem s odstriekavanim tak MM). ak UM tak potom este tu "omacku" zahustim mukou.

nenechavaj vela vody aby ta omackan nebola priliz tekututa, chces to hustejsie aby sa tolepsie papkalo 😉

ps. tusim este nepapate jogurt tak teda bud mm ci um 🙂

ivkaivka
5. dub 2010

vdaka, ja nekojim, len odsavam,ale mala fici len na mojom, len nemozem zahustit mukou, kvoli lepku, tak asi pouzijem Gustin-teda neviem, moze sa?

rimmel
5. dub 2010

aha vidis nato som zabudla, na lepok, no nie nemozes 😅 prepac 😀

neviem co je to gustin 😅

ivkaivka
5. dub 2010

gustin - Jemný kukuričný škob, ako Solamyl, pouziva sa na zahustenie, 🙂 len neviem ci mozem pouzit pre babo 😒

rimmel
5. dub 2010

ja by som nedavala, kukurica sa ma papat az tusim od 8-10m niesom si presne uz ista..

sak vydrz este dva tyzdne a potom mozes dat jogurtik a budes to mat huste a tiez v 8m uz mozes dat lepok 🙂

rimmel
5. dub 2010

iny receptik bohuzial nemam, niekedy par supnem do rizotka, no neviem ci vy take papate?

rimmel
5. dub 2010

akurat o tej kukurici citam, ze ma nie vela vitaminov a zivin ze su to skor take prazdne kalorie ..plne sacharidov.. a ze dokonca sa odporuca davat az po roku koli tomu ze je to alergen...ale urcite som inde citala ze 8-10m.

jespera
5. dub 2010

Ahojte, mozno polozim trapnu otazku - ale...moja slecna sa narodila 9.11.09 - prve prikmy mozem zacat davat od 9.5 - alebo od 9.6. 2010? plne dojcena..dakujem.

spimira
5. dub 2010

to jespera : 9.5. bude mít tvoje holčička 6. měsíců, takže můžeš klidně začít zeleninou, možná i dříve.Jde o to jestli jí tvé mléko teď stačí, pokud ne tak už můžeš začít i tento měsíc zeleninou.

ewwe
5. dub 2010

zahustovat je dobre krupickou (nie detskou) napr. od nestle alebo kasickou, kukuricnou alebo ryzovou

a alergikov je dnes tolko si myslim nie kvoli tomu ze dam zeler nie v 9 mes. ale v 8 mes, ale preto ze ten zeler v obchode je sama chemia

ja tiez davam pozor na to co malej dam a kedy, snazim sa varit doma
dnes sme boli na navsteve u manzelovej babky ma 95 r. a rozpravala mi ako oni prikrmovali, zemiakove halusky a kolac macany v kravskom mlieku, chlieb macany v prazenej slaninke, samozrejme vsetko bio kvalita 😀

rimmel
5. dub 2010

😀 😀

petule83
5. dub 2010

Hezký den,mohla bych mít dotaz?Uvařila jsem synovi z mražené zeleniny mrkev,brokolici,hrášek a k tomu brambor.Pak jsem to rozmixovala,jenže jsem si všimla,že ten hrášek tak úplně rozmixovat nejde,nebude s tím mít malý problém?Nebude mu to sedět na žaludku?Má skoro 6 měsíců,zub žádný a s příkrmy jsme začli před 14 dny.A ještě,ten uvařený příkrm je nějaký takový lepkavý.Je to tím,že jsem tam zapoměla dát máslo či olej?Ještě s tím nemám zkušenosti,zatím jsme skleničkovali.Děkuji za odpovědi! 🙂

rimmel
5. dub 2010

prepac moc tineporadim, jedine poviem to ze na hrasok aj brokolicu mate este cas...

moravanka
5. dub 2010

s hraskem bych pockala, v brokolici nevidim problem.
zeleninu pomixuj i s vodou, ve ktere se varila a pridej trosku oleje. vznikne ti husta polevka, dite to lepe polyka. vzdyt doted melo jen mleko.

kvakulka
5. dub 2010

Rimel- brokolice se dává jako první příkrm- ne? Hrášek asi kvůli hrubé vláknině později, ale proč brokolice později??Vždyť už má Petuly Vojta skoro 6.měsíců? Podle jakého hand-outu se řídíš? Docela fajn mi přijde systém na www.kojeni.net.

saska.t
5. dub 2010

hrasok po 8. mesiaci 😉