Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

aaronka
16. kvě 2010

A kolik vám sní na noc kaše? Já dávám mléčnou od nestle - v návodu je psané na 1 dávku 50 g kaše do vody ( nevím kolik) a malá sní jen 30g, když jsem jí dala víc, tak to šlo ven ☹

latvia
16. kvě 2010

kolko mala porodnu vahu?

moj ma v 10m 8,5kg

latvia
16. kvě 2010

moj nezje tiez 200 g, spapa tolko len obcas, zvacsa rano kasu a obed, aj to nie vzdy...

editah222
16. kvě 2010

Aaronka - moje malá nesní těch 200g taky skoro nikdy 🙂 Někdy nesní dokonce ani 100g a přesto je spokojená a vydrží po obědě 4 hodiny bez jidla. Už to neřešim, prostě ji tolik kolik potřebuje.

Jinak co se týče toho, že doktor doporučil mrkev místo kaše - to je teď nový trend. Pro dítě je prý zelenina stravitelnější a přirozenjější než kaše.

Latvia - můžu se zeptat kolik má tvoje dítě? Je mladší než rok? Četla jsem, že nedavaš žádné mlíko, ale jen mléčné výrobky, můžu se zeptat jaké a v jakém množství? Moje malá totiž naprosto odmita UM a já budu muset v jejich necelých 11 měsicich přestat kojit. Už teď zjištuji jak ji nahradit mléko. Děkuju.

latvia
16. kvě 2010

edita, maly mal pred tyzdnom 10 mesiacov. rano davam mliecnu kasu, vecer jogurt, cez den obcas syr

editah222
16. kvě 2010

Latvia - a žádné mlíko? To stači? Já mám "v chytré" knize, že v tomhle věku je potřeba 500-900 mg vápníku. Třeba activia má asi 100mg. Jsem z toho Janek, mám strach, aby pak nestrádala 🙂

latvia
16. kvě 2010

no, ja som mala tiez, ale ked som doktorke povedala ze mlieko odmieta, tak mi povedala ze je to normalne a ze to nevadi. co narobim, ked nechce 😅 este jedna alternativa je, do zeleniny primiesavat umele mlieko, to som tiez obcas robila...masovo zeleninovy prikrm som takto "zahustovala"

latvia
16. kvě 2010

100 g vařené brokolice obsahuje asi polovinu denní dávky vápníku pro dospělé.

latvia
16. kvě 2010
editah222
16. kvě 2010

Děkuju! 🙂 Brokolici nějak zamaskuju do mrkve a snad ji spapá 😉 S tím UM do jidla to je supr nápad. Ještě mě napadá je sezam alergen? Ten obsahuje vápniku moc a kdyby ho mohla tak ji ho budu sypat do rozmačkaného ovoce.

latvia
16. kvě 2010

😕 neviem, pohladam, ale myslim ze nie...len ho radsej uplne rozomel na jemnu musku, jadierka a semienka neviem ci su vhodne

latvia
16. kvě 2010

Například sója se řadí mezi 5 nejvýznamnějších potravinových alergenů, které v dětské populaci způsobují až 90% alergických reakcí. Dále se ukazuje, že pokud jsou potraviny obsahující sóju a tuky současně (zejména rostlinné oleje) vystaveny vyšší teplotě, vytváří se silně alergizující komplexy. Přitom řepkový ani sojový olej samy o sobě alergizující nejsou.

nespominal niekto sojove mlieko?

latvia
16. kvě 2010

Kromě alergenů mléka, luštěnin a obilovin jsou známy i alergeny ze semen hořčice, sezamu a řepky. Jejich společným znakem je nízká molekulová hmotnost a vysoký obsah aminokyseliny cysteinu. To vytváří předpoklad pro vysokou tepelnou stabilitu a kromě sezamu lze tyto alergeny tepelně jen obtížně inaktivovat. Jinak je ale o těchto alergenech jen velice málo dostupných informací, spíše lze konstatovat, že jsou předmětem začínajícího výzkumu.

hmmm, tak neviem....

latvia
16. kvě 2010

http://www.senorita.cz/sezamova-seminka.html

V hojném množství by si ho měly dopřávat hlavně těhotné a kojící ženy, u dětí buďte naopak opatrní, protože sezam se může také projevit jako alergen.

dnes je uz alergenom vsetko 😝

uankab
16. kvě 2010

sezam alergen veru je... mak vraj obsahuje vela vapnika, len neviem ci sa moze davat detickam 😕
nasa malinka inak papa tiez malinko, max. 100ml a to ju vtedy chvalim ako pekne popapala... ale priberame pekne, tak to neriesim 😎

latvia
16. kvě 2010

rozmyslam ci je nieco, co nepopisuju ako alergen 🙂 hm? dajte navrh, uvidime ci to nenajdem niekde ako alergen 😀

uankab
16. kvě 2010

latvia, alergenom je podla mna vsetko 😉 ... ale davam typ na cuketu a tekvicu, tie nam nerobia ziadne problemy 😎 ... inak reagujeme skoro na vsetko 😝

latvia
16. kvě 2010

cuketa je v skrizenej alergii na ambrozie

ambrózie

banán, meloun, okurka, cuketa, heřmánek, ovoce s jádry, celer, pepř

latvia
16. kvě 2010

Alergie na jesenný peľ (palina, ambrózia) sa krížia s potravinovou alergiou na dyňovité rastliny (uhorka, tekvica, melón), koreňovú zeleninu a korenie.

uankab
16. kvě 2010

latvia 😝 .. a co takto kralicie maso?

latvia
16. kvě 2010

mrknem, inac som nasla, ze alergia na maso ako take je strasne raritna, ze vacsinou je to reakcia na antibiotika alebo skrizena reakcia s vajickom ,hlavne kuracie maso 😕

latvia
16. kvě 2010

no, ze vraj pokial je dane zviera krmene potravinou, na ktoru je clovek alergicky, tak alergiu moze sposobit aj maso 😅

inac som mala na mysli len ovo a zeleninu v tom pokuse 😉

uankab
16. kvě 2010

som si myslela, ale ziadne bezproblemove ovo a zelenina ma uz nenapadla 😉
my sme este ok s kukuricou a zemiakom, ale viem ze oba alergeny su...

latvia
16. kvě 2010

jj, su, kukurica dokonca silny 😀 😀 😀 😀

icerna
16. kvě 2010

ahojte,mozem sa pridat?moja mala zacala s prikrmamy od ukonč. 5.mesiaca,tak nam doktorka nakazala,aj ked neviem preco(sa jej zda chudunka) v 5.mesiaci mala 5,5kg a porodnu vahu 2690 g a sama povedala,ze v 5.mesiaci ma mat dieta dvojnasobok porodnej vahy. Ale ide o to,ze mi skoro 3tyzdne krasne papala lyzickou zeleninku pekne a uz piaty den mi vobec nechce nic. ked k nej idem z lyzičkou zavrie usta a ani bohovy otvorit a ked otvori tak ju napne 😒
neviem cim to je a nasilu jej nechcem davat,aby si to nezhnusila ☹
za vsetky rady DAKUJE KRASNE 🙂
a zabudla som ze mala je plne kojena 😀

latvia
16. kvě 2010

plne ju koj nadalej a ked nechce prikrm tak nedavaj. chvilu si oddychne a ked bude hladnejsia tak spapa aj prikrm. na prikrmy ma este cas

icerna
16. kvě 2010

ale mi to nejde do hlavy,ze zo dna na den 😕
a v noci mi pekne spinkavala ,len raz papala ateraz aj 3 krat 😝 tak asi je hladna,ale tlacia sa jej asi zubky,teda myslim si,ci to nemoze byt aj tim 😒

beruska24.9.
16. kvě 2010

Malá dnes také všechno odmítá, jen UM pije. Normálně jí každé 2-2,5h., dnes v 10h. usnula a vzbudila se před 13h. Snažila jsem se jí dát oběd, všechno plyvala a pak vypila trochu mlíčka (tak 2/3 své dávky) a to měla 4h.pauzu. Odpoledne si dala trochu jablíčka s banánem a víc nic nechtěla.
Jinak dnes kakala už 3x, potřetí jakoby průjem (normálně kaká 1x za 1-2dny). Tak nevím, jestli zoubky, nebo stávkuje s papáním nebo jí jen něco nesedlo.

latvia
16. kvě 2010

zubky berus, nechutenstvo a caste kakanie u nas boli furt zubky...nevidiet nieco? alebo nehmatas ostre pod dasienkom?

icerna 🙂 toz, deti, nepredvidatelne veci vedia robit 😀 nic sa netrap, nechaj ju len na ceciku, ked bude mat chut na prikrm tak si vypyta...skus pred nou len tak jest, uvidis ci sa bude natahovat za lyzickou.tiez jej mozu liezt zubky 🙂

latvia
16. kvě 2010

inac, nam liezli zuby furt 2-3tyzdne 😖 to sa nakakal...