Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

radushka
30. črc 2010

@slavicita tak já malé dávám už akorát kapičku vigantolu a to kapu přímo do pusky a je na mě pěkně naštvaná, že ty sladké kapičky nedostane.Jako bych ji podvedla 😀 .Ale jsem ráda, že jí to teď nemusím učit a nemáme doma binec.Minimum skončí jinde než v pusce 😉

gabika7706
30. črc 2010

@radushka ale vigantol by si nemala kvapkat do pusy, ale podat na lyzicke spolu s mlieckom...hoci aj hned ides kojit...

aeouliana
30. črc 2010

@radushka:ano,ano..v mliecku ako Gabika hovori.

cicimon
30. črc 2010

baby dik za rady ohladom mrazenia

este sa chcem spytat - mozu jest deti tie vyzivy resp ovocne (jablkove) pyre, ktore nema nazov "detska" vyziva, ale je to v podstate vyziva - made in Kaufland alebo Billa, tie v tych velkych 7dc flasiach? teda mam aj nejake domace od svokry, ale tie sa mi zdaju strasne sladke. Ci deti mozu fakt len tie Hami a pod kde je vyslovene napisane ze pre deti?

slavicita
30. črc 2010

@radushka veru, musím súhlasiť s gabikou...musíš to dávať do mliečka, inak to nemá taký účinok...my kvapkáme na lyžičku s UM dve kvapky...

radushka
30. črc 2010

@gabika7706 😕 tý jo, tak já to dávám jen tak.mám pocit, že i dr. říkala dát kapku.Ale doufám, že jsem něco nezanedbala.To mi fakt asi uniklo 😕 .
Jo a teď mě napadlo, dyť se dává prý až do roka - tak v čem se pak dává, když už mlíčko není? přece né v nějaké kaši, ne?

pia22
30. črc 2010

@radushka v UM😉

radushka
30. črc 2010

@pia22 a co se stalo, když jsem jí to dávala jenom tak, ale pak se šlo asi za 10 min kojit?

radushka
30. črc 2010

Tak jsem se ptala ještě v diskusi únoráčků a prý je to mlíčko jenom proto, aby jim to líp chutnalo.Fakt nevím, že by mmi to dr. říkala.Takže to asi velký problém nebude, když jsme bez 😉 .

cicimon
30. črc 2010

@radushka nam tiez kazala dr. v mlieku vigantol (aj kanavit), ono ten vitamin D (aj K) sa rozpusta v tukoch, tak preto

pia22
30. črc 2010

@radushka neboj nic🙂 Odporuca sa podavat v mlieku, pretoze D vitamin patri medzi rozpustne v tukoch, takze sa v tukoch, napr. v mliecku, dokaze lepsie vstrebat. Ja
podavam Vigantol tiez len 1 kv. do flasky s UM z dovodu predavkovania pri odporucanych 2 kvapkach.

aeouliana
30. črc 2010

@radushka: presne ako hovori cicmon, nie pre lepsiu chut, ale rozpustanie v tukoch. ale neboj, ja som na to tiez prisla pri prvej dcere dost neskoro ☹ a okrem toho,ze je dost sisnuta jej nic nie je 😀

pia22
30. črc 2010

Z toho isteho dovodu sa odporuca kvapnut par kvapiek oleja do prikrmu - vitaminy rozpustne v tukoch A,D,E,K sa tak maju moznost lepsie a dokonalejsie vstrebat😉

sunea
30. črc 2010

@radushka Tu kasu kupis v zdravej vyzive - ale nebyva to nijako oznacene, ci je to pre deti alebo pre dospelych. Vyzera napriklad takto: http://www.e-namaste.cz/katalog/potraviny/vlock... Ale su aj ine druhy. Neviem, ci ti to pojde cez cumel, tie ryzove vlocky su trosku vacsie, ale ved vyskusaj.
Inak co sa tyka zubov, nasmu aktivistovi robili bu-bu-bu od 3 mesiacov, ale na svet sa ukazal az ked mal 5,5 mesiaca... no co uz, treba to nejako prezit... 😉 Nikto sa tomu nevyhne. Pomaha Nurofen detsky sirupcek (pred spanim).

@slavicita Varenie pre krpcov - katastrofa 🙂 Ale ich jedenie a krmenie - Hirosima hadr, ako sa tu v Cechach hovori... vzdy si spomeniem na tu basnicku: leti, leti, vsetko leti, co ma kridla, vsetko leti (teda u nas ma kridla aj ryza, sosovica, mrkva atd...) 😀

Bozinku, zeny, uz nepiste a chodte spat...aj ja by som sla, ale este nieco musim dorobit na PC, bue...

@gabika7706 s tym kojenim vs. kase... jasne, urcite to plati do tych 6 mesiacov, ale potom, ked uz deculo postupne zacne papat vsetko mozne, si myslim, ze to uz taka katastrofa nie je...

gabika7706
30. črc 2010

@pia22 vigantol by sa nemal davat do flase, kedze to je olej, moze zostat nalepeny na flasi a zostane "nepodany"...
Moja starsia brala Vigantol do 2 rokov a veru sme brali aj viac ako 2 kvapky pocas nejakeho obdobia, pretoze sme mali zle vysledky v metabolickej poradni.

gabika7706
30. črc 2010

@sunea no my nepapame vsetko mozne, takze ja urcite bezlepkovu a bezmliecnu

cicimon
30. črc 2010

baby neviete ako je to s tymi vyzivami?

gabika7706
30. črc 2010

@cicimon neviem, ja take nekupujem, predpokladam, ze to nebude len ciste ovocie...My jeme doma cerstve ovocie, vynimocne, ked nestiham nachystat, ked ideme von, tak beriem vyzivku, ale kupujem byvale Frutapury, neviem ako sa to teraz vola, nemam to doma, alebo Alnatury.

ewwe
30. črc 2010

@cicimon tak mozes to malej dat ak chces, ale pravdepodobne podla ceny to nebude velmi kvalitne, podla mna v tom bude aj zhnite ovocie, necitala som obsah ale bude v tom iste kopec sajrajtu, E-cok a cukru a konzervantov, myslim ze to do dietatka nechces pchat

cicimon
30. črc 2010

dik, neviem, zlozenie som necitala - kuknem najblizsie...asi si fakt neico spravim sama, lebo svokra mi sice dala nejake domace, ale je to take sladke, ze az sa mi usta krivia...

sunea
30. črc 2010

@cicimon Ja malemu robim presnidavky tym stylom, ze uvarim jablcka (samotne, alebo s hruskou ci inym ovocim), nahrubo mixnem, zamrazim. Potom vytiahnem, nech to pozvolna rozmrzne, pripadne pred podanim trochu zohrejem, pridam napr. trosku ovsenych vlociek ci detske susienky, alebo 3-4 piskoty. Neprisladzujem. Akurat v zimnom obdobi boli vsetky jablka, co sme kupili, kysle alebo bez chuti, tak v tom pripade som do vacsieho hrnca pomoxovanych jablk svacla jednu kupovanu detsku presnidavku (kde teda cukor je). Niekedy dam teraz malemu aj kupovanu presnidavku (napr. ked cestujeme), ale kupujem domace ceske typu Hamanek, ziadne Kauflandy apod.

gabika7706
31. črc 2010

a je nutne robit tie vyzivy - presnidavky? varit ovocie? ved vezmem jablko, hrusku, nastruham na jemnom struhadle, banan popucim, broskynu, marhulu mixnem...

pia22
31. črc 2010

Este k tomu Vigantolu-prave bolo v TV o tvorbe D vitaminu v tele posobenim slnka. Ze za 30 min. posobenia sln. ziarenia sa v tele vytvori 10 000 medz. jednotiek, pricom denna potrebna davka u dosp. cloveka je 200-600 m. jedn, jasne, ze u deti este podstatne nizsia
🙂

csina
31. črc 2010

@slavicita ale ano, aj to sme skúsili...zeleninka proste nie je pre nás.... ☹ jej vadí tiež hustejšia konzistencia čohokoľvek, tiež mi dávy a grcia....ale veď časom do doho príde..snáď..

betelgeuzz
31. črc 2010

holky, o tom vigantolu vám říkal dr., že to musíte dávat na lžičku s mlékem? Mně nic takového neřekla. A hlavně, když čtu složení, tak pomocnou látkou je triglycerid mastných kyselin, takže tuk to obsahuje. Vždyť je to jak olej a v létáku to označují jako "vigantol olej".

lucikatn
31. črc 2010

no kocky s tym vigantolom ste ma zaskocili - ja mu to davam mimo jedenia len tak s prevarenou vodou na lyzicku. a to z prosteho dovodu ked som mu to dala na zaciatku papania tak zjedol len nejaku polovicu mlieka a ked po papani tak mi grckal. je to olej a strasne mu to zatazovalo zaludok. ale dobre vediet...

gabika7706
31. črc 2010

@pia22 no ale to by si dieta musela vystavit na slnko aspon ciastocne, co ja napr. nerobim.

@betelgeuzz ano, pediatricka nam nakazala na lyzicke s mliekom, ale aj ked som so starsou chodila na metabolicku, tam ma stale dr upozornovala, ze urcite nedavat do UM do flase, ale na lyzicke, aby bola istota, ze to fakt vypila. A pisu to aj v pribalovom letaku http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/vig...

gabika7706
31. črc 2010

@lucikatn ale sak to davas 1 kvapku, prip. dve, ako mu to moze zatazovat zaludok? Tak ako pisem vyssie, aj v pribalovom letaku pisu, ako sa ma vigantol spravne podat.

aeouliana
31. črc 2010

@pia22: to ano, lae deti do 3 rokov by nemali byt vystavene slnku. 🙂
@sunea: ja tiez nevarim ovocie. nastruham (resp.nasucham na takom sklenenom struhadle) a hotovo. vyzivy kupujem take bez cukru od Hami (kde je ciste ovocie).
@betelgeuzz, @lucikatn: vigantol jednoznacne v mlieku a na lyzicke. 🙂

slavicita
31. črc 2010

@betelgeuzz no mne dr. doslova prízvukovala, že mám dať na lyžičku troška mlieka a dve kvapky Vigantolu...lebo ak to dáš samé, tak sa to dobre nevstrebe do organizmu a dávaš to potom vlastne zbytočne. Na ďalšej poradni sa ma dr.hneď opýtala, či to robím presne takto a ešte raz mi to prízvukovala. Ja som to tiež najprv kvapkala rovno do pusy ale po tej druhej poradni, keď mi to zase zdôraznila, tak som to začala robiť takto a robím to doteraz. 🙂