Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zdeniii
27. říj 2010

Ahojky, jak často dáváte maso?

sussanah
27. říj 2010

@zdeniii Uz jsem to tu nekde nedavno psala, je to docela individualni. Jeden smer rika, davat kazdy den jendu polevkovou lzici a jednou tydne obmenit za zloutek. Jiny smer zase rika, ze mimco do 1roku, pokud ma pestrou stravu slozenou z obilnin, zeleniny a ovoce maso k rustu nepotrebuje. Ja osobne davam maso cca 2x tydne + zloutek. Nekdy mene, nekdy vic, nekdy davam jen vyvar misto masa, jak mi to prijde pod ruku 🙂 Je to hodne i o stravovacich navycich v te dane rodine.

pralinka25
27. říj 2010

ahojte.
chcela by som sa poradit ci sa da uvareny zemiak prepasirovyn zamrazit spolu so zeleninkou alebo nie. chcela by som si pripravit nejake prikrmi do mrazaku a neviem ci to mozem skombinovat aj so zemiakom

maryanna
28. říj 2010

@pralinka25 mrazený zemiak nieje dobrý....nemraz ho🙂

bzuco73
28. říj 2010

@pralinka25 ahojky aj ja som skúšala mraziť zemiak ale zistila som že je to bééééééé 😉 ,tak mrazím iba zeleninku...zemiak radšej uvar v ten deň veď je to chvíločka.....pekný dník 🙂

pralinka25
28. říj 2010

dik baby 🙂
ja som len chcela kvoli tomu ze ked niekedy nebudem mat cas ze niekam pojdeme aby bolo hotove ale na tu prilezitost radsej spravim pohariky s ryzou. To mozem? a zemiak budem robit cerstvy

cicimon
28. říj 2010

@pralinka25 a nechces radsej zavarit ako mrazit?

maryanna
28. říj 2010

@pralinka25 áno s ryžou je to v pohode...🙂

sussanah
28. říj 2010

@pralinka25 ryze je v poho, muzes zkusit jeste treba pohankove nebo jahlove vlocky jako priloha. Taky se da hezky mrazit a maji i prijemnou chut samy o sobe 🙂

smarti
28. říj 2010

Odkedy môžme dať dieťaťu baklažán? Nejako omylom som ho kúpila namiesto cukety a neviem, či ho môžem dať 7,5 mesačnej dcére. Asi nie, však?

jitulisek
29. říj 2010

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda jste někdo dával mimču od hippu brambory se špenátem a smetanou. Je to sice od 4.měsíců,ale nějak mi tam nesedí ta smetana. 😖 Co myslíte? Hledám totiž něco, co by mojí dcerce chutnalo. Pořád jenom sní pár lžiček,ale že by si něčem pochutnala, to se říct nedá. 😠 Taky jsem přemýšlela, že bych do jídla přimíchla banán nebo jabko. Nezkoušely jste to některá ? už nevím, jak na ní. Většinou stejně ještě po jídle dokojím 🙄 , což už by po třech týdnech, kdy jí příkrmy, být nemělo. Tak pořád přemýšlím, co změnit, aby papala líp a snědla třeba aspon půl skleničky. 🙂 Prosím, poraďte.

cicimon
29. říj 2010

@jitulisek hladaj zemiak+spenat....bez smotany, ja som toto nasla pred tyzdnomv tescu,myslim,ze to je od hami

http://www.hami.sk/sk/nase-vyrobky/vsetky-produ...

petrusa34
29. říj 2010

Ahoj, jestli to nevadí, tak bych se k vám do diskuze taky přidala. Koukám, že už jste dost rozjetý, ale vzhledem k tomu, že mám holky od sebe skoro o 8 let, tak už si nepamatuju, jak ta první jedla příkrmy a mám pocit, že nade mnou Emmča zatím vyhrává ☹ ☹ ☹ ( moc toho papat nechce ).

sussanah
29. říj 2010

@jitulisek ja ze zacatku primichavala do zeleninovych prikrmu prave jablko, aby to bylo sladsi nebo dokonce mlecnou kasi, co mival na veceri. Muzes eventuelne osladit Glukopurem (jednoduchy cukr, koupis v lekarne). Staci jen trochu ochutit, az zacne jist, tak davku budes snizovat. Ja pridavala neco do zeleniny jen asi 3 tydny, pak se poradne rozjedl a dnes mi sni skoro vse bezproblemu, nesolene, nekorenene, jen maslo a nejake bylinky. Sladke jinak nedostava skoro vubec (sem tam piskoty), takze se nemusis bat, ze by si zvykla jen na sladke a nic jineho nechtela. Ale samozrejme prislazovat s mirou 😉 A to ze dokojujes po 3 tydnech? UUUUUUUUplne normalni, moje znama dokojuje po jidle 11m holku. Proste to mala rada splachne mlekem, i kdyz toho sni dost 🙂 Dej tomu cas 😉

@petrusa34 A co jsi male zkousela davat?

sussanah
29. říj 2010

@jitulisek ja kupovala tenhle http://www.hame.cz/katalog/hamanek/detail/?prod... malemu moc chutnal a me teda docela taky a to jsem docela vybirava. Maji taky dobry tenhle http://www.hame.cz/katalog/hamanek/detail/?prod... Sice je podle nich od 9m, ale to slozeni je pekne, jen to uz neni rozmixovane na kasi. Ale myslim, ze mimco, ktere ma mackane jidlo se s tim naprosto bez problemu vyporada

jitulisek
29. říj 2010

@sussanah Díky za info. S tím dokojováním jsi mě uklidnila. Dostala jsemtotiž od dr. papír, kde je napsáno,že po týdnu už se nemá dokojovat. Zkusím to s tím jablkem nebo kaší a uvidim. Díky moc. 🙂

sussanah
29. říj 2010

@jitulisek no to si delas srandu s tim papirem, ne? 🙄 A nema tam nahodou i napsane, kolik presne na ml ma dite vypit a to vcetne casovych rozestupu?? Opravdu, nekteri MuDr, to aby clovek pohledal. Kazde dite je proste jine. Jedno nechce dokojit, jako treba muj kluk. On proste nerad michal mliko a jidlo, vzdycky musel byt alespon hodinovy rozestup, no jine zas chce, jak uz jsem rikala tu kamaradku. Doktorkou se vuuubec nenechej vyvest z miry, dokojuj podle toho, jak se ti zda, ze mala zada 🙂

cicimon
29. říj 2010

@jitulisek po tyzdni prikmovania ze sa nema dokojovat? (to by moja umrela od hladu 🙂)

jitulisek
29. říj 2010

@cicimon @sussanah Díky moc za podporu. 🙂 A to mi ještě řekla,ať zruším noční kojení,že už to malá nepotřebuje. To jsem si říkala,že se jí to povídá, když nemusí tišit plačíci dítě. takže v noci nadále vesele kojíme. Stejně se malá budí tak dvakrat,takže to je pohoda. Já jsem se spíš bála,aby se naučila jíst tu pevnější stravu, abych s ní pak třeba kolem roku neměla problémy, že mi nechce nic jíst a bude chtít jen mléko. Snad se to nějak zlomí. právě proto jsme hledala nějakou kombinaci jídel,která by jí zachutnala.Neměly byste nějaké typy,co třeba chutná vašim dětem ? Vím,že každé dtě je jiné,ale třeba bych se zrovna trefila.

njonja
29. říj 2010

@jitulisek a neskusala si jej sama nieco uvarit? chuti to lepsie ako sklenicky. Skus, mozno to bude prave ono. U nas leti oranzova tekvica Hokkaido s bramborami, alebo kalerab so zemiakom. su to vsetko sladsie veci...

njonja
29. říj 2010

@jitulisek s tym nocnym kojenim si nerob hlavu. oni vsetci doktori to hovoria, ale nech si skusia si lahnut k takemu dietatu! Ten moj by prereval celu noc. Podarilo sa mi to zredukovat zo 4 do noci na 1-2 ale aj tak sa budi kazde dve hodiny a musim ho tisit.Si vies predstavit, ako dlho to trva, ked mu nedam mlieko a je len na rukach...

jitulisek
29. říj 2010

@njonja Zkoušela jsem vařit mrkev a to jí teda nejelo vůbec a ze skleničky mi toho snědla mnohem víc .Ale říkala jsem si,že to zase zkusím. Možná je to i v tom.

cicimon
29. říj 2010

@jitulisek urcite koj aj v noci,ved to sa chce castokrat len napit...a keby aj nie,,,,ja moju kojim zakazdym, ked sa v noci zobudi a niekedy je to fakt len od smadu....Ja vodu ani caje este nedavam,to uz vidim, aj cez den, kedy asi chce MM,ci od smadu alebo hladu, tak jej vzdy dam.. A este je mala na to, aby nechcela v noci MM - teda este ma narok 🙂

njonja
29. říj 2010

@jitulisek skus nieco ine, mozno sa chyti. Nam to trvalo tiez chvilu, kym sme nasli, co mu chutilo a spapal viac ako par lyziciek. Ale prve dva tyzdne papal len par lyziciek a dokrmovala som ho. Mne doktorka povedala, ze je to normalne, ,az do mesiaca su vraj deti schopne zjest celu porciu..

sussanah
29. říj 2010

@jitulisek no, muj osobni nazor je, ze rusit nocni kojeni, kdyz to dite vyzaduje, zrovna v obdobi kdy se zacina projevovat separacni uzkost, neni proste spravne. Taky jsem byvala v te dobe nalomena, vyzkouseli jsme s muzem vsechno, ale pak jsem se smirili s tim, ze to maly potrebuje (at uz mleko nebo mou blizkost) a v podstate kojim v noci doted. Kolem 10m jsme teda uz zacali pomalu redukovat, takze ted ma vecerni kojeni mezi pul 9 a 9 a pak nejdrive kolem 4 rano. Spi se mnou v posteli, takze mi to nevadi. Ale ted uz u maleho vidim, ze mu muzu i neco vysvetlit, da se s nim lepe spolupracovat, neni to uz 6m mimco, ktere proste nechape duvody, ze nejaka Dr neco rekla 😔

Jinak jsem taky za domaci vareni, muj taky nechtel kupovane, to az kolem 8m 🙂 Vyzkouset tu dyni hokaido, to je taky nas favorit. Nebo zeleninu zkus delat na pare, hodne to zachovava chut. Pak pridat trosku oliv oleje, pripadne trochu te mlecne kase a uvidis, treba se chytne. Ale pokud to chapu dobre, tak dokrmujes jen chvilku, ne? Nas jedl tak 2-3 lzicky asi 2-3 tydny, pak se teprve rozjedl 😉

jitulisek
29. říj 2010

@sussanah Tak ona jich sní tak 10,ale jsem asi zblblá od dr., protože ta mi říkala,že za týden až 14 dní má sníst tak 50 gramů, což je cca půl skleničky, což teda určitě nesní. Takže jsem se začala bát, že není něco v pořádku, když jí pořád takhle málo. Ale ono to asi tak málo zase nebude,jak vidím.Tu dýni mají u nás supermarketu dokonce bio,tak to zkusím. Mohla bys mi, prosím poslat recept,jak jí upravuješ?

zdeniii
29. říj 2010

@jitulisek ahojky, já dávám malé skleničky a začala mi baštit hezky, teď jsme zkusila dýni s bramborem od Alnatury z DM a ta jí mooc chutnala, ani jsem ji neměla ohřátou protože jsme byli po cestách 😉

sussanah
29. říj 2010

@jitulisek no to si myslim, ze t ji moc hezky 🙂 A dr se nenech zblbnout, ty jsi matka a je to tvoje dite. Vzdyt ma na jidlo cas po cely zbytek zivota, tak se snad nic moc nestane, kdyz zacne poradne jist az za mesic, dva ne? Mimochodem holka jine moji kamaradky nikdy nebyla velky jedlik, snedla tak 100g na obed no a ted ji bude rok a posledni dobou se vraci opet k prsu, takze ji na obed sni tak max 50g 🙂 Proste vsechno se meni a kazde dite ji jinak 😉
Dyni nejprve rozkrojim na ctvrtiny, vyndam zrnicka, oloupu a nakrajim na mensi kostky. Delam ji na pare pokapane olejem (trva to tak 10-15min) no a pak bud rozmixovat nebo pokapat. Muzes smichat s mrkvickou nebo bramborem, dle chuti. Taky zkus zeleny hrasek, je nasladly, maly ho taky miloval. Uvarila jsem ve vode mrazeny a pak pres hrubsi sitko propasirovala. je to sice piplacka, ale pak nebyl zadny problem s nadymanim a jenom to v nem mizelo 🙂 No a tak za 2-3 tydny muzes zkusit uvarit cervenou repu. Tu teda varim klasicky ve vode, dlouho asi jak brambor.

zdeniii
29. říj 2010

Dáváte někdo jen skleničky nebo všichni vaříte?? 😎

bubelko
29. říj 2010

@zdeniii ja kombinujem 😉