Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ivaanka
4. led 2011

Ahoj holky, chci poprosit o radu...

Mému prckovi je přes 4 měsíce, je na Nutrilonu a na večer jsme začali dávat kaši. Teď jsem začala i s mrkví, dala jsem mu ji před dvěma dny a včera, vždycky snědl pár lžiček a zbytek byl všude kolem 😀 Měl z toho trochu řidší kakání, oba dva dny.
A teď nevím: krmit mrkví ještě třeba 5 dní, každý den a pak bez pauzy začít¨další příkrm? Jako další jsem koupila brokolici. Nebo mu teď dát chvilku pokoj. 4, 5 dní a pak dát tu brokolici?
A ještě mám jeden dotaz: někde jsem vyčetla, že vaření ve vodě ničí všechny vitamíny, že ideání je pára. Jenže parní hrnec nemám a uvařit třeba mrkev na takovém tom sítku na knedlíky i nedovedu představit.. Jak to řešíte vy?

dajna11
4. led 2011

@ivaanka ahoj,ja varím v dojčenskej vode,a potom v nej to aj rozmixujem,lebo ono ten vývar zo zeleniny je tiež zdravý,plný výživných látok. ja som dávala prvú iba mrkvu,po 3 dnoch som k nej pridala zemiak,znovu po 3dnoch pridala brokolicu a tak dalej.takže teraz sme už aj s maskom a nejaké 3-4druhy zeleninky spolu.

evlyn
4. led 2011

@ivaanka jj delala jsem to stejne jako dajna 11, a zezacatku jsem varila prave v tom sitku na knedliky - nakrajila jsem tu mrkev hodne na drobno, zakryla poklickou a tak do 15minut byla hotova - stejne i brambor a jinou zeleninu....Ted jsem se na to ale vykvajzla a varim to ve vode - nedavam ji moc, a vyvar vetsinou vyuziju na zredeni mixu...

janulka21
4. led 2011

@sonkab Ahojky, hlásím, že jsem dneska dala Anetce tu rýžovou nemléčnou kaši co se míchá s vodou a potom jsme jí dokojila, protože jí moc nejela a do půl hodiny byl řev až jsem si jí musela vzít do nosítka, až tam se uklidnila. Tak nevím jestli jí bolelo bříško, ale předtím byla celý den v poho. Co vy? zkoušely jste?

janulka21
4. led 2011

@ija1 Bud ráda, že je v poho, čím jsou děti větší tak mín spí i když některé třeba až v roce, jsem byla poučená od švagrovky 😀 Tak u nás naštěstí usínáček zabral, ale stejně tak 20 minut v postýlce poplakává a kecá si, podle toho jakou má náladu. Takový to jak tady radí maminky, přijít po pěti minutách, pohladit aby věděla, že jsem jí tam nenechala u nás neplatí, to spustí takov hysterák, že vyřve celý panelák 😀 Dneska jsem šla do DM a nakoupila jsem příkrmy od Babylove a Alnatury a taky dvě přesnídávky od Sunárku, tak jsem zvědavá jak jí budou šmakovat.

sonkab
4. led 2011

@janulka21 my mse skusili az teraz. Maxino pekne spapal - skoro vsetku - on je taky zrutik. Teraz uz spinka, tak uvidime co bude v noci. Ale ja som kupila mliecnu - ryzovo kukuricnu na dobru noc. Je to od 4 mesiacov, tak to snad bude ok. Zajtra ti dam vediet 🙂
Ozaj, a pijete uz nieco ine ako mliecko ? Lebo my doteraz len kojime, ale uz rozmyslam, ze mu zacnem davat vodicku. Mam ten magicky hrncek od Aventu, zajtra to asi skusim

ija1
4. led 2011

@janulka21 - ja ji uspavam tak ze treba chvilku zpivam, chvilku drzim za ruku a kdyz uz nic nepomaha, poustim pisnicku kterou ma rada 🙂....... dneska po druhym opakovani pisnicky, zabrala 🙂........ ale do dvaceti minut vetsinou vecer usne.....
Alenka ma desne rada presnidavky od Hello a pak Hami takovy ty baleny po ctyrech............., bohuzel banan ji nadyma, tak jsem ho musela vyradit.......ale bananovou kasicku vypije, soupla jsem kasi na 19h na vecer a 22.30 dam na noc mlicko a stejne spi dobre, do tech 6.30-7.30 jak kdy..........., jinak prikrmy zeleninove stridame Babylove, Alnatura a Hami, a chutna ji i Hamanek.....a kombinuju s varenim, tak 2/3 kupovane, tretinu varim, pac na maso si netroufam....... jen Sunarek teda zatim nechci davat, pac jsem koukala ze do toho strkaji bily pepr, a to se mi moc nelibi...........

mishad
4. led 2011

Ahojky maminky, poprosila bych o radu 🙂 naší Nikolce jsou 3,5 měsíce, jakmile dokončíme 4. měsíc, což by mělo být za 14 dní, jestli to tedy dobře chápu, chtěla bych zkusit příkrmy. Už ted dávám párkrát denně na lžičku mrkvovou štávičku a docela jí šmakuje a hlavně jsem byla překvapená, jak krásně otvírá pusinu a lžička jí zatím vůbec nevadí, ale to jsem odbočila od tématu 🙂, takže chtěla bych zkusit jako první vařenou mrkvičku a pak cca po 3 dnech přidávat brambůrek, brokoličku, třeba i nějaké ovoce, nebo vyzkouším ty přesnídávečky zeleninkové 🙂 ....a můj dotaz je,:
1)vyčetla jsem, že maminky přidávájí do zeleninky občas mlíčko, to znamená néé kravské, ale třeba lžíčku umělého mlíčka?
2) když začnu třeba k obídku s 1. příkrmem a malá mi ze začátku zpapká třeba jen 1-2 lžičky(což jí asi nenasytí) mám jí hned na to dokrmit UM, aby mi zase ty tři hodinky vydržela do dalšího papkání?
Nebo jakpak jste měly ty začátky s příkrmama vy?
Moooc děkuji mamiky 🙂

katule01
4. led 2011

@mishad Nám dr. řekla, že příkrmy až od ukončeného 6. měsíce, pokud teda mimi prospívá samozřejmě... Takže my začali až tak...
1) Já mlíčko nepřidávám žádné, protože kojím, a UM nedávám...
2) Jasný, když zpapká malinko 1-2 lžičky, tak hned dokojit... aspoň tak jsem to dělala já, u nás to byly první asi 2-3 dny, pak jsme papkali obídek celý 😉

janulka21
4. led 2011

@sonkab já jsem právě řešila, kterou kaši jí dát, mám tady nakonec 4 a holky mi tady poradily, at dám tu rýžovou tak bud zkusím dát zítra jinou nebo na to kašlu a začnu zasek obídku mrkví a třeba příští týden mrkev i k večeři. Určo zítra písni jak Maxík dopadl, zd aneměl bolení bříška.

ija1
4. led 2011

@mishad -
ad 1 ) slysela jsem o tom........... ale jako ze normalne udelas UM a prilijes kousek do zeleninky, ale u nas to tak nebylo potreba
ad 2 ) ja tohle presne tak delala, hned jsem dokrmila UM, pripadne do toho pridala trosku zeleninky a mlicko chytlo trosku chut a pokazde mi pak tu zeleninu uz papala lip, ze si vic zvykla na tu chut..........
priblizne po 3 tydnech jsme zacli davat celou sklinku....tech 120ml....

dajna11
4. led 2011

@mishad ahoj.....ja nedávam k zeleninke mlieko...ale čo som čítala tak dávali materské na zriedenie,alebo aby im to viace chutilo...predsa len...ja nekojim tak som nedávala umelé. no a ak malá zje niečo a podla teba jej nebude stačiť jasné že jej daj mliečko.....napr.dnes moj krpec zjedol plnú misku polievočky a bol nejaký nekludný tak som mu ponúkla mliečko či nieje nahodou hladný a zlupol aj tú flašu....tkže ako kedy 🙂 🙂

janulka21
4. led 2011

@sonkab Jo a dneska jsem jí dala švestkový nektar s kojeneckou převařenou vodou taky do pítka,ale né od Aventu, koupila jsem ho DM a je dobrý, neteče. Moc toho nevypije, spíš si s tím hraje, ale už ví jak to funguje a ochutnává 🙂 taky jsem dneska koupila od Hipp Bio ovocný čaj tak jí ho hodně zředím s kojeneckou vodou.

mishad
4. led 2011

@katule01
@ija1
@dajna11 holky, mooc děkuji za rady, pomohly jste mi 🙂

janulka21
4. led 2011

@ija1 To uspáváš krásně 🙂 , taky bych to tak chtěla dělat, ale jakmile malou položím do postýlky a začnu něco jako zpívání, povídání atd. začne brečet, že tma nechce být tak odejdu, ona si ještě dvě minutky brečí a pak si začne povídat nebo fnukat a do 20 minut usne, bohužel to jinak nejde ☹
Dneska jsem na nějaký 4 kelímky koukala a nevěděla jsem jestli je mám vzít, stály 49,- a byly to něco jako ovocný přesnídávky, to je ono? Ještě se v tom nevyznám, zatím jen v těch příkrmech. Ty ovocný mám začít dávat až tak po měsíci co bude jíst ty zeleninový? Třeba ke svačině, vid? Akorát mi pořád není jasný co na noc. Po tom měsíci, možná i dřív dávat k večeři taky zelenina? A v průběhu noci, když se vzbudí tak čajík? Už v noci nechci kojit, fakt je to strašná zabíračka, vstává po dvou hodinách ☹(( A dnešní kaše nezabrala.
Jo a ten Sunárek jsem koupila přesnídávku s merunkami a hruškami a druhou jablko právě s banánem.

ija1
4. led 2011

@janulka21 - no ono to uspavani taky vzdycky tak lehky nebylo, ona ma obcas vykyvy.....s tim jak brzo usne, taky si obcas brebenti......... ale zase....... do tech 20 minut usne, takze to neresim......... ale kdyz se naucila lezt dopredu, porad chtela lezt a ne spat......... to bylo taky docela zahul....., ted trenuje sezeni, ale nastesti si v postylkce neseda 🙂🙂🙂, i kdyz obcas polozim a taky zacne brecet........... tak zacnu zpivat.a to zabere...............

jo ty kelimky jsou ony, Alca zezacatku bastila jeden, ted uz dva na jedno krmeni....., ja zacala zeleninu asi ve 4,5 mesicic, ovoce az po 6. mesici......... nejak se mi do nej nechtelo........., a se zeleninou k veceri ti moc neporadim, ale podle me zasyti mnohem min nez kase, nebo mlicko, takze bych do toho asi moc nesla............
a s tim spanim a kasi..........asi nemuzes cekat zazraky hned...... zmeny se projevi tak za 2.-3 tydny............ale taky treba ne, kazdy mimco je jiny..........kamosce spi mala po mlicku s kasi celou noc, mne se vzbudila o hodinu dyl nez ma dostat mlicko a vyzadovala svoji davku mlicka.........takze asi tak 🙂

ija1
4. led 2011

@janulka21 - jo a ten sunarek je super, sice trosku kyselejsi nez hami - jablko,banan ale to je jen muj pocit 🙂, ja jsem desnej fajnsmekr na presnidavky, zboznuju je od malicka 🙂

andelka
5. led 2011

@janulka21 ty kelímky jsou dobrý, mám Hami i Sunárek, jeden mu stačí jen někdy, spíš ještě k tomu něco přidám (mám po kouskách zamražené jabkové a hruškové pyré, tak to přidávám k těm 100g). Nemáš od DM ty slevové kuponky? Po půlroce nám přišly další a byla tam sleva právě na ty 4kelímky. Jinak jsem nakoupila ve Sparu jak byla 25% sleva na dětskou výživu, často jsou různé slevy, tak toho využívám. Protože to mám tak 70:30, kupované a vařené. Ovoce jsem začala dávat 4 týdny po zelenině, k odpolední svačině.

janulka21
5. led 2011

@ija1 To jsi jak můj manžel 😀 Jdeme na velký nákup a už je tam nacpaných 5 přesnídávek,každá jiný chuti 😀 Mě to zas až tolik nebere 🙂)

janulka21
5. led 2011

@andelka Tak já je za ty 4 týdny koupím. Ta knížka mi přišla akorát dneska nová tak do ní koukám a je tady sleva utřeba na Nestlé mlíčko s kaší 2x 250ml, to jsi zkoušela? Nebo to je jen pro děti, které jsou na UM? Můžu to dát Anet? To je super, když se naskytnou takovýhle slevy, akorát já tady mám jen Globus, DM a Rossman, Interspar mám na dojetí autem a to už se pak nevyplatí, když to dám za benzín ☹(( Hmm, tak jsem tu knížku prošla a ta sleva ny ty kelímky tady není a ani na zubní kartáčky ☹
Jo a můžeš mi, prosím prozradit jak to pyré děláš? To třeba oloupeš jablka, uvaříš je ve vodě a pak to rozmixuješ tyčovým mixérem? Díky za rady 🙂

andelka
5. led 2011

@janulka21 Mlíško s kaší jsem nezkoušela, není proč, když kojím. UM v jakékoli podobě chci dávat co nejpozději, rozhodně až po tom, co vyzkoušíme na svačinku jogurt, přece jen je to kravské mléko, i když upravené. Navíc to mlíčko s kaší je ideální do flašky, a tu Dany nikdy nepoznal. Takže když už budu dávat kaše, tak hustší na lžičku. A zatím nemléčné.
Slevu na zubní kartáčky tam tuším nemám, na kelímky jo, i na různé kaše. Možná ty knížky a co je v nich obměňují 😕 Já mám DM a Spar v dochozí vzdálenosti, tak chodím hodně tam. Sem tam pošlu manžela do Globusu, když zjistím že je tam na klub nějaká akce.
Přesně tak to dělám - jabko nebo hrušku oloupu, nakrájím na kostičky, přidám trochu vody a povařím - podusím, pak rozmixuju ponorným mixérem a dám do tvořítek na led, mám tyhle
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/6013...
ty kytičky, dobře se to z nich vyklápí.

janulka21
5. led 2011

@andelka ehm, pardon, ještě mě napadlo, že mám tu knížku, která je pro novorozence a tam ta sleva je, 20 na ty 4 kelímky od Sunárku, ale jsou tam jen dva ☹ A jogurt se dává kdy? Jdu si stáhnout na kojení.net ty jejich tabulky, abych se tě pořád takhle neptala 🙂, ale dovol mi poslední otázku. Všechny kaše, které jsou mléčné jsou z toho kravského mléka? Fakt mi přijde, že jí z té rýžové bolelo bříško a kukuřičná zase nadýmá, ne? S tímhle si fakt nevím rady ☹(( Koupila jsem tu Hami dobrou noc banánovou, ale ta je obilno - mléčná ( z kravského? ). Nějakou kaši jí chci dávat, ale prostě fakt nevím jakou ☹ ☹ ☹ prosím porad. Tady jsou právě slevy n Sunarku mléčnou i nemléčnou, třeba jogurtová s jahodami nebo obilno mléčná s malinami nebo merunkami.
Taky tohle tvořítko na led mám 🙂) Tak pak začnu vařit 🙂)) Já tě nemít 🙂))))

andelka
5. led 2011

@janulka21 jejda, já mám též tu pro novorozence a už nevím, ze které jsem to ustřihla - já to totiž nosím v kabelce zvlášť, to co potenciálně bych upotřebila, ať to mám poruce když jdu do DM. Jsou tam dva, ale na dva kusy 😉 Je to sleva při koupi 2ks, takže jeden kuponek je na 8kelímků. Na Hami i Sunárek, takže celkem když je upotřebíš všechny, tak to je hodně kelímků.
Jogurt se dává po 8měs. na svačinku, buď dopo nebo odpo, my teda dopo. 🙂
Já s těma kašema taky bojuju, přesné složení nevím, ale UM asi je upravené z kravského, z čeho jiného by bylo 😕 A v mléčných kaších je UM. Určitě bych nezačínala ovocnýma, hlídala bych jestli je ve složení cukr, jogurtovou až od 8m. Teď jsem koupila nějaké kaše nemléčné, už i lepkové, mléčnou mám doma asi jen jednu, omylem. Podívám se na složení. Jinak na nestle stránkách se dají najít i etikety výrobků a tam se podívat co je ve složení.

andelka
5. led 2011

Třeba Nestlé Moje první kaše je složená převážně z rýžové mouky a sušeného odtučněného mléka.

andelka
5. led 2011

@janulka21 i u Hami se můžeš podívat na etikety 🙂
http://www.hami.nutricia.cz/cs/nase-vyrobky/vse...

andelka
5. led 2011

Koukala jsem na složení té tvojí a tam je sušená syrovátka (z mléka) a sušené odtučněné mléko - to asi myslí kravské, jinak netuším co je tím myšleno 😕 a obilniny jsou tam rýže a kukuřice plus další věci, vitaminy, rostlinný tuk, banánové vločky, extrakt z meduňky...

andelka
5. led 2011

Dívala jsem se i na složení toho Mlíčka s kaší a tam je (výběrově) odučněné mléko, syrovátka, laktoza (z mléka), 4 druhy rostillných olejů, modifikovaný kukuřičný škrob, cukr - tak pro nás nic moc.
Víš co, já jsem možná víc opatrná, protože mám ekzém, ale celkově nevím proč by naše kojené děcka měly dostávat UM nebo kravské - i ten jogurt se dává po trošce a až od 8m. 😕

jankabr
5. led 2011

@janulka21 my taky shodou okolnosti vcera davali poprve ryzovou nemlecnou kasi od Sunaru. Kacenka papala, ale jen tak 75 ml. Pak jsem ji take dokojila, ale v noci jsem stejne vstavat musela - sice o jedno vstavani mene, ovsem pak mela hodne ridke kakani, takze myslim, ze je to z te kase. Ovsem jinak si prcek nestezoval.
Jo a s tim uspavanim - ja vim, ze by se to asi nemelo, ale jak nakojim, tak ji polozim do postylky a do 15 min usne (nekdy s vetsim a nekdy s mensim revem). a uz ji do naruci neberu.

andelka
5. led 2011

@jankabr proč nemělo? Když je to do 15 min 😉 je super, že usíná sama.
Mi spí Dany v posteli, jsem si ho tak kdysi naučla a teď to mám, že. Jenže nám postýlka dost vrže, moc se mi nechce ho tam dávat, budil by se tím asi. A je to pro mě dobré při nočním kojení (a večerním a ranním), se jen přisunu, napije se, otočím se a spíme zas oba.
Jinak včera jsem to nějak nevychytala a místo ovocného pyré zahuštěného kukuřičnou kašičkou měl kaši s trochou pyré 😅 Sice poloviční porci než se normálně dává jako celý příkrm na noc, ale zbaštil to všechno, před spaním kojení a ťula nechtěl do 21.30 spát, prděl...pak už usnul a v noci se vzbudil ve 3h a pak v 6h. Tak nevim. Pořád se mi ta kaše navečer nechce zařazovat. 😒