Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

janica81
15. bře 2011

Ahojte 🙂 my ideme mat v sobotu 6m....a zacneme s mrkvickou...strasne sa tesim...ked ju pripravujete tak ako?? vo vode? ci nad parou?? a ked si spravim viac, mozem dat zvysok do chladnicky? ci radsej cerstve pripravovat? alebo mrazit??

bambulkabambulkova
15. bře 2011

@andelka a tu mrvicku ako mam urobit??DAKUJEM tak ja mam babylova mrkcivku a jablcko je vtom mozes aj to dat?

bambulkabambulkova
15. bře 2011

@janica81 🙂

andelka
15. bře 2011

@bambulkabambulkova ne, mrkvička musí být samotná. No a když máš skleničku, tak jen odebereš do misky a ohřeješ. My měli jednu skleničku tuším nadvakrát, napřed 50g a druhý den 75. Obsah sklinky se musí do 48hodin od otevření sníst, takže ti jedna vyjde i natřikrát.

@janica81 Já teď dělám mrkve normálně ve vodě a pak namixuju a zamrazím v tvořítkách na led a pak vyndavám ze sáčku. dá se dělat i v páře. První mrkvičky jsem měla ze skleničky, bio, nevěděla jsem kolik bych toho měla dělat, jak bude jíst..

bambulkabambulkova
15. bře 2011

@andelka ale to je mrkova s jablckami nevadi??

bambulkabambulkova
15. bře 2011

@andelka a jednu lyzcku mam dat ako prvu??a potm dve lyzicky??na druhy den ci ako?po kolko davok ???

berenika39
15. bře 2011

@bambulkabambulkova ne, jablíčko není mrkvička🙂)). prostě jen mrkev. je to asi náhoda, ale můj prcek se zrovna po jablku totoálně osypal, a to už jedl měsíc zeleninu, prostě první jablko ho přepralo..🙂)).

Bud oškrábeš mrkev dáš do vody a uvaříš hodně doměkka, nebo ji dáš na pařák a uvaříš v páře, pak rozmixuješ, přidáš třeba trošku vody (případně mlíčka). nebo ze skleničky odebereš a ohřeješ, třeba ve vodní lázni.
Jablíčko nech ve skříni.

berenika39
15. bře 2011

@bambulkabambulkova vadí mrkvička s jablíčkem. prostě jen mrkev. s ničím. jen mrkev.

První den dej pár lžiček, uvidíš, jak mu to půjde, trochu, pět? Prostě pár. další den můžeš přidat, po pár dnech se dostanete na normální dávku ...nemusíš jednu lžičku, pak dvě...ale postupně......ale nechceš to vařit zítra, že ne?
ještě dva týdny mlíčko🙂)) a pak napiš.

bambulkabambulkova
15. bře 2011

@berenika39 mrkvickovu musim kupit ale vsetky su kombinovane a potom ake mam dat?

sussanah
15. bře 2011

@bambulkabambulkova urcite je to dobra volba, jeste s prikrmy pockat, obzvlaste s citlivym zazivanim maleho 🙂
@berenika39 ad osypani po jablku, nedavno jsem se bavila s Luthien o citlivejsich potravinach a prave jablko paradoxne je v tomto docela opomijena ale alergizujici potravina. Misto ni je lepsi pro citlivejsi deti hruska. Teda taky me to prekvapilo, ale asi na tom neco bude 😉

bambulkabambulkova
15. bře 2011
berenika39
15. bře 2011

asi tě už .... 😀 😀 😀 . kup samotnou mrkev. bud mrkev bez ničeho ve skleničce nebo v zelenině obyčejnou mrkev.
a potom budeš dávat zase něco jiného, ale to bude za dlouho. klidně sem pak napiš a zase ti odpovíme, ju?
@bambulkabambulkova

mrkev je mrkev , ne mrkev s něčím. věř tomu, že to nejlepší, co pro malého uděláš je to, že pár týdnů počkáš a pak začneš s mrkví.

berenika39
15. bře 2011

@sussanah no to už není moc vtipné - tím se mu rozjel ne sice nějak závažný, ale přeci jen - exem. taková ta miminkovská forma, přešlo to před jedním rokem. ale dodnes má sklony reagovat na něco ( jooo kdybych věděla přesně na co) červenými fleky s následným suchým místem...promaštujeme a promaštujeme...a já si popravdě vyčítám to jablko.

sussanah
15. bře 2011

@berenika39 ja to taky jako vtip nemyslela, jen jsem tim chtela rict, ze me to fakt prekvapilo, rozhodne jsem to nechtela u vas zlechcovat 😔
Jinak k tomu, ze se ti maly ted obcas osype/zacervena, me poradila @luthien.k nasledujici a docela to u nas zabralo

"tady je seznam potravin, které tyhle nealergické reakce obvykle spouštějí, záleží hodně na množství, třeba když se sejdou denně dvě tři jídla z těch rizikových potravin, tak to může udělat problém, narozdíl od toho, když sní třeba jen jednu porci, prostě se to nasčítává:
# > > - veškeré produkty kvašení (kysané zelí, kyselé okurky apod.)
# > > - zrající sýry, jogurty, podmáslí, kefíry
# > > - zelí, rajčata (ve všech úpravách), špenát, tykev, čertsvý česnek a cibule,
# > > veškerá nakládaná a konzervovaná zelenina
# > > - jahody, maliny, brusinky, ostružiny, pomeranče, cirony a limetky, grepy,
# > > broskve, nektarinky, meruňky, třešně, sušené švestky, rybíz, datle, hrozinky,
# > > papája, ananas, ovocné nápoje a šťávy, konzervované kompoty, marmelády, džemy (ne domácí)
# > > - veškeré ryby a mořské plody
# > > - mletá masa, nakládaná masa, delší dobu skladovaná hotová jídla z masa (i
# > > vařeného), uzeniny bez výjimky, konzervy
# > > - obilninové výrobky (pečivo) s přídavnými látkami (barviva, příchutě, konzervanty), s kořením, ovocem, čokoládou, kakaem.. (koláče, pizzy, dezerty...)
# > > - sója a veškeré sójové výrobky, červené fazoe
# > > - ořechy (hlavně vlašské ve větším množství)
# > > - konzervované tuky a oleje (hlavně margaríny)
# > > - cukrovinky s přísadami typu barvy, vůně, příchutě... (bonbóny atd.)
# > > - octy, olivy, majonézy, dresinky a zálivky, veškeré čaje (kromě rooibos),
# > > kakao, čokoláda, mošty, sladké minerálky a jiné ochucené nápoje
# > > - anýz, čili, skořice, hřebíček, kurkuma, muškát a veškeré směsi koření
"

Kdyz si davam pozor, tak muze mit maly i jahodovou marmeladu a prezije to bez osypani, staci fakt vychytat zbytek jidelnicku pres den. Treba taky zabere 🙂

berenika39
15. bře 2011

@sussanah díky! já babské recepty čtu, poctivě. tím, že už je "velký", jí skoro všechno, nemám pak moc možnost vychytat, co to způsobilo. ted naposledy dostal pěnu do koupele - pro batolata - a šup, měsíc se z toho dostával. už je to ok. tím chci říct, že mi uniká smysl toho spěchu u malých kojenců - spíš jejich maminek (ad já už se tak těším, až mu/jí budu dávat to a to...). vůbec jim nedochází, že těm dětem je to úplně šumák, kdy co dostanou, ony se nemůžou na to těšit, když to neznají, že....a maminka svojí zbytečnou aktivitou může zadělat mrněti na problémy. dneska je to zase o kousek dál, snad se přišlo na to, že ani dogmatické vynechání alergenů ve stravě není úplně ok, ale každý extrem je špatně, na to nemusím být vědec🙂)).
už se to na mk probíralo tolikrát, vím, že je to každého věc, ale logiku to nemá - dávat něco co nejdříve, protože se na to maminka těší....

andelka
16. bře 2011

@bambulkabambulkova moje rada - 14 dní minimálně s příkrmy nezačínat. Pak koupit Alnatura nebo Babylove samotnou čistou mrkvičku ve skleničce 125g, otevřít, oddělat tak 4 lžičky, ohřát a dát prckovi a pak ať se dojede mlíčkem. Další den třeba 6 lžiček a zase mlíčko a třetí den, když nebude žádná reakce už mu dej kolik bude chtít. Skeničky kde je i ovoce si nech na později.

luthien.k
16. bře 2011

@bambulkabambulkova, jestli má malý citlivé zažívání, já bych po zkušenostech s alergiemi u dětí nezačínala ani mrkví 😅 To mě tu holky ukamenujou 😀 Lepší je u takových dětí pro začátek něco méně "agresivního", jako je vařená cuketa nebo brokolice. Vždy podávat jednu potravinu nejlépe po dobu pěti dnů po sobě, aby se spolehlivě poznalo, jestli dítěti vadí nebo ne, množství navyšovat postupně, jak psaly holky. Tu úplně první vždy samotnou, druhý, třetí atd. druh potraviny už se může samozřejmě kombinovat s tím odzkoušeným.
@berenika39, přesně tak, někdy je přílišné nadšení maminek pro miminka trošku kontraproduktivní, nicméně to jablíčko si nevyčítej, to by prostě přišlo stejně, jestli to mělo přijít a byly k tomu dispozice. Dnes se opravdu názory poupravily v tom smyslu, že i BKM, celé vejce se mají dávat dříve, od uk. 6. m - ale aby to někdo nebral tak, že hned každý den jogurt nebo najednou celé vejce! To samozřejmě ne, malá množství, třeba pár lžiček jogurtu dvakrát týdne, to samé s vejcem (i bílkem), aby si tělo na ně nastolovalo toleranci, což mu jde podle výzkumů lépe, pokud je ještě co nejvíc kojeno. Platí to i pro nekojence, pro rizikové děti co se týče alergií, prostě pro všechny kromě těch, kteří samozřejmě na BKM a vejce zareagují, tam se pak musí striktně vysadit.

luthien.k
16. bře 2011

Jinak ten seznam od @sussanah, zase aby to někoho nezmátlo, nemá nic společného s alergiemi (i když jsou tam i časté alergeny), ty vyjmenované potraviny jsou "dráždivé", spouštějí v těle NEalergickou reakci ve střevech, jejíž důsledek je obvykle osypání se. Reagují na ně citlivě ti, kteří jsou citliví na histamin. Ty potraviny ho buď samy obsahují nebo podporují v těle jeho tvorbu.
Pro dospělé by měl být obohacen ještě o alkohol, hlavně červené víno 🙂 Vím, že to sem nepatří, ale jen pro doplnění...

bambulkabambulkova
16. bře 2011

@luthien.k sme na nutrilone a nedam mu som povedala ale kazdy tu inak vravi ja uz nechapem teraz co mu mam dat dam mu co uznam za vhodne a este lekarka povedala ze mu mam dat nutrilon 2 sak ma len 3mesiace jaj boze :D

andelka
16. bře 2011

@bambulkabambulkova Ty dvojky jsou až od 6měsíců, ne? Bože kam spěchá? Zkoušela jsi mu navýšit dávku o jedno denně, jak tu někdo radil? Teď je opravdu ještě brzo na příkrmy, po všech stránkách.

@luthien.k a když radíš jako první příkrm spíš cuketu nebo brokolici - nevadí zas že jsou spíš nadýmavé než mrkev? A taky nevim kde je teď sehnat jednodruhové a bio. V tom je zas ta mrkev lepší.

sussanah
16. bře 2011

@berenika39 v tom s tebou naprosto souhlasim, taky nevidim duvod, proc s necim tak moc spechat. Hlavne proto, ze mi prislo, ze se da z te zeleniny udelat pomerne pestry jidelnicek uz kolem 9m, i kdyz jak pises, tem prckum je ten pestry jidelnicek povetsinou docela jedno 😀 Ale ano, urcite v tomhle neni kam spechat. Ja teda ale musim za sebe rict, ze jsem treba byla rada, kdyz uz se maly troch rozjedl a nebyl uz plne kojeny, protoze to plne kojeni jsem teda uz skoro nedavala.

@luthien.k jj proto jsem te zavolala, abys to uvedla na pravou miru 😉

simkat
16. bře 2011

@andelka Ahoj, chtěla sem se tě zeptat, kde se dají koupit skleničky Alnatura? V Dm nebo Rossmannovi? Díky. 😉

piacere
16. bře 2011

@simkat ja kupujem Alnaturu v DM-ke. Len škoda, že majú slabý výber... teda neviem, či je to len v našej DM, alebo bežne v každej DM... prijala by som väčší výber ovocných výživ Alnatury 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
ratatooy
16. bře 2011

ahoj chci se zeptat co si myslíte o tom když mi sestra u dr.(mi to máme tak že doktorka píše a očkuje a sestra řeší vše ostatní ale jinak jsme s nima spokojený jelikož nic nepřehání a řeší to zdravým selským rozumem)řekla že od 5měsíce ukonč.můžeme používat vodu z vodovodu převařenou a od 7měsíce ukonč.kravské mléko.

luthien.k
16. bře 2011

@em_ka, bohužel jsem ještě nezaznamenala, že by se toto objevilo v příručkách pro zavádění příkrmů pro kojence a ani lékaři o tom asi moc nevědí (kromě pár zasvěcených osob, jako je třeba dr. Fuchs, špička české alergologie, se kterým to moje kamarádka konzultovala), takže i pediatři jedou stále na těch běžně dostupných informacích, jako že jogurt od uk. 8. měsíce a bílek od roku atd.
@andelka, když se obojí vaří bez pokličky a z brokolice jen růžičky, ne košťál, tak to nenadýmá (nebo jen minimálně).
@bambulkabambulkova, vždycky je na jednu věc víc názorů, jestli nemáte v rodině alergie/astma/ekzémy, zkus klidně první mrkev, ale jinak doporučuju spíš to, co jsem psala - cuketa, brokolice.

ratatooy
16. bře 2011

@andelka mi máme stejnou váhu jak vy ale o 5 měsíců míň,bože kam nám to dítě poroste? 😲

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lenny84
16. bře 2011

Ahoj holky! Mám pětiměsíčního Tobiáška a když jsem s ním byla teď na očkování, tak nám doktorka říkala, že až bude mít malý pět a půl měsíce tak mám začít s příkrmy, prý že se má střevo s příkrmy setkat ještě do 6.měs., protože je pak menší riziko vzniku alergií, slyšely jste o tom někdy? A taky mě překvapilo, že mám rovnou dávat mrkev a brambor a večer kašičku... Jsem z toho jelen ☹ 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz