Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
12. dub 2011

@ja.na81 dávám každý den na svačinku, samotný bez ničeho, ovoce má na druhou svačinku.Dávám Hollandii, ale občas i Jihočeský ve skle nebo Olma via bio.

vivien6
12. dub 2011

@zuzkat1 plnotucne je 3,8% tuku? 🙂 vdaka ti,ja by som jej dala neprevarene urcite 😖 a ty uz davas malej ??

maryanna
12. dub 2011

@vivien6 plnotučné v krabici kupované netreba prevárať...to akoby si prevárala dojčenskú vodu, nezmysel ....iba ak kúpiš priamo od kravy vtedy treba prevariť..
je dobré začať s plnotučným ale zas plnotučné je dosť ťažké na žalúdok, tak pokojne aj polotučné môže byť

mishad
12. dub 2011

@andelka Dnes jsem byla u doktorky a ptala se jí na bílé jogurty typu Holandie a ještě i na kozí jogurty a řekla mi, at nespěchám a že jakékoliv jogurty až od roka, nebo nejdřív v 10 ti měsících...já myslela, že bych také na dopolední svačinku dala od 8 měsíců např. Holandii....tak ted teda nevím...ty jsi se ptala vaší dr. nebo si to děláš podle svého?

andelka
12. dub 2011

@mishad neptala, ale ví co mu dávám. Jedu +- poédle kojeni.net Někde se doporučuje dávat jogurt už od 6měs, ale to spíš asi pro děti co začínaly dřív s příkrmy. Jinak myslím obecně se můžou od 8.-9.měsíce. Navíc podle nějakých nových studií a poznatků se doporučuje i ty věci se kterými se dřív čekalo, že jsou potenciální alergeny dávat už do roka. To máš jako s lepkem, nedávno od roka, teď od 4-6měsíců. Nejlepší je asi ta zlatá střední, něco mezi.

ja.na81
12. dub 2011

@andelka dekuji 🙂 Jeste me v tvem clanku o prikrmech zaujaly kase 😉 Ze je delas do UM (a do Reis Drinku).. Je to lepsi, nez koupit uz mlecnou kasi a zalit ji vodou? Ja jsem totiz zadnou kasi jeste poradne nedala (parkrat jahlovou ke svace do ovoce)

mishad
12. dub 2011

@andelka To máš naprostou pravdu, všechno se mění, člověk v tom má kolikrát zmatek 😀 ...jelikož si z tebe beru ohledně příkrmů dost příklad a myslím, že to máš perfektně vychytané a jen tak něco by jsi Danýskovi taky nedala, tak ten jogurtík začnu dávat nějak rozumně, třeba od toho 9. měsíce 😉 děkuji za rady. Jinak bojujeme s ovocem, ale dnes jsem jí obelstila, dala jsem kukuřičnou bio kaši a do toho rozmačkaný banán a docela i dlabala 😀 , kaše jsem sice ještě vůbec nechtěla dávat, ale asi na ty svačinku zatím budu ☹ ....

vivien6
12. dub 2011

@maryanna ja som z toho jelen este... bojim sa jej este dat.. ty uz davas teovy?? ja kupujem v nemecku take detske mlieko v krabici vecsinou od hipp a podobne znacky.. a to jej davam raz tyzdenne a tak..

andelka
12. dub 2011

@ja.na81 no, já jsem dělala 3 týdny nemléčné do vody, ale přišlo mi to takové divné, sice malému to taky jelo, ale s nějakým mlíkem mi to přišlo sytivější, ale to je jen můj subjektivní pocit. Do UM to dělám proto, že nechci kupovat kaše jen jedné značky a míchat UM se mi taky moc nechce. A taky jsem měla dvě pixly Hami 2, tak jsem si říkala že je čas je upotřebit 😅

@mishad však uvidíš jak ti to bude vycházet, každé mimčo je jiné. Dany baštil všechno hned a bez řečí, takže jsem postupně přidávala po 4 týdnech nový příkrm. Děláš to fajně 🙂

simkat
12. dub 2011

Holky, co všechno dáváte dětem na odpolední svačinky? 🙂

andelka
12. dub 2011

@simkat ovoce 🙂

@mishad ještě jsem chtěla - víš co, člověk si někdy plánuje a nakonec dá na svůj instinkt. Já jsem původně plánovala snídaně až po roce, že ráno budu ještě kojit, ale nakonec kojím naposled většinou kolem 5h a pak kolem 7h snídáme. Přišlo mi už, že i když kojím ještě před vstáváním, tak už mu to nestačí do svačiny. Nemá toho moc, ale jsem ráda, že si procvičuje žvýkání a že má pravidelně každý den už něco lepkového, má na to věk.
Jo a zítra si pojedu pro nové knížky o výživě dětí do knihovny, tak se těším že si zas něco přečtu a inspiruju. Pak dám info do článku. Já ho dopisuju, když mám novou zkušenost. 🙂

simkat
12. dub 2011

@andelka to vim, že ovoce, ale jaky? 🙂 ... sem se blbě zeptala

andelka
12. dub 2011

@simkat různý 🙂 Přesnej postup si nepamatuju, horko těžko jsem to plichtila do článku 😀 ale teď baští jabko (už i syrové nastrouhané najemno), to samé hruška, naškrábaný banán a jinak přesnídávky nebo spíš 100% ovocné kelímky, teď v zimě to je na ... Takže to je ještě meruňka, švestka, broskev. Jahody ještě neměl, čekám na čerstvé ze zahrady. Borůvky už měl, propasírované, z mrazáku co jsme měli. Citrusy nedávám.

cicimon
12. dub 2011

@mishad mne napr dr tiez povedala, ze jogurty staci od roka, kedze je kojena

simkat
12. dub 2011

@andelka a kolik by toho měl asi tak snist? 🙂

simkat
12. dub 2011

@andelka To je zvláštní, ptala sem se po tobě, a otázka skočila nad tvou odpověď... 😅

werunka21
12. dub 2011

Ahoj holky, mě dnes dr. říkala, že můžu začít dávat i jogurt. Lepší bílý, třeba s ovocem, co mám odzkoušené, nebo třeba sladkou aktivii. Dokonce i jednou týdně můžu dát třeba termix nebo tak něco i když to obsahuje tvaroh. Zmiňovala i to, že se to teď moc nedoporučuje kvůli těm bílkovinám, ale jednou za týden to neuškodí. Co dr. to opravdu jiný názor 😅

@andelka jaký je rozdíl v mléčné a nemléčné kaši? Myslím jako výživově. Z jakého důvodu se ji vyhýbáš? Díky 😉

maryanna
12. dub 2011

@vivien6 ahoj, no ono sa hovorí že od roka sa môže kravské mlieko..ako...pokiaľ nemáte alergie tak sa jej nič nestane, ale kravské mlieko (teda klasické krabicové) dosť zaťťažuje obličky malého dieťaťa kedže súv ňom látky ktoré malé dieťa nevie stráviť a ani prijať, jetam silná bielkovina ktorá zaťažuje, a navyše to mlieko nedá dieťaťu skoro nič, keďže železo ktorí je v mlieku podstatné vie z kravského mlieka dieťa využiť len chabé percentá...kým z umelého je to veľmi veľa percent železa a zmaterského najviac.......kravské tvorí v čreve hlienovité hrudky, zráža sa.......kým umelé je ľahko stráviteľné.....takže osobne, podľa mňa kravské po roku je skoro, priveľká záťaž a dieťa ešte nepapá všetko a tým pádom je lepšie umelé keďže má všetky potrebné vitamíny, látky na podporu imunity a podobne......
ja plánujem tak od roka a pol prejsť na kravské ale uvidíme ešte.....ako jasné pudingy, krupice a podobne robím od roka z kravského normálne......
a keď kúpiš klasické v krabici prevárať ho netreba to by si len zbytočne zničila aj to málo látok čo može také mlieko ponúknuť dieťaťu.....

maryanna
12. dub 2011

@werunka21 ahoj, no jogurt biely plnotučný čo najtučnejší je super, aktivii by som sa vyhla, pre deti nieje vhodná kvôli tomu že je nízkotučná a obsahuje vysoké hodnoty draslíka...........a termixy, ako okej raz za týždeň sa nič nestane, ale načo,? ačo sa so všetkým ponáhľať, keď 8 mesačnému dieťaťu je lepší jogurt z hľadiska látok a zloženia, a čím skôr si ho naučíš na také veci ako termixy tak tým skôr ti bude odmietať klasické veci ako jogurt napr....

ja.na81
12. dub 2011

@andelka no vidis, s tim michanim (ruzne kase, ruzne UM) me to vubec nenapadlo, to je taky fakt... ja to porad rikam, zlaty kojeni, me jde z tech prikrmu jeste porad hlava kolem 🙂

werunka21
12. dub 2011

@maryanna tak jasně, ten termix se mi zdá už taky moc. Když už přislazené, tak bych volila nějaký ten jogurt. Ale taky se vyhýbám cukru. Navíc mám zavedenou kaši, zeleninu a teď asi týden ovoce, tak ho nechci hned zatěžovat i jogurtem, natož hned něčím sladkým jako je termix apod.😉

andelka
12. dub 2011

@simkat množství, nevim, to má každý jinak, musí se vyzkoušet. My máme tak 130g, někomu stačí 100g kelímek a někdo sní 190g skleničku 😅
@werunka21 no že v mléčné už UM mlíko je, kdežto nemléčnou si můžu namíchat do čeho chci. Nevyhýbám se ničemu, mléčnou Hami jsme taky měli, je moc dobrá. Nemléčné do vody už nedělám, mám pocit že do něčeho jiného to malému víc svědčí i se to nějak líp rozmíchává.
Souhlas s Maryana, na co dávat horší variantu, pokud mu bude chutnat lepší. Lepší bílý kvalitní jogurt než sladký termix. Navíc ty dnešní teda nic moc. Zkoušela jsem tuhle na sobě různé ty Pribináčky, Kunínky, apod. a nejlíp mi chuťově i složením vyšel Lipánek. Ještě jsem četla nějaký test a tam vyšel dobře (kvalitou, sladkostí..) i Bobík probio a Safari se to tuším jmenovalo. Ale i tak to bude mít od roka velmi výjimečně.
@ja.na81 jo jo, zlatý kojení na jednu stranu - člověk nemusel řešit kdy má co jíst a vůbec co a chystat to a tahat s sebou jídlo...na druhou jsem ráda, že se pomalu odstavuje, může být dýl hlídaný a nemusím mimo domov vytahovat prso 🙂

andelka
12. dub 2011

@werunka21 pravdu máš 🙂 navíc kdybys chtěla pak zavést tvaroh, tak ho můžeš smíchat s jogurtem, aby to nebylo tak zatěžující. Ale do roka - naco? Nicméně je zajímavé že co Dr to názor 😅

simkat
12. dub 2011

@andelka díky 🙂 😉

paveronika
12. dub 2011

Maminky jdu zase pro radu 😅 Jak připravujete cuketu??mi to doma nikdy nejedly tak nevím co a jak,oloupat,nakrájet a povařit??A ještě jakou rýži děláte dětičkám(mi si doma děláme parboiled) může tu??A kde kupujete batáty??vůbec nevím kde bych je měla shánět?? 😅

sussanah
12. dub 2011

@paveronika ahoj, zacnu cuketou 🙂 Ted cuketu z obchodu urcite loupat, pozdeji, az bude cerstva a treba budes mit mladou od nekoho ze zahradky, tak muzes trosku slupky nechat, je v ni spousta vitaminy, jen poradne odrhnout. Na zacatek bych nakrajela cuketu na kolecka cca 0.5cm a na pare je udelana za asi 10-5min. Pak staci pridat trosku oliv oleje a rozmixovat. Kdyz jen pomackas vidlickou, mohlo by to malemu vadit, ma jakoby delsi vlakna. Pozdeji (cca 9m maleho) jsem delala cuketu uz jako zaklad treba na omacku na testoviny, nakrajela na ctvrtkolecka a na panvicce podusila s mladou cibulkou a treba mrkvi.
Ryzi jsem kupovala obyc dlouhozrnou nebo kulatozrnou. Ze zacatku jsem teda ja mixovala i ryzi (no mixovala jsem ji skoro do roka, maly ji nezvladal normalne), staci male mnozstvi ryze a vcelku dost vody, aby to nebylo moc huste. A pozor, ryze stavi, takze nedavat pri tvrde stolici nebo pri zacpe 😉
Bataty holky psaly, ze se snad daji sehnat v Tescu, ale ja je teda videla jen obcas nekde ve zdrave vyzive, jinak bohuzel vubec.

paveronika
12. dub 2011

@sussanah Děkuji moc za odpověď ,přikrmujeme zatím 14 dní a pořád se v tom ztrácím 😅

paveronika
13. dub 2011

Tak jsem zjistila že batáty u nás vůbec neseženu...Tak mě ještě napadlo jaké můžeme přílohy k zelenince??(brambor a rýži máme vyzkoušenou) A jak kombinujete zeleninku?? 😅

bubelko
13. dub 2011

@paveronika este ste len zacali, zatial si vystaci v pohode so zemiakom a ryzou. a neskor mozes pridat bezvajecne cestoviny 😉

em_ka
13. dub 2011

@paveronika Ja kupujem bataty v Kauflande, maju tam vzdy cerstve. Este sa nestalo, ze by to tam nemali...