Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

michamicha
23. čer 2011

@zuhur někdy s vodou, někdy s rýžovým mlíkem 😉

zebra41
23. čer 2011

ahojte, viete mi poradit od kedy mozem davat babatku jogurty? resp. Milacik, pribinacik? ci to nie je uplne vhodne?

andelka
23. čer 2011

@zebra41 bílý jogurt ideálně od 8-9měsíce, obyčejný klasický 3,5 - 10% tuku a ve složení optimálně jen mléko, případně smetana a jogurtová kultura, žádný cukr, želatina a podobné koniny.Takže Pribináček fakt ne.

cicimon
23. čer 2011

@zebra41 pribinacik okrem ineho obsahuje tvaroh a ten sa moze az po roku, takze aj preto nie , takze ziadne --ciky 🙂

sussanah
24. čer 2011

@e.l.i.e.n.k.a narazila jsem na neho docela nahodou v penny marketu, tusim se jmenuje Valassky jogurt nebo tak nejak.

ivett
24. čer 2011

zdravím, nemám šanci tuhle diskusi celou pročíst, proto se ptám možná na něco, co tu už 100x zaznělo a předem se omluvám, ale 700stran fakt nedám 😀

zajímá mě, jaký první jogurt jste svým dětem daly, dr. mi říkala, že můžu začít zkušet jogurt, tak přemýšlím který, dneska jsem koupila bílou activii a bílou holandii selský jogurt, můžu jí tyhle dva dávat? a když jste s tím začínaly, dávaly jste prckům jogurt samotný? nebo hned třeba s rozmačkaným banánem nebo nějakým ovocem nebo sušenkou? a kolik asi tak lžiček? mě dr. říkala, ať zkouším třeba po 5 lžičkách...
a můžu jí ho dávat denně nebo třeba jen několikrát týdně?

taky ke žloutku, jednou týdně jeden převařený žloutek, jak dlouho? jako jak dlouho jen jednou týdně? a bílek kdy? až v roce?

a kdy jste dětem začly dávat vyloženě kousky jídla?

a k zelenině, chci si navařit do zásoby zeleninové směsky, dám tam mrkev, petržel, brambor, hrášek, květák nebo brokolici, pórek, co dalšího můžu? co třeba cibule? celer?

a co pečivo? jakože třeba rohlík na žužlání nebo chlebovou kůrku? kdy můžu? a jiné mléčné výrobky - sýry a tak? kdy nejdřív?

moc otázek na jednou, já vím, ale díky moc, je to s těmi příkrmy celkem věda mi přijde, už se těším až bude moct jíst všechno 😀

miska1981
24. čer 2011

ahojte, neviem kde sa mam obratit, hadam ste mali niekto problem a poradite mi 🙂

moja dcerka je este kojena 2x denne /rano a vecer/, skusam uz dva tyzdne jej davat mlieko /nutrilon, kravske este nechcem/, lebo musim prestat s kojenim so zdrav. dovodov, ale bez uspechu. ona mlieko odmieta z flase, hrnceka, poharika....nechce vobec...vodicku pije z hrnceka s naustkom, ale ked jej dam mlieko cucne a ked zisti co to je, otoci hlavu a nechce.
vyskusala som uz asi vsetky flasky co sa vyrabaju, pohariky, hrnceky, ale mlieko nechce....v mlieku problem nie je, len v tom, ze ona mliecko chce len z cicika a nie z ineho zdroja.

nestalo sa to aj vam niektorej? nechcem ju nechat bez mlieka kedze je este malicka a mliecko potrebuje....uz neviem co mam robit...dakujem.

sussanah
24. čer 2011

@miska1981 zas az tak uplne malicka neni, takze pokud nechce UM, tak ji ho nenut 😉 Da se nahradit jogurty, syry, tvarohem, ryzovym a ovesnym mlekem (da se koupit v dm). Kravske mleko muzes uz zaradit do vareni, ruzne mlecne polevky apod. Me to takhle rekla po roce moje dr, shodly jsme se na tom i se svagrovou, vsechny 3 deti prestala kojit nekdy po roce a um nikdy nemely. Hlavne je i ostatni pestra strava, vsak ona uz si z toho vezme, co bude potrebovat.
Pokud bys ale opravdu chtela to um davat, tak zkus jeste vyzkouset ruzne druhy. nekdy pomahaji ty ochucene, u nas treba jedine, ktere byl ochoten tolerovat jako starsi byl Hipp. Na piti ho nechtel nikdy, ale treba v kasi si ho dal.

andelka
25. čer 2011

@ivett u nás byl jogurt jako třetí příkrm od 8měsíce, bílá Hollandie, napřed asi 4lžičky, jelo mu to, reakce žádná, tak asi po 3 dnech jsme byli na 100g a pak na 150g na svačinku každý den. Dávám jen samotný. Většinou kupuju tu 500g Hollandii, ale někdy i menší kelímky, když krmím mimo domov a to třeba Olmu bio, Valašský, choceňský..
žloutek 1x týdně dávám stále. Bílek od roka má třeba když něco peču, nebo v palačinkách a tak.
kousky u nás teprve nedávno, nějak do 9-10měsíců moc kousat nechtěl, ale pak už v pohodě.
k zelenině - třeba ještě dýně, cuketa, řepa, kapusta, zelené fazolky...cibule a celer jsou dost aromatické, já je vlastně ještě nepoužívám, protože ani základy jídel mu nedělám na cibulce. Ale někdo tohle dává klidně už dřív, záleží na každém, každé dítě je jiné.
chleba a pečivo se dává od 6měsíců, ale zas - u nás to bylo jinak - až od 11měsíců k snídani. Na kousání měl kukuřičné křupky, v pečivu je dost soli a obyčejná bílá mouka a droždí a tak, no a to s emi moc brzo dávat nechtělo.
jiné mléčné výrobky se dávají kolem 9 měsíce, termizované sýry na pečivo, Lučina, eidam nebo ementál rozpustit na zelenině..

zuzkat1
25. čer 2011

@ivett ako prve na obed zeleninka rozne druhy mozes miesat - zeler po roku - je to alergen cibula por tak po 10tom mesiaci...takisto strukoviny az tak po 10tom - naduvaju velmi... jogurt aktivia od 3 rokov aj na svojej oficialnej stranke maju ze nie je pre deti do 3 rokov - holandiu mozes od 8meho mesiaca, to uz moze jogurt aj denne....ine mliecne vyrobky tiez asi tak po 8mom mesiaci ... zltok raz do tyzdna a ostatne dni maso - ja osobne som nedavala stale aj maso... inak zltok a maso cca mesiac po zavedeni zeleniny... ked uz mesiac papa tak mozes dat druhy prikrm ovocie... rohlik - teda lepok cca mesiac po zavedeni prikrmov- najprv by som asi dala nejake ovsene vlocky do polievky a postupne aj ten rozok a sledovat reakciu ci nema na lepok...ja som nikdy nemixovala zacala som len pucit vidlickou...kusky sama zistis kedy je pripraveny na to aby vedel pozut kusky, to je kazde dieta inokedy zrele na to... a kolko dat? moja zje ajh teraz len par lyziciek ale su deti ktore hned zjedia 100g... treba skusit kolko mu chuti ale na prvykrat staci menej pre pripadne negativne reakcie, ale potom by som uz neobmedzovala...

usiko
25. čer 2011

@miska1981 neskusala si acidofilne plnotucne mlieko? ja malej davan narano, lebo jogury a kyslu smotanu uz papa takze moze aj to a velmi jej chuti...skus....

usiko
25. čer 2011

Dievcata,

mohla by som sa opytat, nie je niekde obsiahla tabulka zavadzania prikrmov? lebo zatial vsetky co som nasla su dost obmedzene......na par druhov potravim...dakujem🙂

ivett
25. čer 2011

holky děkuji za rady...

jen teda upřesním, že dceři bude 7 měsíců, od 6nedělí je na UM plně, takže jsme začly s příkrmama někdy po 4. měsíci, máme za sebou zeleninu i maso, všechno v pohodě, ovocné přesnídávky dáváme taky už v pohodě, teď jsem začla s tím žloutkem, ale už mi to přijde furt dokola, hlavně jsem doteď kupovala skleničky a chci jí udělat něco zajímavějšího a dát tam víc druhů zeleniny, tak proto jsem se ptala, díky za tipy...tu cibuli a celer bych dala jen maličko na velkou dávku, co bych si rozdělila do skleniček na zamražení, určitě bych toho nedávala moc...

no takže ještě jeden dotaz, když jsem začla s příkrmy dřív, tak platí, že i s tím ostatním můžu začít dřív? nebo to co se říká, že je lepší od roka, prostě začít od roka?

zuzkat1 co jsou to strukoviny?

ok, takže acitivii sním já a malé dám tu hollandii...

a můžu se zeptat na váš jídelníček? teda jako co v který čas dáváte? u nás je zatím pořád i dost mlíka, takže ráno mezi 6-7 jak vstane dávám mlíko, pak dopoledne teď kolem 10 než jde spinkat dostává buď mlíko, když je unavená a chci ať rychle usne, když není unavená, tak jsem občas dávala ovocnou přesnídávku, pak mezi 12-13 hod. má oběd, to sní většinou půl skleničky nebo jednu tu malou skleničku celou, zapíjí vodou s hooodně zředěnou švestkovou šťávou, to je jediné co mi pije 😀 a odpoledne pak kolem 16 hod. dostává ovocnou přesnídávku a večer na spaní mlíko...
když zavedu ten jogurt, mám ho dávat dopoledne nebo odpoledne? a to pečivo nebo spíš teda ty křupky kukuřičné k čemu? jen tak nebo třeba k tom ovoci? jogurtu?

a ty ovesné vločky jí můžu dát i ty samotné vločky nebo jen vývar z nich? jaké děláváte polívky?

s tím pečivem taky chci počkat co nejdýl, nutit jí to nechci, jen se zajímám o nějaké zpestření jídelníčku, přijde mi to už furt dokola...

a dáváte teda denně maso? a když ten žloutek, tak ten den maso nedáváte jo? já jí ho zamíchala do masozeleninové skleničky a šmakoval jí teda moc 😀

andelka
25. čer 2011

@ivett já jsem teda kojila, ale myslím, že člověk nic nezkazí, když některé věci dříve nedává, i když s příkrmy dřív začal.
že je to dokola vůbec nevadí, děti mají rády své jisté a zpestření typu jedna nová věc za 14dní úplně bohatě stačí, všechno pomalu a postupně, nic neuteče a času dost
strukoviny jsou luštěniny
my jsme měli řekněme v tom 8měsíci ráno MM, dopoledne jogurt, poledne oběd, odpoledne ovoce a večer a před spaním MM. Sem tam mezitím křupku, většinou po ovoci.
ovesné vločky jsem nechala namočit na hoďku ve vodě a pak povařila a rozmixovala. Které dítě už zvládá kousky a hrudky, mixovat se samozřejmě nemusí. Polívky nedělám, bych se zbláznila než bych to do něj vpravila, já radši hutnější.
maso dávám většinou 3x týdně a 1x týdně žloutek. Když je žloutek není maso, je to náhrada za něj.

zuzkat1
25. čer 2011

@ivett strukoviny su lusteniny🙂 a je jedno ci kojis alebo UM zasady prikrmov su v principe rovnake a k alergenom zeler atd je jedno ake mnozstvo das ak ma sposobit alergiu staci ak mala olize... to mam od mojej pediatricky 😉
no mala ma 17 mesiacov ale jedalnicek v podstate rovnaky🙂 rano nechce nic len mlieko ale kéby chcela tak dam asi chlebik ci nejake pecivo s maslom a zeleninu popripade sunka ale na to mate cas...
na desiatu ma jogurt a obed klasika podla toho daj co uz papate🙂 a hej ak je zltko tak maso netreba...
olovrant ovocie popripade vyziva ovocna s piskotami
vecera kase alebo pecivo s niecim...ale to mate tiez este cas... nie je sa kam ponahlat 🙂

ivett
25. čer 2011

mě přijde, že když jí dám jen ten jogurt nebo jen to ovoce, tak má brzo hlad a stejně jí pak dávám mlíko, teda pokud nesní celou skleničku, ale to jako málokdy v poslední době...

s tím žloutkem díky, já myslela, že je to jedno, tak to taky budu dávat místo masa...a když ne teda některý den maso ani žloutek tak jen čistě zeleninu jo?
a ty vločky dáváš teda místo čeho nebo do čeho? samotné jako kaši? já kaši zatím nedávám vůbec, malá pěkně přibírá a spí mi od 8 večer celou noc jen po mlíku, takže mi dr. říkala, že kaše není potřeba a ať ji zatím nedávám...

ivett
25. čer 2011

jo a piškoty můžu odkdy? a takové ty dětské klasické jo?

jj, není kam spěchat, jen mě už to přijde furt stejný, ale je mi jasné, že malé to nevadí...já to vydržím 😀

zuzkat1
25. čer 2011

@ivett pisoty az ked je zavedeny lepok ...ovsene vlocky mozes aj ako kasu ale aj do ovocia alebo polievok.... ovocie a jogurt uplne stacia netreba dieta prekrmovat... mne medzi hlavnymi jedlami tiez staci len ovocie alebo jogurt.... ked nezje celu sklenicku tak asi nema velky hlad🙂 keby bola hladna tak spapa vsetko🙂

8petule8
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sussanah
25. čer 2011

@8petule8 no nevim teda, ale prijde mi to trosku od tve dr jako placena reklama 😔 klasicke detske piskoty jsou podle me co do slozeni zdaleka nejlepsi (opavia piskoty - cukr, mouka, vejce) narozdil napr od tech hami (mimo jine susene odtucnene mleko, rostlinny tuk, kyprici latky, sul, aroma..).
Ja jsem davala klasicke piskoty od cca roka (kvuli vejci a cukru).

zuzkat1
25. čer 2011

@8petule8 tak ked si precitas zlozenie ovela viac "hovadin" je v tych urcenych pre deti... ja som kupila raz ze nech ma mala aj take🙂 a ani ich nechcela...este aj deti vedia co je dobre🙂 zjedla jedine sunarky ale tie su chutou velmi podobne klasickym piskotam...

andelka
25. čer 2011

@8petule8 no, já nedávám vlastně ani piškoty, ani sušenky pro děti, protože zrovna ty Safari mají cukr, sůl, aroma..tak jako většina ostatních pro děti od 6měsíců...mi se žádný výrobce nezavděčil, takže nedávám nic jen obyčejné jáhelné nebo kukuřičné křupky. 😀
Teď má sem tam výjimečně u babičky piškot, ale též až od roka, jak píše
@sussanah

andelka
25. čer 2011

@ivett to děláš dobře, kaše u vás netřeba. Já jsem ty ovesné povařené vločky dávala do ovocného pyré nebo do zeleniny. Nebo když rozvaříš ovoce a je řidší, tak ho můžeš zahustit 3zrnnou kaší Babylove (ječmen oves, špalda tuším)
když nemá zrovna masový den, tak má jen přílohu se zeleninou
piškoty mají v sobě celé vejce a cukr a obyčejnou pšenicil což někdo řeší a někdo ne. Já v nich třeba nevidím pro malé dítě vůbec žádný přínos, tak nevím proč je dávat.

sussanah
25. čer 2011

@andelka ja vidim jako prinos piskotu to, ze kdyz si ja dam cokoladu, protoze mam chut, tak malemu dam piskot, oba mame kokino a jsme spokojeni 😉 😀

andelka
25. čer 2011

@sussanah jo, tak to jedině. To moje děcko též furt somruje, když jím. 😅

sussanah
25. čer 2011

@andelka no u jidla to problem neni, ale jak me ted porad honi mlsna, tak bych se fakt stydela, ze ja si davam neco dobreho mezi klasickymi jidly a malemu nedam ani tuk 😉 Ale nastesti je spokojeny s piskotama, susenym ovocem atd. 🙂

zuzkat1
25. čer 2011

@andelka mozem sa opytat? ty sa tiez tak zdravo stravujes? neber to v zlom🙂 fakt ma to zaujima lebo napriklad ja som mala tiez take zasady ze ziadny prinos piskota atd...ale potom som si uvedomila ze ja nejem prikladne a v skolke a skole nikto nebude jest prikladne a mala aby mi potom nezdivela ze len sladke bude chciet😅 tak jej obcas davam , navyse ked sama jej nejdem prikladom tak obcas piskota jej neublizi🙂

cicimon
25. čer 2011

@andelka k tym piskotam, tiez si myslim, ze obyc piskoty su lepsie ako tie hipp, hami a pod - cista komercia... a zas decka nemusia zjest pol sacku denne, ale ako mala sladkost sa to da... mojej sa uz asi chrumky zunovali, obcas si este da, ale uz to nie je to, co byvalo, takze obcas dostane aj obyc piskotu... a toto prip este bebe keks je jedina sladkost, co dostava

andelka
25. čer 2011

@zuzkat1 no, popravdě co začaly příkrmy, sleduju mnohem víc co jím, složení i našeho jídla...a samozřejmě mlsám, ale většinou to on nevidí a co nezná, to nějak extra nechce. Dneska mám narozky, dostala jsem Ferero, tak jsem si ho dala ke kafi, malý samozřejmě somroval, tak dostal kukukřupku a byl tááák spokojený 😀 vím že ve školce bude jíst "normální" jídlo, na návštěvě něco uvidí u jiných dětí...ale dokud to můžu ovlivnit, tak prostě se budu snažit, aby to neznal a nevyžadoval. Do tří let je ještě daleko. A jestli má genetickou výbavu po mně s manželem, tak prostě ho nechci už odmalinka učit na obyčejný cukr, brumíky, kinderřezy, Pribináčky apod. Někdy třeba něco upeču a to mu normálně dám, protože vím co tam mám a cukr dávám třtinový a menší množství. Nebo fakt výjimečně, na návštěvě, v MC, když někdo donese třeba bublaninu, tak mu dám kousnout...ale jsou to prostě sladkosti, které se dávkují a jsou sváteční.

andelka
25. čer 2011

@cicimon no, přesně - sem tam jo, jako sladkost, výjimečně, ale doma to prostě nevedem. a už vůbec ne ty pitominky pro děti plné cukru soli a kdovíčeho. U nás křupky zatím letí, protože je jí teprve asi 2 nebo 3 měsíce.