Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

bubelko
20. črc 2011

@vierkasteffi ak to mas ako lepidlo, skus pridat troska tekutiny. ale ak pridavas zemiak, vzdy to bude viac-menej lepidlove. ja som pridavala vodu, v ktorej sa to vyvaralo a detom vzdy chutilo. aj take lepidlove-zemiakove 😀

vierkasteffi
20. črc 2011

no na zaciatok asi skusim bez tych zemiakov, este ma napadlo ci by sa to nedalo nejak postruhat ?

bubelko
20. črc 2011

@vierkasteffi zemiaky mozes skusit uvarit v supke a potom roztlacit ako ked sa pridavaju do cesta, ale myslim, ze to tiez ostavaju hrudky. za skusku vsak nic nedas 😉

pancake
20. črc 2011

@vierkasteffi ponornym mixerom nerob zemiaky. vtedy máš lepidlo z toho. a nevylievaj celu vodu v ktorej si zeleninku varila a pri mixovani ju vlievaj do zeleniny. 😉

pancake
20. črc 2011

@bubelko
@vierkasteffi
zemiaky sa maju varit ošupane (nie v šupke) a s troškou drvenej rasce(kminu) kôli lepsiemu tráveniu a ze tá rasca vyplavuje niečo skodlive zo zemiakov. 😉

pancake
20. črc 2011

@vierkasteffi ja struham zeleninu na hrubom struhadle. nie na kocky, aby som tu zeleninu mala rychlo uvarenu a zbytočne z nej nevyvarala vitaminky. 😉
nezabudnite ze vitaminy v zelenine sa viažu iba s olejom alebo maslom. tak nezabudnite do toho ku koncu kvapnut olivoveho alebo slnečnicového oleja alebo klasickeho kravského masla. (ja dávam iba kravske maslo)

ajkuska
20. črc 2011

@kiaora no to je problém ale my sme to zohnali tiež len cez kamoša - teda sľúbil nám že králiček bude. 🙂

cubana
21. črc 2011

Ahojte, my sme sa teraz dostali do fazy ze mi maly nechce jest prikrmy, trva to asi 5 dni, dovtedy zjedol uplne vsetko co som pripravila a odvtedy akoby utalo a nechce nic. Jedine co spapa uplne ze s nadsenim je chlebik, ten by hltal stale alebo spaldove chrumky. Zeleninku vobec nechce s maskom a ovocie to spapa ale ovela menej ako pred tyzdnom. Ma 9 mesiacov a neviem ci ma nejaku krizu alebo co ... prekonal aj zapal stredneho uska, bral antibiotika ale napodiv ked bol chory tak papal pekne a teraz vobec a to je uz tyzden po tom co ATB neuziva. Davam mu probiotika. Takze neviem ci to riesit ci nechat tak. Dojcim na poziadanie, papame aj spolu za stolom, takze zmeny ziadne nezaznamenavam, preto mi nie je jasne o co mu ide? Zubky to nie su, uz ma vonku 6 a nebadam ze by isli dalsie. Stretli ste sa niekto s tymto v tomto veku?

em_ka
21. črc 2011

@cubana Ahoj, moja dcera ma za par dni 10m, posledne dny (presnejsie 2 tyzdne) papa dost malo, skoro ziadnu zeleninu a len cca 100g ovocia a jogurtu. Chce len rohlik a mlieko, co predtym odmietala celych pol rokov. Vcera sme boli v poradni a ked som to povedala dr, odpovedala ze nie som jedina ktora ma v poslednych dnoch taky problem. Urcite to bude tym pocasim (inac je vidiet ze dnes prsi, dnes uz papala viac).

udada
21. črc 2011

ahojte, chcem sa opýtať maminiek, ktoré máte približne rovnako staré dieťa, či im stravu ešte stále pretláčate vidličkou alebo už dávate pevnejšiu konzistenciu, a ak už nepretláčate ako mám aj ja naučiť dcérku jesť väčšie kúsky? Keď má väčší kúsok, hneď ju drhne, tak isto, aj keď jej dávam pečivo, musím sledovať aký veľký kúsok si odkusne, aby sa nezadusila. ďakujem 😵

imzadi
22. črc 2011

tak i my se radime mezi ty, co zacinaji s prikrmy, zatim pet dnu davame mrkvicku, vzdy tretinu 125 g sklenicky a pak dokojim, chci se zeptat, zatim porad mame v pline mrkev zpet, jakoby se vubec nestravila, je to dobre? dik 😉

nadja73
22. črc 2011

@imzadi my to mely take tak. skoro podle kakani jsem mohla vedet, co jsem to te moji male dala 🙂

imzadi
22. črc 2011

@nadja73 no skoro bys to mohla vzit a vratit do te sklenicky 😀 😝 tak jsi me uklidnila...nejhorsi je, ze to poradne ani nejde umejt, ta mrkev je zakerna...

zuzimila
22. črc 2011

Holky, prosím vás, my už přikrmujeme 3 týdny + 2 dny...chtěla bych vědět, jak upravit fenykl nebo lilek, poradíte některá? 🙂 Chtěla bych, aby Zdeněček měl bohatou stravu, pestrou, at´ho to neomrzí, a popravdě se mi to nechce nikde hledat 😀. Jde mi o to, jestli se to musí nějak loupat / fenykl / nebo jako dlouho vařit, co s tím lilkem, jestli sundat tu fialovou lesklou vrstvu...Děkuji. Zuzka.

nadja73
22. črc 2011

@imzadi je to takt, mozna i chutove 😎 my uz davame masovozeleninove prikrmy zatim jen ze sklenicky a chudaci deti, je to peknej blaf 😝 ja tu prdelku nejdriv utru ubrouskem od nejhorsiho a pak umyjeme v umyvadle. ale Vanish teda u nas taky jede na obleceni. ta mrkev je pekelna, i kdyz ma bryndak, tak obcas na krcek neco zapadne.

werry
22. črc 2011

holky prosím, kolik dáváte rýže na cca 190 g porce? dnes jsme dávali poprvý s mrkvičkou a moc to nejelo, rozvařila sem jí, pomixovala s víc vodou, tak nevím, jestli ji tam nebylo moc. a ještě bych se zeptala, začínáme s ovocem, zatím přesnídávky, pak bych dávala čerstvé ovoce - strouháte a dáváte syrové, nebo povaříte ve vodě? a co třeba meruňky, broskve, nektarinky, jak je upravit, nebo jen oloupat a rozmačkat? díky 🙂

em_ka
22. črc 2011

@imzadi pockaj na spenat a cviklu 😀

zubrienka1
22. črc 2011

ahojte, neviete nahodou od akeho veku sa moze davat biely smotanovy jogurt? dakujem

andelka
22. črc 2011

@zubrienka1 bílý jogurt optimálně od 8-9měsíce.

@werry já jsem ovoce napřed trochu povařila a pak rozmixovala, později už dávala syrové a strouhala na struhadle a to dělám doteď, oloupat, rozmačkat nebo postrouhat. Někdy mu dám ukusovat z většího kousku nebo z celého, ale je s tím víc práce.

jasminy
22. črc 2011

Ja zkouším bílý jogurt už měsíc a nechce a nechce, ani bílý, ani s ovocem. Ovoce vůbec, jen pár lžiček přesnídávky s tvarohem nebo ožužlávat nakousané jablko. Tak nevím, co na tu svačinu dát. Jo, a ani kaše večer nemá úspěch. Snad jen to maso a zelenina....

imzadi
22. črc 2011

@nadja73 ja co zatim davala tu karotku, tak mi to i chutnalo 🙂)
@em_ka co je cvikla? 😀
jinak zitra zkusime dyni, tak jsem zvedava na ni 🙂)

em_ka
22. črc 2011

@imzadi cervena repa. vynikajuca farba, neznicitelna stopa 🙂

florentina
22. črc 2011

@imzadi asi je to individuální, já dávám mrkev od minulé soboty a ve stolici to není vidět vůbec, ale je fakt že stolice změnila konzistenci na bobky. Jinak já začala první den s 3lžičkami, druhý den už malá snědla tak 10 lžiček a každý den jí to chutnalo víc a víc a dnes, tedy 7. den snědla celou skleničku a to už v ní byla i brambora a kdybych jí dala víc, tak by jedla dál, takže už jsem jedno kojo vynechala. Už od 3. dne se na to krmení vždy těší, vydává halasné zvuky a když už nechce, tak se začně křenit. Je to legrace.
Chtěla jsem se zeptat, jakou dáváš konzistenci? Já začala skleničkou /Babylove a Alnatura/ a je to takové dost podle mě mixované, tak chci zítra zkusit uvařit doma a jen to rozňahňat, někde jsem četla /tuším, že na kojeni.net, že se to mixovat nemá, že se má mačkat/, ale nevím, zda to bude chtít a taky se bojím, aby se mi u toho nedusila. No je to věda, s těma příkrmama.

sova33
22. črc 2011

@florentina Ahoj, tak u nás to bylo přesně naopak, teda skoro. První den snědl 5 lžiček, druhý deset a pak to začalo klesat a dnes mrkev nechtěl vůbec, ach jo.

florentina
22. črc 2011

@sova33 to mě mrzí. My jsme s manželem "bohužel" oba vášniví jedlíci a na malé bylo už od začátku vidět, jaký je to dravec co se mlíčka týče a už minimálně měsíc nám koukala na pusu, co si to tam jako strkáme a i když to vše ještě nic neznamená, tak tu byl jistý předpoklad, že jí to prostě pojede taky. Já se spíš bojím, že jí brzo budeme muset kočírovat co se jídla týče a jí se to nebude líbit. Takže ono vše má něco. Držte se, uvidíš, že to brzo bude lepší. Tak zkus něco jiného, to už po pár dnech můžeš, třeba mu to bude víc chutnat a k mrkvičce se vrať zase za pár dní.

sova33
22. črc 2011

@florentina To víš, že vydržíme. On je jinak zlatý, už skoro dva týdny mi krásně sám usíná, tak za to jsem ráda. Jídlo zase tolik zatím neřeším (ještě kojím, tak hlady není 🙂 ), ale jenom mě to docela mrzelo a hlavně jsem se trochu lekla, že jsem mu to nějak zprotivila. K večeři jí kaši a tu sní skoro všechnu, ale hraje u toho docela divadlo 😀 Na zítřek jsme se rozhodli dát dýni s bramborem, tak uvidíme.

florentina
22. črc 2011

@sova33 no vidíš, tak zase už máte kaši v repertoáru. To u nás proběhla zatím jen ta mrkvička a brambor. Já taky kojím a cca posledních 14 dní se mi malá začala právě zase často v noci budit a vypadá to, že opravdu hlady, tak se těším, až se dopracujeme k té večerní kaši, doufám, že se to pak zase trochu upraví. Chtěla jsem původně měsíc vydržet jen se zeleninou, ale asi dám jen 14 dní a pak přidám tu kaši. Myslím si totiž, že ta kaše jí pojede mnohem víc, tak chci aby se naučila nejdřív papat tu zeleninu. A neboj, určitě jsi mu to nijak nezprotivila, mimina maj svojí hlavu a prostě taky né vždy na vše náladu. K tomu usínání gratuluji. Nám se toto povedlo nějak zavést ve 3 měsících, a za ty 3 měsíce co usíná sama jsem s ní šla spát jen asi 3x a pokaždé to bylo v situaci kdy už byla přetažená, tudíž hrozně unavená a nešlo jí usnout a tak pomohlo jen prso. Tak myslím, že vám to taky už vydrží. A co dáváte za kašičky?

sova33
22. črc 2011

@florentina Já jsem šla cestou nejmenšího odporu, dostali jsme kaše Nutrilon od 4. měsíce rýžové, tak jsem ji zkusila a šmakovalo mu to, takže dáváme nutriloňácké (ty mléčné, takže jenom rozmíchat ve vodě). Zkusili jsme už tu rýžovou adokoupila jsem vanilkovou a od Hami broskvovou, ty taky snědl. Takže má obden rýžovou a obden jiné příchutě. Časem bych si chtěla vařit sama, ale zatím nám to vyhovuje takto (a hlavně jsme jich dostali asi 7 krabic 😀 a mně chutnají taky, tak je to ideální.)

sova33
22. črc 2011

@florentina A k tomu usínání, měla jsem strach, co se stane, až přijdou zuby. A najednou ve středu koukám a on tam jeden zub je 😀

florentina
22. črc 2011

@sova33 no tak to je ideální průběh ... takhle bych si to s tím zubem taky představovala 😀
A k těm kaším, já se v tom zatím moc neorientuji. Mléčné, nemléčné, rýžové a s příchutěmi...jako je v tom nějaký systém, na co je která vhodná a tak? Jako chápu, že v jedné je rýže a v druhé ne, ale to je asi tak vše, co jsem schopna pobrat...nemáš k tomu nějakou radu 😉 ? Jinak já kojím, ale od začátku máme nutrilon na dokrm /malá málo přibírala/ a když jsem zatím jen tak letmo koukala na ty kaše, tak jsem koukala na Nutriloňácké, nevím jaká to tedy přesně byla, ale byla od ukončeného 4.měsíce a dost mě zarazilo, že ve složení byl cukr. A to mě tedy zatím od koupě odradilo. Ale jak jsem tak na ty kaše koukala, všechno mi to přišlo dost ochucované, tak asi jiná volba moc nebude. Koupila jsem zatím jen od Alnatury z DM, kde ve složení žádná dochucovadla nejsou, ale zase je otázka, jestli to bude jedlé 😀