Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

lendy1
24. led 2008

holky, já myslím, že se to fakt spraví, někde jsem četla i dotazy mamin, co to zkouší i 2 měsíce a pediatrička jim vždy odpovídala, ať to zkouší a že se to urovná. Jinak u nás třeba malej jedl jenom skleničky a nechtěl nic vařenýho doma, pak jsem mu to mixla a teď jen vařím a kupuji jen masový (se mi nechce dělat s tím masem)
Takže to chce asi hodně trpělivosti, zkoušet kupovaný, vařený, různé chutě...jo a taky jsem přišla na to, že když to měl ze začátku hodně ředěný vodou, tak to pěkně snědl a postupně jsem ubírala vodu až jsme byli na normální konzistenci.

A kaše teda Davidovi jede, jakmile vidí, že ji připravuju, může se zbláznit a otvírá pusu naprázdno 😀 (dáváme rýžovou s banánkem)
A kaše na nějaký delší spánek u nás teda nezabírá, stejně se v noci budí 2x na jídlo ať má kaši nebo ne...

Ale celkově bez mlíčka jí jen ten oběd, po ovoci a kaši mu musím stejně dát ještě mlíčko (a buď má kaši večer nebo ovoce odpo)

niegra, já bych zase brala, kdyby raději mrskal otočky 😀 než se cpal jak Otesánek, ale to je zase o něčem jiném 😔

luckaa
24. led 2008

No prosím,domácí kuřecí vývar s rozmixovanou zeleninkou pět lžiček a dost,takže za chvíli se dorazíme nebo spíš najíme mlíčkem.dopoledne jsem koukala jak blázen,když mi snědla půlku přesnídávky,jinak jí chutná banán,dávám jen půlku a ne každý den,aby neměla zácpu.Jiné čerstvé ovoce jsem zatím nezkoušela,kamarídce se po čerstvém jablíčku osypal malej,tak nevím,jestli to už pokoušet.

odetka
24. led 2008

A co treba Lipanek? Pisou na nem, ze je bez barviv a konzervantu.

kupinka
24. led 2008

Ale v Lipankovi je tvaroh,ne??,To by měli až tak od roku....

Mi malý ze začátku moji zeleninu vůbec nechtěl,ale teď už jí baští jak o život 😉

Z ovoce dávám banán,ale má pak vždycky problém se vykakat...no a jablíčko,to miluje...a taky sušené švestky z vegy,ty miluje..

niega
24. led 2008

A holčiny, je správně, že s ovocem čekám do té doby, až Edík zeleninu (resp. maso/zeleninu) opravdu vezme na milost? Anebo byste radily začít s ním už dřív? Fakt si nemyslím, že mu zelenina nějak zvlášť nechutná, je to souhra toho, že by chtěl "sportovat" namísto dřepění v sedačce, no a taky toho, že "mlíko je prostě mlíko".

Lendy: Prosím Tě, vždyť Davídek není žádný otesánek! Taky toho hodně nasportuje, jen neříkej!

lendy1
24. led 2008

niegro, já znám spoustu holek co začínali ovocem, můžeš to zkusit 😉 a taky některé mimča prostě bojkotují příkrmy i zeleninku i ovoce a začnou až sami chtějí (klidně 8, 9, 10měsíc, když jsou kojený) a dřív do nich nedostaneš nic 😖
a jinak díky 😉 , jen kdyby šel do toho sportování s takovou jako jde na jídlo 😀 , to by jsme pak nemuseli lítat po doktorech..

a Lipánek, Pribináček a další podobné věci viz. tato diskuze:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

luckaa
24. led 2008

My teda kojený nejsme a sunar je asi pro malou to nejlepší,máme velkou 800g krabici na zhruba týden,i míň.Prostě u nás bohužel neexistuje,snídaně svačina oběd atd,stále jen sunar sunar sunar 😅

kupinka
24. led 2008

Já si myslím,že bys ovocem začínat neměla-je sladké a pak Ti zeleninu nemusí chtít vůbec,protože je proti ovoci bez chuti...

daasik
25. led 2008

niega: taky bych byla radsi, kdyby byl Matysek mensi zroutik a vice sportoval, zatim se umi otocit jen ze zad na brisko a to jeste jen na jednu stranu ☹
Jinak vcera jsem zkousela dat mixovanou bramboru samotnou a po dvou lzickach se mi malej skoro rozbrecel, tak jsem dala mrkev ze sklenicky a to zas bastil az se mu delali boule za usima 🙂 Ochutnala jsem to a ta brambora rozmixovana s vodou fakt nic moc, dneska to asi mixnu s mrkvickou a uvidim...
Lendy dik za tip na ty stranky kojeni.net, ale nevycetla jsem tak, jak zvetsovat to mnozstvi, za jak dlouho ses dostala na plnou davku? A kolik priblizne je ta plna davka? Taky by me zajimalo, jakou zeleninu mate vyzkousenou, ze detem chutna, krome brambory a mrkve?
Zatim se mi prikrmy na mnozstvi vypiteho mleka vubec neprojevuji, kojim petkrat za den a ctyrikrat az petkrat v noci, zkousela jsem na noc dat kasi, ale to bylo jeste horsi, nemohl to stravit, tak jsem s tim zase prestala, snad az bude mit i to ovoce a maso, tak se vic zasyti, doufam.. 🙂

navi
25. led 2008

daasik: rozhodně dej tu bramboru s mrkví, to mu bude šmakovat o moc víc, jinak klidně přidej do těch brambor i svoje mlíčko a uděláš mu tak bramborovou kaši a uvidíš jak mu pojede 😵
jinak my máme plnou porci asi 200g a dostali jsme se na to tak za deset dní od začátku příkrmů, bo máme doma velkýho žrouta 😀 Prostě to zvyšuj o pár lžiček denně a pak nech prcka, kolik toho sní. Kojit po jídle, ale asi budeš dál, protože se bude chtít Matýsek napít 🙂
a stou kaší my měli taky problémy, takže počkej ono to časem půjde.

kupinka: s tím ovocem to nemusí být pravidlo, my začali zeleninkou a malý pak totálně odmítal ovoce 😅 Sem mu jabko nenápadně maskovala mezi brambory a mrkev, aby si na tu chuť zvykl 😉 A třeba banán, to byl pro něj úplnej hnus fijalovej 😀 Ale už si zvykl a baští všechno.

lendy1
25. led 2008

daasik, no s tím zvyšováním množství - prostě tak nějak postupně a plná dávka je třeba u nás skoro 2 skleničky
Tam na tom kojeni.net v tom Wordu hned pod tématem Jaká konzistence...píšou: plné dávky se nesnažte dosáhnout dřív jak za 2-4týdny, množství zvyšujte pozvolna, plná dávka zeleniny je zhruba 150-200g

jo a my máme ještě v jídelníčku hrášek s mrkvičkou a cuketu (ta mu moc jede) a teď chci zkusit řepu
brambor mu taky nejede, tak ho dávám jen občas a víc má rýži

navi
25. led 2008

lendy jak malému připravuješ rýži? Normálně uvaříš a mixneš? Někde jsemviděla i racep, že se to vařilo i s kojeneckým mlékem. Já mu zatím tu zeleniku přimíchávám do nemléčné rýžové kaše.

daasik
25. led 2008

holky a pridavate do te zeleniny olej nebo maslo?

navi
25. led 2008

kapičku extra panenského olivového oleje. Máslo určitě jěště ne

lendy1
25. led 2008

taky používám oliv.olej
rýži vařím normálně ve vodě a pak ji rozmixuju, akorát k tomu mixování musím přidat hodně vody, aby to nebylo jak kámen 😀

kupinka
25. led 2008

Já rýži nemixuju,má ji celou a v pohodě-a taky oliv.olej....

zdenka26
29. led 2008

Ahojky,já sice ještě nepřikrmuju(jsme na UM) ale už se o to zajímám.Chtěla bych se zetat co Tak nevím dáváte malím na dopolední a odpolední svačinku?Ted jsem mluvila s kamarádkou má 6 mesíčního prcka a cpe ho piškotama s přesnidávkou(rozmačkané),pribinákem.Ale mě se to zdá celkem dost brzo,vždyt je tam cukr a lepek.řekla mi že to moc žeru,ale já bych si pak nerada něco vyčítala. 😒

iza
29. led 2008

zdeni já teda zatím sváču nedávánm, ale kukni na kojeni.net tam je to bezvadně sepsaný....pokud jste na UMmůžeš si vždy tak 2měsíce odečíst
dobrý jsou taky tyhle stránky :
http://lamargarita.sblog.cz/deti/
jinak na piškoty a pribinák bych řekla že je teda brzo

kalo
6. únor 2008

holky, možná se to tu už probíralo....ale kdy začít dávat jogurty??? Dopoledne máme ovoce, oběd zelenina+obden maso a kdy začít i s odpol.sváčou?? Díky..

lendy1
6. únor 2008

kalo, koukám, že máš skoro stejně staré mimčo, ptala jsem se na jogurty a jídelníček v 7.měsíci a bylo mi odpovězeno na pediatrické poradně, že jogurty už můžeme dávat jako odpolední svačinku i v 7.měsíci. Jsme na UM a příkrmy máme od cca 5,5.měsíců. Malej je narozen dřív, takže já s těmi jogurty začnu až v 8.měsících...

kalo
6. únor 2008

lendy1, díky. Tak za 2 týdny zkusíme 😉

kortanova
6. únor 2008

Ahoj holky.
Přečetla jsem kousek Vaší diskuze a s dovolením se přídám.
My teda s kaší problém nemáme. Nebyli jsme plně kojeni, ale dokrmovali jsme Nutrilonem. Vítek měl při kojení strašný koliky a někdy prso odmítal tak strašně moc, že mi nezbylo nic jinýho než mu ten Nutrilon dát. Ten mu šmakoval. Taky jsem bojovala s nedostatkem mýho mlíka, ale to je spíš na jinou diskuzi.
Chtěla jsem k tý kaši. Začali jsme jí dávat na začátku 5.měsíce, postupně jsem zvyšovala dávky a dneska to u nás vypadá tak, že kaši máme odpoledne po procházce a pijeme jí z hrnečku. Protože jsme nenažraný a po lžičce nám to přijde moc pomalý. Takže 200ml kaše vypije tak za 3 minuty s 4 přestávkama🙂))začali jsme i s příkrmy před týdnem, zatím jsme na mrkvi a bramboře. Ale brambora není nic moc. Dneska jsem mu zkusila nastrouhat jablíčko, moc chutnalo, mlaskal jako blázen. Večer jenom kojím a vydrží spát celou noc od půl osmý tak do šesti.
Všem držím palce.

niega
7. únor 2008

Ahoj holčiny, jdu si k vám postěžovat (ostatně jako vždy). Edík už lžičku nádherně zmáknul - dopoledně měl ke svačince jablíčka, v poledne masozeleninovej blafík (to bylo nejslabší) a k večeři rejžovou kašičku s MM (tu pak zapije převařenou vodou z hrníčku). A teď se mu vyklubal první zoubek, snáší to sice na jedničku s hvězdičkou, nestěžuje si, neprůjmuje, neteplotkuje, ale absolutně odmítá papání čehokoliv ze lžičky, chce jen kojit. Takže jsme tam, kde jsme byli. ☹ Mno, doufám, že to brzo přeje a vezme zase lžičku na milost 😔 .

kalo
7. únor 2008

jdeme od DR. z poradny a tak se musím podělit o informaci...prý jogurty až od 8 měsíce..že to nemodifikované kravské mléko dřív ne....

vetrovka
7. únor 2008

Niega, přesně v této fázi jsem byla s naším Tomáškem asi před týdnem.. má čtyři zuby, ale začínají růst další, měl jeden den teplotu a z ničeho nic jsme se vrátili s jídlem o měsíce zpátky.... kaši nechtěl, zeleninu nechtěl, ovoce, jogurt nic.... jenom jsem se přiblížila lžičkou a bylo po jídle...tak jsem ho do ničeho nenutila byl třeba tři dny jenom na UM, pak jsem to zkusila a začal pomalu jíst "normálně" a teď už úplně pohodička 😉 takže neboj, se lžičkou to bude v pohodě... 😉

niega
7. únor 2008

Vetrovka, díky za uklidnění 😉 . Dneska už je to o dost lepší, pohled na lžičku už ho nerozlítí a dokonce je ochoten nechat si ji vsunout do pusinky. Tak sláva! 😅

markeeta
7. únor 2008

lendy: ten odkaz je moc dobry, diky

tedka uz taky brzo zacneme s prikrmama, Natasa ma uz o jidlo zajem, taky lzicku a hrnecek

my zkusili ryzovou kasi a taky jsme se nemohli vykakat, tak pokracuju v kojeni. Koupila jsem i UM, ale to ji nejede. Ja si to pridavam do jogurtu (pro sebe), protoze v tom je dost mineralu a vitaminu 🙂 .

To se od zacatku muze jist dvouslozkovy pokrm?

Nekde na netu jsem cetla nazor (asi www.kojeni.net), ze pokud se zacne s ovocem, tak si dite zvykne na sladkou chut a potom odmita zeleninu a veci bez chuti. A deti, ktere jsou zivene kupovanou stravou, tak pozdeji odmitaji domaci pripravenou stravu a tohle bych rekla, ze bude pravda, protoze ze sve aupairovske ery si pamatuju, ze deti co byly "odbejvane" kupovanyma tovarama, tak fakt nic podomacku nejedli a byly hrozne mlsny a vybiravy. U tech co bylo normalni doma varit, tak deti jedli vsechno a nemeli zadne problemy (jo, kazdej nema neco rad, ale to je normalni).

niega
7. únor 2008

Markét, naše zkušenost je taková: začali jsme samostatnou mrkvičkou (lépe bylo přidat trošku MM). Výsledek nic moc (teda vlastně nic - rozhulákaný dítě a mrkev všude, kam ses podívala). Protože Edík je žrout a rád spinká celou noc, má od necelých 5 měsíců rejžovou moukou zahuštěný mlíko na noc. Tudíž jsem zároveň s tou mrkví dala i večer rejžovou kašičku lžičkou a ta mu chutnala (ale nesnědl to, páč nechápal, jak jíst lžičkou). Po pár dnech pochopil techniku papání ze lžičky, protože s ní jedl právě tu večerní kašičku, co mu tak moc chutná, takže dobře papal i polední zeleninu (teď i maso/zeleninu). Až pak jsem mu zavedla dopolední ovoce, taky jsem se bála odmítání nesladkých jídel. Množství, který sní naráz, je dost malý, ale doufám, že se to postupně zlepší - jde mu to dobře, ale nebaví ho to!
Mně se odvědčilo, když dávám jídlo v podobě husté kaše - když to Edíkovi teče po pusině, nakrkne se a rozhuláká se. Taky je lepší, že toho hustýho naberu víc a krmení není tak dlouhý (což Edíkovi taky vadí). Jo a taky nesnáší, když není jídlo hned po probuzení z kočárku, ale až po nějaký době. No, uvidíš, každý dítko je jiný....

niega
7. únor 2008

Jo a ještě jsem zapomněla, že mu všechno vařím sama, skleničky jsou tabu - jsem totiž přesvědčená, že by vyhrály nad mými blafíky a stala bych se otrokem kupování skleniček 😀 . Dobrý je uvařit toho víc, rozlejt to do tvořítek na led a zamrazit, pak vyloupat, přesypat do sáčku, kterej označíš složením a datem výroby.

kalo
7. únor 2008

niega: já, když navařím dopředu, tak to rozleju do prázdných skleniček od zeleninek. Nechám zchladnout a šup do mrazáku. Víčko se pěkně přicucne a když to ten den chci dát, tak ráno vyndam z mrazáku, povolí to a před obědem pohodlně ohřeju ve vodní lázni....

Jinak!! Pár koupených skleniček mám vždy po ruce, protože jsou dny,kdy od někud přiletím a nemám čas chystat (nebo musí nakrmit manžel) tak skleničky k nezaplacení 🙂 A hlavně se dá koupit něco, co doma neuvařím...(jehněčí apod.i různé ovoce, které teď neseženu) tak je to občas dobré zpestření...

Myslím, že je dobré, když je dítě zvyklé na domácí, uvařené, tak i na koupené skleničky...ať baští všechno. Pak se třeba někam jede, kde není možnost vyvařovat, tak je dobré mít dítě zvyklé i na kupované...