Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

katyxq
2. říj 2012

@tiburcia Tak s UM neporadím, malá má alergii na bílkovinu kravského mléka, takže naprostou většinu by jich ani nemohla.

naty1987
2. říj 2012

baby kedy ste zacali davat drobcom maso?
my sme zacali s prikrmami sice maly je plne dojceny no uz ochutnal 3dni mrkvicku 3dni zemiacik a dnes som mu to dala spolu ale nejak mu to nechuti vypluva mi to ani zapit vodou to nechce a caj tiez vypluva ked si ho dam pri prso tak sa ide dotrhat za mlieckom mam dalej skusat le zeleninku alebo mam pridat aj maso?

katyxq
2. říj 2012

@naty1987 V krátkých zpávách máš, že malý kašle - děti, když jsou nemocné, rostou zuby, tak můžou začít přechodně příkrmy odmítat, takže se tím netrap a koj, maso klidně můžete zkusit zavádět, ale asi se na to nebude tvářit o moc líp, dokud nebude zase zdravý.

naty1987
2. říj 2012

@katyxq ahaaaaa no to som veru nevedela dakujem za odpoved 🙂 tak ja ho trapit nebudem a este sa budeme len kojit ked tak skusime po troske zeleninku 😉

vendyca
2. říj 2012

Ahoj, potřebuju poradit. Začali jsme s příkrmy, je mi jasné, že je to o trpělivosti, ale malej nechce zeleninu (mrkev), schválně jsem testovala a kaše mu chutná, aby ne, je sladší (schválně jsem vybírala co nejméně sladkou). Prostě nemá motivaci tu zeleninu jíst...co mám dělat?

vendyca
2. říj 2012

Ještě mě napadlo, jeslti to nemůže být konzistencí - zeleninu mačkám vydličkou nebo pasíruju, asi mu to moc nejde spolknout, ale tváří se u toho "proč mi ubližuješ mami?", občas se dáví, ale to jde zahnat, když před ním dělám opičky (zapomene na to). Co myslíte - je to zeleninou nebo konzistencí?

katyxq
2. říj 2012

@vendyca Zeleninu nabízet, nenutit - a radši nezvykat na sladké, ve zdravých výživách se dají sehnat i úplně nesladké kaše (viz můj fotoblog) - navíc k obilninám mám poměrně rezerovovaný přístup, čím víc o tom čtu, tím víc je nepovažuju za dobrý první příkrm.

Konzistence - experimentujete, některé děti nechtějí hladké, jiné kousky, některé chtějí řídké a jiné husté a zapíjet vodou.

llluckaaa
2. říj 2012

@vendyca Ahoj, trvá opravdu delší dobu, než si dítě na příkrm zvykne. A co takhle kaši vůbec nedávat a nebo dávat nějakou neslazenou?
Teď jsem dočetla zbytek. Zkus rozmixovat do hladka, u nás dělala konzistence problémy.

arabela_
8. říj 2012

Chtěla bych se zeptat ohledně příkrmů, protože zatím se v tom moc nevyznám, (my jsme plně kojíme ještě a máme 5 měsíců, čili od ukončeného 6. měsíce začneme s příkrmy), vím, že se má začínat se zeleninou, ale kolikrát denně? Teď kojím tak 7x denně, od 6. měsíce tedy budu např. kojit 6x denně a jedno kojení asi v čase oběda nahradím např. mrkví??a co k pití, když u toho budu kojit, tak pití žádné nemusím dávat nebo jo a jaké?
a ty kaše - o jaké jde? to mluvíte o těch kupovaných, které se dělají z kojenecké vody nebo myslíte nějaké domácí?
Díky za info

katyxq
8. říj 2012

@arabela_ Koukni ke mně do blogu 😉. Jinak se začíná s příkrmem jedenkrát denně, od pár lžiček a pak dokojit, až dítě chce, za čas příkrm nahradí jedno celé kojení. My dáváme příkrm 3x denně a nahrazené nemáme žádné kojení, malá toho moc nesní, ale příkrmy jsou jen doplněk kojení, minimálně do roka by základem měli být mlíčko (ideálně mateřské).
Vodu můžeš nabízet od začátku příkrmů, po jídle nebo během jídla - tak to dělám já, malá chce příkrmy hodně husté a po pr soustech chce cucnout vody.

dedenini
8. říj 2012

ahojte mamicky. Moja dcerka ma za 6 mesiacov. Mam taku otazocku, kolko krat za den pije vase dieta mliecko?? moja este nedavno pila vzdy rano 210ml mlieka, potom o tro hodinky prikrm , potom tak okolo 12 mliecko zasa, potom tak okolo piatej mliecko zase a na veceru krupicku a nadherne spinkala do rana.. teraz sme jej zvysili davku mliecka na 240 ml.. a uz to vychadza tak ze papka rano, potom o tej 12 ma prikrm, tak o tretej az 4 (podla toho jak vydrzi, ci spina alebo tak) to papka mliecko a mezitym ci doobeda alebo poobede pije cajik... a potom az na veceru krupicku... moja otazocka znie, ze nieje to malo, ze papka iba dva krat denne mliecko?? na krabici od mlieka je pisane ze by mala jest 4 krat denne..to mliecko..ona papka 4 krat denne , ale so vsetky plus cajik..ale mliecko ma vlaste len rano a poobede... no hladna nieje, je zdravucka vsetko... myslite ked jej to staci jeto v poriadku?? moj priatel mi tvrdi ze to neni dore pre jej vyvoj..tak neviem ... dakujem za rady

dedenini
8. říj 2012

@arabela_ tiez som sa vtom nevyznala pred tym.. ono je dobre podla mna zacat zeleninkou..napriklad pomyksujes uvarenu mrkvicku... musi byt rozmyksovana na uplnu kasu... alebo zemiak, alebo su dobre aj vyzivky kupovane... a prikrmovat je dobre vzdy tak doobeda alebo na obed, tak asi 2-3 hodinky po krmeni, a ptom zase tak za dve tri hodinky dat mliecko... ale to zalezi kolko ti vydrzi mezdi krmeniami..takze nemusi to byt za dve tri hodinky ale aj po hodinke dvoh..to zalezi od toho jak je hladne tvoje malinke...... kazdym dnom len jeden prikrm..zaciatkom ti spapka mozno len lyzicku..postupne to bude viac.. ten prikrm davaj, kazdy den napr. tri dni mrkvicku, potom tri dni, zemiacik.. musi sa to tak pretoze a by dostalo alergiu na daco, aby si vedela z coho..keby to miesas, tak nezistis.. postupne vsetky vyskusane zeleninky mozes napokon zmiesavat aj dokopi... napr. ak ti dochadzaju napady a nechces umele vyzivy, tak si pozri nanich co tam je..a podla toho si sprav sama domacu vyzivku.. napr.vynikajuci pr malinku je banan.. taaak dufam ze som ti aspon troska pomohla....

katyxq
8. říj 2012

@dedenini Dítě pro svůj zdravý tělesný i mentální vývoj potřebuje dostatek bílkovin a vhodných tuků, taky cholesterol (na svou váhu ho potřebuje poměrně dost), to vše mlíčko obsahuje a zelenina, krupice, čaj moc ne.
Kolik čaje vypije - jestli prostě jen nevypije moc jiných tekutin a na potřebné mlíčko jí nezbývá prostor.

dedenini
8. říj 2012

@katyxq cajiku vypije tak za den max 100 ml... keby bola hldna , jasne ze jej dam mliecka viac..ale proste nechce..staci jej to jak ma..no len neviem ci pre jej vyvoj to neni malo... citala som vela prispevkov..a tiez niektore mamicky nedavaju vela mliecka..alebo skor davaju menej nez ja 240 ml a mozno viac za den..tak neviem co je spravne...

arabela_
8. říj 2012

@dedenini
@katyxq díky moc za rady! A tedy příkrm budu dávat jak píšete za začátku jen 1x denně a od kdy se může vícekrát denně? To je asi individuální, že? A co pití, když budu po 6. měsíci dávat 1 příkrm a jinak kojit, tak potřebuje moje mimi opravdu ještě kojeneckou vodu?
A ještě prosím co ty kaše? O jakých je řeč, o těch kupovaných, jak se přidává voda a ty se mohou od jakého měsíce, když jde o kojené dítě?

dedenini
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dedenini
8. říj 2012

@arabela_ neviem presne ako je to u kojenych deti..ja uz nekojim..ale myslim ze to je rovnake.. moja mala mezdi tym vsetkym pije cajik... no na zaciatku jej nechutil..tak aj len cista prevarena voda stacila..a ja jej na veceru vzdy robim krupicku, kde dam aj stipku cukru a tak spinka do rana... no a tie kase , myslim ze to su prikrmy, kasovite, zelennkove..a ked su huste mozes pridat prevarenu vodu... to dietatku neublizi... to sama uvidis co chuti tvojmu babetku... treba skusit...

katyxq
8. říj 2012

@arabela_ Další příkrm ve chvíli, kdy je na něj připraveno, je v danou dobu hladové i po kojení (po dobu delší jak týden, dva, prostě to není růstový spurt a ani zvýšená produkce mléka nepomůže), natahuje se po jídle. My zavedli ranní ovoce (teď poslední měsíc ho má už s trochou kaše) v 7,5 měsících a večerní zeleninu v 9,5 měsících.
Vody, dokud je hodně kojené, dítě moc nebo vůbec nepotřebuje, naopak není dobré ho s ní prolívat horem spodem, aby mělo místo na vypití dostatku mléka. A jestli vodu kojeneckou (balenou vždy převařenou), nebo převařenou nebo nepřevařenou kojeneckou záleží na tom, jak kvalitní máte vodu ve vodovodu, zeptejte se na vodárnách a berte v úvahu stav potrubí v okolí a daném domě a taky průtok vody.
Já jsem pro to, zavádět kaše až jako úplně poslední příkrm a navíc v malém množství a ráno .. a když už, tak domácí nebo aspoň instantní ze zdravé výživy (bez cukru, aromat a jiných aditiv), nejlépe bezlepkové druhy a sem tam nějaký s lepkem (ječmen, žito, pšenice), aby se pomaličku navozovala tolerance, před kašema malinké množství rozvařených vločrk do zeleniny nebo samostatně.

katyxq
8. říj 2012

@arabela_ ... Vodu kojeneckou (balenou vždy převaŕenou), nebo převařenou nebo nepřevařenou kohoutkovou ... (to je tak, když člověk píše při kojení 😀). My dáváme kohoutkovou bez převaření z normálního porcelánového hrnku nebo z né úplně tenkostěnné skleničky.

fifi284
9. říj 2012

dnes som robila malému príkrm a už keď som ho mala hotový ma napadlo, že syr obsahuje soľ. Neviem, či mu to mám zajtra dať jesť, alebo radšej spravím niečo iné? Je to v pomere 230g príkrm/40g syr. Fakt neviem. Občas-veľmi zriedka mu dám kúsok chlebíka, rohlíka... fakt sa neviem rozhodnúúúť.

elana
10. říj 2012

@fifi284 nevím jestli je to ještě aktuální, ale já bych mu to klidně dala. Slané na chuť to určitě není (že by hrozilo, že si zvykne a nesolené mu příště nebude chutnat) a sůl, jakkoli samozřejmě je lepší s ní hodně šetřit, tak není žádný jed, aby skoro 10 měsíční dítě pro jednou otrávila, kor když jí tam není nasypáno. Můj názor.

fifi284
10. říj 2012

@elana ďakujem. Ešte nie je neskoro 🙂 Pomaly sa malý zobudí a dostane ten príkrm. Tak som sa rozhodla. Veď mu nedám olizovať soľ ani soľničku 😀 viem, že sa nemá dávať do roka, tak som zaváhala. Ale reálne:nedostáva ju každý deň, ani každý druhý, a myslím si, že v tom pomere je to ok. Takže Richard dnes dostane syr. Prvýkrát! Dúfam, že mu bude chutiť 🙂 Ďakujem za názor 🙂

adele15
11. říj 2012

Ahojte chcela by som sa spytat s ktorou kasou ste zacinali prikrmovat. Papame nutrilon ale v noci moc nespinkame tak od ukonceneho 4. mesiaca chceme zacat vecer davat kasu. Poradte mi prosim, ktora je nesladka teda vhodna ako prvy prikrm?

euka210
11. říj 2012

@adele15 no velmi pochybujem, ze to bude hladom pri 4m ze nespi. Moze to byt hoooci co ine. Ja som kase davala tak v 9-10m a to bol a je dojceny, takze v noci aj teraz sa par krat zobudi.
Ako prvy prikrm je vsade uvedene na obed zelenina.
Ale urob ako chces, aj nase mamy nas pchali na noc od 4m kasami, aby sme spali a mali pokoj. Ale co viem, tak vsetky umele su prisladene...tak nieco doma len uvarit.

adele15
12. říj 2012

@euka210 to si ma ale nepochopila tu nejde o to aby som ja mala pokoj ale tu ide o to, ze maly vlastne nema hlboky dlhsi spanok. A ja viem ako sa zacina prikrmovat ja som chcela vediet ci je nieco podobne ako su tie bananove mliecka s kasou ale nie sladke. A este jedna poznamka-ono sa to ľahko sudi druhych ale ked niekto nezazil ako je to stavat v noci skoro kazdu polhodinku od polnoci az do rana a skoro kazdu noc a potom cez den fungovat, tak sa to lahko obvinuje, ze chcem maleho napchat hocicim aby som ja mala pokoj. Takze ti dakujem za cennu radu

katyxq
12. říj 2012

@adele15 že děti mají prospat celou noc je mýtus - spí prostě jinak než dospělí. Na kaše máte času dost a dost (minimálně do roka mají děti málo nezymů na trávení obilnin), úplně bez cukru a jiných aditiv jsou ty z obchodů se zdravou výživou (instatní, ale trošku hrubší struktury - Countrylife, Nomina např.) nebo ještě lepší je doma uvařit z vloček či krupic (zasobchody se zdravou výživou - mají je z kukuřice, jáhel, rýže, pohanky a jiných obilnin). A doma udělanou kaši ochutíš ovocem a třeba ořechovým "máslem" (ořechy úplně jemně rozemletými na pastu).
Ono příkrmy na noc na lepší spánek často nepomáhají, spíš fungují naopak. Hlavně právě kaše, dětem je po nich těžko a mají žízeň, nebo po nich sice spí, ale za jakou cenu - mají akorát zaplácnutý žaludek a střeva, zbytečně zatíženou teprve se vyvíjející se trávicí soustavu, výživově jim to nic kromě energie nepřinese a můžou jim začít chybět důlězité živiny (železo, zinek, bílkoviny a hlavně tuky).
A to vše píšu s tím, že nočního buzení jsme si užili a užíváme dost a dost.
Ješě dotaz - malý spí sám v postýlce nebo s vámi, ono to může být jen a pouze o tom, že chce naplnit svou životní potřebu být s maminkou (malá spí v postýlce až posledni tři týdny, protože už se u nás naopak začla budit).

euka210
12. říj 2012

@adele15 kazdy to ma rozne...niektore spia slabo v noci, nas po namahavom uspavani cez den spal pol hodky. Ked sa v noci budi kazdu pol hodinu tak Ti poviem, ze od hladu to uuuuuurcite nemoze byt! Ked este k tomu je na UM. Ja dojcim, takze nocne trampoty s castym vstavanim ci tazkosti s uspanim velmi dobre poznam 🙂...nepojdu jej/mu zubky? NIketorym detom uz idu v 4m. Po 3m sa dieta proste meni...casto k "horsiemu"...aj nas vtedy zacal v noci horsie spavat 🙂 ...moja skusenost za rok je, ze to vsetko prejde, raz je lepsie raz horsie, ale dieta sa vyvyja a my nevieme ani casto preco niekedy spi ako dudok a niekedy otrasne. Tak vela sil 🙂

adele15
12. říj 2012

@katyxq maly spinka polku noci v postielke a polku noci v posteli so mnou, ale volakedy ked sa prelozil k nam tak hned zaspal a bolo. Ale prave teraz uz nepomaha ani to a praveze ani cez den nechce spinkat vzdy len pol hodinku a to uz skusam vsetko mozne, necham ho uplne "odkvecnut" pod hrazdickou ze hned zaspi ale aj tak sa po pol hodke zobudi mozeme si podla neho hodinky nadstavovat 🙂

katyxq
12. říj 2012

@adele15 ono vám začíná "divoké" období trvající několik měsíců, kdy se děti začínají postupně plazit, lézt, stoupat si, sedat, mluvit a mozek nestíhá pobírat tu spoustu nových vjemů, taky rostou zoubky, začne se projevovat separační úzkost, dítě se klidně může budit na čůrání (maminky praktikující bezplenkovou komunikační metodu vědí) apod. Prostě za takhle častým buzením může být cokoliv, ale hlad bude jeden z těch nejméně pravděpodobných důvodů.

dandelion
12. říj 2012

@katyxq Kačko, jedem na víkend pryč.. chtěla jsem malý uvařit mrkev a brambor.. jak to uchovat? aby to měla sobota, neděle? nebo je jistější sklenička? mám tu ale jen čistou mrkev.. a když jí dneska dám mrkvičku s bramborem a o víkendu jen mrkev, to můžu, že? 🙂