Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
5. únor 2012

@catharin - také nejsem pro nějaké hrocení, ale pro zdravý selský rozum 😉 sama víš složení, takže dokážeš nejlépe posoudit, zda ano či ne 🙂

catharin
5. únor 2012

@beruska24.9. : noo, selský rozum mi taky říká, že kupovaná již mixovaná zelenina, jako jsou ty svačinky v lékárnách od hami apod. To je teda dle mě pěkné svinstvo, já radši tohle udělám- uvařím. To, že jim dávám trochu sacharidů, no jéééj, kdo to dnes nedělá. Co jim teda mám dát?? Dle Tebe? Co jsi dělala Ty?? 😉
Já tohle vážně tak nehrotím. Tlusté nejsou, hubené taky nee, prospívají, problémy nemají. Já osobně jím zdravě, jelikož jsem se narodila s žaludeční kýlou, takže jak budou holky pěkně moct vše papat, tak budou hezky zdravě dle mě.. 😉

sova33
5. únor 2012

@catharin Jenom k těm Ostraváčkům a Pribiňáčkům, jsou z tvarohu (konkrétně Ostraváček má složení tvaroh, smetana, cukr, jedlá želatina, stabilizátor (guarová guma, vanilkové aroma) a našlehaný je dusíkem. Takže si myslím, že příkrmy pro kojence např. Hami, které jsou kojencům přímo určená jsou mnohem menší hnus.

zevina
5. únor 2012

@catharin tady nejde ani tolik o trochu sacharidů, ale hlavně o nenaštěpenou mléčnou bílkovinu, která je pro malé děti těžce stravitelná, zatěžuje ledviny, zvyšuješ riziko alergií na bkm... do roku prostě jedině bílý jogurt 😉 a tím je myšleno kvalitní, bez přidaných želatin, guaranových gum, cukrů apod 😝

beruska24.9.
6. únor 2012

@catharin - nejspíš jsme se nepochopili, já tě nechtěla nijak napadat. probůh, jen to ne. jen jsem to nadhodila, nebylo to míněno zle.
ohledně kupovaných příkrmů (skleniček) souhlasím. u starší jsem kupovala jen přesnídávky, používala většinou na cesty, doma vyjímečně, to jsem se snažila dávat čerstvé ovoce.
na vaření kupuji mraženou zeleninu (což také nebude terno, ale jinou možnost nemám). loni jsem s pupkem těhulky lezla po záhonku, abychom se starší měli nějakou zábavu a něco dobrého na zoubek. ale bydlíme na vesnici u silnice, takže také nic moc.
do roka jsem dávala bílý jogurt ochucený přesnídávkou (samotný nechtěla), občas kousek tvrdého sýru, lučiny, jo a na pečivo klasické máslo (kostku). po roce jsem zkusila trochu tvarohu (neoslovil ji). od 15m. absolutně odmítala cokoliv mléčné, pila jen sunar. jogurty začala jíst zase až v necelých dvou letech, bohužel jen pribiňáky, kostíky, vyjímečně sní tvaroháček nebo ode mě ochutná klasický ochucený jogurt.
píši jen svou zkušenost, rozhodně nepoučuji ani nechci nikoho napadat!!!!! 😉
vždyť i já určitě dělám chyby, jen o některých vůbec nevím....

beruska24.9.
6. únor 2012

@zevina - nenaštěpená mléčná bílkovina je i v klasickém um, ne? já jen, že maličká je od 1m. na nutroši. co vím, tak štěpená ml. bílkovina je snad jen v ha mlíčku.
a tuším (nevím přesně), že u jogurtu není štěpená, ale upravená tím kvašením/kysáním.
nějak ztrácím slovní zásobu, asi mi na mateřské zakrněl mozek 😀

luthien.k
6. únor 2012

@beruska24.9.
@zevina

Při výrobě jogurtu, pokud je mi známo, denaturuje pouze kasein, o tom, že by se změnily (také značně alergenní) syrovátkové bílkoviny jsem se zatím nikde nic smysluplného nedozvěděla. Jogurt, stejně jako výchozí mléko, obsahuje plnou palbu minerálů, zejména fosfor, takže ledviny zatěžuje bohužel také. Na západ od nás, například v Belgii (kde mám kamarádku) se konzumace jogurtu do jednoho roku věku nedoporučuje.
Běžná dětská UM mají pouze snížený obsah kaseinu, úprava poměru bílkovin v nich je taková, aby se svým složením podobaly MM, ale jinak obsahují bílkoviny kravského mléka beze změny. Takže běžné UM naštěpené bílkoviny neobsahuje, HA mléko je má naštěpené částečně, mléko pro alergiky na BKM zcela.
Jogurty téměř neobsahují mléčný cukr, laktózu, která je tím mléčným kvašením změněna na kyselinu mléčnou (také proto je jogurt nakyslý).

lupinek82
6. únor 2012

@beruska24.9. Super!!! My asi budeme muset dávky snižovat ☹ včera mi vymlaskla 200 ml masozeleninky, 100 ml ovoce, večer husčí kaši ze 100 ml, před spaním si ještě pořádně cucla mlíka a pak to všechno letělo obloukem 😲 😲 Je to žravec a pak, že se mimika nepřežírají...

beruska24.9.
6. únor 2012

@lupinek82 - přežírají 😀 starší mi to dělala s mlíkem, jen jsem to netušila. také jsem žila v domění, že miminko si ´´řekne´´, kdy má dost.

hlasil
6. únor 2012

@beruska24.9. Díky. Že to poznáme jsem čekala, ale že to bude tolik stejné, to nás teda překvapilo. Teď jsem konzultovala s doktorkou a i z jiných důvodů doporučila mrkev zase na chvíli odložit a dávat nejdřív chvíli laktobacily.

catharin
6. únor 2012

@beruska24.9. , @zevina , @sova33 : které bílé jogurty byste doporučili?? Jak poznám kvalitní? Já jím aktivie, ale nemyslím si, že by byly nějak kvalitní 😀 Jinak v pohodě, já to tak neberu, vyslechnu si jiné názory a zkušenosti 😉 Každý píše, co zažil, co zná..

luthien.k
6. únor 2012

@catharin, sice se neptáš mě, ale když jsem se sem už připletla... (věcmi okolo mléčných výrobků se zabývám intenzivně a dlouhodobě, mám poradnu ohledně alergií, kdy ta na BKM je u dětí nejčastějí, a taky ekzémů...). Kvalitní jogurt je ten, co obsahuje pouze mléko a bakteriální kultury. Nejlépe v bio kvalitě, protože konvenčně krmené kravičky plesnivým silem plným toxinů ve mně nevzbuzují důvěru, vše jim (stejně jako nám 😀) jde do mléka... Takže bílý bio jogurt jakékoli značky (Naše bio, Olma...).

sova33
6. únor 2012

@catharin Ahoj, já kupuju Selský jogurt Hollandie, jihočeský, Bio od Olmy, Choceňský (ten je smetanový). U nás ve zdravé výživě občas kupuju bio jogurty. Všechny tyhle mají pro mě i jednu velkou výhodu, jsou husté, takže prcek není zakydaný 😀 Jinak z těch tvarohových ochucených je dobrá Matylda, ale tu zatím prckovi nedávám, zkusila jsem ji zatím na sobě 😀

llluckaaa
6. únor 2012

@catharin Mě ses sice neptala, ale stejně napíšu svůj názor 😉 - podle mě je nejkvalitnější Jihočeský nebo Hollandia (možná i jiná značka, neznám všechny...). Kvalitní se pozná podle toho, že nemá nic navíc, co do jogurtu není potřeba. Stačí mléko a jogurtová kultura. A pokud je bio, tím lépe.

anehap
6. únor 2012

Když už je řeč o jogurtech 😉
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/256436-dnesni...

anehap
6. únor 2012

jinak dobrý je i Bifido jogurt z Alberta, vyrábí je také Hollandia a příznivá cena 🙂

llluckaaa
6. únor 2012

@anehap Výrobky zn. Albert jsou vůbec vychytané. Většinou hned vedle nich stojí ještě podobný výrobek pod jinou značku a když si přečteš složení a výrobce, tak zjistíš, že je to naprosto stejné...

beruska24.9.
6. únor 2012

@catharin - dávala jsem holandii -selský jogurt a zkoušela jsem i choceňský. activia ve mě nevzbuzuje důvěru 😉

anehap
6. únor 2012

@llluckaaa jj, to je fakt, ten Bifido je v podstatě o polovinu levnější(sice je menší), a je to taky Hollandia, jen jiný obal 😉

llluckaaa
6. únor 2012

@anehap Tedy stejné až na cenu, samozřejmě 😉 Je to pěkný chyták, aby měl zákazník pocit, že má na výběr 😀
To se musím v Albertu na ten jogurt příště mrknout. Jaký má objem? Já takto kupuji kefíry, šlehačku...

iv123
6. únor 2012

Od kterého měsíce dáváte jogurt? A nevadí, že obsahuje kravské mléko?

anehap
6. únor 2012

@llluckaaa 150g, je to zelenožlutý obal 😉

llluckaaa
6. únor 2012

@iv123 Já dávala cca od osmého. Názory se různí, někomu vadí, někomu ne. Jestli jste na UM, tak to podle mě vyjde na stejno - jogurt nebo UM.

luthien.k
6. únor 2012

@llluckaaa rozhodně to nastejno nevyjde, v UM je přece poměr bílkovin upravený, aby byl podobný MM, je snížen obsah minerálů, kterých má jogurt plnou palbu... Za dobu, co se alergiím věnuju, tak mnoho dětí mělo s jogurtem potíže - ne kvůli alergii, ale s jeho trávením (hlavně zvracení). Nehrnula bych se do něj, obzvlášť pokud je dítě na UM a pije ho dost (kolem toho půl litru denně).

llluckaaa
6. únor 2012

@luthien.k Poměr bílkovin tam upravený je, ale pokračovací UM mají do MM dost daleko ☹
To jsme si nerozumněly... Já nemyslím, aby denně snědlo dítě půl litru jogurtu, ale jedna mléčná dávka by se nahradit mohla - cca 100g jogurtu třeba s banánem.
Pokud má dítě s jogurtem problém, ať ho samozřejmě nejí, to je jako s ostatními potravinami, ale důvod pro to ho plošně do 1 roku zakazovat já nevidím.

luthien.k
6. únor 2012

@llluckaaa OK, já prostě nemám s jogurtem (zprostředkovaně) dobré zkušenosti, takže já i kdybych neměla alergiky na BKM, tak s ním pospíchat nebudu...

llluckaaa
6. únor 2012

@luthien.k Jasně, beru, nebudem se přít, třeba taky změním názor až budu víc in a budu mít víc negativních zkušeností. Myslíš, že je to jistější až od roka? Někteří odborníci ty mléčné výrobky neradi vidí i později, třeba Fořt, Strnadelová myslím taky (ikdyž ta už je vlastně makrobiotička, tak ta se nemůže počítat 😉 )...

luthien.k
6. únor 2012

@llluckaaa já myslím, že určitě, hlavně kvůli tomu fosforu. Ony mléčné výrobky, co si budeme povídat, jsou dnes hodně nadužívanou potravinou a argument, že kvůli vápníku a osteoporóze je lichý - nejvyšší výskyt osteoporózy je právě v zemích, kde se nejvíc mléčné výrobky jedí.
Já osobně jsem pro jejich uváženou konzumaci (ne každý den, ale tak 3x do týdne) a v bio kvalitě, tím se nemůže (u nealergiků) nic pokazit 🙂

llluckaaa
6. únor 2012

@luthien.k Tak zrovna v této zemi jiné zdroje vápníku moc nefrčí (např. luštěniny). To je jak s mojí mámou. Má osteoporózu a než aby jedla několikrát týdně čočku a fazole, což jí pořád radím, tak si jde koupit kostíky, protože v reklamě říkali, že pokryjí denní potřebu vápníku...
Jinak k tomu UM, náš malý (3,5 roku) na něm ještě pořád je, nějak nemám tu sílu mu zrušit ranní a večerní mlíčko, ale už jsme se dostali na ředění necelé 2 naběračky na 270 ml vody 😉
Ještě dotaz na odbornici... Prosím tě, kvůli čemu se z mléka ten vápník hůř vstřebává? Já vím, že to tak je, ale už zapomněla jsem proč ☹

luthien.k
6. únor 2012

@llluckaaa nevýhodný poměr s hořčíkem, fosforem... Alternativci zase tvrdí, že mléko okyseluje organismus, takže tělo, aby ho zase uvedlo do acidobazické rovnováhy, tak vyrábí neutralizační roztok a do něj si bere právě vápník z kostí...
Mamince nakup mořské řasy, mandle, sardinky, mák a pomerančovou šťávu, to jsou bohaté zdroje vápníku, bohužel moc ne pro děti nebo alergiky, jako jsme my... (mořské řasy jo, ty jsou dobré i pro prcky od jednoho roku, ale kvůli obsahu jódu ne víc než lžičku denně). Například litr pom. šťávy denně pokryje dávku Ca pro dospělého...