Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

suziad
9. dub 2009

Zatial som jej dala prvu kasu mliecnu od Hami, aj som ju prikrmovala mlieckom Hami. Ja si s prsa nedokazem tolko odsat aby som s toho zarobila kasu. ☹ Racej jej to dam vypit priamo s prsa. 😅

holly1
9. dub 2009

aha, já jsem myslela, že se nejdřív dává rýžová nemléčná, která se udělá z mléka. Já mám dost MM v mrazáku, tak bych to aspoň vypotřebovala...

shaula
9. dub 2009

holly, vždyť můžeš, když máš dost mléka.

mamajama
9. dub 2009

Ahojte,
no mne vcera pediatricka povedala, že kaše mam davat ovela neskor, ze tak od 9 mes., lebo su vraj dost sladke, ze to nie je bohvie co. tak som bola trošku šoknuta, lebo uz sme kašu par krat dli (takmer 7 mes. dieta)

ale co ma dostalo este viac, vraj mozem davat od 8 mesiaca bielu nesladenu Activiu..... 😕

co vy na to?

holly1
9. dub 2009

no, já ho tam mám ne protože bych měla tak moc mléka, ale protože máme problémy a snažím se udržet si laktaci...

shaula
9. dub 2009

mamajama: bílé jogurty se opravdu mohou dávat od 8. měsíce (viz www.kojeni.net), někde dokonce prý říkají už od 6., ale to se mi zdá moc brzo. Kaše si přece můžeš vybrat neslazené, je jich na trhu spousta. Např. my kupujeme rýžovou krupičku od Nestlé, ta obsahuje jen rýžovou mouku a provitamin nevím který🙂))
holly: já myslela, když ho máš dost v mrazáku🙂 My jsme taky začínali rýžovou nemléčnou kaší, kterou jsem zadělávala UM (Bebou), protože já nikdy neměla tolik mléka, abych ho mohla zamrazovat. Pak jsem vyzkoušela i nějaké mléčné kaše.

andy80
9. dub 2009

Ty nemléčné kaše se můžou dávat i jen s vodou a ovocem. Mléko do nich nemusí přijít. Já když už kaši, tak Alnaturu nemléčné kaše a přidávám do ní ovoce nebo zeleninu. Malé to chutná. Já ty sladké kaše nedávám. Je to zbytečné. Ale ty nemléčné rýžové i s přidáním UM jsou celkem fajn.

suziad
9. dub 2009

malej kasa moc chuti len tak si mlaskoce, ale rozhodla som sa ze jej ju prestanem na cas davat. Najprv zacnem zo zeleninou a ovocim a potom sa vratim ku kase.

meleri
10. dub 2009

holky,

ráda bych se zeptala, malý je plně kojený, ale od 6 tého měs. začnem s těma příkrmama, jak je to ale s pitím?

bude už asi dost horko v tom červnu červenci, a tak nevím jestli není třeba dávat čaj nebo vodu? odkdy už může pít z hrnečku?

občas jsem mu zkoušela přes láhev dát vodu, ale nechce z té láhve vodu pít.

nebo myslíte že mateřské mléko pořád stačí?

petka80
10. dub 2009

Ahoj meleri, většinou se doporučuje se zaváděním příkrmů začít nabízet i pití, ne z lahve, ale z hrnečku. Nejlepší je převařená voda, čaj nebo šťáva to být nemusí.
Není to ani tak kvůli tekutinám, MM by pořád ještě stačilo, pokud bys dávala napít dle potřeby, ale je dobré je na hrníček zvykat.
Možná taky budeš muset vyzkoušet víc těch hrníčků, každému se pije lépe z něčeho jiného, někdo pije z tzv. tekoucího a někdo zas z netekoucího..... 😉

shaula
10. dub 2009

meleri, jak píše Petka, MM dává prozatím dostatek tekutin, takže nejsou nutné další tekutiny do doby, než začneš dávat pevnější stravu (kousky). Výjimkou jsou velmi horké dny, kdy je vhodné tekutiny přidávat. Což jde dost těžko, pokud na to mimi není zvyklé (my s tím taky pořád bojujeme, snad se to kluci do léta naučí☹(( A opravdu tekutiny se doporučuje dávat radši z hrnečku, ovšem tvoje mimi je ještě dost malé, tak nevím, jestli ti hrneček vezme...

katkaaalex
10. dub 2009

Ahojte, my tiez prikrmujeme uz 2 tyzdne a vodicku davam z poharika prevarenu. Skusala som aj detsky cajik ale velmi nechutil. A tiez flasa, s tou som neuspela kedze este kojim. Odporucam aj ja pohariky. Mame od Nuk a Alex si nan pekne zvykol 😉 .

meleri
11. dub 2009

děkuju holky!
tak nějaký ten hrneček seženu. a myslíte že se dá naučit i na normální hrnek pro dospělé?

on začal slušně chytat věci dvěma rukama asi před dvěmi týdny tak si myslím že to snad později pujde. např. udrží v rukách rozevřenou knihu. tak si říkám že hrnek taky.

a kolikrát dáváte? třeba po jídle? nebo před kojením?

shaula
11. dub 2009

meleri: zřejmě dá, jsou děti, které například hrníčky s pítky odmítají a z normálního se naučí celkem dobře, ale určitě ho zatím nebude držet sám, budeš ho must "napájet"🙂 Já to zkouším vždycky po jídle (tj. po příkrmu). Před kojením bych ho určitě nedávala, proč taky, akorát by potom vypil o to méně mléka - a pro tak malé dítě je mléko určitě důležitější než čaj. Spíš bych ho v horkých dnech zkusila nabídnout PO kojení nebo mezi ním.

llumka
11. dub 2009

Ahojte maminky,chcela by som spytat ak niektora robite -zavarat- prikrmky?ja som spravila zemiaky ,maso,petrzlen a mrkvu som rozmixovala -vacsie mnozstvo.neviem do akej pohariky mam dat?vyzivky pohariky?a potom dat sterlizovat,kolko vody mam dat?myslim nad pohariky alebo pod?a ako dlho mam dat varit?prosim poradte,dakujem.

martao
12. dub 2009

llumka,
Lepšie je dať zmraziť. Ja robím jedlá bez zemiakov, tie moc nechutia zmrazené.
ak sme niekam cestovali, dávala som kupovanú stravu.

Sterilizovať som neskúšala. Robila som len vyživu. teplotu 80°c na 20 minút. Klasické poháre od výživy. Kúpila som. ale nové víčka, tie povodné nedržali.
Ale lepší je fakt mrazák.

berenika39
12. dub 2009

Taky si myslím, že je lepší zamrazit. Běžně se v domácích potřebách potřebách prodávají takové malé kelímky s víčkšm, sada 6ks, dobře to těsní, akorát na jednu porci. Uvařím si maso se zelninou, naplním, zamrazím, a pak jen k tomu uvařím brambor, rýži.....
Nebo kelímky od aventu, ale jsou zbytečně velké a neskladné.

llumka
12. dub 2009

babenky diky za rady 🙂

eva299
12. dub 2009

Ahojky. My na mrazenie pouzivame tu nadobku na mrazenie ladovych kociek. Je to super hlavne ked sa zacina s prikrmom. Lyzickou naplnis jednotlive kocky s rozmixovanou zeleninou, nechas stuhnut v mrazaku a potom len vyklopis, das kocky do sacku a sup ho do mraznicky. Ked zacinas s novou zeleninou a chces dat len par lyziciek tak rozmrazis 1-2 kocky alebo kolko chces dat a nemusis mat zmes dopredu navazenu. Je to dobre aj ked chces skombinovat viac druhov naraz. Len pomiesas tolko kociek roznych zelenin kolko chces 😉

bereninka
15. dub 2009

Ahoj holky, poraďte prosím. Máme příkrmy 14 dní, malý mis ní 40-80 ml (to max. a jen občas) zeleninky, pak už pláče a chce k prsu, kde hdoně pije, jako by předtím nejedl. Mám pocit, že tu zeleninu nebere jako něco, co by ho zasytilo a už se stejně těší k prsu.
Nevíéte, co s tím, aby pochopil, že když sní víc, nebude mít hlad a nebude muset pak už k prsu? Přece mu ho nebudu odpírat, ale nevím, co s tím... Nebo se to časem zlepší? Jsem samozřejmě ráda, že sní aspoň něco.

Dr. říkala, že až sní minim. 100-150 ml, už mu nemusím nabízet prso. Teda doufám, že to počítala v ml, který mám zančený na takovém kelímku od Aventu, ve kterém to ohřívám?

garfie
15. dub 2009

bereninka: myslím, že se to časem spraví. Ještě je malej. Já dávám příkrmy jen v poledne, malá toho sní taky tak max. 80, zbytek dokojíme. Někdy už mlíko ani nechce. Myslím že zatím je ta zelenina hlavně proto aby si zvykli na novou chuť. Jinak dneska jsem dávala vařenou dýni-a je to naprostý hit, spořádala toho nejvíc a chtěla ještě 🙂

bereninka
15. dub 2009

garfie: dýni jsem taky dělala, dávala jsem jí s bramborem, cuketou a brokolicí. Mně teda nechutnala. Ale chci ji taky zkusit dát samotnou malýmu. AKorát jsem nevěděla, kolik té dužiny dát, jako kam až to okrájet, tak jsem dala jen tu hodně měkkou část (bez pecek) a hodně toho vyhodila, což je asi špatně, ne? 😅

Ty jsi ji dávaůa jen tak samotnou?

garfie
15. dub 2009

Já to ojela jen škrabkou na brambory, takže lehce 🙂 Ale měla jsem dýni hokkaido, ta se prý může jíst i se slupkou, ale na to jsem pro prtě pochopitelně neměla odvahu. Dávala jsem ji zatím samotnou, chutná trochu jako nasládlý brambory.

bereninka
15. dub 2009

garfie, a ta hokkaido je ta oranžová kulatá? A co cuketu, holky, vaříte i se slupkou?

shaula
15. dub 2009

Cuketu loupu.

garfie
15. dub 2009

jo, oranžová kulatá, taková ta malá

nikka_
16. dub 2009

Ahojte mamičky, neviete mi poradiž neaký link na stránku, kde by bol sturčný prehľad čo od ktorého mesiaca môže bábo jesť. Moja pediatrička to má v takej krásnej tabuľke, len som sa jej zabudla spýtať odkiaľ to má.

ďakujem

garfie
16. dub 2009

nikka: www.kojeni.net, uplne konkretne http://www.kojeni.net/prikrmy.php jsou tam ke stahnuti dve uzasne tabulky-jak se postupuje a potom v excelu krasny prehled, co kdy se muze.

eliotka
16. dub 2009

Ahoj holky,

prosím, poradte. Malý mi sní tak 80 ml zeleninky, někdy 100. Pak chce prso, a dost hladově pije. Prostě zeleninu enbere jako k zasycení, chce prso. Dr. mi říkala, že když po zelenině dám hned mlíčko, nevstřebají se minerály. tak nevím, jak dlouho pauzu mám udělat. Co si o tom myslíte, není to divný názor?

shaula
16. dub 2009

Eliotka: to jsem ještě neslyšela. Všechny maminky, které znám, na začátku přikrmování po příkrmu ještě dokojovaly a žádná neříkala, že by se to nesmělo... Já bych se řídila podle dítěte, pokud chce dokojit a má hlad, tak bych mu dala. Předtím taky pil jenom mléko a minerály si bral z něj, tak proč by to tak nebylo i teď, než si zvykne na příkrmy?