Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kacka.va
20. bře 2009

Tak mi Lipánka nedáváme, je to tak dva roky, co v novinách rozebrali složení takovýhle mlsů (lipánek, pribináček, bobík) pro děti a vyšlo z toho, že Lipánek nic moc dítěti nedá a že by ho ani dětem nedoporučili. Takže Lipánka jí za čas možná dám, ale tak jednou za týden, rozhodně ne každý den k svačině. Budu radši, když mi bude jíst ovoce a normální jogurt 🙂

martimarti
20. bře 2009

Holky, já je tady neobhajuji, nedávám Lipánky ani nic jiného a ani se v nejbližších měsících nechystám, proč, když mi malá pěkně jí obyč.bílý jogurt s ovocem bych jí kazila chutě, ne? 😉 To bylo jen tak, že jsem to o tom Lipánkovi někde četla, ty přidané látky tam fakt nejsou, ověřovala jsem si to v obchodě na etiketě, ale zase souhlasím, že jsou to jen zbytečné kalorie a nic z toho.

andyalukasek2008
20. bře 2009

martimarti: máš pravdu, zbytečné kalorie... Koukala jsem na něj v Tesco, je v něm želatina, to je široký pojem ☹, v té ečka možná být můžou, nevím... My také jíme bíle jogurtíky a po ročku začnu šlehat doma čerstvý tvaroh 🙂...

shaula
20. bře 2009

Garfie: vidím, že na tu cizrnu ti nikdo neodpověděl. Fakt je, že jsem to nikde nečetla, ale jestli se nepletu, tak cirzna patří mezi luštěniny, tak bych byla radši opatrná...
Lipánek: nejenom zbytečné kalorie, ale i nevhodné potraviny. Přesné složení neznám, ale koukala jsem na Pribináčka (počítám, že to bude podobné), a ten obsahuje smetanu, tvaroh, cukr (+ další), takže bych ho aspoň do roka určitě nedávala.

garfie
20. bře 2009

Shaula: díky moc. Já si právě taky moc netroufám, i když sama ji mám moc ráda. Původně mě to vůbec nenapadlo, ale pak jsem ji viděla v receptech pro kojence a na netu jsem našla, že se z ní dělá obilné mléko-jako náhrada za UM. Tak mě napadlo, že by to šlo....

shaula
20. bře 2009

No tak v tom případě asi ano... Třeba červená čočka je taky luštěnina a dávat se může, i když až asi od 8. nebo 9. měsíce... Když z ní dělají mléko pro kojence, tak možná by to mohli. Asi bych to prubla, ale pro začátek jen maličko.

garfie
23. bře 2009

Shaula: Zkusím to, ale si ještě počkám na ten 8-9 měsíc 🙂

andy80
23. bře 2009

červená čočka se může dávat od ukončeného 6. měsíce

Lipánek opravdu neobsahuje žádná éčka apod., ale díky tomu je dost náchylný a může obsahovat salmonelu. Můj syn měl v 10ti měsících salmonelu s Lipánka a děkuji pěkně. Tenkrát mi ho poradila moje doktorka dávat od 8. měsíce. Teď se doporučuje až po roce, protože je to vlastně tvaroh a ten obsahuje velké množství bílkovin, které děti před prvním rokem nejsou schopni zpracovat. V nemocnici mi poradili, když otevřu Lipánka zkouknout ho proti světlu, jestli nemá na povrchu našedlý, nazelenalý nebo namodralý povlak. Pokud ano, okamžitě vyhodit. No, od té doby nekupuju tyhle krémy radši vůbec.

shaula
23. bře 2009

No vidíš, v postupech na kojeni.net píšou červenou čočku 8. - 9. měsíc, tak si vyber...

andy80
23. bře 2009

no, to je zase 1000 názorů na jednu věc 😒

janzi
23. bře 2009

Holky mna trapi jedna vec, o chvilku zacneme s prikrmami a chcela by som zacat zemiakom, len sa obavam toho ze vsetky zemiaky su naklicene, aby som malu neotravila.... 😕 alebo staci poriadne vyrezat tam kde boli klicky??

shaula
23. bře 2009

Janzi, nestačí. Naklíčené nebo špatné brambory se nesmí dávat. Dokonce se už v tomhle období nedoporučuje staré brambory dávat malým dětem vůbec. Já zatím deávám brambory jen ze skleničky.

andyalukasek2008
23. bře 2009

Holky, já už viděla v obchodě ranné brambory... Sice to bude dovezené bůhví odkud, ale možná lepší, než staré... Teď už...

hubinka
23. bře 2009

Ahoj holky, dnes jsem prisla od doktorky a ta my rekla, ze už muzu dat male mrkvicku, protoze je velky nejedlik a tak mame zkusit tohle, mlicko ji moc nejede,jsme na UM, tak jsem se chtela zeptat, jak postupovat?misto poledniho krmeni dat mrkvicku, kolik...??pokud mi sni treba 100g, tak uz ji nemusim nutit mlicko, nahradi to cele jedno krmeni???

misasvobodova
23. bře 2009

hubinka: já začala přikrmovat ve stejném věku. nejdříve jsem zkoušela jednotlivou zeleninku po troškách, kvůli alergii a dokrmila jsem mlíčkem. Postupně jsem nahradila celé jedno "kojení" .

shaula
23. bře 2009

Hubinka: já bych ji nechala sníst, kolik chce, a pak bych zkusila, jestli se nechce ještě dokrmit mlíčkem (zadělala bych třeba jen 30 nebo 60 ml). Ale neboj, ze začátku budeš ráda, když do ní dostaneš tak 1 - 2 lžičky, takže určitě bude třeba ještě dokrmit. Hodně štěstí.

janzi
23. bře 2009

shaula ja som chcela malej varit a kupovane davat iba vynimocne, ta neviem co urobim ci risknem zemiaky z dovozu alebo prehodnotim kupovane prikrmy..... Kedy sa daju kupit vlastne nase zemiaky??

katarinagk
23. bře 2009

Ahojte, mam otazocku... ako ste to robili vy? maleho uz 3 tyzdne dokrmujem-predpoludnim mu davam zeleninku, 2 dni uz pridavam aj masko.......... ako to teraz urobit s ovocim? dat ovocie popoludni ako 2 prikrm alebo striedat zeleninu/ovocie predpoludnim? aj ovocie ma nahradit jednu celu mliecnu davku? po mliecku mi maly vydrzi nepapat 4 hodinky, o zeleninke v podstate tiez, ale ako je to s ovocim? to sa mi nezda az take syte............ co vy na to? dakujem velmi pekne

shaula
23. bře 2009

Janzi: chápu, že chceš vařit, já taky klukům z větší části vařím. Prostě zatím nepoužívám kupované staré brambory, nahrazuju je jáhlami, pohankou, rýží. Když chci dát brambory, tak skleničku. Čekám, až budou rané brambory (prý se už dají někde koupit), i když jsem zase slyšela, že rané brambory a raná zelenina vůbec obsahuje hodně dusičnanů... Jenomže to bychom pak už nemohli jíst vůbec nic, že...
Katarinagk: a co dáváš na oběd? Obvyklé je, že zelenina s masem tvoří obědový příkrm a jako druhý se pak zavádí ovocný - buď v době dopolední nebo odpolední svačinky (já osobně ho dávám někdy dopo a někdy odpo, prostě jak mi to vychází). Po ovoci (zatím dávám jen ovocné přesnídávky, ale už chci zkusit syrové nastrouhané ovoce) mi vydrží víceméně stejně dlouho jako po zelenině. Ono jim totiž víc chutná, tak ho zbaští víc🙂 Ale fakt je, že moji kluci nejsou žádní velcí jedlíci, někdo možná bude mít jinou zkušenost.

hubinka
23. bře 2009

tak jsme po obidku a zbastila celou lahvicku, mlicko uz neda ani nahodou, ona je desny nimrod na jidlo a tak doufam, ze aspon ty prikrmy me trosku zachrani od tech stresu, jak do ni nasoukat mleko ☹ ,ted mam na 4 hodky klid nez zacne dalsi stres s krmenim 🙂 , za jak dlouho muzu zacit s ovocem na svacu 🙂jen mam strach, at nema malo tekutin, protoze pak celkem mlicka da tak 400ml za 24hod??????

shaula
23. bře 2009

Hubinka: to koukám, že toho zbaštila tolik. To měla dneska poprvé? Já do kluků prvních 14 dní natlačila tak 3 lžičky☹

hubinka
23. bře 2009

vcera jsem ji par lzicek zkousela, a dnes jsme pokracovali, docela ji to slo 🙂 ,sice jsme jednu lzicku davali do pusy i na trikrat, ale dobry 🙂

hubinka
23. bře 2009

shaula: co si myslis o tom mnozstvi mlicka co vypije, ted jsem zkousela i caj, ale ten ji taky nejede, mozna, ani nechutna, nevim.....

shaula
23. bře 2009

Na to nejsem odborník a zatím jsem byla lenivá si údaje o množství najít i pro sebe🙂)) Ale obecně se říká, že pokud mají ty příkrmy kašovitou konzistenci a zbytek tvoří kojení (potažmo UM), tak není třeba další pitný režim. Já osobně mám taky pocit, že by možná trošku víc tekutin potřebovali, tak jim dávám po příkrmech vodu, čaj nebo šťávičku rozředěnou vodou, ale nic z toho jim nejede. Hrát si s hrníčkem je strašně baví, ale všechno pouštějí koutkama ven. Takže jsou víc polití než napití🙂)) Ale zatím to nějak neřeším, dokud nebudeme dávat pevnější stravu.
A nezkoušela jsi třeba jiné mléko? Třeba jí to, co jí dáváš, moc nechutná... Sama si teď zpětně říkám, že jsem mohla zkusit výměnu mléka (sice kojím, ale dříve jsme dokrmovali Bebu), protože kluci trpěli na prdíky až do půl roku, možná to bylo i tím mlékem, nevím...

hubinka
23. bře 2009

nekdy ho pije zcela bez problemu, a nekdy u toho dela sileny koncert, tak si rikam, ze kdyby ji nechutnalo, tak ho nepije vubec??dnes ji zkousim pridat cajik, mame jen nejaky bylinkovy a jsme vic politi, jak napiti 🙂 ,redim ji i tu mrkvicku mlikem, at to ma takove radsi ridsi. Kdy bych ji mohla pridat to ovoce, jsem z toho zatim trosku goro 🙂Diky, za trpelivost 🙂

shaula
23. bře 2009

Já jsem ho začala dávat cca měsíc po zelenině, řídím se postupem na www.kojeni.net, je to tam krásně napsané.

ingulka
23. bře 2009

shaula, .. ja som na malej vybadala, ze ked sme zacali s prikrmami, tak mala hustejsiu stolicu a viac tlacila, takze som automaticky zaradila po kazdom prikrme (cca. asi po pol hodine) cajik 😉 a zda sa mi, ze je to ovela lepsie 🙂

shaula
23. bře 2009

Ingulka: změna stolice po zavedení příkrmů je naprosto normální, tak reagují všechny děti. Jestli s tím ale měla tvoje malá problémy a čajík jí pomohl, tak jen dobře.

bereninka
24. bře 2009

ahoj holky, je pravda, že se ted nesmí kupovat pro mimi brambory kvůli plísním? že až pak nové? chtěla jsem začít s příkrmy, ale malý trpí na zácpu, tak jsem chtěla začít s bramborem a jen malinko mrkve. nebo je nějaká sklenička jen brambor? jinak nevím, čím začít, poradte... 😅

andy80
24. bře 2009

bereninka: vyzkoušej jiný druh zeleniny, zkus Hami první lžička brokolice nebo květák. Brambory můžeš koupit Bio. Já dávám brambory, ale my máme svoje a vím, jak a kde je máme uskladněný a jak vypadají.