Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

carodkaa
27. led 2007

..to bude tim urcite!!Neboj to prejde a zas to bude v poho 😉a kolik ti tak spapa toho prikrmu,treba v poledne?Tada tak 100-120g vic do nej nedostanu,ta plna davka ma byt nakejch 150-200g tak sem zvedava jestli i po tomhle bude chtit prso 😀 tyy jo did ja nemuzu odbehnout ani nakoupit,to je hrozny po tech 2 hod

macejka
27. led 2007

ijetka

já jsem původně myslela,že dřív jak v 6.měsíci zoubek nebude,ale spletla jsem se a jsem docela ráda.Hlavně že zatím vše probíhá bez horeček,ťuky ťuk.
Neboj,taky se dočkáš 😉

dashak
27. led 2007

Macejko, možná je to jen reakce na novou stravu. Malá se taky občas osype a samo to zas zmizne. Dáváš do té mrkve i to máslo, jak jsem psala?
A dodržuješ ten 3denní odstup od zavedení dalšího druhu? Je to právě kvůli tomu, aby se zjistilo, který druh může vyvolat alergii.
Jo a k té preeklampsii, já jsem zas naopak na první pohled neměla žádné příznaky- za celé těhu jsem přibrala 4kg, žádné bolesti hlavy ani otoky. Akorát jsem hned ze startu měla vyšší tlak, pak jsme byli na odběr plodovky a ten doktor z genetiky říkal, že na můj věk mám tlak dost vysoký. Ale můj doktor mi nasadil dopegyt a magnezko až ve 26 týdnu. Ve 30. týdnu selhaly ledviny - jakmile máš bílkovinu v moči, je to preeklampsie. Pokud si neměla bílkovinu, tak si ji neměla, ale doktoři samozřejmě musí ten vysoký tlak řešit, aby se to až do téhle fáze nedostalo.
Jinak mě zaráží, žes měla vasocardin. Já ho měla až po porodu - není vhodný pro těhotné a kojící. Na to je akorát ten dopegyt. Mně ho pak dávali na zpomalení tepu, protože jsem měla běžně 100-106. Tlak (ovšem jen takový, co se odvážili mi říct) jsem měla 170/110. Prý je moc špatné, když je vysoký ten spodní, ten vrchní prý tolik nevadí 😖 A teď mám 110/60, to je rozdíl, že?

ijetka
27. led 2007

carodkaa

když jsme začínali mrkvičkou spapal skoro celou skleničku 110g ta mu chutnala asi nejvíc. No a jinak jak kdy a jak co, je to pěknej vybíravec 😉 , byla jsem unešená, jak baštil brokolici a druhej den nic moc..Nejraděj má ovoce a přesnídávky, hruškovou slupnul taky celou, tak uvidíme jak bude dál 🙂

macejka
Já měla zoubek ve 4měsících a manžel v 7měs, tak uvidím strašně se těším 😀

macejka
27. led 2007

dashak

naštěstí jsem bílkovinu v moči neměla,to řešili a ptali se mě,ale ne.Vasokardyn mi napsala dr.na interněměla jsem nízké dávkování jen půlku denně,raději jsem to brala,měla jsem docela strach.Teda ty jsi měla dost vysokej tlak,ten spodní je fakt horší a 110 to už je výška.Teď bych si troufla říct,že spodní 60je zase dost nízký,ale jestli na to nereagují dr.tak asi ne.Třeba ti to napraví kafe jestli ho piješ 🙂 Hlavně,že ti není na omdlení 😉
Jí totiž vůbec nevim jak by ta alergie na nějaký ten druh zeleniny nebo ovoce měla vypadat,jestli jsou to ty pupínky nebo ještě něco(snad ne) ještě jsem si vzpoměla,že jsem mu dneska poprvé dala šťávičku mrkev s jablkem od Hippu,tak že by to?To je zoufalí. A nebo fakt ta reakce na novou stravu,ale třídenní rozmezí mezi zeleninou dodržuju.
Poprášila jsem to malýmu pudrem tak uvidim jestli se to do rána zlepší a tu šťávu mu raději zítra nedám,zatím zůstaneme u "starého",dobrého čajíčku 😉

ijetka
27. led 2007

No holky, mě ke konci taky sledovali, páč jsem byla jak buldozér hrozně nateklá ale jinak oki

dashak
27. led 2007

Já taky šťávičky nedávám, malá je závislá na čaji, vypije ho víc jak mlíka. A to máslo nebo nějaký tuk si do té mrkve dala? Tuk tam musí být, protože jsou tam vitamíny rozpustné v tucích. Spíš možná ta šťávička, to je asi na tak malý organismus moc najednou a jabko obsahuje kyseliny, a to mu nemusí dělat dobře.
Jo ten tlak mám teď spíš nižší, ale kafe vůbec nepiju, i když mi hrozně chutná, ale pak mě strašně rozbolí žaludek až se z toho třepu. Musím pomalu vstávat, někdy totiž vyběhnu a pak si rychle sedám na prdel, protože se mi udělají mžitky před očima a nechcou mě poslouchat nohy. Tak kdo by řekl, že v těhu budu mít vysoký tlak.

macejka
27. led 2007

dashak

žádné máslo ani tuk nedávám,Nic jsem nezkoušela.To se má do té mrkve dávat?J8 mám ale koupenou od hami,pro tu to taky platí?

dashak
27. led 2007

Macejko, v koupené by tuk už měl být. A nechceš zkusit mrkvičku uvařit doma? Je fakt, že ze začátku se to neoplatí dělat, člověk akorát zapatlá plno nádobí a mimi sní 3 lžičky. Ivanka ta už toho sní hodně, tak dělám jídlo vesměs doma, jenom občas koupím skleničky, aby dostala třeba i telecí nebo králičí maso, protože to jako nebudu kupovat.

jita2
28. led 2007

dashak,
jak jsi psala, že má malá už náušničky, dávala jí doktorka po propíchnutí tu šňůrku do ucha, že s ní máš pohybovat v uchu, ¨jak jsem to slyšela? Připadlo mi to dost tvrdý....a bolelo jí to??

ijetka
28. led 2007

Ahoj miminy

dashak
já tuk nedávám ale jsk jsem to četla asi začnu, máslo se mi moc nechce, páč je z krv. mlíka a o tom jsem četla, že ho dávat později. Ale můžu tam dát třeba rochu slunečnicovýho oleje?

carodkaa
28. led 2007

Ahoj holky 😉

Ijetka:vim ze ta otazka neni na me ale muzes klidne slunecnicovej nebo olivovej olej pridat))ja ho tam davam

Jinak Tada mi vcera snedl asi pulku kase a fakt schuti hurraa,dneska do nej hodlam nacpat celou davku 😀

dashak
28. led 2007

Jita2, šňůrku jsme neměli, dostala rovnou náušnice, plácli ji na to ty čtverečky s troškou framykoinu a zavázali čepku. Řekli mi, ať jdu radši vedle, tak jsem si skočila do čekárny pro zprávu od neuroložky a pak zůstala v místnosti u sestry. Malá dvakrát zabrečela, vždycky jak ji to pichli, přinesli mi ji už s čepkou a byla úplně v poho, jak jsem ji dala do kočárku tak usla. Říkala jsem jim, že to teda byla slabota, že jsem zvyklá na "jiný" řev, když cvičíme. Pak jsme šli k babičce a tam už se zas chlamala a tancovaly spolu. Takže si myslím, že je to jen mýtus, akorát je to trošku píchne, ale za chvíli na to zapomenou. Dávala jsem ji na to jodisol a občas jsem tou náušničkou projela to ucho, aby se tam vytvořil ten kanálek.

Holky, ten tuk dávat musíte, jinak to nemá smysl, a ta mrkev jenom projede a bez efektu zase vystřelí ven. Obsahuje provitamin A a ten je rozpustný jenom v tuku. Doporučují olivový olej, ale mě doktorka říkala, že nejlepší je čerstvé máslo - dává se jen na špičku nože. Navíc kravské mlíko se nedává, protože obsahuje moc bílkovin, ale máslo už je zas trošku jiný produkt.
My už dáváme i jogurty, taky jsem se ptala doktorky jak je to možné, když jsou z kravského mlíka a ona mi řekla, že mám kupovat ty s živou kulturou. A pak mi řekla, že z čeho si myslím, že jsou umělá mlíka - jsou z kravského, akorát jsou tam ty bílkoviny nějak upravené.

andik
28. led 2007

holky vaříte každý den jídla nebo kupujete jen hotové Hipp a hami atd?

ijetka
28. led 2007

andik
někdy vařím, někdy kupuju. Bydlím na vesnici a když jedu do města, nějaký nakoupim

Holky, já jsem z toho jelen ☹ Tak mě napadlo jak obměnit jídelák. Měli mrkev, brambor, špenát, brokolici. Docela bych zkusila růž. kapustu, nebo květák, ale bojím se prďanů 😒

dashak
28. led 2007

Andik, já vesměs vařím, resp. dělám na páře, mám takový chytrý stroj 3v1. Občas taky koupím, hlavně když jedu někam na návštěvu a nebo kupuju takové co jsou s králičím nebo telecím masem, ať má malá změnu, protože tohle maso běžně nekupuju

andik
28. led 2007

já taky někdy vařím,ale když jsme mimo domov,kupuji vše od Hipp,malému to moc chutná.Holky jak sestavujete jídelníček?Kojíte nebo dáváte k tomu příkrmu i mléko?Zajímá mě to,zda to dělám já správně 🙂

dashak
28. led 2007

Andik, už jsme to tu někde psaly, nevím jestli tady nebo v tématu umělá výživa. My totiž furt přebíháme 😀 , tak už si to nepamatuju. A ty dáváš po příkrmu mlíko? Já jak kdy, spíš čaj, protože malá je závislák - vypije litr denně i víc a mlíko chce akorát ráno a někdy v noci, když se probudí.

ijetka
28. led 2007

Já momentálně bojuju jak můžu. Kojím, ale mám pocit, že se mi dělá už málo mlíčka, no uvidíme. Zítra pošlu manžela k dr. pro radu jaký mlíko koupit kdybych to mlíčko přestala mít úplně.
Malej někdy příkrm baští víc, jindy míň každopádně si většinou do půl hoďky po jídle zacucá. Včera jsem četla v chytrý knížce, že je to chyba. Protože, když jim to nebude chutnat, vědí že dostanou to co chtějí. Tak já nevím
Jinak kupuju Hipp, Hami 😀

andik
28. led 2007

dashak

po příkrmu dávám jen čajík,malý ho má taky moc rád,ráno mu dávám mléko,oběd okolo 11-12 h,pak přesnídávky,ovoce,než jde spinkat dostane mléko,odpoledne dělám střídavě i kaši.Protože se nám stále budí v noci a chce mléko,někdy jednou za noc,někdy i dvakrát,je mu 9 měsíců,tak jsem se chtěla zeptat zda nedělám někde chybu,když se tak často budí,nebo je to normální?Některé děti spí v 9 měsících celou noc.

dashak
28. led 2007

Andik, naše malá dřív spávala 12hodin, v osm dostala poslední mlíko a vydržela až do rána. Takhle to bylo tak do 6 měsíců, pak už semtam zamrčela, ale dostala pár hltů čaje a zas usla, protože takhle velké děti by měly vydržet bez krmení celou noc. Ale teď už ji taky sice ne vždycky musím krmit kolem 2-3ráno a to dostává večer kaši. Ale ty zuby ji tak zlobí, že kolikrát ji to úplně probere, pak je rozhozená a to mlíko musí dostat, jinak neusne.
A jak jste na tom vy se zoubkama? My máme už 5 takových co ještě sice nejsou úplně zuby, ale už jdou vidět.

carodkaa
28. led 2007

Andik ,vetsinou kupuju a namicham to pak treba jeste s bramborem ktery uvarim 😉 Jinak kojim tak se malej budi i 4xza noc,vcera jsem dala poprve na noc kasi a tochu dokojila a vzbudil se dvakrat tak uvidime jak to bude dal 😉

carodkaa
28. led 2007

ijetka kvetak jsem meli a bylo to v pohode,spis po brokolici mel malej prdiky

andik
28. led 2007

dashak

náš malej prospal celou noc až do rána pouze jednou 😀 usne okolo 19 h a vydrží spinak to 3-4 h rána,pak musí mít mléko a spí dál.Zoubků má celkem 4,2 nahoře a 2 dole,nemá průjem,ani nepláče,teploty také ne,takže to probíhá zatím docela v pohodě 🙂

zkusila jsem před spaním dát kaši,ale nikdy nám nevydržel spinkat až do rána,nevím čím to je?

dashak
28. led 2007

Andik, podle mě je to těma zubama. Ale dřív jsem malé dělala na noc slabší mlíko, dala jsem třeba místo 5 odměrek 3 a spinkala krásně, protože se nebudila žízní. Kaše je prý víc zasytí, ale zas je to na žaludek těžší, tak nevím. Já mám třeba zkušenost u sebe, že když se najím třeba v 6 tak spím v poho a když jím později a ještě třeba něco těžšího jako je smažák, tak se normálně ve čtyři probudím, protože mi křučí v břiše. Tak možná u těch miminek je to taky tak.
Schválně dneska zase udělám řidší mlíko a pak napíšu jak jsem pochodila.

andik
28. led 2007

dashak

nebo má slabé spaní po manželovi 😀 ten taky spí hodně málo a vše ho probudí,malý je stejný jako on 🙂

koukala jsem se na tvé album,že jsi chodila na plavání s maličkou,jaké to bylo?My jsme plavat nechodily, 😒 měla jsem stále nějaké záněty spodku a nesměla jsem do vody,takže jsme bohužel toho nevyužili. ☹

Jsou nějaké kursy i pro starší děti?

dashak
28. led 2007

Andik, stále eče plaveme, máme za sebou myslím 5 lekcí z 10. Je to super, ale někdy i zapláče, jak třeba ty miminka dělají kravál, tak se bojí a pak byla taky vyděšená z mojí koupací čepky, vůbec mě nepoznala 😀 a viděla taťku stát u bazénu, tak trochu křičela.
Já si to nemůžu vynachválit, naučila jsem se tam dětské říkanky a malá je úplně nadšená jak ji začnu recitovat 🙂 Taky ji naučí plavat pod vodou, což se myslím hodí i co se týče bezpečnosti, moji kamarádce vlezla dcerka po schůdkách do bazénu a naštěstí to viděl její manžel, protože ona kousek od ní dělala něco na záhonku a ani ji neslyšela, protože ona tam neskočila,ale doslova tam zajela jak mořská panna. Takže se málem utopila.
A jinak máš stejně staré mimi, my jsme začli v osmi měsících, a to kvůli očkováním a taky byla dost malinká. Těch kurzů je více, mají v pátky a soboty dopoledne a je to odlišené podle věku. Musí spolu chodit zhruba stejně staré děti, kvůli dovednostem. 4 měsíční mimi neumí narozdíl od ročního třeba sedět. Po tom našem kurzu jsou tam starší děti, řekla bych tak rok a půl, protože všechny už chodí a čurají hromadně do erárních nočníčků 😀

andik
28. led 2007

dashak

tak to je super!Hodně maminek si to plavání chválí,ale jsou i některé,které mě od toho odrazovaly,zvlášt ted v zimě,prý bude malej stále nemocný a že mu to plavání ted vlastně nic nedává.Tak nevím... 😒

My prcka koupeme ve velké vaně,kdy si k němu přítel sedne a je tam celou dobu s ním a on se bojí,je tam nesvůj a někdy pláče,takže nevím,jak by reagoval na velký bazén a křik dětí atd.

Omlouvám se,je to dikuze o příkrmech a my tady rozebíráme plavání 🙂

dashak
28. led 2007

V klidu, holky jsou zvyklé, řešíme tu všechno. Od stahování předkožky až po umývání špenátu na zádech 😀
A co by mu to plavání mělo dávat? Chci říct, v létě dává víc než v zimě? My jsme do toho šli, protože jsem chtěla pro Ivanku nějakou zábavu a taky máme zvýšené svalové napětí, takže se tam uvolní. Malou už teď taky koupeme ve velké vaně a ona je spokojená jak želva. Tak jestli malému vadí dětský křik, tak počkejte až bude větší.
Podle mě zas to plavání pozbývá smysl v létě, to už bude velká a bude se moct koupat v bazénu na zahradě a na dovči v moři. Na plavání je vodička jak kafe, musí pak člověk nějakou dobu počkat v odpočívárně, aby hned nešel do té zimy, ale zatím jsme tam byli vždycky autem, malá jakmile vyjedeme, vytuhne.

ijetka
28. led 2007

To je fakt, že se tu řeší všechno 😀

Tak taťka dostal instrukce na co se zítra u Dr. pozeptat tak jsem zvědavá co nám řekne.

dashak
už jsem psala jak vylepšit jídelák? Nemáš nějaký týp?
Ten dotaz je holky i pro vás jestli něco víte šup sem s tím 😀