Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

imzadi
15. zář 2011

@lucy222 jasne, lilek uz jsme delali, patizon zatim ne...ja zas narazila na muskatovou dyni 😀 ale odpoledne opet bojkot zeleniny, tak dostal bananovou ryzi a dobry 😀

lucy222
15. zář 2011

@imzadi lilek zase nějak oloupat a povařit??? Já jdu teď odpo zkoušet něco jako pudink...

imzadi
15. zář 2011

@lucy222 jojo, dej pryc seminka ze vnitr, jako cuketa...a jak budes kuchtit puding?

misha82
16. zář 2011

Ahoj holky, prosím o radu. Můžu malého začít přikrmovat už od pěti měsíců, přestože je kojený (jen každý večer před spaním dostává UM)? Momentálně má 4 měsíce a už 8 kilo a 70cm. Je tedy hodně velký, v noci se budí hlady co dvě hodiny. děkuji předem 🙂

michamicha
16. zář 2011

@misha82 a co ti na to řekla doktorka?

ja.na81
16. zář 2011

@misha82 jeee, tak to je tedy opravdu maly veliky, muj Honzik ma ted v roce 9,5 kg a 77 cm 😉 Jinak s prikrmovanim nevim... ja kojila az do ukonceneho 6 mesice (ale Honzik je teda prcek a stacilo mu to), jen s tim buzenim v noci co dve hodiny - to se mi budil jeste v 11 mesicich takhle (pak jsem nocni kojeni teda utla, jenze on uz byl zase na jidlo v noci velky, ze jo). Tak to jsem ti moc neporadila... A pres den chce taky casteji kojit? Ze bys jako videla, ze je fakt hladovejsi? Jinak me teda doktor rekl, uz kdyz byly malemu 4 mesice, ze muzu zacit pomalu se zeleninou... no ale ja jsem nechtela a zacla fakt az v tom pul roce 😉

misha82
17. zář 2011

@michamicha S doktorkou se to teprve chystám konzultovat 😉 Zajímá mě, zda tady na MK nemá někdo podobnou zkušenost.
@ja.na81 Právě že malý je takhle hladový i přes den. Tak bych ho ráda zasytila 🙂 A jak jsi odstranila to noční krmení v 11 měsících?

ja.na81
17. zář 2011

@misha82 No proste jsem mu v noci nic nedala 😉 Me to proste uz strasne moc vysilovalo, to kojeni kazde 2 hodiny a mela jsem pocit, ze to uz neni z hladu, ze proste jen tak "pocumla" a spi dal a hlavne ve skoro roce uz mi prisel velky na tak caste nocni kojeni 😉 tak jsem mu proste nedala, jen nabidla vodu nebo dudlik, no prvni dve noci kricel dost, pak se to pomalu zlepsovalo... no idealni to jeste neni ale spime vsichni o poznani lepe.
Jinak ja teda kojila toho pul roku vetsinou i pres den co dve hodiny (vyjimecne to vydrzel tri).

werry
17. zář 2011

ahoj holky, s tím nočním krmením jsem to měla to samé, byla sem fakt vyřízená, bude nám děvět měsíců, a začínám pomalu to noční kojení rušit, nejdřív sem si dala závazek, že nenakojím dřív jak po půlnoci, malá se často budí, a možná to byla i moje chyba, že sem jí hned dala prso, aby byl klid. teď stačí když ji vezmu z postýlky, brečí, vzteká se - ale už vím, že to není hlady, ale prostě chce usnout a nejde jí to. tak jí musim něčím "probudit" rozsvítit, říct jí něco, na co přes den reaguje, zavřít - otevřít ledničku, prostě takový blbosti, ona přestane řvát, já mám šanci ji dát dudlíka do pusy a hned si mi lehá na rameno a usíná. Je to pro mě úspěch a věřim, že by bez kojení vydržela do rána, ale ještě tak 2x za noc kojím, hezky u toho usne, ale až fakt tak po těch 4 hodinách. Budeme začínat s kašema na večeri, tak chci ještě jedno kojení zrušit a postupně úplně vypustit. Také se mi budila jedno období po hodině, ale jak roste, tak se vše mění, chce to vydržet, věčně to trvat nebude 🙂

florentina
17. zář 2011

ahoj holky. Koupila jsem v zelenině krásnou dýni "Hokaido" (nevím jak se to správně píše). Nikdy jsem dýni doma nezpracovávala. Ale ze skleničkových jídel malá /8m/ dýni miluje nejvíc. Tak jsem ji koupila, že ji zkusím uvařit a přemýšlím, zda se zpracovává stejně jako ostatní zelenina. No moc si to neumím představit. Máte někdo zkušenost. Nějak oloupat? a vnitřek povařit ve vodě...cca jak dlouho? Děkuji za odpověď

weri1
17. zář 2011

@florentina já dýni oloupu, vydlabu vnitřek a dám do parního hrnce....je výborná

florentina
17. zář 2011

@weri1 takže není potřeba nějak speciálně upravovat. Můžu ji povařit i s ostatní zeleninou co vařím malé /cuketa, brambor atd.?/. A ještě mě napadá, zda se dá zamrazit? Děkuji za odpověď a omlouvám se za školácké dotazy, ale nemám s dýní opravdu žádnou zkušenost a nerada bych malé z neznalosti způsobila nějaké zažívací problémy....

weri1
18. zář 2011

@florentina dá se zamrazit v pohodě, já ji jen povařila, a kápla jsem tam oliv. olej jako do každé zeleniny, nebo dávám kousek másla. Ale myslím ,že je rychle měkká, ale asi to stejně budeš mixovat viď

imzadi
18. zář 2011

dnes u nas probehl kuskus, uspech 🙂)) a dopoledne uz papame jogurtik

tkanicka
18. zář 2011

@misha82 ahoj, tak koukám, že máš stejný problém... já mám teda holčičku trošku menší, ale zatímco doteď mi spala celou noc (klidně i 12 nebo 13 hodin v kuse) tak se mi poslední dobou začala zase budit a na dnešek to bylo po dvou hodinách. I přes den pořád jí a špatně spí. Takže jsem dneska už nevydržela a dostala svou první mrkvičku. No snad jsem se neunáhlila, ale mám strach, aby pak neměla zbytečně hlad, přece jen bude chvíli trvat, než si na nové jídlo zvykne. A já už jsem poměrně dost vyčerpaná a unavená. No snad nám paní doktorka v úterý nevynadá. Já pořádně nepochopila, proč děti na UM se mohou přikrmovat dřív než děti kojené. Navíc ještě malá začala mít tak před třemi týdny mnohem hustší stolici, takže si myslím, že trávení na to má připravené, když dokáže z mlíčka vytrávit tolik, aby kadila skoro pastovitou hmotu.

misha82
18. zář 2011

@ja.na81 Tak vy už máte to "nejhorší! za sebou. To je fajn 🙂
@werry S mladší dcerou jsem tenhle problém vůbec neměla, probudila se mi ve 12 na kojení a pak spala až do šesti. Tak je to s malým pro mě něco úplně nového a musím říct, že pořádný zápřah, protože jsem po noci vyčerpaná a pak se musím věnovat dvěma dětem celý den ☹ Ale vím, že za pár měsíců si už ani nevzpomenu 🙂
@tkanicka Taky právě nerozumím tomu, proč děti na UM můžou dostat mrkvičku už ve čtyřech měsících a kojené v šesti... Ten můj obřík má evidentně pořád málo 😀 Asi ještě nějaký týden vydržím a pak mu už taky něco dám 🙂

daisy14
18. zář 2011

Dnes jsme měly červenou řepu, smíchala jsem to s mrkvičkou a k tomu brambor a malá se olizovala až za ušima🙂 A na svačinku jablíčko s banánem, po tom se může utlouct 😵 . Teď ještě aby ty noci byly klidnější, už víc než týden se mi od půlnoci tak napůl probouzí každou hodinu a půl a uklidní ji jen dudlík, takže se furt škrábu z postele a zpátky ☹ . A když má maso na oběd, tak je noc ještě horší, je možné, aby jí žádné nesedělo? Anebo že by vegetariánka?! 😲

jankadudova
19. zář 2011

@daisy14 Ahoj. tu repu oloupes a povaris? nikdy jsem ji nedelala, diky

florentina
19. zář 2011

@weri1 děkuji...taky přidávám oliv. olej a snažím se teď spíš už mačkat než mixovat /malá 8m/, ale do toho se malé zatím moc nechce.

Holky ještě bych se ráda zeptala na váš názor ohledně ryb. Četla jsem, že ryby až od 1 roku, ale skoro všechny značky co dělají příkrmy pro malé děti mají rybu už od 8m...tak nevím co si o tom myslet...

weri1
19. zář 2011

@florentina tak v příkrmech je často co by děti neměli jíst...celer pepř sůl atd...já dala trošku až teĎ skoro ve 14 měs

ined77
19. zář 2011

ahoj holky 🙂 ,
jdu na vás s otázkama, prosím vás....

kdy jste začaly dávat prckům jogurt?
a dýni ve skleničkách dělá která firma?
díky 🙂

se zaváděním příkrmů u plně kojených dětí a dětí na UM...řekla bych, že kojené děti mají víc času, protože MM se dítku přizpůsobuje v jeho potřebách, kdežto UM ne 😉 .
naše katunka je od 5ti měsíců taky jen na UM, ale příkrmy jsem jí začala dávat až po ukončeném 6. měsíci a nic nám neuteklo 😉 .

a skleničky s rybama...nám říkala PA, že u skleniček by se mělo vždy přidat tak 2 m.k věku dítěte..tzn.pokud je na skleničce uveden věk např.8 měsíců, tak podávat cca 10 měsíčnímu mimi 😉 .

florentina
19. zář 2011

@ined77 dýni s bramborami a nebo potom v kombinaci s masem dělá babylove /drogerie DM/. Když už kupuji skleničky, tak většinou jen tuto značku, protože jak psala @weri1 /a já s tím souhlasím/ v příkrmech je často co by děti neměli a když jsem ze začátku vybírala, tak mě právě štvalo, že když jsem chtěla koupit mrkev, tak ve většině mimo mrkve byl ještě škrob, dokonce porek či v jiné zelenině jablečná šťáva atd. Takže kupuji jen Babylove a Alnatura v DM a ceny mi přijdou taky přijatelnější. Nicméně nemají takový výběr. Já se snažím vařit, ale malé teda skleničky jedou víc 😒

No a jogurt mi říkala mudr, že mam začít právě teď, tedy v 8m. Ale je fakt, že jsem ještě nezačala. Musím nějaký koupit a taky řeším, kam ho zařadit. Zatím máme jídelníček: kojení, Kojení, masozeleninový příkrm, ovoce, kaše a pak v noci většinou ještě jedno, někdy dvě kojení. Říkám si, že by bylo asi lepší ovoce dopoledne a jogurt odpoledne, ale bojím se, že po ovoci zelenina malé moc nepojede. A nebo ještě zvažuji jogurt jakoby k snídani....jak to máte vy?

jankadudova
19. zář 2011

@ined77 Samotna dyne velmi dobra je od Hippu🙂

jankadudova
19. zář 2011

Jinak si myslim, ze vestina sklenicek je v poradku. Kupuju nejcasteji Hipp, Hami, Alnaturu ( Hamanek nechutna) a rozhodne jsem v zadne nenasla pridanou sul ani pepr...jasne, je nutne cist slozeni, ale myslim, ze jsou vseobecne dobre kontrolovane. Ja kombinuju🙂

weri1
19. zář 2011

@florentina jogurt v poho můžeš nebo já už dávala....

ined77
19. zář 2011

@jankadudova 🙂 ...děkuju, vyzkouším 😉 .
já kupuju také hami, hipp i hamánka..malá baští vše 😅 ..kombinuju s domácí stravou, ale protože mám pokažený mixér a je v opravně, tak teď skleničkujeme...tak snad mi katunka nezvlčí a nezanevře na domácí 😝 😅 .

@florentina 🙂 ...aha, děkuju za tip 😉 .já mám bohužel DM totálně z ruky ☹ , ale snad budu brzy pojízdná a tu alnaturu konečně vyzkouším, už jsem na ni slyšela hodně chvály 🙂 .
s tím jogurtem jsem si to tak nějak myslela..nepochopitelně jsem to nějak zapomněla 😨 ...a není to přitom tak dlouho, co začínal baštit synek 😉 ...
u nás máme jídelníček: ráno UM ,masozeleninový příkrm, ovoce, UM s kaší a v noci UM (většinou 1x, vyjímečně 2x...když se hodně budí).
právě bych také ráda dala ovoce dopoledne a odpoledne jogurt...jogurt ráno jsem zavedla nastřídačku s kaší místo UM tuším okolo 9-10m.

alenv
19. zář 2011

Ahoj děvčata, kdy jste začly dávat ty velké skleničky? já malému dala dneska čistě jenom dýni 125g uplně to vylízal 😀 ale nestačilo to.. musela jsem mu dát ještě 50ml mlíčka.. ale zase mi přijde jak co jí.. pokud je to hutnější kašička třeba i s bramborem tak mám pocit, že to stačí, ale stejně má hlad někdy dřív než za dvě hodiny

imzadi
19. zář 2011

@florentina davam bilou activii na krmeni pred obedem 🙂

ined77
19. zář 2011

@florentina 🙂 ...a s tím jaký....u nás se papal od začátku a dlouho jen selský, holandia 😉 ...akorát matýnek ho samotný nechtěl, tak jsem přimíchávala ooce....nebo i frutapuru (hami) nebo sunarku 😉 .

ined77
19. zář 2011

@alenv 🙂 ..tak náš bumbrlíček zbaští v klidu 2x125g 😅 .
první týden jsem dávala ale jen 1 skleničku a nabízela mléko na dokrm 😉 .