Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jarkalada
28. čer 2012

@katyxq to jako vážně nemáme dávát jogurt? Právě min. týden jsem se o tom s Dr.bavila, že dopol. mají ovoce, v poledne zeleninu/maso, a teď bysme chtěli zavést už i odpol.svačinky - a říkala, že máme dávat mléčné výrobky, právě jogurt atd. s něčím.
Co bysme tedy měli místo toho dávat? Přece nebudou celý den na zelenině..?

katyxq
28. čer 2012

@jarkalada A proč ne na zelenině? 😉 Nojo, taky je většina doktorů až zpitomělá mléčnou lobby, kravské mléko není ta nejvhodnější potravina ani pro dospělé (nejvíc osteoporózy je v zemích s nejvyšší spotřebou mléka).
Jinak možností je dost - doma vařená kaše, zeleninomasové a jiné pomazánky, pudink udělaný místo z mléka tak z ovocného pyré nebo rýžového mléka, zeleninovo-ovocný příkrm (třeba klasika mrkev-jablko).

katyxq
28. čer 2012

@jarkalada Moje malá jogurt kvůli alergii nesmí (a já kojím, takže ho nemůžu taky).
Pokud máš obavy o dostatek vápníku - http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan... 😉, mořské řasy se můžou kvůli vysokému obsahu jódu až od roka.

jarkalada
28. čer 2012

@katyxq možná na tom něco je, ale sama si neumím představit, že bysme nejedli jogurty, sýry a tak. Jasně, že jsme na to zvyklý, ale nikdy mi na tom nepřišlo nic divnýho. A na co už můžu 9měs.miminům mazat pomazánky? Předpokládám, že v klasickém chlebu je taky něco špatně 😀
Tím to nemyslím nijak ironicky, ale už teda nevím 😎 😀

katyxq
28. čer 2012

@jarkalada Na běžném pečivu vadí v podstatě jediné - vysoký obsah soli (víc než denní dávka pro děti do 1 roku je v jednom rohlíku nebo plátku chleba). V albu mám recept na pšeničný chleba skoro (nebo úplně) bez soli, chutná jako něco mezi bagetou a vekou, když člověk nechce moc často dávat lepek, tak se dá koupit nebu upíct chleba bezlepkovej.
Já si to taky neuměla představit žít bez čehokoliv z mlíka (taky proto jsem z dietou začla až skoro ve třech měsících malé ☹, ten den, kdy se jí k předchozím problémům přidaly nitky krve ve stolici), ale jde, už mi to ani nechybí, jsem si prostě zvykla, prakticky to znamená, že musím doma vařit 😉.

jarkalada
28. čer 2012

@katyxq tam píšou, že mléko obsahuje nevyvážený poměr minerálů a že se na něj nemá spoléhat jako na zdroj vápníku. Dobře, když budu podávat potraviny s jeho dostatkem, tak ale na jeho pití, nebo na těch jogurtech jako doplněk přece nic špatnýho není, ne? Pokud jsem to dobře pochopila?

jarkalada
28. čer 2012

@katyxq můžu zkusit upéct. Pokud není času nazbyt - máš nějaký osvědčený, který by prodávali v obchodě?

katyxq
28. čer 2012

@jarkalada Jde taky o vysoký obsah bílkovin (zátěž ledvin), navíc těžce stravitelných.
Co se týče chleba a jiného lečica, tak teď kupuju pro sebe strašně málo druhů, protože vétšina pečiva obsahuje jako zlepšující přípravky mléčné složky (syrovátku, podmáslí) nebo sójovou mouku ☹.

jarkalada
28. čer 2012

@katyxq to jsem si myslela, že je u tvarohu - proto by se měl dávat až po roce. No takže radíš se fakt vzdát všeho mléčného, i když alergii nemáme? Neříkám, že se podle toho budu řídit, ale ptám se na názor

katyxq
28. čer 2012

@jarkalada Vzdávat se mléčného nemusíte, jen to zhlediska výživy není nutné jíst 😉, když už, tak bych dávala obden jen pár lžiček jogurtu nebo ricotty, máslo a později kvalitní tvrdý sýr (ne třicítku eidam a podobné fujtajksly).

inka1903
28. čer 2012

ahojky malicky mjh ma 3.5mes mam zacat uz sprikrmami ak ano tak akimi dakujem

katyxq
28. čer 2012

@inka1903 Před ukončeným 4. měsícem rozhodně s příkrmy nezačínat (zvyšuje to až několikanásobně riziko cukrovky, celiakie a jiných alergií), potom je možné začít, ale do 6. měsíce by mělo jít nejlépe jen o pár lžiček denně nebo nic.

inka1903
28. čer 2012

no tak to aj ja viem len ma ustavicne susedky a zname presviecaju o inom.ze ich deticky uz papkli a ze uz aj mvoj moze.ja ties mislim ze este ma casu haba dej

jajka81
29. čer 2012

@jarkalada Kravske mlieko navyše vraj obsahuje až desaťkrát toľko soli ako materské a preto pred ukončením 1 roka vobeec nie je vhodne kvôli zatazi na oblicky. Viem, že veľa mamin kravske mlieko dáva už oveľa skôr a i my sme na ňom prakticky vyrastali, takze nejaké veľké škody to asi nenarobi (samozejme len ak nie je alergia alebo intolerancia), ale načo zbytočne zatazovat oblicky....

jajka81
29. čer 2012

@inka1903 A tebe pediatricka nedáva základne inštrukcie? Nechcem nejako rypat, len ma to zaujíma... Ja totiž nepoznám nikoho, kto by v 3,5mesiacoch chcel pchat do dieťaťa tie svinstva čo jeme my.... Veď take bábätko by ti ešte z lyzicky ani nevedelo papat...

saminka
29. čer 2012

@katyxq muzu se zeptat co je spatneho s eidamem 30tkou a jake jsou kvalitni tvrde syry? A co treba cottage syr? Ziji mimo cr tak at mam prehled.diky ;)

katyxq
29. čer 2012

@saminka Nízkotučný sýr za prvé chutná hnusně a za druhé obsahuje mnohem méně vitamínů a minerálů. Za kvalitní sýr považuju nějaký tučný a chutný, správně vyzrálý, neležící kdovíjak dlouho předbalený ve fólii. Je třeba vyzkoušet, třeba čedar, goudu, maasdam, edam, parmezán, nebo čerstvý sýr z místní farmy.

jajka81
29. čer 2012

Baby neviete mi poradiť? Môže ročne dieťa papat zelatinu? Nemyslím nejak pravidelne. Chcela by som mu spraviť tortu na narodeniny a ovocie by som chcela zaliat zelatinou. Pokial viem sa zelatina vyrába tuším z kostnej mucky hovadzieho dobytka, na BKM zatiaľ nevyzerá, že by mal alergiu...

katyxq
29. čer 2012

@jajka81 Želatina se vyrábí převážně z vepřových kůží, ale většina těch dortových "želatin" nejsou želatiny, ale želírují látky rostinného původu - agar, karagenan, karubin (složení bude na sáčku). Podle mě to jíst dítě může, ale vyhnula bych se těm barevným a moc bych nesladila, nejlépe udělat to želé z ovocné šťávy.

euka210
29. čer 2012

@jarkalada citala som nedavno zaujimavy clanok, ze viac vapniku nase telo ziska z cinkej kapusty ako z mlieka. Ze fakt len mlieko nestaci, ale zase preco pre spestrenie jedalnicka ho nedavat. Ja ho zboznujem a jem jogurt denne. Pri prvom dietati sa clovek strasne drzi tabuliek, co moze jest a co nemoze, jasne, ze take zakladne veci treba dodrziavat, ale niektore sa mi zdaju az prehnane. Treba postupne z kazdeho trochu.

euka210
29. čer 2012

@jajka81 ale vedelo 🙂 ved ako dostava Vigantol?...na lyzicke. Ja som mojho dokrmovala vlastnym odstriekanym mlieckom vecer ked sme mali krizu a za par dni krasne otvaral usta 🙂 tak sme na prikrmy asi bez problemov potom v 6m presli 🙂

jajka81
29. čer 2012

@katyxq Dakujem, si mi pomohla.

jajka81
29. čer 2012

@euka210 Jaj to je pravda s tým vigantolom 🙂 Som na to úplne zabudla... Ale jja som tým aj tak myslela skôr jedlo z lyzicky, nie tekutinu, take, čo si musí samé jazýčkom posúvať v pusinke...

euka210
29. čer 2012

@jajka81 preto som zacinala uplne riedkou polievockou, ako som dostala na papieri od nasej detskej k prikrmom 🙂

petrife
2. črc 2012

Prosím vás, v akej polohe alebo v čom prikrmujete detičky, keďže ešte samé nevedia sedieť a po ležiačky sa mi to nezdá práve najlepšie. A keby som ju držala na rukách, tak to by som ju asi nezvládla prikŕmiť, lebo by sa mi určite vrtela.

terinda
2. črc 2012

@petrife Ze začátku na klíně, potom v lehátku (v pololehu).

inka1903
2. črc 2012

@jajka81 tak by si sa cudovala ja mu davam cajik aj s lizicky a idemu tn
velmi pekne. no dava mi doktorka rady napriklad ze nepotrebuje cajik.no to tasko v takichto horucavach.a preto sa pitam ze kedy sa zacina s prikrmami.a s akimi to neznamena ze uz mu davam len chcem rady od mamiciek co mi poradia z vlasnej skusenosti.a nie niejaka mudr dokonca mlada bez skusenosti

elana
3. črc 2012

@petrife na klíně až dokud se nenaučil sedět, pak šel do židličky. V lehátku jsem to zkoušela, ale nevyhovovalo mi to...ale většina maminek v lehátku krmí, přijde mi.

aemmi
3. črc 2012

@petrife tak kupte židličku, která jde do pololehu, jako lehátko, tam se děti strakjí už od narození, tak to snad tak vadit nebude, na klíně mi to nepřijde nejlepší, zaprvé jsem na ni neviděla a stejně by byla v sedu, polosedu, jako v lehátku, nebo v židličce.

jipal
3. črc 2012

@petrife já jsem ze začátku krmila v lehátku, dá se i v autosedačce. pak jsem koupila jídelní židli s polohovacími zády, v té jí do teď. myslím, že krmení 4 měsíčního dítěte na klíně není úplně ideální, protože mu nevidíš pořádně do pusy.