Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

seagull2404
21. říj 2010

@maryanna ani neviem, citala som, ze sa to robi, preto sa aj pytam, ci sa tym vobec zacina

maryanna
21. říj 2010

@seagull2404 najprv zelenina mesiac, potom sa pridá ovocie na olovrant alebo desiatu, a ku obedu meso, a od 8meho mesiaca kaša ako tretí príkrm.....ak nestačia dva.....kašou bysom nezačínala resp na noc vôbec nie.....
www.kojeni.net sekcia príkrmy máš krásne rozpísané ako to ide

cicimon
21. říj 2010

mozno trochu off topic otazka - ale je normalne,ze sa mala pri kazdom prikrme vykadi?

maryanna
21. říj 2010

@cicimon áno, my sme do nedávna vždy aj jedlo a zaroveň tlačili:D teraz už nie vždy....tráviaca a vylučovacia sústava sú prepojené, to máš ako deti keď pijú mlieko tak hneď aj čúrajú..to je taký spúšťací reflex

seagull2404
21. říj 2010

@maryanna krasne dakujem 🙂 moja mamina si to uz akosi velmi nepamata 🙂

yellowbanna
21. říj 2010

tak zas o krok zpatky 😒 Tonik vcera tak krasne bastil, otviral pusinu jak ptacatko. Snedl pulku vyzivy (mrkev s bramborem). Tak jsem mu dneska do te druhe pulky uvarila a rozmackala brambor, aby toho mel vic... a on se strasne "divil", nelibilo se mu to a parkrat jakoby i "davil". Myslim, ze ho prekvapila hustsi konzistence - ty vyzivy jsou hrozne tekuty. Nebylo to ale moc husty. Brambor jsem poctive rozmackala jeste s trochou vody do kase a pridala do te tekute vyzivy...nakonec snedl jen pulku a rozhodne se netvaril tak nadsene jako vcera... je to jen nezvyk? Vim, ze se dokonce rika, ze by se prikrmy nemely vubec mixovat, ale jen pasirovat nebo rozmackavat...to by ho asi skrablo 😀 podotykam, ze zatim nema zadne zuby...

katherine27
21. říj 2010

@cicimon aj náš malý spravidla pri pape kaká 🙂 ..počkám kým dotlačí a potom pokračuje v hame...ale na začiatku, pri prvom príkrme kakal a už nechcel, teraz to už bere akosi prirodzene..ale vždy sa ho ešte po kake pýtam,chceme hamu? dám lyžičku k ústam..alebo nechceme, dám preč a pokývem hlavou..nechcem ho tzv. dotlačiť...ale náš má teraz 3 dni také, že sa akosi riadne rozjedol, cca 300 ml príkrmu dá, čo vraj veľkí papkáči 250 ml...som zvedavá na ďalšie váženie, naposledy nepribral nič, 7470g - pri 80 cm..doktorka si urobila logickú úvahu - pri polroku by mal mať dvojnásobok pôrodnej váhy, čo má, takže aby som si nerobila starosti..ale to nepribratie my akosi aj tak nejde do hlavy..od začiatku nemá problém s hamou, nič nevypľúva a nemusím vymýšľať žiadne pesničky a pod..ale je pravda, že on ja stále v pohybe, kmitá rukami, nohami,prevaľuje sa..asi to spáli..uvidíme ďalšie váženie 😉 ..ale už aj tak si teraz myslím, že bude vysoký a chudý..ako moja rodina z otcovej strany 😵

zdeniii
21. říj 2010

@yellowbanna ahojky, oni brambory pro dětičky nejsou totiž úplně ideální ve velkém poměru... tak si myslím, že je to tím... ze zkušenosti ještě nevím, na mrkev s bramborem se chystáme v pozítří :_) ale určitě bude hodně mrkve a hodně málo brambor...

cicimon
21. říj 2010

@katherine27 moja na pol roka nemala 2x porodnu vahu,mala cca 280g menej,ale je cisto kojena, tak...ale ziva je vrtula, mlieko jej chuti a tie prikrmy...no kedy ako,po 3t najvacsi uspech 100g mrkva-tekvica

zdeniii
21. říj 2010

tak naše Helí nemá rozhodně ted 2x porodní váhu, to bych měla doma 8 kilový dítě 🙂)

sussanah
21. říj 2010

@yellowbanna mozna je to fakt tema bramborama. Ono uprimne, kdyz to nejsou hodne dobre brambory, tak zkus si snist rozmackany neosoleny brambor s vodou, zadne vzruso to neni 😉 Maly mi treba ze zacatku jedl brambory jen kdyz byly prekryte hodne jinou zeleninou, pomer tak 1dil brambor, 3-4dily mrkve, cukety, brokolive apod. S tim pasirovanim misto mixovani, no doporucuje se to, ale my treba mixovali, postupne jsem mixovala min a od 9m ji pekne cele kousky bez problemu. Jo a zvykani nema se zubama nic moc spolecneho. Mimco se musi naucit pouzivat zvykaci svali a rozmelnit stravu dasnemi (bavime se o mekych potravinach 😉 Ale to se nauci, nemuzes od neho chtit vsechno hned 😉

medena
22. říj 2010

Ahoj všem, měla bych dotaz ohledně zavádění ovocného příkrmu - jako které jídlo jste ho zaváděli (dopolední/odpolední svačina)? Nám je nyní 6 měsíců a od 5. měsíce dáváme zeleninové příkrmy. Nyní bychom měli zavádět ovocný příkrm jako sváču a doktorka mi řekla, že ovoce máme dávat jako svačinu dopolední. Bohužel mi v tu chvíli nedošlo, že dopoledne svačinu nemáme - snídá cca v 8 a pak v 11.30 oběd. Nevím, jestli syna přenastavit a zavést dopolední svačinu, nebo to zatím nechat tak jak je a ovoce dávat odpoledne? Jak jste to dělaly?? Díky moc.

sussanah
22. říj 2010

@medena myslim, ze klidne muzes davat i odpoledne, urcite to nicemu nevadi. Obecne by deti meli mit casto mensi porce jidla, tj. minimalne 5 porci denne (snidane, svacina, obed, svacina a vecere). Ovoce na dopoledni svacinu se doporucuje kvuli tomu, ze malo syti, takze dite neni pred obedem precpane a dobre mu vyhladne. Kdyz se potom davaji 2 svacinky (ovoce a treba jogurt) tak prave ovoce dopoledne a jogurt odpoledne. Tak jak to pises ty je syn asi zvykly se hodne najist najednou, coz neni uplne nejstastnejsi. Muzes zkusit casem najet na ten system 5-6porci za den. Radeji mensi porci co 2-3h nez velkou porci po 4h 🙂

medena
22. říj 2010

Já vím, že to není optimální, že by měly být dvě svačiny denně, ale takhle si to mrňous nastavil víceméně sám - odmítal jíst častěji menší porce - při častějším jídle pak hrozně plakal a chtěl prostě až za tu delší dobu (zkoušeli jsme, jelikož doktorce se zdálo, že krmíme málo často). Proto teď mám taky strach ze změny režimu. Jak to píšeš to zní logicky, akorát mě teda doktorka řekla, že po ovoci ještě dokrmit mlékem, takže se nají úplně normálně... No asi zkusíme pár dní a uvidíme, jinak to asi nezjistím...

medena
22. říj 2010

A ještě jsem se chěla zeptat - přislazujete někdo domácí ovocné příkrmy a čím? My máme ze zahrady jablka, která jsou bio, ale jsou poměrně kyselá a malému to moc nejede. Ale nevím, čím by bylo nejlepší přisladit...

sussanah
22. říj 2010

@medena pokud chces prisladit, tak si kup v lekarne Glukopur. To je jednoduchy cukr, tim muzes prisladit. Urcite nepouzivat klasicky rafinovany cukr, ten deti neumi rozlozit a zpracovat. Nekdo jeste prislazuje medem, ale do toho ja bych nesla kvuli alergiim. Nebo muzes smichat s nejakym sladkym ovocem - banan, hruska atd S temi jidly uvidis, jinak nez pokus omyl to nezjistis 😉

zelvatko
22. říj 2010

@medena doktorky toho někdy moooc nakecají.. normálně dávej sváču odpoledne, že ideální jsou 2 svačiny denně.. my máme svačiny 4!! v 8 snídaně, v 10sváča, 12h oběd, 14h kojíme po spaní, 16 a 18hod ovoce a o půl 8 má flašku s kaší na noc a pak ji ještě dokojím.. ty jsi s prckem denně, ty víš co mu vyhovuje..
a začala jsem poprvé dávat meruňky, pak jablíčka a doma dělanou jablko.přesnídávku no a jak jí to začalo šmakovat víc, tak jsem jí začala dávat čerstvé ovoce - strouhat jablíčko s mrkvičkou a nebo jablko s hruškou, ted jsme začali dávat i banán..ze začátku ho moc nechtěla, teď už zbaští banán celý.. začala jsem jí dávat někdy místo ovoce brumíka a nebo ty brumíkovy lodičky, baští i piškot.. pims - já sním čokoládu a džem a Barča zbytek 🙂
Ze začátku jsem to všechno dodržovala, tak jak to bylo napsané v knížkách a kde jsem se co doslechla, ale fakt je lepší dávat to podle sebe, jak ty to cítíš..

zelvatko
22. říj 2010

@yellowbanna jestli s příkrmem tepr začínáte, tak to není nic neobvyklého.. u nás to trvalo skoro měsíc než začala pěkně všechno baštiti.. taky jsem si myslela, že to bude nová chut a bude baštit jak o závod a jaké bylo moje rozčarování, když to tak nebylo 🙂
a já dávala brambor odzaačátku.. jooo a zkus tu mrkvičku taky uvařit doma.. má 100%lepší chut jak ze skleničky a třeba mu bude chutnat víc 🙂 moje Barča skleničky zeleninové nehce vůbec..

maryanna
22. říj 2010

@medena nám zo začiatku nešlo ani sladké jablko, samu to zdalo kyslé, proste je to iná chuť tak som skúšala, miešala s banánom ten je sladký, a o týždeň už jedol jablká aj kyslé aj všelijaké......
ja by som neprisladzovala a ak už tak napr javorový sirup alebo ten glukopur....
my papáme 6 krát denne, aj s večerným mliekom proste tak.....ale jogurt by sa u detí poobede dávať nemal vraj...radšej doobedu....

cicimon
22. říj 2010

baby asi to tu uz bolo, len to neviem najst... kedy a ako sa moze dat balkazan? teda ako ho urobit?

ivana2301
22. říj 2010

Ahojte žienky, moja dcérka patrí k tým detičkám čo odmietajú príkrmi. Za chvíľu bude mať 10 mesiacov a pije iba moje mm mliečko(nekojím-ale odsávam...)pred 3 týždnami zjedla aspon na obed 4 lyžičky a tak isto ovocného príkrmu ale teraz mi už nezje nič iba mlieko...Idú jej zuby..ja viem že je to spôsobené asi tým,ale som z toho na nerv,a odmieta akokoľvek iné tekutiny......Potrebovala by som poradiť kedy je navhodnejšie núkať príkrm....Skúšala som už kadeako ale nyšt..aj ked hu nehám vyhladovať,nič s tým nevyriešimm...aj tak mi zje nakoniec iba mliečko.....A ešte podotýkam ked sa zobudí tak má ráno hned fľašku potom ked ide spať má mliečko-to je zhruba po dvoch hodinách a ked sa zobudí tak po pol hodke núkam príkrm...samozrejme neje...tak dám trochu mliečka ideme von a ked prídeme zase núkam príkrm...zase neje..a to už ideme spať,tak zase pred spaním dostane fľašku s mliekom..Ked sa zobudí tak po pol hodke núkam ovocný príkrm...neje ho... potom má o 18.00 fľašku a ešte má mlieko o 19.00. A niekedy sa zobudí v noci..ale nie je to pravidlo...a potom ráno o 6.00 a o 8.00 má mliečko...Kde robým chybu?? ☹

maryanna
22. říj 2010

@cicimon ahoj, ošúpať pokrájať, a buĎ nechať namočené v slanej vode, alebo posoliť a nechať stáť...opláchnuť poriadne...
ale neviem my sme ho mali raz, smrdelo to, hnusné to bolo...ale niekomu chutí tak vyskúšaj....

cicimon
22. říj 2010

@maryanna no ja viem ako by som to spravila nam....zapecene s mozarellou...ale pre malu.... ci radsej jej ho nedat vobec?

sussanah
22. říj 2010

@cicimon ja davam asi od toho 7m. Oloupu a nakrajim na kostky. Trosku posolim, necham vypotit, potom poradne oplachnu. Dam to na parak a delam na pare pokapane oliv. olejem. Pak bud zaliju mrkvovym pyre nebo to delam zaroven s cuketou a cast lilku a cukety rozmixuju na omacku. On uplne samotny ten lilek neni zadne vzruso, ale kdyz se to da dohromady s necim, tak to je moc dobre. Od 10m uz zapekam v troube spolu s ostatni zeleninou a syrem na zaver 🙂

tatiana1985
22. říj 2010

@maryanna sewas moja ... ako je to s nami??? nieco nove, co mozem skusit dat malej papat 😅 😅
alebo fuurt len tu zeleninu s masom na obed a kase+vyzivy na olovrant???
🙂 🙂 😉

allie69
22. říj 2010

ahojte, neviem ci mi niektora poradi,ale opytam sa. nas maly mal dnes prvy raz na desiatu jablcko a potom poobede mal zelenu stolicu. moze to byt z toho?

allie69
22. říj 2010

a este otazocka: maly nechce jest ine ako kupovane prikrmy... len to jablko bolo domace...ako ho presvedcit na domacu stravu?

sussanah
22. říj 2010

@allie69 ja bych rekla, ze to bude urcite z toho. Je potreba pri zavadeni prikrmu opravdu sledovat jakekoliv neobvykle reakce (vyrazka, prujem, zvraceni). Zavadi se vzdy nova potravina samostatne (pripadne dohromady s jiz odzkousenou potravinou), aby se vychytaly pripadne alergicke reakce. Zmena barvy stolice a moci je vcelku normalni, pokud budes nekdy davat cervenou repu a spenat, to bude potom barva 😉 Pokud je vse ostatni v poradku, tak bych se fakt nestresovala. Uvidis zitra 🙂

maryanna
22. říj 2010

@allie69 ja by som sa farbou tiež nestresovala, každý príkrm zafarbí inak:D
no s tými kupovanými, ja som teovi nikdy nedávala, nechcela som ho na to naučiť, ale hlavne kôli zloženiu....chutí to inak ako normálna domáca strava, nieje tam taká výrazná chuť zeleniny, kopec pretltaku, múky a podobne...takže potom domáce nechutí....lebo tam je pravá chuť zeleniny......ja by som na tvojom mieste snáď robila tak že do kupovaného primiešala domáce niečo a postupne ten pomer menila tak že ostane nakoniec len domáce.....jednoducho ponúkať ponúkať...a ak nie tak budeš musieť kupovať

allie69
22. říj 2010

@maryanna no my sme zacinali tiez s domacim,ale to uplne odmietal... jedine kupovane zjedol ☹ no uvidime. dnes som sa tesila ze aspon domace jablcko spapal....