Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

llluckaaa
2. únor 2012

@lupinek82 Já myslím, že by méně vody neuškodilo. Dáváš jí pak stejně ještě napít, ne?

lupinek82
2. únor 2012

@llluckaaa Vodu zatím zkoušíme, prská ji nebopouští koutkem 😝 a pak klasicky dokojím před spaním. Zítra dáme druhý pokus🙂

iveta107
2. únor 2012

Ahoj, nevíte tady někdo od kdy se můžou dávat dětské piškoty?Obsahují lepek?

beruska24.9.
3. únor 2012

@iveta107 - hlavně obsahují vejce a vaječný bílek by se neměl do roka. osobně jsem poprvé dala piškoty asi v 11m.
jinak netuším, jak je to s lepkem teď.....rohlík jsem poprvé dala v půl roce. a chci to tak udělat i teď, u dalšího dítka.

beruska24.9.
3. únor 2012

@lupinek82 - u nás kaše neprošla, ale co tak maminky dřív (když jsem to zjištovala) psaly, tak dělají podle oka, právě kvůli potřebné hustotě.

marcah
3. únor 2012

@iveta107
@beruska24.9. klasicke detske piskoty od roka, kvoli tomu spominanemu bielku, ale ja kupujem od nestle baby piskoty - tie neobsahuju vajicko a su vhodne od 6.mes.....

beruska24.9.
3. únor 2012

@marcah - však jsem napsala výš, že kvůli bílku by se neměly do roka. já měla v plánu k 1. narozkám dělat nepečený dort, tak jsem zkusila dát o něco dříve, abych zjistila příp. reakci 😉 samozřejmě jsem zkoušela jen v malém množství.

beruska24.9.
3. únor 2012

@marcah - a kde ty nestle piškoty kupuješ?? viděla jsem zatím jen dětské sušenky, ale já je záměrně ani nehledala (nevěděla jsem o nich). starší má přes dva roky, takže baští klasické piškoty, dětské sušenky moc nechce, to radši klasickou sušenku/oplatku. u mladší (5m.) začínám se zeleninkou, takže má na piškoty/sušenky ještě čas 😀 to jen kdybych v budoucnu....

lupinek82
3. únor 2012

@beruska24.9. Dáme jí dnes druhou šanci, babičky nám koupili v akci několik krabic, tak ji přinejhorším budu večeřet 😀 Jen sem se divila, protože holčička papá krásně, všechnu zeleninku, maso, ovoce začínáme, ale kaše neuspěla, zatím🙂

adanaty
3. únor 2012

my sme začali prikrmovať od 6 mesiaca, papali sme hlavne ovocie - banán, jablko a ale aj príkrmy od Hippu - Bio ...na lepok bacha, ten až od 8 mesiaca sa odporúča, tak som sa toho držala...bolo tu už kopec povedané, ale našla som celkom dobrú poradňu na to, tak možno si tam niektorá z vás nájde odpoveď...http://www.feedo.cz/poradna/priznak-21-zavadime...

beruska24.9.
3. únor 2012

@lupinek - tak pak dej vědět, jestli ji vzala na milost nebo ne 🙂

beruska24.9.
3. únor 2012

@adanaty - ono se ta doporučení ohledně příkrmů stále mění. jak mi řekla dr. chce to používat zdravý selský rozum 😀 😉 před 2 lety mi dr. doporučila lepek od 6.m. poslední dobou jsem četla nějaké doporučení, kde bylo uvedeno rozmezí měsíců od do, ale už si nevzpomínám na ty měsíce ☹ 😝

marcah
3. únor 2012

@beruska24.9. ale ved ja som nevravela ze si davala prilis brzo - ja som len reagovala pre ivetu ze jo, ze od roku kvoli tomu bielku co si spominala 🙂..... myslim ze aj ked babo spapa piskotu v 11.mes tak nic sa nedeje. Nam nase maminka davala klasicke piskoty s prvymi prikrmamy a nic sa nestalo....
Tie baby piskoty su vlastne baby susenky - ale maju taky podlhovasty tvar ako tie dlhe piskoty aj sa daju lahko namrvit ako piskoty aj rychlo zmeknu ako piskoty .... tak preto ich volam piskoty 🙂, zatial mame prve balenie a kupila som ich myslim normalne v hypermarketu, myslim ze v Albertu

beruska24.9.
3. únor 2012

@marcah - díky 😉

beruska24.9.
3. únor 2012

@salsiccia - ještě mě napadlo, já vždy dala příkrm a mlíčko až trochu později, min. tak půl hodiny po jídle. né hned po spapání příkrmu 😉

erinbrock
3. únor 2012

ahojky tak lepek pomalinku od 5.-6. mesice - jsou to nejnovejsi studie...nejlepe pokud maminka jeste koji, kousek rohlika na zuzlani nebo chleba, piskoty...nekteri pediatri opravdu jeste stale doporucuji od 8. mesice, ale opravdu pokud zacnete drive nemusite se bat...jen do nich nenacpat celou davku treba obilne kase...proste jen trosku potraviny ktera obsahuje lepek...
a k tem piskotum...pokud date za den dva tri piskotky...casem treba i pet sest...tak se nic nestane...chce to vyzkouset dat jeden dva a uvidite...stejne jako zavadeni prikrmu...ten jeden piskot toho bilku zas tak v sobe nema...takze uplne v klidu pouzivat selsky rozum...pokud kojite a jite vejce tak ho ti mali prcci taky dostavaji...stejne to bude kdyz date par piskotku...az tak bych se toho nebala..samozrejme opatrne pokud vim ze ma dite sklon k alergiim...ale jinak uplne v klidu bych vyzkousela 🙂 🙂 🙂 😉 😉

dana_l
3. únor 2012

@beruska24.9. pises ze piskoty obsahuju vajce a nedas ich ale rohlik ktory obsahuje vajce si dala? nejako tomu nerozumiem

kaja73
3. únor 2012

@dana_l Rohlik obsahuje vajicko? 😕 To som ani netusila.
Ale asi ho neobsahuje http://recepty.rodinka.sk/recept.ltc?ID=18002&k=17

beruska24.9.
3. únor 2012

@dana_l - rohlík mi řekla dr. kvůli lepku. opravdu jsem složení nezkoumala, netuším, co vše kupovaný rohlík obsahuje.
piškoty jsem nedávala i z důvodu velkého množství cukru, nedávala jsem ani dětské sušenky, ty také až někdy kolem roku.
prostě jsem dávala to, co jsem si myslela, že můžu dát. není, kdo by mi poradil.
a jak mi řekla dr. teď při druhém dítěti, ty poznatky o podávání příkrmů se mění každou chvilku, takže to až tolik neřešit a - přesně jak píše @erinbrock - používat zdravý selský rozum 😉

beruska24.9.
3. únor 2012

@kaja73 😉

dana_l
3. únor 2012

@beruska24.9.
@kaja73 no teraz neviem ci som dobre napisala s tym vajickom. pri niektorych cestovinach sa dava a niekde nie. tak dufam ze sa nedava do rohlika a som sa pomylila

salsiccia
3. únor 2012

@beruska24.9. já jak kdy, někdy vydrží, teď už víc (jsou to skoro dva týdny, co dávám příkrmy), ale někdy se zlobí, tak dám mlíčko, ale nakonec to vyjde tak po půl hodině, než utřu pusu, případně musím převléknout, když je zamazaný 🙂 a on se tím trochu rozptýlí, tak na mlíko zapomene. už jsem dala i kaši na večeři, snědl 110-160 g, ale první dva dny měl rýžovou (rozvařenou rýži) s jablíčkem a pak večer moc brečel, tak nevím, jesti mu ta řýže dělala paseku, včera jsme udělala jáhlovou zase s jablíčkem a spal jak andílek (samozřejmě potom bylo kojení asi za dvě hodiny, ale to si myslím je ok, protože ještě nesní plnou dávku)

beruska24.9.
3. únor 2012

@dana-l - těstoviny jsem dávala též nevaječné, až po roce jakékoliv. u těch vím, že některé jsou s vajíčkem a některé bez vajíčka.

beruska24.9.
3. únor 2012

@salsiccia - s kaší neporadím, dcerka ji nechtěla. a u maličké teprve začínám se zeleninkou. už měla mrkev, pak jsem zkusila mrkev s bramborou - to nechtěla vůbec. co si pamatuji, tak starší také odmítala bramboru, naučila se ji jíst až mnohem později, když už seděla a dostala kus vařené brambory do ručky 😀 no a dnes jsem zkusila mrkev + květák, jen netuším, zda ji nezačalo bolet bříško. přes den byla v pohodě a teď chytla záchvat řevu. ale rostou do toho zoubky, tak nevím, zda nezlobily ty.

beruska24.9.
3. únor 2012

@dana_l - viz. výš, špatně jsem napsala login

lupinek82
3. únor 2012

@beruska24.9. Dneska sem zkoušela kašičku z 80ml, ale husou asi jako krupicajdu a spapkala ji🙂) Asi si řekla, že mlíko už je pro mrňata. postupně zkusím navyšovat a doufám, že s touhle hustotou zítra v pořádku vyleze🙂) Teď ještě tu vodu, zatím ji plive jak ťava🙂)

beruska24.9.
3. únor 2012

😀 šikulka
dnes při papání jsem zkusila malé také vodu, tedy neplive ji, ale vypustila ji koutkem pusinky 😝 😀 mlíčko je prostě mlíčko 😵

salsiccia
3. únor 2012

@beruska24.9. ty jo, s tou bramborou je to podobné, první dva pokusy jen s mrkví celkem fiasko. teď dostal se špenátem a to mu jelo moc. a dneska s cuketou se ofrňoval... snědl teda asi 130 g, ale nijak zvlášť nadšeně se netvářil 🙂 a teď na večeři 200 g (nějaký odpad na triko) jáhelné s hruškou, to mu jelo, ale nakonec mu u toho padala hlava. no, ale mlíko teda pak musel, jinak brečel a že spát nebude..
a vodu cucá a taky mu teče všude kolem, ale vypadá, že je mu příjemná

beruska24.9.
3. únor 2012

@salsiccia - tak u nás mrkev první den jen tak olíznutí lžičky, druhý den tak tu svou pidilžičku mrkve snědla, třetí den ji snědla asi tak 3 lžičky, další den mrkev s bramborou odmítla a dnes mrkev + květák nejdříve nechtěla ani otevřít pusinku, ale jak se mi podařilo ji přimět sníst první lžičku, tak začala i pusinku otvírat a něco snědla (odhadem tak 5 pidilžiček). vodu na zapití vypustila koutkem pusinky. pak si dala půlhodinku svého odpoledního spánku, pak přes půl hodiny řádila na bříšku a pak se ozvala, že má hlad a málem mě spolkla i s flaškou mlíka 😀

salsiccia
3. únor 2012

@beruska24.9. ahha, a já jsem si říkala, že jí nějak málo a pomalu se dostává na "plnou dávku" 😨 ty jova, to je naopak teda rychlík proti vám. zítra bude první maso 🙂 ale teda se zeleninou a s rýží, tak nějaké poznávání chuti jen tak zlehka