Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ronie
18. říj 2007

Závidím 😀 😀 😀 bych to neřešila-zelenina je zdravá 😀 jen bych do ještě chcíli vydržela a nedávala masíko 🙂 Ty jo a to teda sníte -2 skleničky denně?Musim ti juknout do albíka-my sme obříci máme 8 kilo 😀

ronie
18. říj 2007

Moc Vám to oběma sluší. Adámek je krásnej kluk-my sme teda takový tučnější. Naštěstí se mi povedlo přestat krmit v noci mlíkem-jen trocha štávy nebo vody a spí dál, takže má jen těch 5 dávek. Ráno většinou kašičku. A kolem poledne nebo odpol. zkoušíme tu zeleninu-nejvíc se osvědčila rýže s mrkví od hami-je sladká. 😅

erunka
18. říj 2007

ahojky holky, mala papa zeleninku jako o zivot, ted mam zacit pry pridavat maso a zloutek, jake maso a jak ten zloutek? Jako uvarit a nastrouhat?

terezkaaa
18. říj 2007

ronie,sní jednu celou a pak ještě půlku-ale dělám domácí.Malej váží asi 6,20,tak by mohl klidně přibrat🙂Osm kg-to bude Olík chlapík🙂
erunka:co třeba krůtí prsa-uvařit ve vodě a pak rozmixovat se zeleninkou?
Ten žloutek taky uvařit ve vodě a pak rozmixovat, ne?Alespoň tak bych to asi pochopila já 🙂

androna
18. říj 2007

erunko maso kureci a kralici.a zloutek ti staci uvarit a rozmackat vidlickou.

erunka
18. říj 2007

davate to malickym jako kasicku nebo ridke, jako opravdovou polevku?

dashak
18. říj 2007

ahojky, maso se dává 6xtýdně, kuřecí, krůtí, králičí nebo telecí. Od roka pak může být vepřové a hovězí a 1xtýdně ryba. Žloutek 1xtýdně nejdřív od 7.měsíce a stačí fakt jen pomačkat vidličkou.

tiki
18. říj 2007

Erunko, zalezi na tom, co jim vic jede. Pro mne je prioritou to do ditete nejak dostat, kdyz je to ridsi, tak to vyjde na vic lzicek, ale zase je moznost, ze trosku ze sklenicky upije, kdyz je to hustsi, je to "skrmene" rychleji. To zalezi na tom, co krmis a jakeho mas jedlika. Mne Zdisa basti kasi (nemlecnou neslazenou ryzovou) v jakekoli konzistenci, zato s polivkama a ovocnyma presnidavkama se moc nekamaradi. Zase kdyz je to ridke, rikam si, ze do ni dostanu dost tekutin a muze to pak zajist svoji oblibenou krupkou 🙂

ivetalopourova
19. říj 2007

Holky poradte, mam 4,5 mes dcerku a zacala jsem s prikrmy, jelikoz nekojim. Zprvu mi jedla mrkev, brambor, maso kureci a uz tak 3 dny vidi lzicku a ma histericky zachvat. Nevim cim to je, drive ji chutnalo a papat lzickou uz celkem umela. Jidelnicek nemenim, zkousim to teprv 14 dni. Nemate take takovou zkusenost? Dik

nikka.vo
19. říj 2007

Holky, asi měsíc dlábošíme vesele zeleniny s bramborem, můžu už začít dávat maso? Mě to přijde nějak brzo, ale zase na skleničkách je od 4. měsíce 😕 tak asi hej, že?

nikka.vo
19. říj 2007

a ještě kaše: Mléčnou nebo nemléčnou? Někde jsem četla, že je lepší nemléčná, že se do toho dá kojenecké mléko a dítě dostane potřebné živiny...)

Ale nemléčnou nemůžu nikde moc sehnat ochucenou...

terezkaaa
19. říj 2007

Nikka,my dnes byly u dr a máme začít dávat maso klidně každý den a to jsou nám čtyři měsíce.

makelka
19. říj 2007

nikka.vo - kašička je nemléčná třeba od sunarky a je dobrá, našemu prďolkovi stačila 😉 a hlavně nestojí tolik jako třeba Hami nebo Nutrilon

makelka
19. říj 2007

a ještě jsem se chtěla zeptat. Mám 9měsíčního syna. Co takovýhle prcek už může papkat? Nějaké zpestření? Jíme zeleninu, maso, rýži, přesnidávky, jogurty a zkoušela jsem jednou i těstoviny. Je ještě něco, co by už prcek mohl? Chleba se mi ještě moc dávat nechce, dávám mu kukuřičný křupky a ještě jsem objevila i kukuřičký chlebíky, tak to baští, ale co ještě? Nějaký sýry apod.????

makelka
19. říj 2007

Jo a ještě jsem si vzpoměla, pořád kojím, zatím ráno, a pak na noc a v noci, už bych místo ranního kojení měla dát nějakou snídani??

ronie
19. říj 2007

terezko jenže vy jste extrémní případ🙂-když malej je takovej žravec do příkrmů, ale asi taky už zkusíme masíko-sem to právě taky řešila a koupila skleničku s kuřecim-tak to pozejtří zkusíme-dneska byl květáka a chutnal, ale zas muselo nejdřív být mlíčko a pak sem na něj vyzrála, aby otvíral hezky papulu-chytí mě za prst a chce si ho strčit do pusy a místo toho dostane lžičku s květákem 😀

dashak
19. říj 2007

čau holky, tak občas nakouknu jak zapásíte 🙂

nikko, rozdíl v nemléčné a mléčné kaši je v tom, že nemléčnou používají ti, kteří mají možnost ji udělat z mateřského mléka. Jinak děti na UM jedí normální mléčnou, jsou tam stejně vitamíny jako v UM mléce, takže by sis zbytečně komplikovala život. Mléčnou kaši totiž akorát smícháš s teplou vodou, kdežte na nemléčnou bys nejdřív musela ukvedlat mlíko a pak smíchat zas s kaší 😉

masko jak už jsem psala, se dává zhruba měsíc po tom, co si děti zvyknou na zeleninu a dává se 6xtýdně, to aby jste mohli 1xtýdně zařadit žloutek. Jinak k masu a k mrkvi se musí vždy přidat tuk, takže buď na špičku nože trošku másla nebo pár kapek oleje.

Makelko, teoreticky můžete už přírodní termizované sýry, zavádí se mezi 9-12. měsícem, to jsou lučina, gervais, fenix. Jen si vždycky čti složení, někdy tam cpou i éčka a zahušťovadla. My kupujeme ten fénix, protože je cenově výhodný, hlavně je ale hrozně dobrý, takový smetanový a obsahuje i beta-karoten.

makelka
19. říj 2007

dashak - i nemléčná kaše se dělá jen do vody a to je právě pro kojící matky 😉 Je to právě třeba ta od Sunarky, je nemléčná a do vody 😉 Nám ji Mudr. doporučil proto, aby malej do sebe zbytečně neládoval jiný mlíko než moje, že je to zbytečný 😉

a ten sýr mám dávat třeba místo snídaně? Fenix neznám ale pohledám a vyzkouším, ale Lučinu určo zkusím, je ot můj nejoblíbenější sýr. A jaký pečivo kupuješ? Jo a poraď mi nějaký oběd? Nevím co malýmu pořád vařit, už je to na palici, někdy mám chuť mu dát prostě knedlík se zelím a hotovo 😀

terezkaaa
19. říj 2007

ronie,tak hlásím, že i masíčko nám moc chutnalo, koupila jsem ráno krůtí, namixovala se zeleninou a právě jsme to dopapali-asi během 3minut🙂

makelka
19. říj 2007

terezkaa - tak to je Adámek opravdu šikulka a velký jedlík, tak držím palečky, aby to tak i pokračovalo 😉

dashak
19. říj 2007

makel aha, tak tu neznám. Já vím, že jsou nemléčné proto, aby se daly zadělat do toho mateřského mléka. Já ji koupila jen jednou, ale pak jsem zjistila, že je to zbytečně komplikované, takže jsem kupovala mléčné, ale malá mi je od léta vůbec nechce, takže už kaše nejíme.

Jinak sýr jsem zezačátku mazala na chleba a teď je pro mě jednodušší tousťák, bo je to tenké a jemné, měkké, tak se to malé dobře kouše. Ale zdravé to asi moc není, no ale zas nechci to přehánět, už tak jsem za krkavčí matku 😀 Ona má 14 celých zubů a 2 takové poloviční, takže to normálně odkusuje přímo z krajíce a ten tousťák je fakt na tohle lepší a vláčnější než obyč chleba.

zevina
19. říj 2007

makelko, a co třeba tmavý žitný chlebík? lepek už v pohodě můžete a obiloviny jsou dost důležitou součástí stravy 😉 mažu ho některým ze sýrů jak psala dashak (taveňáky v žádném případě ne) a k tomu vždy nějaké ovoce, podle sezóny 😉
jo a se snídaní, záleží kdy vstáváte, já ji nedávám doposud, my vstáváme relativně pozdě, mezi 8-9h tak jen nakojíme z obou, za noc je tam toho dost 😅 mezitím se pooblíkáme, něco slupnu já a kolem 10. dávám sváču 😉

sandra81
19. říj 2007

Zajimalo by me odkdy se v CR doporucuje aby miminka jedla chleba.Tady v NL od sedmi mesicu, ja to zkousela ale mala se mi tim 2x dusila,nema jeste ani jeden zub a tak ji to tam chudere nak uvizlo. A cim ten chleba mazete? Tady doporucujou taveny syr nebo pastiku!!! Pritom vsude ctu jak je hlavne pastika absolutne pro miminka nevhodna. Tak nevim no. Co myslite?

dashak
19. říj 2007

wow, paštika a taveňák 😅 tož to jim teda dopřáváte v NL 😅
Chleba se může od doby, kdy může dítě lepek, což je kolem 8-9 měsíce. Pokud nemá zuby, tak bych ji ho vůbec nedávala, my jsme chleba začli jíst hrozně pozdě, kolem roku si tak teprv začla žužlat rohlík nebo kůrku chleba.

Taveňáky nejsou vhodné, nedoporučují se dřív jak od 6 let, ale záleží na každém, jak moc to bude prožívat. Je to kvůli způsobu výroby použitím tavících solí a taky je tam samozřejmě hromada éček. Ale je dost jiných, přírodních sýrů, takže taveňák myslím není ani důvod zařazovat. Doporučujou se ty termizované typu žervé a nebo cottage sýry, od roku se může tvaroh, takže se dá udělat spoustu pomazánek tvarohových nebo udělat dobrotku tvaroh s piškotama a ovocem - broskve, nektarinky, maliny...

No a paštika, tak ta je většinou játrová a pro mimina na jídelníček vůbec nepatří, leda že by někdo chtěl zadělat na problémy typu listerioza, salmoneloza aj 😝

kacka79
19. říj 2007

ronie, Tvůj Oliverek se mi líbí čím dál víc, my máme totiž taky 8 kg!!!

anddy
19. říj 2007

ahoj holky poradte mi prosim, ja jeste plne kojim, ale prcek se mi v noci budi i 6x na jidlo ☹ 😠 . Jak zacnu s prikrmama, tak chci hned i vecer davat neco a nevim jestli nejakou kasi nebo neco jako sunar 🙄 fakt nevim prosim prosim o pomoc.
😀

sandra81
20. říj 2007

Anddy kolik je tvymu prckovi mesicu? Ja davam na vecer kolem 19.hodiny kasi, nekdy z misky nekdy z flasky. Nekdy delanou z vody nekdy z mlika. Reknu ti ale jedno, jestli ji v tu dobu nakojim nebo dam kasi nehraje to moc velkou roli, taky se mi vnoci vzbudi, i kdyz jen vetsinou jednou - to pak kojim. Tvuj prcek se budi spis ze zvyku, jako vetsina miminek po pul roce. Radi se, nevyndavat z postylky, pohladit, dat dudlicek treba a takhle to delat par noci kazdych 5 minut, kdyz furt breci. Nejlepsi je kdyby to delal tvuj muz, nebo u tebe vi ze je mlicko a tak by se asi ani neutisil(a).

erunka
20. říj 2007

ahojky holky, male je 6 mesicu, neni kojena, muzu uz ji davat treba ke svacine Pribinaka, Bobika nebo tak neco?

ronie
21. říj 2007

kacko ale vy ste ještě větší borci-když kojíte a ste mladší-to je teda fakt velikej 😀 My se v Praze scházíme s holkama z červnu-můžeš se přidat-rádi uvítáme někoho dalšího do party-přijď do červnu 😉

tiki
21. říj 2007

Erunko, ja bych dcerku jeste na to sladke moc nezvykala. Podle meho jsou Pribinak i Bobik brutalne preslazene. Myslim, ze cim pozdeji dite zjisti, ze cukr existuje, tim lip. Ja bych ji dala nesladky jogurt nebo tvaroh a jestli to nechce, tak bych to jen trosku prisladila, aby to nebyl takovej tlamolep 😉 . Proc diteti nicit mlecny zuby cukrem, hned jak vyrostou. Co ja bych dala za to, kdybych nebyla na cukru zavisla 🙂