Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

erinbrock
11. dub 2010

ja jsem tele - samozrejme ze kupuju MLECNE... 😀 😀 😀

latvia
11. dub 2010

😀

annag
11. dub 2010

ešte by som k odkazu pridala vysvetlenie - ESPGHAN je Európska spoločnosť pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu. Je to prestížna, najvýznamnejšia európska inštitúcia, ktorá združuje významných európskych vedcov, lekárov a ostatných odborníkov v tejto oblasti. Spolupracuje s podobnými inštitúciami inde vo svete, najviac so severoamerickou NASPGHAN. Jej odporúčania sa následne premietajú i do praxe (resp. mali by sa 😅 )

latvia
11. dub 2010

jj, zrejme aj podla nej sa zavadza lepok uz medzi 4.-6.m zivota, nie daleko po nom ako sa donedavna tvrdilo

annag
11. dub 2010

latvia, nájdi si tam časť o lepku - mal by sa začať podávať do 7 mesiaca v MALOM množstve, čo sa však s plným dojčením 6 mesiacov nevylučuje, Naopak, plné 6 mesačné dojčenie sa berie ako optimum aj podľa ESPGHAN, nič sa nezmenilo v otázke dojčiť plných 6 mesiacov. A áno, oneskorené zavádzanie po 7 mesiaci, ani príliš včasné pred 4 mesiacom sa neodporúča.

len podotknem, že téma lepok vznikla práve na základe štúdií a odporúčaní ESPGHANU - až na to, že niekto si to zle prečítal, preložil a už sa to šíri ako lavína . Je totiž množstvo krajín, kde sú odporúčania či prax iné než odporúča ESPGHAN, príkrmy sa zavádzajú už pred 6 mesiacom.Nemôžeme si robiť nádeje, ani ESPGHAN si ich nerobí, že všetky krajiny zmenia prax a všetky matky začnú prikrmovať deti až po 6 mesiacoch. Na takých deťoch sa robili štúdie. A ich výsledok je - neodkladať zavádzanie lepku po 7 mesiaci. To je všetko. Ale čo je dôležité - riziko sa významne znižuje, ak sa lepok zavádza popri dojčení. To znamená, že lepkové obilniny sa odporúčajú po troške podávať hneď od začiatku prikrmovania.

gabika20
11. dub 2010
latvia
11. dub 2010

annag, k lepku som sa nedostala, precitam si 😉 a to akoze si to lekari zle prelozili a na kongrese ci kde to bolo sa prezentovalo zle prelozene odporucanie? 😕 to by bola dost velka chyba 😒 ja som sa napriek tymto novinkam radila s mojou dr a ta bola zhrozena, tak som bola rada ze nam to neodporucila, tiez mi to bolo proti srsti..

gabika, to som citala aj videla v spravach, take nekupujem 😕

latvia
11. dub 2010

same nove veci v tom clanku 🙂 uchvatila ma tato veta: The main reason for delaying introduction
is to prevent iron deficiency because cow’s milk is a poor iron source. a ja som zila v tom ze sa nedava kvoli alergii na BKM 😝

latvia
11. dub 2010

Experience from
Sweden showed a sharp increase in cases of CD after the
advice was given to delay the introduction of gluten to
after 6 months (84), with a subsequent fall when earlier
introduction (from 4 months) was reintroduced

poviete mi ako by ste to prelozili?

jasmia
11. dub 2010

Tak mám takový pocit, že pokud se budu chtít něco dozvědět, budu si muset udělat státnice z angličtiny 😀 , co takhle něco v němčině.

latvia
12. dub 2010

😀 noooo, musis skusit nemecke casaky 😉

latvia
12. dub 2010

kuki na stv, davaju vyzivu detiiii

ivkaivka
12. dub 2010

ako je to so zavadzanim lepku u ekzematickych deti?

latvia
12. dub 2010

ekzem s lepkom nema nic, takze standardne ako pisala annag, po 7.mesiaci v malinkych davkach zacat

pampuch333
12. dub 2010

Ahojte, kedy ste začali dávať príkrmy ak ste nekojili ? Niekde píšu že mám dávať na začiatku piateho mesiaca a niekde že musí byť piaty mesiac ukončený. Tak teraz neviem. Ďakujem za odpovede.

latvia
12. dub 2010

ja som kojila a pomalicky som zavadzala po ukoncenom 4.mesiaci...oblizoval lyzicku a podobne

jasminet
12. dub 2010

ja v 5,5 mesiaci (kojila som uz iba 1x v noci) a po porade s pediatrickou. resp. sme vtedy mali poradnu a sa ma pytala ci uz prikrmujem, ja ze nie, ze cakam na pokyn a ona mi ho dala...

vefi89
12. dub 2010

niktoré ženy vavia, že ideálne je začať v treťom mesiaci, aký je váš názor?

rainee
12. dub 2010

ahojte, my sme na HA UM a podla lekarky mame zacat prikmy az po ukoncenom 6.mes., vraj najnovsie poznatky 😕
chcem sa ale spytat aky mate harmonogram alebo denny jedalnicek pri zavadzani prikrmov. stale mi nie je jasne ze ak zacnem napriklad mrkvou tak dalsi tyzden mam do mrkvy pridat inu zeleninku/masko alebo len samostatne zase tyzden testovat dalsi druh zeleniny /napr. zemiak/ aby som zistila moznu alergiu? ked otestujem zeleninu tak prejst zase na ovocko? 😕 a kedy ste zaviedli kase? nam hrozia nemliecne, viete mi doporucit konkretne hypoalergenne kase?
lepok by sa mal vraj podavat az od 7 mes. vraj kvoli nabehu na celiakiu.

latvia
12. dub 2010

to su ktore zeny? niektore viem ze uz vo 4.mesiaci krmia deti bryndzakmi a udenou makrelou......
do 4.mesiaca by som nedala nic ani keby ma nutili...

vefi89
12. dub 2010

vela som toho počla, aj švagriná to tak začala, myslím, že jablkom a mrkvou podusenou. ja sa len pýtam na názor. chcem si pripraviť rajón 😀 😀

latvia
12. dub 2010

rainee, nemusis tyzden testovat jednu vec, staci 3 dni...ak sa nedostavila alerg.reakcia, tak pridas dalsiu vec...stale si nechaj 3 dni na moznu reakciu....cca mesiac takto pridavat zeleninu, potom mozes uz aj maso...ovocie mozes davat aj skor ako zeleninu, moj maly napr ovocie velmi nemusi, zato zelenina mu velmi chuti.... na nete vygooglis kopec clankov o krmeni, annag tu niekde hadzala celkom dobre clanky o prikrmoch

latvia
12. dub 2010

vefi, podla mna sa nemas kam ponahlat.ak malemu staci mlieko, nieje dovod zacinat pred ukoncenym 4.mesiacom....usetris peniaze, jemu nic nebude chybat a nemusis sa ani ohanat s lyzickou 😉 pred 4.m je to fakt skoro, traviaci trakt sa vyvija...

jasminet
12. dub 2010

vefi - radsej sa opytaj vasej pediatricky co ti na tento nazor povie...

rainee - my sme zacali na obed mrkvou, po 3-4 dnoch som k nej pridala zemiak, potom som dala zemiak+karfiol (dala som vzdy znamu chut+novu chut)... po vyskusani zeleniny som pridala masko + som skusila na olovrant dat ovocie.
s kasami sme zacali az neskor, pred mesiacom asi. tiez ma ha mlieko, ale dala som jej nestle prvu kasu ryzovu. len to je sladene, takze teraz jej robim do ha beby krupicku - ryzovu alebo kukuricnu a to zmiesam s ovockom alebo vyzivkou.

jasminet
12. dub 2010

ze svagrina 😀 ano, aj moja babka chcela malej skusit dat v 2 mesiacoch slahacku. som sice ta najhorsia matka na svete podla niekoho, ze to nedovolim, ale mam hadam vlastny rozum a ked ho nemam, tak mam na usmernenie lekarku.

vefi89
12. dub 2010

baby dík, ja len aby som vedela, koľko mám sadiť 😀 😀
prajem vám zdravé detičky 😉

latvia
12. dub 2010

alebo kupit nemliecne kase a urobit s ha mliekom

rainee
12. dub 2010

dakujem baby. ja mam v tom chaos lebo kolko ludi tolko nazorov. tiez niekto nekojenca prikrmuje do 4mes. a mne pediater povie ze az po 6.mes tak si mozem vybrat. 😒

rainee
12. dub 2010

latvia, dcera mojej znamej ako rocna zuzlalal klobasu...je zdrava ako repa, v zivote nebola pomaly u lekara 😀

rainee
12. dub 2010

este sa chcem spytat ci drobcom tie prikrmy skor varite alebo davate kupovane?