Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

m1rti
13. čer 2009

Shaula: tu kaši se přiznám jsem okoukala u kamarádky, ona chtěla aby jí malá spala v noci dýl. Malé ta kaše chutná, ale mám dojem, že ten efekt to opravdu nemá. My pořád jíme 2 - 3x za noc (většinou kolem 12-1, pak ve 4, v 6 a vstávačka),už jsem si zvykla. Ale asi s tou kaší toho nechám. ... od kdy by teda měla být kaše? Já teď jedu podle nových pravidel (u starších dětí bylo všechno jinak a taky jsem kojila jen 2 měsíce, teď pořád kojím)

mikulka
14. čer 2009

Já dávám 1x týdně celý žloutek másto masa. myslím, že by měl být celý, i když pro začátek klidně půlku, pak už celý.
Včera jsem zvážila, kolik dávám masa, bylo to 8 g, to je málo, co? mělo by být 10?

m1rti, s kaší je to tak, že pokud se dítě budí ze zvyku, kaše to nespraví. Pokud ale opravdu z hladu, mělo by to pomoci.
Já dávám mléčnou kaši 2 dny (předtím nemléčnou a to nic moc) a jednu noc spal krásně jako ještě nikdy, tuhle noc se budil po hodině, takže tak.

Jinak ta kaše se zavádí až jako 3. příkrm. 1. zelenina (+ asi po měsíci maso), 2. ovoce, 3. kaše.
Ale někdo naopak kaší začíná, pokud má pocit, že děcko je hladové...

shaula
14. čer 2009

M1rti, jak píše Mikulka - kaše je obvykle až 3. příkrm. V ukončeném 6. měsíci se začíná zeleninou, v 7. měsíci maso + ovoce, v ukončeném 8. měsíci kaše. Ale není to dogma, někdo naopak kaší začíná (ale to mi přijde zbytečné, kaši beru jenom jako takovou "chuťovku", ne jako důležitý příkrm, raději bych začala zeleninou. My jsme také tak začínali.) Někdo dává kaši jako 2. příkrm kvůli alergiím na ovoce, je to prostě různé.

saska.t
14. čer 2009

M1rti - ja este dodam pozor ak davas jahodovu kasu jahody su velky alergen a do roka by sa vobec nemali 😅 a je jedno v akej su forme 😉

verca.c
16. čer 2009

ahoj holky, narazila jsem na tuhle diskuzi a moc mě potěšilo, že jsem našla hned odpověď na svou otázku a to, kolik masa mám dávat. Četla jsem někd, že se má dávat ZE ZAČÁTKU 20 g a pak přidávat, ale já když dávám 10 g, tak mi to připadá tak akorát, jinak mám pocit,že je to samé maso. 🙂 Malá má 8 měsíců a včera jsme začli s kaší.
Můžu se zeptat, kolik dáváte gramů zeleniny a masa na jednu porci? Já tak 160 (3 durhy zeleniny po 50 g a 10g masa) plus vody, aby to bylo takové pyré.

No ale píšu hlavně proto, že jsem se chtěla zeptat,jak vypadá váš denní jídelníček, kolikrát denně krmíte? A jakou kombinaci zeleninky dáváte?
Na kojeni.net jsem našla super tabulky, ale jsem z toho trochu jelen. je tam 7 porcí denně + noční kojení. U nás:
4hod:kojení
7-8hod. kojení
10 hodin: ovocné pyré
12-13 hod.: obídek
16 hodin: kojení
19hodin: kojení
Včera jsem teda dala kaši, ale nejdřív jsem jí nakojila, všimla jsem si, že by si ještě dala, ale já neměla už v prsách nic, ale neplakala. když jsem jí položila do postýlky,tak začal urputný řev, chvíli jsem jí nechala,ale nakonec jsem jí dala i tu kaši a usnula.
Jenže si momentálně nedokážu představit, jak vydržím s nekojením od té 16hod do 4 rána???? vždy tímto způsobem přestanu kojit úplně... :( a to bych fakt nerada. dlouhá doba mi už připadá od té 8rána do 16hod...

paola.o1
16. čer 2009

caute, neviete niekto dokedy treba prevarat vodu na pitie, teda kedy mozem dat malemu napit priamo z vodovodu?

shaula
16. čer 2009

Paola: někde jsem četla, že od roka (už nevím kde). Já nepřevařuju od cca 3 měsíců, ale dávám balenou vodu.

Verca: gramy masa neřeším, prostě to tam hodím tak od oka 😀
U nás to vypadá takhle (ovšem operativně to každý den měníme podle denního plánu - máme dost aktivit mimo domov, tak tomu přizpůsobuju časy).
5.00 - 6.00 kojení (někdy, někdy nechtějí)
7.00 - 8.00 snídaně (když nechtějí kojit) - obvykle rohlík nebo chleba s lučinou nebo máslem - ovšem kluci jsou starší než tvoje
9.00 ovocná přesnídávka
12.00 masozeleninový oběd
14.00 ovoce - obvykle banán
17.00 jogurt
19.00 kaše
20.00 kojení (občas nechtějí).
Přes den ještě někdy (málokdy) kojení. V noci se kojí někdy 1x - 3x, dnes vůbec, až ráno, to mě překvapili🙂

Tak jí dávej kaši dřív, abys pak mohla ještě před spaním nakojit.

paola.o1
16. čer 2009

no tak jedalnik mame my takyto;

7;00 - UM 205ml
10;00 - ovocie 90g a do toho rozmackam tri kekse
13;00 - maso, zelenina, zemiak spolu tak 150g
15;30 - nejake ovocie tiez okolo 90g
17:00 - UM 190ml
20:00 - kasa, dost velka porcia

- cez den mu dam do ruky obycajny biely rohlik, alebo neslane kukuricne chrumky

lamaze
16. čer 2009

Ahojky,holky dáváte 6měsíčním prcků v příkrmu kukuřici?My už jsme vyskoušely brokolici,brambor,mrkev,banán a kupuji Frutapury od hami.Také od Hami zelenina s kuřetem a jablky a to malé moc chutnalo.Mám doma ještě pár příkrmu,ale obsahují třeba celer,rajčata,tak nevím,zda to mohu malé dát. 😝

jaja257
16. čer 2009

Ahojte babulky,
mam problem s malou, odmieta mi cokolvek okrem mliecka. Ani mrkva ani zemiak ani jablko. Proste nic. ☹ Som z toho nestastna. Ako dlho vam trvalo kym babo bolo ochotne nieco zjest okrem mlieka? Pretoze nasa mala ani to mlieko velmi nechce. Proste ona a jedlo nie su kamarati.

paola.o1
16. čer 2009

ahoj lamaze, zeler a rajciny urcite nie. rajciny od roka a zeler az od troch. dr. mi povedal, ze zeler, soja orechy a med su extremne alergeny a treba pockat velmi velmi dlho. kukuricu som ja zacala davat tento mesiac. moze sa davat od ukonceneho osmeho mesiaca. tiez kupujem prikrmy nevarim ale vzdy vyberam take, kde nie su prisady co este maly nemoze. uz ma 8 mesiacov, ale napr. zeleninku stale kupujem pre 4 mesacne deticky, pretoze v niektorych flastickach je fakt vsetko🙂

paola.o1
16. čer 2009

jaja, moj maly prvy krat nieco nevyplul az ked mal 6 mesiacov. dovtedy som nemala sancu, ale potom uz mi spapal vsetko, ale ked mal 5 mesiacov, zacala som mu davat kasu, nasla som taku co mu chutila, ale tu som mu davala iba lyzickou, nie z flase. no a potom vedel, ze na lyzicke je nieco dobre, tak mu zachutilo aj ovocie a zelenina.

jaja257
16. čer 2009

paola, aj ja davam lyzickou, no a je to katastrofa. Ona proste ani neotvori pusinu a som vybavena. Dnes sme kupili ryzovu kasu marhulovu, mozno budem mat uspech. Ja dufam, ze ked bude starsia tak to bude lepsie. A co sa tyka flase, z tej len mliecko alebo vodicku. Mala je na UM od narodenia, nemala som mliecko a to malo co som mala vycvracala.

paola.o1
16. čer 2009

jaja, tak skus tu inu kasicku, ale urcite sa to casom zlepsi, ako som pisala maly naozajstne nieco spapal ked mal ukonceny siesty mesiac, dovtedy sme sa pasovali vecer s kasickami, az som natrafila na taku ktora mu chuti dodnes.

holly1
16. čer 2009

Ahoj, kolik dáváte do zeleniny oleje a jakého? Mám extra panenský olivový, ale teď jak je na nově Vaření s tescomou, tak tam opakovaně jedna osůbka uvádí, že nikoli panenský. Netuším proč.

jaja257
16. čer 2009

Vdaka Paola za radu a povzbudenie, dufam, ze mas pravdu a mala bude pekne papat. Hadam raz z nej bude papkac ale ak sa poda na rodicov, tak to bude bieda, pri mne rodicia plakali ze zomriem na hllad lebo jedine co som zjedla dobrovolne bol hruskovy kompot a manzelovi rodicia zas skakali popod okna a babka triafala do pusy ked sa smial.

smajlik
16. čer 2009

ahojky, dnes jsme začali papat mkvičku a já se chci zeptat - každý totiž píše a radí něco jiného - kolik vlastně se dítěti na začátku dává? V nějakém jídelníčku psali první den 1-2 lžičky mrkve a potom postupně navyšovat, ale mě se to zdá málo když to malé chutná , zbouchala jich takových 5 určitě ... 😀 a na konci týdne prý má sníst celou skleničku ... a pak ještě jedna věc. Někdo doporučuje další týden najet mrkev s brambory, někdo zase jen jeden nový druh zeleniny, např. brokolici ... poradíte? Jde z toho hlava kolem :D. Přijde mi že dávat prakticky 14 dní mrkev dítě totálně zabetonuje ...

paola.o1
16. čer 2009

jaja tak sa niet co cudovat mate do v rodine🙂 to ja som bola z toho mimo, lebo ja aj muz zjeme vsetko co pred nami neutecie, tak sme nechapali preco krpec odmieta

holly dava sa detom repkovy olej, aj ja som chcela dat olivovy, ale Dr. kazal repkovy, aj v kupovanych prikrmoch je pridany iba repkovy. netusim kolko sa ho pridava do jedla, lebo ja zatial iba kupujem flasticky, ale kukla som na viacere a je ho tam okolo 1,4percenta, takze par kvapiek

zlatouch
16. čer 2009

holly, myslim, ze druh oleje moc nehraje roli, ten panensky mozna opravdu ne, obsahuje plno latek, ktere v tech rafinovanych nejsou a tak jinak voni i chutna, me dr doporucovala kousek masla, to davam nejcasteji. Na ty nove mluvili o kojencich nebo obecne? Treba na samzeni se podle me panensky taky nehodi.
smajlik, L.taky mrkev docela smakovala, tak ji mela urcite vic nez ty doporucovane 2 lzicky, meli jsme tu malinkou sklenicku na trikrat, pak na dvakrat a pak jsme presli na brokolici. Ale to uz je asi fuk, ta brokolice se mi nezdala, tak jsem do ni uvarila bramboru, pak i do mrkve a bylo.

smajlik
16. čer 2009

zlatouch: děkuji 🙂 ... a můžeš mi ještě říct, co dáváš malé po tom jídle? Jsme na UM ... takže "zapít" čajem, případně vodou? Samozřejmě až sní větší množství...

verca.c
16. čer 2009

Maminky, děkuji moc za rady. Dám jí teda tu kašičku dříve a pak jí ještě nakojím třeba o hoďku později.

jaja257 Naše malá ze začátku taky nechtěla mrkvičku, nic, až když jsme zkusili metodu, že taťka jedl a ona se koukala a opičila se po něm. 🙂

smajlik: Můžeš jí dát kolik sní. 🙂 Plná dávka má být okolo 150 -200 ml a toho můžete dosáhnout třeba za chvíli nebo za 2 týdny, no a než to dosáhnete, tak dokojit. ale to určo víš. Když zkoušíš nový druh zeleniny, tak ho můžeš přidat už k druhu, který máš vyzkoušený, ale až tak po 4 dnech, aby šlo vidět, jak na to reaguje...Po jídle nedávám nic, v té potravě je vody dost. dávám takové pyré....

smajlik
16. čer 2009

verca: díky, takhle přesně jsem to chtěla vysvětlit 🙂

zlatouch
16. čer 2009

smajlik - jak pise verca, ja taky kojim, takze dokojit, na UM asi zapit UM, pokud to nebude ta plna davka, to by melo byt stejne. My jsme ted ve fazi, ze nekdy mliko chce a nekdy uz se nacpe dost, tak ne. Jinak vodu bych ji rada dala, ale flasku sice rada okusuje, ale ze by z ni pila, to nee. Tak snad nekdy, do 9 mes by to nemelo byt nutne, jsem se docetla.

holly1
16. čer 2009

holky, teď jsem koukla na www.kojeni.net, p. Mrázková píše olivový, tak jsem si trochu oddechla, protože mám v mrazáku asi 20 skleniček, ale dala jsem ten panenský. No vyhazovat to kvůli tomu nebudu, příště zkusím koupit nějaký dobrý řepkový

shaula
16. čer 2009

Smajlik, stačí dávat jeden druh 3 - 4 dny. Pak je to na tobě, buď přidáš nový druh k tomu vyzkoušenému, nebo dáš samostatný nový druh. Dala bych taky kolik chce.

Olej dávám panenský olivový, ovšem když si vzpomenu 😀 Jinak mi doktorka taky říkala, že lze dávat kousek másla (ale másla, ne Ramy nebo podobných rafinovaných tuků).

Kluci začali více jíst jeden po týdnu, druhý skoro po měsíci.

taella
16. čer 2009

my sme tento týždeň začali dávať mrkvičku udusenú na pare , prvý deň mi to celkom pekne zjedli aj keď to trvalo dlhšie a včera a dnes to bolo hotové trápenie , Oliver celkom to aj baštil , ale Karolínku , pri každém súste napínalo 😝 , stále mi buchala do ruky , mrvila sa a proste to nechcela ☹ Ona aj celkom mliečko keď pije tak je nekľudná , každú chvíľu odťahuje fľašku , kým vypije svoju dávku tak to trvá skoro aj pol hodinu 😖

katuu
16. čer 2009

Ahoj holky, začínáme s příkrmy a kupuji malému ty lahvičky od hami, chci se zeptat jestli taky kupujete lahvičky a nebo vaříte ? Nevím zatím mi to připadne zbytečné vyvařovat když toho tak moc nesní a prý je to v těch lahvičkách i více hlídané. Díky Katka

tinka19
17. čer 2009

Ahojky..ja sa chcem spýtať..môžem už pomaly prejsť na olovrant s ovocím aj ke na obed ešte nespapáme celú dávku?...ten olovrant chcem samozrejme pridať až na 7 mesiacov

Katuu...tak ja zatiaľ malej iba varím...tie kupované budem skor používať výnimočne..na výlety a tak

shaula
17. čer 2009

Tinka, můžeš.

Katuu, to se tu probíralo i na posledních stranách několikrát🙂 Vařím + prostřídávám skleničkami, když nestihnu uvařit.

paola.o1
17. čer 2009

kiatuu ja byvam v rakusku a tu je uplne normalne do roka davat iba flasticky. ma sa tak predyst pripadnym alergiam v buducnoti. a jasne su kontrolovane. ja by som nekupila nic ine v obchode ako bio a to ta potom vyde drahsie ako kupovat flasticky a mas to bez roboty... ale od roka budem uz varit z kupovanych bio vyrobkov.