Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

aemmi
11. črc 2012

@amymol myslím, že jsem do dělala jakoby se zeleninovou omáčkou, uvařila jsem mrkev a cuketu, mixla jsem to a smíchala s tím kuskusem 😉

jackey
16. črc 2012

Holky prosím o radu..blíží se doba, kdy i my začneme pomalinku s příkrmy a já to stále nějak nechápu:oD Nejdřív začnu nějakým jednodruhovým např. brokolicí(nechci začínat mrkví, aby si nezvykla na tu sladkou chuť a pak mi neodmítala ostatní zeleninku), tu dávám samotnou ty dva až tři dny a pak do ní něco přidám a nebo za ty tři dny začnu zase dalším jednodruhovým a takhle jak dlouho? Pak až v rámci jednodruhových bude mít odzkoušený třeba brambor a špenát, tak teprve to můžu dát dohromady? A kdy k tomu začnete dávat maso? A to taky nejdříve uplně samotný? Jsem z toho jelen 😀

cicimon
16. črc 2012

@jackey samotnu das len prvu zeleninu, napr mrkvu alebo zemiak... ked mas odskusanu zeleninu c1 pridas k tomu zeleninu c2... potom napr zeleninu c3 - cuketu/tekvicu... a potom zvadzas dalsie a kombinujes s nejakou uz odskusanou... idelane max 3 zeleniny dokopy
a maso tak po mesiaci spolu s nejakou uz odskusanou zeleninou, cca 1 pol lyzicu..

olusenka
16. črc 2012

@jackey http://www.kojeni.net/prikrmy.php
Tady je to perfektně zpracované, podle toho se řídím. mrkni na oba soubory ale zejména ten ve Wordu (příkrmy postup).

jackey
16. črc 2012

@olusenka To mám přečtené, ale právě jsem z toho nějak nepobrala to kombinování potom 😀

@cicimon děkuju, teď už je mi to jasné:o)

A ještě jedna otázka. Nám je přesně 5 měsíců, dnes kontrola u dr a bylo nám řečeno, že s příkrmy máme začít až od toho ukončeného šestého. Malá byla ještě před 14 dny plně kojená, ale ted už je na UM( vyrostly jí dva zoubky a kousala mě až do krve, navíc to není žádný velký jedlík, takže mlíčka začalo postupně ubývat), ale kdykoliv něco jím, tak otvírá pusinku, napodobuje žvýkání a polyká na prázdno..četla jsem, že to začnou dělat děti, které už jsou připravené na příkrmy, tak nevím, jestli mám počkat a nebo zkusit hned, dokud po tom vyloženě touží..stejně nějakou dobu trvá, než se ta dávka mléka plně nahradí..co myslíte??

olusenka
17. črc 2012

@jackey Zkusit to můžeš, za to nic nedáš. Ano, s příkrmy se má začínat, pokud Vás hypnotizuje při jídle, natahuje se pro něj, vypadá to, že by si dala, taky v případě, že je na UM a 900-1000ml za den jí už nestačí a je hladová.

katyxq
17. črc 2012

Pár dní jsem se nedostala na net, tak postupně dočítám.
@hojda My lepek zavedli stejně jako @mahafi - vločkama (zdokumentováno ve fotoblogu 😉).

katyxq
17. črc 2012

@jackey Novou potravinu (zeleninu) můžete zkoušet samotnou nebo ve směsi s už otestovanými druhy, maso bych přidala k zelenině, samotný je děsně dusivý a hutný. Tři dny mohou být na test alergie málo, nejsou výjimkou reakce i po několika dnech, chce to zkoušet aspoň 4-5 dní, to je opravdu na jistotu. Postup na kojeni.net je výborně zpracovaný, ale už celkem zastaralý co se týče vhodné doby, kdy zavádět hlavních alergeny (lepek, bílkovina kravského mléka, vaječný bílek, ryby, ořechy).
Místo brokolice bych radši zkusila cuketu, brokolice může dost nadýmat. My začli dýní, je taky sladká jako mrkev, ale malá v pohodě baští i nesladkou zeleninu, před pár dny jí moc šmakovalo avokádo.

katyxq
17. črc 2012

@jackey A klidně s příkrmy začněte, pokud se dítko tváří vstřícně 🙂, stejně to bude nejspíš trvat několik týdnů, než se dostane na plnou dávku - my na ní zdaleka nejsme ještě ani teď 😉.

jackey
18. črc 2012

@katyxq Moc děkuji za odpověď. Asi zkusím dnes až se vzbudí a uvidíme, jaký budeme mít úspěch. Takže ten jeden druh radši více dní..já bych nerada něco podcenila, protože sama jsem alergik a v sezoně i astmatik a mám atopický ekzém...u malé zatím nic a doufám, že to tak i zůstane

jackey
18. črc 2012

Tak jsme zkusili taky tu dýni a měla velký úspěch. Isabella se uplně olizovala 😀

katyxq
18. črc 2012

@jackey U nás je taky dýně moc oblíbená 😉, jinak malé ještě moc chutnaly batáty a avokádo. Za to brambory (i ve směsi s jinou zeleninou) jsou prý blé.

jackey
19. črc 2012

@katyxq já jsem uplně koukala, jak to do ní padalo..snědla by mnohem víc než jen těch pár lžiček, co jsem dala..vypadá to, že opravdu už prostě chtěla ochutnat něco jiného a zatím to jde samo:o) Jsem zvědavá, jaké má chutě a co nám nebude chutnat

katyxq
19. črc 2012

@jackey A taky u nás nefrčí úplně hladká struktura, mnohem víc jí jede, když je to trochu hrubší, prostě pidi mini kousky.

jackey
20. črc 2012

@katyxq Jaký máš názor na kupovanou a doma dělanou? Myslím spíš co se týče zeleninových příkrmů kvůli obsahu dusičnanů...já jsem zatím dala tu dýni z lahvičky, protože toho se bojím, ale v budoucnu bych určitě radši vařila...samozřejmě i lahvičkám se přizpůsobím, když to bude pro její zdraví lepší

jajamalka
20. črc 2012

my sme začali s príkrmami od 4. mesiaca a zatiaľ som zeleninu vždy kúpila a doma uvarila a rozmixovala. nad nejakými dusičnanmi som sa nezamýšľala. až doteraz 😀

katyxq
20. črc 2012

@jackey Já radši vařím (teď jsme na cestách, tak skleničkujem 😒, po motelech se vařit nedá, čas by na to ale byl, chybí jen to místo), kupuju pro nás i malou zeleninu, maso, vločky bio nebo aspoň z důvěryhodné farmy.

jackey
20. črc 2012

@katyxq a kde to sháníš? Tady u nás je to horší a nevím, kde bych vůbec něco takového sehnala

katyxq
21. črc 2012

@jackey Maso objednávám přímo ze Sasova nebo kupuju v prodejně Sklizeno, zeleninu a ovoce od pana Weidenthalera nebo ve dvou jimi slušně zásobených obchodech se zdravou výživou (Zdravý život, Bioslunečnice) nebo zase ve Sklizeno, ostatní (trvanlivé potraviny) obvykle objednávám přes net z Countrylifu nebo Bioobchodu - tak abych měla poštovné v ceně, ceny zhruba stejné jako v brněnských zdravých výživách, některé i lepší a nemusím se tahat s nákupem 😀 (hlavně kvůli dietě kupuju v tetrapaku balené rýžové, ovesné, mandlové mléko a to už je docela těžký nákup), některé suché potraviny a rýžové mléko zase seženu v DM drogerii.
Ale jak v tvém regionu nevím, možná se zkus podívat na www.nalok.cz nebo tak 😉.

jackey
21. črc 2012

@katyxq děkuju za odkaz, hned na to kouknu 😉

jackey
25. črc 2012

@katyxq tak jsem včera dala brokolici a vypadá to, že na ní je malá alergická...asi dvě hodiny po krmení se jí udělal na boku flíček atopického ekzému..ten mívám v sezoně já jako reakci na pyl a má přesně to samé..malý kulatý, ohraničený flek suché kůže...myslíš, že to fakt může mít souvislost s tou brokolicí? Každopádně dnes jí teda vynechám a dám něco jiného, co už máme odzkoušené a uvidím, jestli to zmizí a pak jí mám zkusit zase?

katyxq
25. črc 2012

@jackey Přesně tak, brokolici vynech a pak, až bude kůže OK, tak znova otestuj, pokud by se reakce potvrdila, tak ji nedávej aspoň půl roku a pak teprve zkus zas.

jackey
25. črc 2012

@katyxq Děkuju:o)

vodni
26. črc 2012

Mám prosím několik dotazů: hrášek, hroznové víno - nedělají vám problémy šlupečky? (já hrozny "loupu", jinak mi to měl tendenci polykat celý). Maso - jak začít s nemixovaným? Jsou lepší malé vařené kousky nebo spíš třeba proužky? Prcek má jen dva zuby, ale kousky zeleniny a ovoce baští dobře, rád si taky sám podává a ukusuje. Zbývá začít s tím masem. A kdy koření - např. od kdy na maso třeba trošička papriky? Díky

beruska24.9.
26. črc 2012

@vodni - hrášek jí malá celé kuličky. začala s tím, když jsme to měli na zahrádce. holky si hrály na dece, papali hrášek ze zahrádky, mladší jsem kuličky rozmačkávala, starší si je vybírala z lusků sama a najednou mladší uloupila ségře celé kuličky a nacpala si je do pusinky. zvládla je spapat v pohodě, tak jsem to přestala řešit.
hrozny jsem zkoušela tento týden, neloupané, jen natrhané kousky, nechce je, plive.
maso jsem začala krájet kolem 9m. na maličké kousky, teď už krájím klasické kostičky, buď si ho vezme do ručky a krmí se nebo ´´rozkrojím´´ lžičkou napolovic.
koření netuším, u starší jsem ho začínala až někdy po roce, už nevím kdy.

beruska24.9.
26. črc 2012

maminky, také prosím radu! dnes jsme koupili dýni hokaido a netuším, jak ji připravit, abychom ji mohli celá rodina i téměř 11m. dcerka (odmítá klasické mimi-příkrmy). samozřejmě tak, že bych odendala stranou a zbytek pro nás dochutila. děkuji za typy na přípravu 😉

vodni
26. črc 2012

@beruska24.9. Díky moc! Já když ten hrozen oloupu (fakt mě to ale dost nebaví 😝) tak to mu chutná fakt hodně moc, bere si to sám a chutná mu. Ale když jsem dala se šlupkou, tak to prostě polkl. A to jsem taky dala na kousky.. No, budu zkoušet. A to maso - já mám trochu obavy, že když udělám maličké kousky, tak on to prostě polkne a nebude kousat... Ale moc dík, o víkendu jdu na to 😉

mahafi
26. črc 2012

@beruska24.9. nám kromě dýňové polívky chutná třeba rýže, dýně na kostičky (nudličky) a kostičky kuřecího/hovězího masa..

beruska24.9.
27. črc 2012

@vodni - u starší jsem hrozno neloupala a baštila ho natrhané na kousky i se slupkou (techniku jezení už si neamatuji), mladší ho plive, tak to zkusím zase jindy.
i to je možné s tím masem, asi to je potřeba vyzkoušet. já od začátku vše mačkala vidličkou, jen maso mixovala, takže byla zvyklá na hrubší konzistenci od začátku. postupně jsem mačkala méně, pak jen krájela a pak najela na ty malé kousky masa. jak hodně kouše nebo nekouše netuším. teď už asi 14 dní vařím pro všechni (pro malou odendávám stranou nesolené, nekořeněné), protože mi začala odmítat miminkovská jídla (příkrmy, přesnídávky atd.), takže najíždím na ´´klasickou´´ stravu. a to už ji pak příp. ještě krájím na menší kousky, ale žádné pidi. a většinou to zvládne strávit (podle obsahu plínky).

vodni
27. črc 2012

@beruska24.9. já jsem taky ze začátku mačkala jen vidličkou, takže taky celkem ok. A teď už taky chce spíš větší kusy (bramb. kaši odmítá, celé kousky jí rád). V plínce se občas objeví jen kousek celé mrkve nebo ten hrášek, ale to je ok