Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jezurinek
20. bře 2012

@pelenka ta matika no

pelenka
20. bře 2012

@jezurinek Jinak, abych taky odpověděla na tvůj původní dotaz, tak se přidávám k holkám, taky si vařím doma a skleničku jen do zálohy nebo jsem si teď pořídila třeba ty s jehněčím masem, to budu těžko doma vařit. Zeleninu kupuju normálně u nás v zelenině, bio jsem sehnala jen mrkev a brambory, hodně vařím z mražené - ardo a nowaco.

jezurinek
20. bře 2012

@pelenka takže zeleninu obyčejnou co se normálně prodává tedy. Taky to tak chci udělat, když nebude čas tak dát sklinku. Jinak moc děkuji. Mi moc s mražené nevaříme

pelenka
20. bře 2012

@jezurinek To my také ne, ale třeba špenát se doporučuje mražený spíš než čerstvý, fazolky ani čerstvé neseženu a tak🙂

jezurinek
20. bře 2012

@pelenka to zase bude špekulování co dát a nedát

jajka81
21. bře 2012

@beruska24.9.
@jezurinek Baby ja neviem, či ti je tým, že vy ste z CZ a ja z SK, ale u nás lekári tvrdia, že kojene dieťa má prikrm až po ukončenom 6.mesiaci a nekojene po ukončenom 5. A to mám doktorku, ktorá chodí po všetkých kongresoch WHO. Takze ja by som sa s prikrmami určite neponahlala....

jajka81
21. bře 2012

@pelenka A prečo sa má spenat mrazeny a nie čerstvý? 😕

beruska24.9.
21. bře 2012

@jajka81 - před 2 lety jsem všude četla, že kojené od 6.m., nekojené mohou od 4.m., teď po novu všechny (kojené, nekojené) nejdříve mezi 4-6m.
jak už jsem psala, začínala jsem u obou od 5.m. (starší kojená 4m., mladší kojená měsíc).
zrovna tak, jak se za ty 2 roky změnilo zavádění příkrmů (které potraviny ano, které ne), tak jsem z toho byla zmatená. dr. mi na to řekla, že to chce zdravý selský rozum. takže jedu tak nějak podle zkušeností ze zavádění příkrmů u starší 😉

beruska24.9.
21. bře 2012

@jajka81
@pelenka
někde jsem četla, že zpočátku špenát ze skleničky (hlídané množství dusičnanů (??) ). jestli je na tom mražený lépe než čerstvý fakt netuším 😕

aemmi
21. bře 2012

@beruska24.9. ahoj, já jsem teda četla, že u špenátu když tak otrhat stonky (i u mraženého), což samozřejmě nepůjde u protlaku, myslím, že lépe na tom ten mražený asi nebude, pro dospělý nejsou tak přísné limity na ty dusičnany...

pelenka
21. bře 2012

@beruska24.9. Já jsem zase někde vyčetla, že když už, tak mražený, jelikož mražená zelenina není z rychlených jarních dodávek a je tedy na dusičnany chudší. Dr mi ten mražený odsouhlasila, ale i tak ho nebudu zatím dělat nijak často🙂

lyongirl
21. bře 2012

ahojte mamičky, má otázočku...začala som s príkrmom, malý má AE, tak sme začali neskôr a začala som s úplne nerizikovými potravinami, čiže jeho prvý príkrm bola dyňa. Ale má hnačky, nie po príkrme, mal ich už skôr, ako čisto kojený, tak ma napadlo, môžem mu k tej dynke, ktorú jedol už 4x dnes pridať ryžu, kvôli tej hnačke? Myslím, že ryža by nemala vadiť, aj keď najprv sa začína so zeleninou, to mi je jasné 🙂

aemmi
21. bře 2012

@pelenka toto by mělo platit pro veškerou brzkou jarní zeleninu 😅 tak si pak člověče vyber 😀

pelenka
21. bře 2012

@aemmi Asi tak🙂. Je to prostě věda, pak že na mateřský se nemusí přemýšlet. Prostě si máma musí vybrat jeden směr, který je jí nejblíže a tomu věřit, protože kdyby měla respektovat všechno, co se kde píše (a tak úžasně si často protiřečí), tak se z toho dozajista do týdne zblázní, pokud vůbec přikrmovat začne🙂.

prettybaby
21. bře 2012

@jezurinek uz mate ukonceny 4ty mesiac, tak ako
@pelenka pise

jajka81
21. bře 2012

@lyongirl Proti hnacke by mala pomôcť aj varena mrkvicka. Pripadne sprav iba ryzovy vyvar a daj bábätku popijat v rámci pitneho režimu....

lyongirl
21. bře 2012

@jajka81 ďakujem 🙂, odvar som robila a nechcel ho, zo začiatku aj áno a potom už ani pusu neotvoril, nechcela som to doňho liať nasilu a to čo vypil nezabralo. Mrkva by bola super, ale nakoľko aj tá je možný alergén, tak sa jej momentálne vyhýbam. Keď na tom bude s AE lepšie, tak skúsim postupne aj mrkvu...ináč spapal tú ryžu s dynkou a má ešte aj na zajtra. Veď z ryže mu nemôže byť nič, veď ako 1 príkrm sa odporúča aj ryžová kaša...

amymol
21. bře 2012

Holky, potřebuji poradit 😉 Zatím ještě nepřikmujeme, malýmu je 3,5 měsíce ale pomalu se rozhlížím co a jak.. Jak jste to dělali při úplně prvním podávání příkrmu? Dá se třeba lžička mrkvičky, další den o trošku víc - ale na skleničkách je spotřebujte do 48 hodin od otevření, tzn. je to na 3x. Zbytek se tedy musí vyhodit , což mi přijde docela škoda. Zbyde toho ve skleničce asi ještě dost. Nemáte nějakou vychytávku - nejde třeba půlka zmrazit, nebo se to nesmí? Nebo opravdu nekompromisně vyhodit? díky 😅

jajka81
21. bře 2012

@lyongirl Aha, to som nevedela, že mrkva je alergen... Ináč myslím, že ak sa môže ryzovy vyvar, tak sa môže aj ryža...

jajka81
21. bře 2012

@amymol Ja som len varila, čiže som to neriesila... A od mojej doktorky som dostala instrukciu, že hneď od prvého prikrmu mám dať hneď mäso+zemiak+mrkva+kalerab+karfiol. Prvý týždeň to varenie bolo fakt v malom, koliecko mrkvicky, kococka zemiaku, kustik kalerabu a ruzicku karfiolu a 1cm3 masa.

amymol
21. bře 2012

@jajka81 také plánuji vařit, ale až v létě. Četla jsem, že teď na jaře je zelenina nic moc a plná dusičnanů.. A bio u nás ve městě moc neseženu a do "velkomesta" nevyrážíme každý týden..Takže zkusíme asi nejdřív skleničky, no uvidíme, jak to bude a nebude baštit..

beruska24.9.
21. bře 2012

@anymol - můžeš využít mraženou zeleninu 😉

aemmi
21. bře 2012

@amymol ahoj, já mám ted čerstvou zkušenost, taky jsem myslela, že ze začátku budu dávat skleničky, než bude pěkná zelenina, udělala jsem si jich pěknou zásobu, jenže malá to moc nechtěla, většinou jsou dost řídké, nešlo jí to sebrat ze lžičky, teklo jí to z pusy, prskala to, po 3 týdnech příkrmů snedla pořád pár lžiček, takže jsem se rozhodla nakoupit zeleninu a zkusit vařit a najednou se rozjedla. Něco mám bio, něco ne, používám i lepší značky mražené ze sáčku, udělám toho víc, rozmixuju na tužší hmotu a dám zmrazit do tvořítek na led, když to zmrzne, tak to sesypu do sáčku (to jsem četla někde tady 🙂 ) a podle chuti kostičky vyndávám, už vím, že jedna kostička má cca15 g, takže časem už to ani nebudu vážit. No a když malá nesní všechno, tak to po ní normálně dojím protože narozdíl od skleniček to není žádná ekloidní smrdící hmota, naopak je to docela jedlý 🙂

amymol
21. bře 2012

@aemmi Ahoj. Díky za zkušenosti 🙂 Taky jsem to četla o těch tvořítkách na led, ale nějak si to nedovedu představit - prostě úplně klasický, čtvercový tvořítka? A kolik toho holčička najednou sní? Takže vaříš i z mražené zeleninky... A přidáváš nakonec trošku oleje?

amymol
21. bře 2012

@aemmi Jinak moje nejneoblíbenější jídlo je dušená mrkev (něbo jiná vařená kořenová zelenina), tak to dojídání nehrozí 😀 😀 😀 Myslím, že budu trpět při ochutnávkách 😀

aemmi
21. bře 2012

@amymol Já jsem si koupila ty obyčejný čtverečky, jde to z toho docela pěkně vyklepnout, no ted toho sní tak 140 - 150 g, zítra jí zase trochu zkusím přidat, skleničkovýho jsem do ní nikdy nedostala více jak 70g, možná to není tou chutí, ale spíš konzistencí...a jo, olej přidávám. Já nesnáším dušenou mrkev a zrovna dnes jsem si říkala, že to asi nebude až tak špatný jídlo 😀
A jinak ty skleničky co zbylo jsem po 48 prostě vyhodila, ale myslím, že dost dětí sní třeba naporpvé 30-50 g a druhý den už skleničku dojedou, že není nutný to přidávat vyloženě po lžičkách. To ale nebyl náš případ. 😒

prettybaby
21. bře 2012

tak kocky, dnes druhy den mrkvicky mame za sebou, maly je pazrosko, som uvarila taku sladunkuuuu, a zjedol mi dost vela, vsetko co som mu dala a este pytal, ale radsej som nedala, pre istotu, nech to neprezenie 🙂a manzel bol dnes v Rakusku za hranicou kupit bio mrkvu🙂my to mame vsak kusok,z BA

amymol
21. bře 2012

@aemmi Aha, já myslela že třeba jen jednu lžičku, nebo dvě a že mi zbyde 3/4 skleničky a budu ji muset vyhodit. Tak když má jedna kostička 15g a malá sní 150g, tak spotřebuješ deset těch čtverečků? Nebylo by lepší to zamrazovat do nějakých větších mističek/kelímků? Tak že bych se taky naučila na mrkvičku? 😀 Myslím, že to nehrozí 😝

aemmi
21. bře 2012

@amymol no asi záleží na dítěti, některé se rozjí rychleji, některému to trvá dýl... ono takhle ty kostičky můžu libovolně míchat podle potřeby, třeba s čerstvě uvařenou bramborou, později s masem a kelímky by se mi asi blbě vešly do mrazáku...ale někdo to dělá, ono uvidíš, co vám bude vyhovovat 😉

katka.stran
21. bře 2012

@aemmi A jaké děláte ty zeleniny do těch tvořítek? protože některé rozmražené zeleniny jsou humus 🙂 díky