Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

elana
27. bře 2012

@millka11 přiznám se, že zatím osobní zkušenost nemám...ale co jsem tak nějak vyčetla, tak se příliš nedoporučuje jídlo, které nechce, schovat a dát mu jiné. Nejde o výživu, ale spíš z psychologického hlediska to není rozumné, dítě si na to zvykne, pochopí, že si někdy může postavit hlavu a maminka udělá ústupek-a je zaděláno 😖 (a časem nepůjde jen o jídlo). Takže nabídnout, zkusit, dát šanci...a když nechce nenutit, ale nenahradit. Hlady neumře, tekutiny dostane...a až vyhládne, přihlásí se sám. Toliko teorie 🙂 , uvidíme, jak se přihlásí někdo s praxí 😉

sova33
27. bře 2012

@millka11 U nás taky pár dní prcek stávkoval a nic jiného prostě nedostal. Samozřejmě napít ano, ale jídlo jiné ne. Když to nejedl k obědu, dostal druhý den něco jiného, ale nenahrazovala jsem to. Hlavně ne sladkou výživou apod. (protože tu on měl rád a rychle by si zvyknul, že ji může mít i na oběd). Maximálně jsem zkusila do toho přimíchat kousek strouhaného jablíčka nebo lžičku jogurtu, který miluje a docela to zabralo.
A opravdu se nemusíš bát, hlady neumře a třeba to pak ty budeš mít jednodušší, že nebude vybíravý 😉

lyongirl
27. bře 2012

Ahojte, kúpila som malému sladké zemiaky, ani tie sa nesmú mraziť? Tak logicky mi vyplýva, že nie, ale pre istotu sa opýtam. Mali len veľké a to by mu trvalo týždeň ,kým by ten jeden zjedol, ja to jesť nechcem a je mi to ľúto vyhodiť...

sova33
27. bře 2012

@lyongirl Ahoj, pokud myslíš batáty, tak ty se mrazit můžou. Mrazit se nemají obyčejné brambory.

aemmi
27. bře 2012

@lyongirl já jsem batáty normálně namrazila, malá je má moc ráda 🙂

aemmi
27. bře 2012

@hlasil a to budeš prosím tě v poledne dávat to samé co večer? já právě přemýšlím, jak s tím druhým příkrmem, jestli kaši večer/ ovoce na svačinu/ nebo zeleninu večer, si říkám, že bych třeba večer dělala jakoby spíš polívku, aby to neměla to samé co k obědu...

lyongirl
27. bře 2012

@sova33
@aemmi baby ani neviete jak ste ma potešili a aký je rozdiel teda v normálnom zemiaku a batátoch, že tie sa mraziť môžu? Som myslela, že zemiak jak zemiak, tak mraziť neee. Super, uvaríme, namrazíme 🙂

aemmi
27. bře 2012

@lyongirl no normální brambory by po rozmražení byly hnusný a nasládlý, proč tomu tak je, to netuším 😅

jamaa
27. bře 2012

Ahojda maminy , mám 9. mesačnú dcérku. Je na UM a dávam jej ovo. přesnidávku, mesovo-zeleninové príkrmy a kašu+ UM. Zaujímalo by ma či v jej veku už by mala papať celé kúsky zeleniny. Ja jej to zatiaľ rozmixnem na kašu. Bojím sa dávať jej napr. ryžu, alebo kusky zeleniny hoci len rozmačkanej...
Aké máte s tým skúsenosti?
Díky Jamaa 🙂

millka11
27. bře 2012

@sova33 & @elana. Mamicky, dakujem za odpoved. Pokusim sa to teda robit tak, ze ked odmieta obed, nic ineho nedostane, len vela tekutin. Dnes mu idem skusit dat obed v sklenicke z obchodu. Mozno sa aspon na to chyti, ak by ano, tak by som to postupne potom nahradzala doma varenym. 😒

hlasil
27. bře 2012

@lyongirl Díky. Mám toho dost načteno, takže s doktorkou jsem řešila jen některé konkrétní otázky, na tohle jsem ale tehdy nevzdechla a nikde jsem to nevyčetla.
@aemmi Zatím budu, do poradny jdeme za 3 týdny, tak tam zkonzultuju co dál. Máme predispozici k alergiím a AE, tak dávám všechno nové podle její rady strašně pomalu a tak aby měl každý měsíc nahrazené jen jedno celé jídlo. Kojím, malej mi celou noc spí i po mlíku a příbírá, tak není kam spěchat. Kaši chci dát až po ovoci, ale uvidím, co mi doktorka řekne.

lyongirl
27. bře 2012

@hlasil náš malý má AE, takže tiež idem na to dosť pomaly. Začali sme s príkrmami až keď mal vyše 6 mesiacov a zatiaľ papal len ryžu, dyňu, brokolicu, mrkvu a dnes bude mať 1x sladký zemiak. Postupne pridám masko a potom po prejdení všetkej zeleniny pridám desiatu - varené ovocie, popr. neskôr piškóty a tak. Na kaše sa zatiaľ nechystám, najprv musí zvládnuť zeleninu, masko a ovocie a snáď mu nebude robiť problémy. Niečo v mojej strave mu vadí, ale ešte som nezistila čo, takže držím eliminačnú diétu...

sova33
27. bře 2012

@jamaa V devíti měsících už kousky klidně zkoušej, já jsem mačkala vidličkou na hodně jemno a postupně jsem to omezovala. Neboj se, pokud b jí t onejelo, dá ti to najevo. Rýže bych se taky nebála, já jsem ji právě po uvaření ještě trochu rozmačkala, takže to byly malinké kousky a to už by malá v tomhle věku zvládnout měla. Zkus to a uvidíš. 🙂

maki73
27. bře 2012

@jamaa jj naprosto souhlasím s @sova33, naše maličká má 7 měsícú, na UM od dvou a jí i tu rýži a to jí už nemačkáme, rizoto nám normálně baští, i kousky masa, takže si myslím, že v 9. měsíci by to už dítko zvládnout mělo, jen bych řekla, že bude těžší ji na to navykat, když je zvyklá na mixované, ale my mačkáme od půl roku jen vydličkou a v pohodě, jen ze začátku pozor, aby tam neměla moc velké kousky

elana
27. bře 2012

@jamaa jak píšou holky, souhlasím s nima, v 9m už má na kousky dávno čas (ve skleničkách-např. Hami-jsou docela solidní kousky už od 6+). Jestli na ně není vůbec zvyklá, tak bude možná trošku problém (ono čím déle se začne, tím "chytřejší" to dítě je a prská a plive je nebo ho dáví), ale nedá se nic dělat, prostě postupně to půjde. Já dávám kousky od začátku příkrmů, protože ovocnou svačinu mu jen strouhám (jablíčko) a mačkám vidličkou (banán), takže když přišly kousky do masozeleninového příkrmu, ani si nevšiml. Ale děti jsou různý, uvidíš jak pochodíš Ty. Určitě už ale neotálej, na kousky je nejvyšší čas 😉

beruska24.9.
27. bře 2012

@jamaa - od začátku pouze mačkám vidličkou. u starší jsem ve věku tvé dcerky už jen krájela na maličké kousky. mladší je necelých 7m., takže má zatím pomačkané vidličkou (i když už né tak důkladně), pouze maso namixované. to zkusím začít krájet právě až kolem toho 9.m., jako jsem to dělala u starší.

beruska24.9.
27. bře 2012

@maki73 - už týden se chystám na rýži, ale nějak mi to nevychází 😔 jak dlouho ji vaříš pro malou? mám pocit, že bych ji asi měla vařit déle, aby šla trochu rozmačkat, ale v praxi nevím. a když vařím zeleninu ve vodě, mohu ji normálně přihodit k tomu a vařit společně, že? malá má necelých 7m. u starší jsem rýži dávala až o dost později, protože ji vadila při kojení, když jsem ji snědla já. ale to už pak byla starší, takže jsem ji vařila jako pro nás a normálně ji jedla celou.

sarunatko
27. bře 2012

@beruska24.9. Nejsem teda @maki73, ale rýži Lucince dávám a vařím klidně dvě hodiny - průběžně dolívám vodu, potom tam přidám i zeleninu a vařím vše dohromady. Pak sliju vodu a podávám. Prostě tak, aby byla hodně rozvařená a to zrníčko jí třeba nezaskočilo.

ducci
27. bře 2012

ja rizu varim samostatne a potom to dam dohromady a varim cca 25 min...a tiez mi mala krasne vsetko papala aj mensie kusky, ale teraz v 12 mesiacoch zacala nejak vymyslat a kusky vypluvat... nechapem..

ducci
27. bře 2012

jeeejda ryzu :((.. som myslela.. hambim sa 🙂

beruska24.9.
27. bře 2012

@sarunatko
@ducci
holky, moc děkuji, tak snad zítra zkusím 😉

elana
27. bře 2012

@beruska24.9. jéje, tak to já vařím asi jako macecha...já hodím rýži normálně do hrnce s vodou a vařím těch 25 minut nebo kolik se má, přijde mi potom měkkounká dost, vidlička ji rozmačká krásně na kousíčky a to celé smíchám potom s vedle uvařeným příkrmem podle potřeby, aby nebyl moc hustý nebo řídký. A zbytek si osolím a dojím sama 😅 Neumím si představit rozvařit to úplně na kašičku, přijde mi, že se z toho už vyvaří všechny živiny.

sova33
27. bře 2012

@elana Já to vařím stejně 🙂

jamaa
27. bře 2012

Ďakujem za všetky rady. Nabrala som odvahu a skúsila na obed polievku s ryžou a ono to šlo 🙂 Takže pritvrdíme 😠 Pred časom som jej skúšala dávať zemiaky pomačkané, ale s nimi sa dusila :/ A to rizoto skúsim tiež 🙂
Pekný podvečer vám 🙂

beruska24.9.
27. bře 2012

@elana
@sova33
no, tak to zítra zkusím pomacešsku 😀 a když to u mrňavé neprojde, tak zkusím vařit déle

beruska24.9.
27. bře 2012

ještě mě napadlo, co můžu zkusit téměř 7-měsíčnímu špuntovi na žužlání/´´kousání´´ do ručky?? od půlroku dostane občas kousek housky/rohlíku, 2x jsme zkusili dětskou sušenku (nestlé baby sušenky - jsou bez vajec) a asi 2x nebo 3x kousek jablka.
u starší jsem v tomto věku dávala jen rohlík a takové ty křupky ze zdravé výživy (kukuřičné, pohankové.....). v lékárně o pár vesnic dál jsem je nesehnala, tak musím zajít do zdravé výživy až někam pojedeme.
maličká je úplně nadšená 😵 když se může takhle něčím krmit. nechci to jako náhradu jídla, jen jako mňamku 😉
ještě mě napadlo zkusit uvařit kousek mrkve, jinak netuším, co bych ještě mohla vyzkoušet. poraďte 🙂

sova33
27. bře 2012

@beruska24.9. U nás dlouho vedly ty křupky, takže dlouho jsem mu nic jiného nedávala.

beruska24.9.
28. bře 2012

@elana
@sova33
tak jsem dnes konečně zkusila tu rýži. vařila jsem ji asi 20 minut (normálně je psáno 17min.) společně se zeleninou (cuketa, kedlubna, trochu mrkve), pak pomačkala vidličkou a přidala trochu mixovaného krůtího (od začátku mačkám, jen maso mixuji). maličké to chutnalo, zblajzla pomalu celou misku. uvidím zítra, to bude mít to samé bez masa (vařím na dva dny, s masem má radši). zrníčka rýže byla max. napolovic, některá menší a zvládala v pohodě. takže zkusím teď ten měsíc postupně mačkat míň a míň a za měsíc, to ji bude 8m., zkusím zeleninu jen nakrájet na maličké kousky. když bude zvládat, tak zkusím od 9m. krájet i maso.

kachorka
28. bře 2012

Holky, může se vařit i okurek? Jako že je to podobné jako cuketa...

lyongirl
28. bře 2012

@kachorka nikdy som ho neskúšala variť, ani si to neviem predstaviť, ale tiež ma to minule napadlo 🙂