Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
1. zář 2009

wsmoulinkaa - co blázníš? Kam chceš tak spěchat? Jestli ti dítě prospívá, tak není důvod začínat s příkrmy tak brzo jen proto, že se na to ty těšíš... Ostatně není se moc na co těšit - každý den vymýšlet, co uvaříš (a že ze začátku se z těch pár druhů zeleniny vymýšlí dost těžko 😀 ), bojovat o každou lžičku, prát pokecaná trička, která nechtějí pustit... 😝
A není bez důvodu, proč jsou všechny příkrmy až od UKONČENÉHO 4. měsíce - já osobně zastávám názor, že pokud dítěti mléko stačí a prospívá, tak by až do půl roku nemělo dostávat nic jiného.

wsmoulinkaa
1. zář 2009

to mě neva že třeba budeme bojovat....těším se jak bude celá upatlaná 😀

wsmoulinkaa
1. zář 2009

shaula ten důvod mám vůči první dceři, se kterou jsem měla od mala problémy s jídlem, nic nechtěla a plivala....nikdo ji dodneška nenaučil pořádně jíst 😀 tak proto se těším....my jsme na UM zatím 😉

sarusenka777
1. zář 2009

wsmoulinkaa - úplně tě chápu,taky jsem se strašně těšila a chtěla začít co nejdřív 🙂 začaly jsme po ukončeným 5.měsíci a když mi poprvé Elí vyrazila lžičku s mrkví 😅 bylo moje nadčení tatam 😒 ale je fakt,že šlo o pár dnů,kdy se naučila to v pusince vstřebávat a neplive to, žádný trička po krmení prát nemusím 😉 fakt vyjímečně, žádnej boj,prostě si to obě užíváme 🙂 tak vydrž,dočkáš se 😉

nikolic
1. zář 2009

Ahoj,chtěla jsem se zeptat,zda může 7měsíční dítko rýži,těstoviny a ovesné vločky?koukala jsem že ty vločky obsahují lepek

sarusenka777
1. zář 2009

nikolic - my rýži baštíme asi 14 dnů - je nám 6 měsíců a ovesné vločky jsem dneska koupila a chystáme se na ně 😉 těstoviny nevím 😒

nikolic
1. zář 2009

A můžu se zeptat ,co děláš za jídla s tou rýží?

sarusenka777
1. zář 2009

Jasně, míchám jí s mrkví a blokolicí a malá to miluje 🙂 rýží se snažím rozmixovat,aby jí nezaskočilo zrníčko, úplně mi to nejde,ale malé to tak chutná 😉 a přidávám tam i masíčko 😉

sarusenka777
1. zář 2009

a napadá mě,že by se dala rýže udělat i nasladko, s banánem, jablíčkem 😉

shaula
1. zář 2009

Pro ty, které tápete, co kdy můžete dát: http://www.kojeni.net/prikrmy.php Je tam krásná tabulka, co je vhodné ve kterém věku.

nikolic
1. zář 2009

děkuju,naše malá bude asi masožrout 😀 jak má masíčko v jídle tak baští,ale ovoce nechce,přesnidávky si dá,ale čerství,třeba naškrabat banán nee 😉

evinkaa
1. zář 2009

jituskak: Ty dáváš příkrmy z lahve? 😲 Tomu bych se já osobně raději vyhýbala. Aby Ti pak chtěl vůbec lžičku. My přikrmujem už měsíc a z lahve jen mlíčko a čaj, nikdy nic jinýho. Dr mě před tím varovala hned od začátku...

evinkaa
1. zář 2009

nikolic, surusenka777: Děkuji za inspiraci. 😉 Zrovna jsem přemýšlela, co malé už zkusit dát jako přílohu, když nemá moc ráda brambory. V sobotu nám bude 6 měsíců, tak myslíte, že už teda můžu, jo? 🙂

sarusenka777
1. zář 2009

evinkaa - já myslím, že rýži určitě,malé moc chutná 😉 ovecné vločky jsem ještě nezkoušela,ale myslím, že pokud to bude mít jednou týdně,že jí to určitě ublížit nemůže 😉 a někde jsem tu četla,že jsou vhodné pro takhle malé i bezlepkové těstoviny - bezvaječné,ale to taky nemáme odzkoušeno 🙂

evinkaa
1. zář 2009

sarusenka777: Testoviny jsou na kojení.net psané 8.-9. měsíc, tak raději ještě počkám. Ale tu rýži jí dám, tím jí snad ublížit nemůžu, zvlášť, když s tím máš dobré zkušenosti. 😉

sarusenka777
1. zář 2009

evinkaa - k té rýži, když má mimčo průjem,tak se dělá rýžový odvar,nám to dr. radila,když jsme tím procházeli,takže ublížit nemůže,hlavně,aby malé taky chutnala 😉 nám se nejvíc osvědčila kombinace mrkev - brokolice - brambor - to nestíhám nabírat 😉 a te´d najíždíme na masíčko,tak uvidím 🙂

evinkaa
1. zář 2009

sarusenka777: To máš super, že Ti Eliška tak krásně papká. To naše Natynka tak maximálně 110 gramů zeleninky a je to tak trochu boj. Musí skoro každou lžičku zapíjet čajem. Jednou mi snědla i 150 g a to bylo na oslavu. 🙂 Mlíčko už pak ale stejně skoro nechce, vypije po zelenině tak maximálně 40 ml, asi jí ta porce zeleninky stačí. Doufám, že se rýže ujme. 😀

sarusenka777
1. zář 2009

evi - tak třeba čeká na tu rýži 😀 ono to chvilku trvá,než se najde ta kombinace,která těm našim sluníčkům chutná 😉 tak držíme palečky,ať se pěkně rozpapá 😉 co bysme pro ty naše drobečky nevydržely 🙂

jituskak
1. zář 2009

tak dala jsem mu to zatím jednou flaškou. a vůbec jsme nevěděla, že se to nesmí, jsme si myslela, že by si líp zvykl na chuť. ale je to ais logický. aby mi pak nejedl z lahve do 10 let, že jo😀

evinkaa
1. zář 2009

jituskak: Já jsem to nemyslela zle, neboj. 😉 Jen mě to překvapilo. Zkuste lžičenku. Chce to čas, ale jde to. 😉 Držím pěsti.

jituskak
1. zář 2009

já vím, že ne 😉 . zkouším, dávala jsem mu lžičkou mrkvičku, akorát dneska brambůrek moc nechtěl, tak jsem mu to dala do mlíčka.

shaula
1. zář 2009

Evinkaa - "Testoviny jsou na kojení.net psané 8.-9. měsíc" - ano, ale tam myslí klasické bezvaječné těstoviny. Bezlepkové můžeš dávat dříve (až začneš dávat lepek, tak pak normální těstoviny - do roka bezvaječné). Rýži samozřejmě můžeš dávat (kojeni.net říká od 6 měsíců, ovšem tam počítají se začátkem příkrmů až v 6 měsících, prostě ji můžeš dávat mezi prvními příkrmy).

evinkaa
1. zář 2009

shaula: To víš, ještě v těch příkrmech trochu tápu. Proto jsem tady. 😉 Díky moc za rady. Rýži zkusíme tento týden, tak uvidím, jestli nám bude chutnat. 🙂

rrenatkaa
2. zář 2009

Ahojky, chci se zeptat, zda je možné,, abych si příkrmy zelninku i masové, navařila dopředu a pak zavařila do skleniček, nezkazí se to nebo nedostantou se do toho tím zavařováním nejaké "potvůrky":o) Díky

janakla
2. zář 2009

Holky a jak dlouho vám trvalo, než skončilo víc v prckovi než na bryndáku? Je na to nějaký trik jak to do něj dostat? Znám jen zmačknují jazyka lžičkou a to tedy moc nepomáhá...

alias313
2. zář 2009

ahojte malemu davam na obed zeleninovu polievku-mrkva, karfiol, kalerab. vecer spapa kasu a cez den mliecko, vypije aj dost cajiku, ale byva viac zapeceny, akoze vykakat sa mu da, ale viac sa natlaci a obcas ma aj take bobky. co by som mu mala do stravy pridat, alebo naopak vysadit, aby sa mu to upravilo? a zvykne zapekat aj s ovocia?lebo neskor mu budem skusat aj to davat, tak aby som vedela. dakujem pekne za radu 😉

germik
2. zář 2009

ahoj holky,malá sa mi budí už asi 4 týždne velmi často v noci,tak som chcela začat prikrmovat /zachvílku budeme mat 6 mesiacov/. Doktorka mi včera poradila,aby som začala malej na noc dávat ryžovu kašu,že sa kašou vždy začína 😒 ako vás tu ale čítam,má sa začat zelenina-ovocie-kaša. Tak som z toho jelen...včera som malej dala kašu prvýkrát a budila sa mi ovela častejšie ako inokedy 😕 A je nejaký časový odstup medzi podávaním kaše a zeleninky? Teda kedy možem začat podávat zeleninku,aby to na malú moc nezatazovalo? /cca niekolko dní,alebo týždnov? / díky ☹

misi78
2. zář 2009

ahojky my jsme zacali pred tremi dny s mrkvickou, ta dobry, ale dneska sem mu jeste skusila dat brokolicku a ta teda zadny uspech 😝

evinkaa
2. zář 2009

germik: Někdo začne kaší, někdo zeleninou... Já jsem kaši ještě malé nedala, ale ona mi spí zhruba od druhého měsíce v průměru 11 hodin v noci, takže možná proto mě to nenapadlo. Jinak jsem začala zeleninou a zhruba po 4 týdnech zkouším ovoce, pak tak po měsíci možná zkusíme kaše, buď na véču nebo na svačinu s ovocem. Takže já si dávám mezi zeleninou a zavedením ovoce a pak kaše vždycky tak měsíc. Možná to jiné maminky dělají jinak, ale takto to dělám já. 😉
alias313: My kakáme taky jen bobky a tlačení je boj. Čaje mi malá vypije těch 200 ml za den, většinou méně a taky to moc nepomáhá. Do jídla jí dávám vždycky lžičku oleje (já dávám olivový, ale prý je dobrý i kvalitní řepkový) a taky mi nepřijde, že by to stoličku nějak změkčilo. Snad tu někdo poradí ještě něco dalšího, protože já taky nevím. 😎

nikolic
2. zář 2009

Ahoj,
tak jsem dnes udělala rýži s mrkví,hráškem a masíčkem,sníme tak 8 lžiček a už nechce.Asi to chce čas 🙂
Jen jsem se chtěla zeptat,malá se mi v noci budí po 3 hodinách na kojení,je jí 7 měsíců.Vyzkoušela jsem večer kaši,ale nezabírá to,budí se stejně.Nemáte některá nějakou radu?taky moc nepijem,pouze mlíčko,ale to by zatim nemělo vadit,ne?