Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

teress
22. lis 2011

Ahojte, s malinkou zašíname s príkrmami, papali sme už mrkvičkua po 3 dnoch mrkvičku a zemiačik....na obed spapala lyžičkou 120ML ale bol to boj,,,,vobec nechce otvárat ústočká...všemožne som jej to ukazovala a nič mate niake vychitávky?
druhá vec na večer jej chcem urobit obilno-mliečnu kašu od nutrilonu, najlepšie zarobit do flašky-kolko vody tam dat aby jej to prešlo cez cumlík, príp. aký cumlík používate? vydrží vám po kaši pekne spinkat? a aké majú vaše detičky z toho trávenie?
lebo mi sme na AR nutrilone a už takto mame hustejšiu kaku

jezulicka
22. lis 2011

ahojte holky, nemáte nějaký fígl jak vyprát prádlo , které je zašpiněné od mrkvičky?
v normálním gelu mi to nepustilo...díky

ined77
22. lis 2011

@teress 🙂 ..já myslím, že to chce hlavně trpělivost a prostě to zkoušet a zkoušet. kačka také nejdřív moc ''nespolupracovala'', ale cca po 14 dnech už měla víc jídla v bříšku než všude kolem...s oblibou totiž prskala 😀 .navíc...terezka je ještě hodně maličká, má čas. my začali až po ukončeném 6. měsíci.
tu kaši bych ale ještě na čas odložila a když už tak začala např. rýžovou.po kaši se mi obě děti budily stejně 😝 🙂 .a jak udělat kaši do lahvičky....napíšu jak to dělám já....udělám mléko a do toho přidám cca 3 vrchovaté lžičky nemléčné kaše( většinou mám od Sunarky...rýžová s kukuřicí, pšeničná s ovocem...atd.), promíchám vidličkou, protřepu v lahvičce a jdeme papat 🙂 .
když jsem zkoušela dělat mléčnou kaši...vždy tam byly nějaké hrudky, nebo to bylo husté moc....takhle vím, že malá v tom má množství mléka které má dostat a ta kaše je jen na zahuštění a zpestření 😉 .

@jezulicka 🙂 ..já prádýlko od mrkvičky vždy hned přeperu v dětském mýdle v ruce.pak to třeba usuším a jak pak peru, tak to přihodím normálně do prádla a zatím se vše vypralo 🙂 .peru v persilu sensitiv.

ined77
22. lis 2011

@teress 🙂 ...a ještě k lahvičce....používám avent a na kaši mám savičku 6+ s takovou čárečkou..ne s dírkama....pak to mimískovi teče podle toho jak moc saje 😉 .

teress
22. lis 2011

@ined77 dakujeme...tak budeme trpezlivý, nám prikrmovať kazala naša dr, a dokonca aj zaviesť lepok, od avtentu mam takyto cumlík http://www.avent.sk/products/cumlik-airflex-sil..., može byť?

teress
22. lis 2011

@jezulicka ja som to čistila najskor žlčovým mydlom z DM a tak prala...zyšlo

millka11
22. lis 2011

Caute baby.Ako mozem pripravit pre 7 a pol mesacne babo cerstvy spenat?Este som ho ani raz nedavala.
Taktiez som este nikdy nedala vajecny zltok - ked sa v receptiku pise, ze pridat zltok - to mam dat surovy a este povarit s jedlom ci uz vopred uvareny?
A posledna otazka - Chcela by som pomaly malemu zacat pridavat do jedla ovsene vlocky - mozem dat aj do ovocia aj do zeleniny a ako ich mam pripravit?Vopred dik.

aklimka81
22. lis 2011

@millka11 ja varievam malej baby spenat, umyjem listy a dam varit spolu so zemiacikom. potom popretlacam vidlickou a pridam uz uvareny zltok. Dam do toho este trocha MM (stale kojim), ked nekojis mozes dat aj trocha UM (cca50ml).
No a ovsene vlocky moja mala zboznujem, povarim cca 10 minut vo vriacej vode a potom do nich vymixujem broskynku alebo jablcko. ovsene vlocky davam aj surove do ovocneho prikrmu na ranajky (striedam s detskymi susienkami Safari) alebo do bieleho jogurtu.

sova33
22. lis 2011

@millka11 Já jsem špenát ještě nevařila,používáme zatím ze skleniček. Žloutek jsem dávala uvařený i neuvařený (a ten jsem povařila v tom jídle). A ovesné vločky jsem si koupila ty jemné, jenom je přeliju horkou vodou. nechám chvilku stát (pár minut) a pak přidám do ovoce. Nebo je přisypu do zeleniny, když se dovařuje.

dendasek
23. lis 2011

Ahojky holky..jdu k vam pro radu. Nejak se mi vykourilo..z hlavy, kdy jsem starsi dceri davala poprve jogurt.
Tak tedy otazka, kdy zacit s jogurtem? Pul roku byla plne kojena, ted uz prikrmy..a kojime, ale to uz prave moc nechce. dekuju za odpovedi🙂

ined77
23. lis 2011

@teress 🙂 ...jj, to je přesně on 😉 .

@dendasek 🙂 ...po uk.8. měsíci 😉 .já teda dala tentokrát malé o chlup dřív, bolívalo ji hodně bříško z příkrmů a jogurt nám pomohl 🙂 .

dendasek
23. lis 2011

@ined77: dekuju, tak nejak jsem si to myslela.. 😉
Jake jsou nejlepsi? Te starsi jsem davala jen Holandii...

sova33
23. lis 2011

@dendasek My jsme začali po ukončeném 8.měsíci. Někde se dočteš i později, ale myslím si, že v těch 8 už je to v pohodě. Samozřejmě jogurt bílý a ne nízkotučný-já dávám Hollandii, Jihočeský ve skle nebo Bio od Olmy apod.

ined77
23. lis 2011

@dendasek 🙂 ...my papáme hollandii 😉 .chutná, tak to neměním 🙂 .přidávám jednou banán pak třeba jablíčko, teď už občas i sušenky sunarka...ale to opravdu jen zřídka 😉 .

dendasek
23. lis 2011

Dekuju za rady..je to uz takova doba, kdy jsem zacinala s prikrmy...
Holky mate i nejake recepty..na domaci vareni pro ty nejmensi? Pamatuju si, ze jsem te strasi vsechno varila v pare...a kupovala jen cerstve ovoce a nebo ze zahradky...ale ted??? porad jen jablka a nebo banany.. ☹

jankadudova
23. lis 2011

@ined77 Ahoj. Prosim tu Hollandii bilou? Proste klasicky bily jogurt? a kolik ho davas? Chtela bych ho za nejaky cas zkusit, protoze maly odmita UM a trochu tapu🙂

ivkaj
23. lis 2011

@jankadudova Taky dávám klasickou Hollandii, začla jsem pár žličkama a postupně přidávala množství. Mě teď mrňous sní něco mezi 120-150g. Jen jse zjistila, že studený z lednice mu moc neleze a kombinace jogurt+ovoce mu moc nechutná. Když potřebuju někam dopoledne jít, tak mám koupenou Activii.

jankadudova
23. lis 2011

@ivkaj A zacala jsi kdy presne?

xlili
24. lis 2011

Ahoj maminky, jdu k vám pro radu.. Už přes měsíc zkouším dávat malé příkrmy, ale stále žádný úspěch. Niki nechce otevírat pusinku a když už se podaří, tak se u toho tváří, jakokdyby se jí chtělo zvracet ☹ Zkoušela jsem už i ovocné přesnídavky a kaši (té s ní k večeři z lahvičky jen 50 ml, takže ji stejně musím dokojit). Kupované i doma vařené, nic nechce 😒
Jediné, co si ráda vezme je do ruky kus jablíčka, hrušky nebo kukuřičnou křupku...a úplně nejvíc se jí líbilo, když jsem jí dala kůrku od chleba...
Nemáte prosím nějaké tipy, jak ji naučit otevírat pusinku?

janakopcanova
24. lis 2011

macejka co sa tyka ovocia,ja zijem v irsku ,a prikrmy su najlepsie po obednom mliecku ked dietatko oddychnute napapa sa mliecka pockam nejaku pol hodinku a vyskusame zeleninku ja som skusala braboru ale prvy pokus spapala jednu lyzicku ale druhy pokus nic a teraz skusim trosku jablcko a dalsi den zase zeleninku my to striedamo tak po troch dnoch,co mam literaturu tak zacinaju ryzou a zeleninkou tak 4.5 dni a potom ovocie ale vzdy po obednom mliecku....jana

ivkaj
24. lis 2011

@jankadudova s jogurte sem začla asi týden po 8měsíci.

teress
24. lis 2011

ahojte dievčatá..u nas žiaden posun, stále nechceme otvárat pusinku ale zeleninka jej chutí...dnes sme mali maslovú teokvičku so zemiačkom...natlačila som do nej pár lyžičiek, zvašok som jej dala cez flakšku a pekne spapakala...tak rozmýšlam či nie je malá na lyžičku ☹ tak ale skúšame stale...určite neotvára pusinku preto že jej nechutí..chutí ale cez flašku. Kolko to trvalo u vás kým sa naučili prehltať cez lyžičku?
a na večer sme si dali kašu od nutrilonu...velka mnamka stiahla 150 a ešte si dala 60 mliečka

teress
24. lis 2011

joj ešte jedna vec...ktoré príkrmi su najlepšia na pribratie? rozmýšlam nad babnánikom len sa bojím aby nemala zápchu
naša je taký drobec...aj papa ale nepriberie...mame 4mesiace a dačo a 5500g, porodnú sme mali 3480 a z nemocnice sme odchadzali 3200

ined77
24. lis 2011

@jankadudova 🙂 ...tohle jsme přesně řešila s matyáškem ☹ , ale jogurty nakonec baštil a po roce i tvaroh, takže vápníkově nestrádal 🙂 .
hollandie dávám tak půl kelímku (malého) s jedním mixlým banánem(menším).nebo kelímek celý...katunka je otesánek 😀 .dostává to odpoledne.dopoledne má svačinku malou, aby pak obědvala a jen ovocnou 😉 .

@teress 🙂...se lžičkou to nevzdávej 🙂 .některým dětem to trvá dost dlouho, než se z ní naučí papkat, ale vyplatí se to...z láhve se odnaučuje daleko hůř(mám na mysli příkrmy) 😉 .
banán stoličku reguluje..tzn. když je potřeba staví a naopak 😉 , takže směle do toho 🙂 .
a klid....matyášek měl ve 4 měsících 4350g 😝 ...por. váha 2970g 🙂 .zato katunka je opak...už teď má to co matyášek v roce 😅 😀.
ještě k těm příkrmům, jestli můžu poradit...určitě je lepší začít zeleninkou, bez ohledu na kalorie 😉...ovoce je sladké a tím i víc chutná a pak bývá se zeleninkou boj, pokud mimi není vyloženě jedlík.

@xlili 🙂 ...bude to chtít hodně trpělivosti, ale nic bych nelámala přes koleno 😉 .když sní malá 3 lžičky i tak je to super...na plnou porci se můžete dostat klidně až za další měsíc.asi jen potřebuje víc času a MM je MM 😉 🙂 .
chce to zkoušet a zkoušet...jednou jí to zachutná 😉 .

ined77
24. lis 2011

@jankadudova 🙂 ..a hollandii bílou 😉

aajda
24. lis 2011

@teress Pokračuj se lžičkou, zkoušej a zkoušej... zkusila si různé lžičky? Nám třeba jedna nevyhovovala, byla na ní moc široká... Jinak čtu, že dáváš kaše, tak na nabírání je Sinlac kaše, je vysokokalorická. Nicméně tu váhu bych neřešila, pokud tě netlačí doktoři a nehubne. Naše měla porodní váhu 3840, ve 4m měla 4700g, teď něco po půl roce překonala o fous 6kg, tak máme klid a doktoři jsou spokojení.
My kvůli té váze museli zahájit velkovýkrm, protože nám měsíc nepřibrala ani gram. Takže jsme ve 4m a 1týdnu začali kaší (právě Sinlacem), v 5m jsme začali zeleninu a teď už dávám i ovoce. Malá se na lžičku naučila rychle, ale ona nikdy neuměla na lahvičku. Takže kaše hned od začátku lžičkou. A doporučuju užší a měkké. Nám se osvědčila od aventu. Tak zkoušej, i tu kaši... jinak nevím, jestli bych dávala ten zbytek lahvičkou, aby jí brzo nedošlo, že lžičkou se snažit nemusí, když to pak stejně dostane v lahvi.

jankadudova
24. lis 2011

@ined77 Moc dekuju! 😉

ined77
24. lis 2011

@jankadudova 🙂 ...není zač 🙂

kachen
25. lis 2011

Holky, davate nektera avocado? Jsem se ted docetla, ze to je jedno z nejlepsich prvnich jidel pro mimino. Uz od 4.mesice. Lehce stravitelne a vlastne obsahuje vse, co potrebuje clovek k preziti (cituji).

arianka
25. lis 2011

@kachen : dávám avokado, dávám ale i mango, které se údajně má dávat později ..., nicméně informace, že by dítě mělo jíst pokud možno ovoce/zel, která roste v česku, což dost často někde čtu, je poněkud zavádějící, jednak toho u nás moc neroste .. a jednak jsem s dětmi často pryč a s sebou českou hrušku ani jabko vozit nebudu ... 😀 Takže ano, kluci měli cca po měsíci, kdy jeli na jablko/hruška/banán zařazeno do příkrmů i ono avokádo (které milují), ale i mango a další ovoce a bez problémů. Myslím, že pokud nemá dítě alergii nebo sklon k ní (po rodičích) či jiné zažívací problémy a pokud člověk je schopen vybrat kvalitní a dobré ovoce, tak tím nemůže uškodit.