Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
7. únor 2010

Lenka - záleží na tom, čemu věříš 😀 Já říkám raději ne, jiní ti řeknou rozhodně ano 😀

janetty
7. únor 2010

leni, asi áno 😉 ...ale neviem, kedy mu pečeň spravím.
Matka a aponchie vy dávate pečeň-jatra?

mata1976
7. únor 2010

...a teraz si vyberte... 😉 😉 😉

mata1976
7. únor 2010

janetty, ja este nie, zatial len studujem teoriu... 🙂

lenka1smejka
7. únor 2010

Tak ja ju teda dam v roku a pol

nikollette
7. únor 2010

Mna pchali pečienakmi od 5mesiacov, a som tu... 🙂
ale zato tým nebudem ešte napchávať svoje dieťa 😉

kocicinka
7. únor 2010

Momin: nevim, co je spatneho na to, ze chci sve dite a sebe zdrave stravovat 😠
Jinak to vylucne kojeni do roka je mozne, proc ne. I na kojeni.net se o tom pise. Jenom, ze dite okolo 8 měsicu prochazi senzitivni periodou, ktera mu umoznuje poznavat nove chute. Ale jinak pokud dite nestrada, tak kojit do roka-proc ne. Me rekl nas pediatr, ze ho mohu kojit do roka plne, ale ze to asi nevydrzim 🙂 . Jinak my mame doporuceno kojit plne mimimalne do 8 měs., protože syn je potencialni alergik.

kocicinka
7. únor 2010

K tomu zelezu, zkusím něco vyguglit a zeptat se svagrove. Já beru cele kojeni aktiferiin, tak doufám , že do toho mlíka něco preslo. Ale vzhledem k tomu, že železo je důležité pro bílé krvinky a ty pro imunitu(hooodne zjednodusene receno) a Jonáš ještě neměl ani rýmu, tak myslím, že má železa dost...

annag
7. únor 2010

nechodievam do tejto diskusie, lebo mojou parketou je dojčenie 🙂 , ale keďže som písala článok, na ktorý je tou odkaz, tak dám i vysvetlenie k vitamínu A

článok, ktorý mám na stránke, samozrejme nie je môj výmysel, bol spracovaný podľa odporúčaní Európskej komisie pre EU - Dokumentu o výžive dojčiat a batoliat. Európska komisia svoje odporúčania konsoliduje i so spomínaným WHO. Ako to s vitamínom A je a prečo sa z pečene nedá len tak ľahko predávkovať - opäť,. citujem:

Vitamín A
Základnou a najvýznamnejšou aktívnou látkou tejto skupiny vitamínov v živočíšnych bunkách je all-trans-retinol alebo axeroftol, či vitamín A1 (Obr. 14). Retinol (9,13-dimetyl-7-[1,1,5-trimetyl-6-cyklohexén-5-yl]-7,9,11,13-nonatetraén-15-ol) je alicyklický diterpénový alkohol s ß-jonónovým cyklom a s postranným reťazcom štyroch konjugovaných dvojitých väzieb.
OHCH3CH3CH3CH3CH3
Obr. 14: Štruktúra vitamínu A1.
Retinol zasahuje v živočíšnych organizmoch do látkovej premeny na niekoľkých rôznych miestach. Uplatňuje sa predovšetkým v biochemizme zrakového vnemu a pri biosyntéze bielkovín, resp. diferenciácii v raste buniek (LEAF a kol., 2004). Nedostatok retinolu sa prejavuje najprv poklesom hladiny karotenoidov v krvi. Po ich vyčerpaní klesá i obsah retinolu. Tento nedostatok (avitaminóza) sa prejavuje šeroslepotou a u mladých organizmov i zastavením rastu. Esenciálnym kofaktorom enzýmov regulujúcich metabolizmus vitamínu A je zinok. Aktivitu vitamínu A vykazuje asi 50 ďalších prirodzene sa vyskytujúcich zlúčenín zo skupiny karotenoidov, ktoré sa nazývajú provitamíny A. Najvýznamnejším z nich je ß-karotén. Karotenoidy sú pigmenty rastlinného alebo mikrobiálneho pôvodu. V súčasnosti sa pozná asi 600 derivátov karotenoidov. Z toho približne 10 % má aktivitu provitamínu A a môžu sa metabolizovať na retinol. Karotenoidy sa vstrebávajú mukóznymi bunkami a nezmenené sa viažu na chylomikróny. Z potravy sa vstrebáva len asi 10-30% karotenoidov. Na vstrebávanie má vplyv obsah lipidov v potrave, pretože karotenoidy potrebujú k vstrebávaniu soli žlčových kyselín. Obsah karotenoidov v tkanivách závisí od ich koncentrácie v potrave. Symetrickým štiepením sa ß-karotén premieňa na retinal katalytickým účinkom ß-karotén-15,15?-dioxygenázy.

Alternatívny mechanizmus je aj nesymetrické štiepenie, ktoré sa potvrdilo v čreve ľudí. Vznikajú tým rôzne retinoidy, ktoré nemajú typickú aktivitu ß-karoténov. Premena karotenoidov na retinol sa uskutočňuje aj v adipových bunkách, pľúcach, obličkách a v žltom teliesku (WANG a kol., 1991). Karotenoidy nespôsobujú hypervitaminózu, pretože absorpcia ß-karoténu v črevách je menej účinná v porovnaní s retinolom a rýchlosť premeny provitamínu A na vitamín A je príliš pomalá na to, aby zapríčinila toxickú reakciu. Biologická aktivita ß-karoténu sa spája s jeho funkciou ako provitamínu vitamínu A. Ďalšia jeho významná schopnosť je reagovať so sigletovým kyslíkom a vrátiť molekulu excitovaného kyslíka do základného energetického stavu. Táto vlastnosť radí ß-karotén medzi antioxidanty. Vitamín A vykazuje len zanedbateľnú antioxidačnú schopnosť (SUNDQUIST a kol., 1994).
Z mnohých epidemiologických aj experimentálnych štúdií vyplýva, že karotenoidy môžu mať významnú úlohu v prevencii niektorých druhov rakoviny (KRINSKY, 1993; GERSTER, 1993, Van POPPEL, 1993). Konzumovanie potravy s vysokým obsahom karotenoidov po diagnostikovaní rakoviny môže mať za následok priaznivejšiu prognózu ochorenia (INGRAM, 1994). Hoci karotenoidy sa charakterizujú ako antioxidanty, priamy súvis medzi touto ich vlastnosťou a antikancerogenézou nebol zatiaľ potvrdený. Protinádorové účinky karotenoidov súvisia pravdepodobne s ich vplyvom na bunkovú proliferačnú kapacitu a diferenciáciu (ROCK a kol., 1995). Schopnosť vitamínov ovplyvniť alebo znížiť in vivo riziko poškodenia tkanív a orgánov a vznik nádorových ochorení pomocou ich antioxidačnej schopnosti nebola zatiaľ presne dokázaná na molekulovej úrovni. Preto ovplyvnenie niektorých voľnoradikálových ochorení ß-karotenoidmi ostáva aj naďalej hypotézou (ROCK a kol., 1996).
Vitamín A sa nachádza výlučne v potravinách živočíšneho pôvodu, voľný alebo esterifikovaný vyššími mastnými kyselinami, najčastejšie kyselinou palmitovou. Zvlášť bohatým zdrojom je olej z pečene morských rýb. Vysoký obsah tohto vitamínu sa nachádza aj v hovädzej a bravčovej pečeni. Mäso a mlieko má pomerne málo vitamínu A. Jeho obsah kolíše v závislosti od množstva tuku. Dobrým zdrojom sú však aj mliečne výrobky s vyšším obsahom tuku a maslo. Potraviny rastlinného pôvodu sú významným zdrojom najvýznamnejšieho provitamínu A - ß-karoténu. Klasickým zdrojom ß-karoténu je mrkva. Dostatočne množstvo sa však nachádza aj v špenáte, keli a petržlenovej vňati. Z ovocia treba spomenúť hlavne marhule.

annag
7. únor 2010

kocicinka - keď som tu, tak odpoviem

železo, ktoré prijímaš Ty, neovplyvňuje množstvo železa v materskom mlieku,. Teda ak bábetku železo chýba, musí ho dostávať priamo ono - stravou, kvapkami ....

luthien.k
8. únor 2010

annag, máme na hranici krevní obraz červených krvinek a zřejmě nám na to doktorka napíše železo, ale mně se moc nechce malému takhle od malička dávat nějaké "prášky". Je možnost, jak podpořit jinak tvorbu červených krvinek? Jakou stravu preferovat? Předesílám, že s příkrmy dost bojujeme, ale snad se to časem zlepší...

kocicinka
8. únor 2010

Já jsem se vlastně chtěla původně zeptat na toto: když budu dávat synovi v 8 měs kaši( bio rýžovou, míchanou ve vodě), tak kolik mu toho mám dát? Jeden den lžičku, druhý den dvě, třetí den...? Bojím se, abych ho nějak nepřecpala.... Je tu někdo, kdo začínal kaší? Potom za jak dlouho po zavedení kaše mu můžu dát mrkvičku? Na kojeni.net se píše za měsíc. Opravdu až za tak dlouho? K Dr jdeme až v dubnu a mě se nechce to s ním řešit po telefonu, má tam frmol. Díky

luthien.k
8. únor 2010

My jsme tu kaši dávali tak nějak jak píšeš, začínali jsme pomalinku po lžičkách, aby si bříško zvyklo. Také jsme jí dávali jako první příkrm (rýžovou bio nemléčnou od Hippu rozdělanou v UM, MM jsem neodstříkala...), kvůli snaze zlepšit spaní v noci, a se zeleninou začali asi za 14 dní? No nevím přesně, tak nějak. Celý měsíc to určitě nebyl, ale na druhou stanu on zeleninku nechtěl, takže jsme pak stejně ještě čekali...

kocicinka
8. únor 2010

Tak jo díky. Já jsem koupila bio rýžovou od Hero Lactum(nebo tak nějak). Mě by ještě zajímalo, kolik lžiček maximálně může dostat. Máme takové ty malé plastové z DMka. Na kolik to množství zvyšovat.

zuzu101
8. únor 2010

ahojte.kto mi prosím vás poradí, ako postupovať pri zavádzaní jedálnička.zatiaľ papáme okolo obeda zeleninku,ovocie alebo polievky a večer kašičku.malý je kojený.kedy vlastne začať s desiatami,obedami,olovrantami a večerami ?a ako mam dosiahnuť aby mi spapal kašičku aspoň z 50ml mm ?

kocicinka
8. únor 2010

Protože předpokládám, že bude žravý po nás a už ted nám leze do talířů jak drak 🙂

inffinity
8. únor 2010

ahojky holky asi se sem k vám přidám abych nasbírala nějaké zkušenosti .. Takže my jsme začaly asi v půl roce nastrouhaným jablíčkem jako dopolední svačinka, někdy ji do toho přidám nalámané dětské sušenky..Na obídek máme brambůrek s mrkvičkou nebo brokolicí a v sobotu jsme přidali na zkoušku kuřecí maso..Dělala jsem taky zeleninovou polevku brambor mrkev brokolice petržel..a večer dáváme kaši..začala jsem Mišce dávata kašičku protože se mi začala budívat kolem 1hodiny ale pak asi každou hod nebo dvě zas a zas..myslela jsem si že je hladová ale není to tím pořád se mi tak budí a v noci ji teda od jedné skoro co hodinu kojím.. 😒 😒 No a tedka bych potřebovala vědět co bych ji ještě měla dávat..už zkoušela i pomeranč, jedla jsem teda já a byl sladoučký no Miška ho chtěla taky tak jsem ji ho dala cucat no nechtěla se od něj odlepit 😀 moc ji hcutnal a reakce žádná (klep klep) takže v pohodě 🙂 jinak můžu se zeptat jestli už může nějakého pribináčka nebo jogurtík nebo něco takového? Zkoušela jsem chlebik s maslem chutná jí ale po třetím vláčku ji natahuje..nevím proč.. ☹ tak dáme pauzu..jinak jsem ji včera dala dvě lžičky pribináčka no snědla by mi i ruku 😀 😀 děkuji za rady 🙂

inffinity
8. únor 2010

jinak ještě nemáme vůbec problém se lžičkou dávám na lžičku Mišce od narození kapičky a taky asi od třech týdnů pije čajík i když byla plně kojená vlastně až do ted co jsem začaly s příkrmy..Kaši ji kupuju hami nebo hipp ale taky v 6měsících jsem ji koupila od ukončeného 4.tého měsíce aby si bříško zvyklo a teprve tedka po dvou měsících mi spapá celou dávku (podle návodu) toho pro 6.ti měsíční mimi..a děláem ji rovnou do vody ne do mm..ale kdyby jste měli nějaký nápad co dělat s tím naším spinkáním 😒

iluss
8. únor 2010

ahoj holky, my jsme začly takto:
V 6 měsících jsme začly na oběd se zeleninkou, po třech týdnech už jsme zkusily i kuřecí masíčko.
V 7 měsících jsme začly dopoledne kolem desáté s ovocem (ze začátku jen banán,dušené jablíčko a dušené meruňky) a večer rýžovou kaši.
V 8 měsících jsme přidaly bílý jogurt s rozmačkaným banánem (dávám dopoledne kolem desáté, střídám ho s ovocnou přesnídávkou)

Takže teď to máme takto: kolem 10h ovoce nebo jogurt, 12:30 zelenina s masem, 17:30 kaše. A jinak kojení.

inffinity: ze začátku bych citrusové ovoce asi nedávala. Bych se toho docela bála. A taky pribiňáčky si myslím že zpočátku nejsou moc vhodné, jsou docela sladké a jsou tam samá "éčka". Spíš dej klasický bílý jogurt.

rebecca2006
8. únor 2010

kocicinka, na tvoju otázku o zavadení kašičky... no my sme to až tak pomaly neriešili, začnala som nemliečnou ryžovou s MM, prvý deň zopár lyžičiek, neviem presne, 5-10, druhý deň cca 20 ml, a potom som zvyšovala cca po 20 denne až po 120, čo je množstvo, čo Maťko spapá. Inak my me začínali kašičkami, a to cca v 5 mesiacoch- je mi jasné, že sa to takto nemá robiť, ale bol stále hladný a bola to jediná cesta, ako sa trocju vyspať a nemusieť prejsť na UM. Zeleninu sme začali potom dávať o mesiac, v 6. mesiaci, ako sa má, ale myslím si, že kľudne mžeš začať dávať skôr, keď budeš mať zavedenú kašičku, Jonášek už bude mať 8 mesiacov, to zvládne. Len aby nemal veľa zmien naraz, veď sama uvidíš, čo pre neho bude najlepšie. Keď sa ti bude trápiť s lyžičkou, tak mu dopraj viac času, ak vám to pôjde dobre, tak kľudne podľa mňa tak po 2 týždňoch môžete papkať zeleninu.
Ad pečeň- játra- no rozhodne by somžiadne vnútornosti nedávala pred rokom. Ja asi počkám aj do troch... Aj zavedenie mäsa v 7. mesiacoch mi príde skoro, ale to je asi vec každej maminy, " vegošky" a zeleninomilky asi s mäskom vyčkajú. Inak, ja mám kamarátku, ktorú si ako matku veľmi vážim, a čo sa týka príkrmov svéojej dnes už trojročnéj dcérky, riadila sa " sedliackym rozumom" a svojimi inštinktami, začala ovocím, dokonca veľmi skoro surovým, a maso a vajce pridala až po roku. Kaše nerobila instantné vôbec, skor pohánku, ovsené a pod, z ponuky bioobchodov, a malá dpoteraz nebola ani raz chorá. Tak si vyberte.....

misulda
8. únor 2010

My sa trapime s prikrmamy uz vyse mesiaca. Ryzova kasa malemu zachutila hned a zvycajne jej zje cez 100ml. Zatial kupujem od Nestle bez prichuti. Tu davam o 18:00. No zeleninu jeme, presnejsie nejeme, len tak 2-3 lyzicky. Uz parkrat jedol naozaj s chutou, ale to bolo naozaj vynimocne. Davam mu jest ked by mohol byt hladny, aj ked by nemal byt velmi hladny, snazim sa v tom istom case, ale nas maly drzi usta zatate a zeleninu nechce. Pocula som, ze u dojcenych deti takato situacia byva az kym sa neodstavia od dojcenia alebo kym sa nezacne po roku solit...vie niekto ako pomoct s takouto situaciou? Alebo sa zbytocne trapim...

rebecca2006
8. únor 2010

misulda, asi jq

rebecca2006
8. únor 2010

misulda, pardon, moj maly mi odklepol odpoved skor 🙂
asi je to individualne, Matko je plne dojčený a zelenina mu chvalabohu celkom šmakuje, teda- aby som bola presnejšia, kaše miluje, od začiatku, a keď mu dám zeleninu, tak sa na mňa tak divne poxerá, že ako " čo to zasa tá mama vymýšľa", a niekdy pľuje, ale v podstate papá. Osvedčilo sa mi prá trikov, ktoré možno pomôžu: daj pozor na konzistenciu a aj " riedkosť" ptravy, dobre premixuj, mne malý odmietal príkrm asi dva dni a potom som prišla na to, že mu vadia kúsočky. A tiež niekedy pomôže, keď kašičku rozriedim alebo naopak zahustím, skúsim oddeliť malé množstvo príkrmu a ulvidím, čo mu zachutí.
Tiež nám nechutí všetko, môžeš skúsiť sladšie zeleninky, nám sa osvedčila kombináciu karotka s paštrnákom a troškou jablkovej štavičky, to paše jedna radosť.
A keď mi nejaký príkrm nechce, napríklad brokolica ho nezaujíma, pridám mu matereské mlieko alebo trchu tej instajntnej ryžovej alebo mrkvovej od Nestele, čo asi aj vy používate, je to tro chu sladké, tak ho obalamutím a ide to 🙂
Skús , držím palec, ale ak nepojde, tak neskôr budete papkáči určite 🙂

ava
8. únor 2010

misulda - je jeste malicky, vubec se netrap a raduj se, ze kojis! Ja jsem ze zacatku myslela, ze tu zeleninu taky nebude papat, spis to plival, nevedel, co s tim...ale nenutila jsem ho. Jen jsem mu dala par lzicek ochutnat. Po par tydnech jsme zvysovali davky a ted sni 125 az 200 g na obed. Dle nekterych modernich poznatku se muze plne kojit mnohem dele nez do ukon.6.mes. Ja jsem zvolila do 7.mes., ale s tim, ze jsem mu davala ochutnavat, aby vedet, ze prso neni to jedine na svete. A ted uz papa krasne a vsechno, co mu dam .... (teda brokolici ne) 🙂

sandra81
8. únor 2010

Hlasim uspech s kasi u nasi male 7.mesicni prdoly. Tak tu zeleninu i kasi 2tydny bojkotovala prech chvili jsem do ni ani nevim jak dostala kasi od hami. Tak jsem mela fakt radost. A jeste jsem dokojila a je fajn. Asi ji musim nechat vic vyhladovet....no zeleninku zase zitra, hlavne vydrzet a to je narocny....

kocicinka
8. únor 2010

Avo prosím a co jsi mu dávala ze začátku ochutnat?
Já jsem taky zastánkyně dlouhého plného kojení 🙂

evik4
8. únor 2010

ahojte, chcem sa spýtať že od kedy ste vôbec začali prikrmovať či už kašou alebo iným, alebo len zahustením mlieka na noc. Ja mám velké bábo bude mať 10 týždňov pomaly a cez deň mi spí dohromady asi 2-2,5 hodiny a v noci sa budí na papanie dva krát ale stále sa žmíri a stoná a nevie dobre spinkať ako volakedy. Tak som si myslela že by som mu aspoň na noc mohla niečím zahustiť, lenže má intoleranciu laktózy tak neviem čím by som mohla. poradíte niekto,dikes 😕

evik4
8. únor 2010

a zabudla som že má cez 6kg 😉

sherry28
8. únor 2010

Já jsem přikrmovala od čtvrtého měsíce, začla jsem jednodruhou zeleninou. Ale ještě ke kojení ve dvou měsících jsem mu sem tam občas dala flašku Hippa hypoalergenního 😉 Byl to strašný žravec, vypil dvě prsa během hoďky a řval hlady 😅 Taky měl ve čtyřech měsících 8kg 🙂 Papal mi všechno i brokolici. zatím není jídlo, které by nejedl 😀

andrejka77
8. únor 2010

iluss...dik 😉