Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

veronicka1901
22. kvě 2012

Ahojte, poradi niekto odkedy mozu deticky med, cervenu repu a lososa? Dakujem 🙂

kachen
22. kvě 2012

@veronicka1901 Tak cervenou repu od 7m v klidu. Ryby pry az od roka, ale ja uz jsem je male dala. Lososa teda ne, ale tunaka. Toz tak. Na med bych se vykaslala, nemyslim si, ze by byl buhvijak dulezity.

germaine
22. kvě 2012

Holky, děláte už ročním prckům klasickou krupičkovou kaši? A tím pádem děáte ji z kravského mléka? nebo kupujete nějakou náhradu...?

elana
23. kvě 2012

@veronicka1901 jak psala kachen...řepu kolem těch 7m, med bývá v dětských výrobcích přidávaný od 6m (sušenky, kaše, mlíčka s kaší)-ale samotný bych ho určitě nedávala dřív než v roce (myslím čistý, např. v čaji nebo na chlebu), lososa jsem dala okolo 9m, i tuňáka a před měsícem pstruha.

katyxq
23. kvě 2012

@veronicka1901 Řepu, ryby sladkovodní i mořské klidně od půlroku (při dodržení zásad zavádění příkrmů, hlavně u ryby fakt začít od malého kousku). Odkládaní podávání možných alergenů na později (ryb po roce, ořechů po třetím roce věku) se nepotvrdilo jako prospěšné, na riziko vzniku alergie to mělo spíš opačný vliv, ořechy se dávají samozřejmě v malém množství a nedusivé formě (ořechové, mandlové máslo nebo mléko, tahini, apod).
A med ne do roka - je to sladidlo (na co zvykat dítě na sladké, navíc to ničí zdravou střevní mikroflóru a podporuje růst kvasinek, zdravá střeva jsou základ imunity), obsahuje pyly (nikdy nevíte jaké), může obsahovat Clostridium botulinum (botulotoxin, malé děti jsou na to extrémně citlivé).

jarkalada
23. kvě 2012

Napadlo mně, že by bylo nejlepší zmrazit příkrm těch 190g, jako je ve skleničkách-tzn.do skleničky, co občas koupím..Abych to nemusela odměřovat extra - dá se vůbec zamrazit sklo? Nepraskne?
@elana kupuješ pro malého maso normálně z obchodu nebo někde z farmy? Známí někde z ekofarmy,něco přes 300kč za cca 1,5kg kuře. Nevím, jestli je to moc nebo akorát. Budu ráda, jestli máš nějaký tip. Díky.

elana
23. kvě 2012

@jarkalada s mražením do skleniček je to fajn nápad, taky jsem jednou už neměla kelímek, tak jsem si vymyla skleničku a v pohodě vydržela, takže to klidně dělat můžeš. Maso ale nekupuju...králíka mám od tchýně, krůtu kupuju normálně v obchodě, kuře dávám z 90% skleničkový (tchýně pár prsou domácích měla mražený z loňska a letos brojlery už nemá) a červený maso dávám taky ze skleniček, jen výjimečně když mamka dělá třeba polívku, tak mu odeberem hovězí (zas obyč. koupený). Víš co, já si říkám, že ty skleničky, co nejsou bio, kterých je většina, tak taky jsou asi z obyč. chovů.

mahafi
23. kvě 2012

@jarkalada skleničky taky mrazím.. nemám je teda plný úplně.., nepraskla mi zatím žádná.

jarkalada
23. kvě 2012

@elana
@mahafi díky, tak to taky zkusím 🙂

veronicka1901
24. kvě 2012

@kachen Dakujem pekne za odpoved. Kde kupujes cerstveho tuniaka? 🙂

kachen
24. kvě 2012

@veronicka1901 Nemas zac. V Makru.

fifi284
24. kvě 2012

Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Chcem dať malému ochutnať špenát a zaviesť ho do príkrmu, len neviem, či musím zháňať čerstvý, či mu môžem dať aj zmrazený a ako ho pripraviť? Och, tieto príkrmy... Ďakujem za rady 🙂

jurkovamiluska
24. kvě 2012

@fifi284 nemusis zhanat cerstvy, kup vklude aj mrazeny, nejak lepsej kvality, iba ho podus 🙂

katyxq
24. kvě 2012
baklik
24. kvě 2012

maminy, aj sterilizujete niekto vase domace prikrmy: zeleninovo - masove a ovocne? ak ano, ako postupujete?
prosim navod ako pre blbeckov 😉 dakujem 🙂

kachen
24. kvě 2012

@jarkalada Ze se ti do toho vmisim. Kure kupuju zasadne bio (cca 200Kc/kg), z toho pouziju pro malou jen prsa a uvarim a zamrazim a mam z toho tak 8 prikrmu. Hovezi kupuju u reznika normalni. Kralika mame obcas domaciho, z toho pouzivam taky jen to libove bile maso. Ryby kupuju v Makru - tunaka kvalita na sashimi. Teleci jsem jeste nekupovala, jen ve sklenickach. 😉

elana
25. kvě 2012

@fifi284 já dávám špenát i mražený, ale ne ten rozsekaný na kaši (navíc často bývají i s přidanou smetanou atd.), ale Bonduelle (doufám že si značku nepletu, je to taková luxusnější řada v neprůhledném celofánovém pytli, kupovala jsem v Kauflandu) dělá přímo listový mražený-akorát v něm bohužel nechali ty tuhé stonky, takže to je třeba vyndat, ale jde to dobře, když se špenát spaří, což stejně musíš udělat, tak se dají oddělit snadno. Jinak čerstvý nemusíš nijak moc shánět, mívají ho v těch lepších obchodech v pytlíkách v chladicích pultech blízko běžné zeleniny-ale teď bych čerstvý ještě asi nekupovala, kvůli dusičnanům, ten mražený bude bezpečnější.

aemmi
25. kvě 2012

@fifi284 Malá bude mít špenát zrovna dnes, mám mražený od bonduelle, @elana, nepleteš se 😉 bud je v takovým pěkným pytli, nebo tady ho měli v krabičce, stonky orvu kvůli dusičnanům, dělám ho s bramborem, zbyde i na zítra a to tam přidám žloutek, čerstvý jsem viděla v Kauflandu a v Bille.

gallina
25. kvě 2012

Ahojte, chcela by som sa opýtať, čo viac pridať zeleninu, ovocie pre 9 mesačné bábo. Čo natrieť na chlebík, rožok? Čo dávate na pitie? Okrem mlieka mi nechce nič piť. Dávam, čistú prevarenú vodu alebo robím granulovaný nápoj Sunárek-jablko ale to veľmi nechutí. Už som bezradná. ☹

katyxq
25. kvě 2012

@gallina Na pití můžete zkusit rooibos nebo jablíčkový čaj (nastrouhané jablko zalít horkou vodou a po pár minutách zcedit a nechat zchladnout).
Na pečivo se dají natřit různé pomazánky - lilková a jiné zeleninové, masozeleninové, avokádová, cizrnová, z červené čočky apod.

jarkalada
25. kvě 2012

@kachen já právě "maso" kupuju zatím taky jen ve skleničkách. To biokuře mají kde? Nějak si teď nevybavuju, že bych ho někde viděla, ale je fakt, že jsem extra po něm někoukala..

fifi284
25. kvě 2012

@katyxq
@elana
@aemmi Ďakujem pekne za rady aj za odkaz na stránku. Super, niečo také som potrebovala 🙂 Dnes sa pôjde na nákupy a pozriem ten špenátik 😉

katyxq
25. kvě 2012

@fifi284 Další recepty na příkrmy jsou taky na www.maminkam.cz nebo kojeni.net, případně www.varime-detem.cz 😉

katyxq
25. kvě 2012

@jarkalada Biokuřata mívají v Bille (ne vždy a ne ve všech), Globusu, Intersparu.

fifi284
25. kvě 2012

@katyxq Ďakujééém, už z toho celého prikrmovania nemám až taký stres 😉 bála som sa, že niečo pokazím, že dám niečo skôr, akoby som mala. Malému našťastie chutí a papá veľmi šikovne. Potrebovala som na "povzbudenie" práve takéto stránky, kde sú receptíky od úplne prvých príkrmov 🙂)) Ešte raz veľké vďaka 🙂

janey_1
25. kvě 2012

ahoj holky, chtěla bych poprosit o radu či info. Malej má 7 měs, jsme na UM, jinak baštíme o 106. Obědvá masozeleninové příkrmy a teď jsme nahradili i dopolední mléčnou dávku svačinkou. Je možné to střídat i s odpolední, než plně přejde na obě svačinky nemléčné? Nebo je potřeba zvykat pouze na jednu a pak na druhou?díky za jakoukoli odpověď. J.

moe
25. kvě 2012

1.Chcem sa opýtať či môžem dať do ruky na oblizovanie 5 mesačnému dieťaťu piškótu. Ide mi o to aby ochutnalo lepok a keďže neviem zohnať nemliečne obilné kaše a z chleba sa veľa drobí rozmýšľam nad piškótami. Sú tam síce celé vajcia (ale aj bielok sa už odporúča dávať deťom od 4 do 7 mesiaca kvôli imunologickému oknu). Alebo čo jej mám dať do ruky, príp. ako najlepšie zaviseť lepok do stravy? Sme plne dojčení a začali sme u papať príkrmy lebo mám málo mliečka.
2. Kedy môžem zaviesť mäso po zeleninových príkrmoch? Po akej dobe? Čítala som od 7-8 dní po mesiac. Tak teraz neviem, ale chcela by som skôr lebo malá aj tak musí brať železo lebo ho má nedostatok tak aby ho dodalo aj mäso.

katyxq
25. kvě 2012

@moe Zavést zároveň lepek (navíc tou alergologicky nejagresivnější obilninou pšenicí) a zároveň vejce není zrovna šťastý nápad, v případě alergické reakce nebude vědět, na co. Navíc děti cca do roka by neměly cukr. Víc k zavedení lepku i k tomu masu najdete u mně v albu ve článku o příkrmech 😉.

bohuli
25. kvě 2012

@moe Tak jí uvař vlastní kaši z ovesných vloček a trochu ( 1--2 kávové lžičky) toho dej třeba do přesnídávky co jí dáváš.

jarkalada
25. kvě 2012

když jste někde v "terénu" - jak ohříváte skleničky, nebo v čem nosíte vlastní uvařené jídlo pro děti? Já jsem tudle v nouzi koupila narychlo skleničku, protože bysme nedojeli včas domů na jejich oběd a dala jsem jí jim jen tak, bez ohřívání, což se mi trošku příčí, musí to být hnusný, si myslím 😀 Snědly to ale ok.
Ale pro příště to chci v něčem uchovat teplé nebo aspoń vlažné. Máte s něčím zkušenost? Díky