Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

piacere
1. dub 2011

@medyna dnes sa mi prvýkrát podarilo urobiť kukuričné cestoviny tak, aby mali aj úspech... spraskal 250 ml 😅 Ale varila som ich tuším pol hodinu 😅 lebo ináč boli stále tvrdé a to mi odmieta.... Dala som do nich veľa vývaru zo zeleninky a trošku premixovala (lebo sa ťažko pučia)... bolo to redšie, nevyzeralo to ako predtým (presne ako píšeš - lepidlo) a chutilo mu to... 🙂 a to som už chcela s cestovinami nadobro vzdať 🙂

piacere
1. dub 2011

@ninouche kaše robím stále od oka... zo začiatku som sa tiež snažila dodržiavať návod, ale úprimne.. bol na prd 😅 Takže od oka... už viem, akú hustú kašu môj synátor preferuje, tak takú mu robím 🙂

zuhur
1. dub 2011

@andelka tak schválně jsem se na to byla podívat ještě jednou a je tam dokonce uvedeno "bez přídavku soli". Já jsem teda brala tu BIO. Od Hipp jsem právě kupovala vše, protože k první zelenince není nic přidaného a i kaše mi prcek baští, tak moc neexperimentuju 😅

medyna
1. dub 2011

@piacere @andelka diky, uz som si myslela, ze zase daco neviem poriadne pripravit ..... 😝 ..... a ten kuskus uz mozeme? Mame pol roka ale prikrmujeme uz od piateho mesiacika priblizne

andelka
1. dub 2011

@zuhur tak to je dobře. V Hipp skleničkách právě je sůl v hodně případech. Ale dá se i vybrat, to zase jo. Ale bacha na to - bývá tam napsané jedlá sůl s jodem. Já jsme od nich měla tuším telecí s mrkví a rýží, to bylo složení OK, a taky některé ovocné skleničky mají dobré jednodruhové neslazené. Ale tam kam chodím moc Hippek není, tžak nemám přehled o celém sortimentu že jo 😅

@medyna no je to trošku agresivnější druh lepku (pro začátek jsou dobré oves, ječmen, špalda - klasická pšenice až nakonec), teď se doporučuje přidávat lepek od 6měsíce, tak já myslím, že pomalu byste i mohli. Však jen malinko ze začátku. Mně se to osvědčilo, protože je to rychlá a snadná příprava a nemusí se nic sekat ani mixovat.

janica81
1. dub 2011

Ahojte 🙂 ake kase by ste nam na zaciatok odporucili??? na obed papame zeleninku....poobede trosku ovocia...a vecer by som chcela nejaku kasu.... 😀 co je podla Vas vhodne na zaciatok??

andelka
2. dub 2011

@janica81 já myslím že to je úplně fuk. Ale třeba hodně jemné a dobré jsou kukuřičná a rýžová krupička od Nestlé. Ostatní co mám jsou trošku "hrubší", ale taky OK. Pro menší mimča jsou lepší ty jemné. Mléčnou mám vyzkoušenou jen Hami první kaše a ta je taky super. Jinak je výběr veliký, bezlepkové i lepkové, záleží i jestli chceš ochucenou nebo čistou, mléčnou nebo nemléčnou, značkové pro děti nebo stačí ze zdravé výživy...

aaadinka
2. dub 2011

@janica81 ja by som ti tiez odporucila tie od Nestle - kukuricnu a ryzovu,nasa mala bude mat rok a doteraz fici na tej kukuricnej,aj ked ona ju chce iba s materskym mliekom.....

usiko
2. dub 2011

@janica81 ja by som ti odporucila: kase doma robene...a to takto> napriklad proso alebo celozrnnu ryzu alebo pohankunelupanu, vsetko surove, umyte a osusene , pomelies na mlynceku na kavu az na prach......potom povaris v dojcenskej vode cca 10 minut...da sa neskor takto varit aj psenica a ine obilniny lepkove....za par minut na sporaku mas z toho krasnu hladku kasu , ktoru podla moznosti dochutis zeleninou alebo ovocim rozmixovanym....a mas plnohodnotnu stravu bez chemie...nasej takato ryza a pohanka strasne chuti🙂ostatne sme este neskusali....

luciussek
2. dub 2011

Holky malá bude mít 7.4 čtyři měsíce a 5.4 jdeme do poradny stále plně kojím a bojím se že nepřibíráme a už budeme začínat s příkrmama vím že by jsme měli až od 6 měsíce když kojím ale jak která doktorka řekne :(Bojím se toho že nebudu vědět jak co udělat chci dělat papu doma a ne kupovat skleničky to jen vyjmečně.Jsou nějaké brožurky nebo knížežky pro přípravu první stravy?Jsem z toho docela v pasti :(Ale všechno se musí zvládnout 🙂

andelka
2. dub 2011

@luciussek to víš že jo, zvládneš to. Já mám doma knížku Jídelníček kojenců a malých dětí (Gregora, Zákostelecká) z Grady a je super. Zabývá se i kojením.A kdyžtak poradíme tady. 😉

mona777
2. dub 2011

ahojte, potrebujem poradiť, začala som do obedného zeleninovo-masového príkrmu dávať krupicu - tak ako odporúčajú niektorí pediatrici, že lepok zaviesť skôr ako ovocie - počas 7 mesiaca. Tak som to spravila - no neviem po akom čase možem pokračovať ovoím. Krupicu som začala dávať len troška do obedíku - zatial len 2 dní - myslíte, že stačí 3 dní na lepok a potom možem aj ovocie? alebo mam takto s lepkom pokračovať aspon 2-3 týždne?

dzudka
2. dub 2011

@mona777 podla mna s ovocim sa nemusis nikde ponahlat na to ma cas....
najprv vsetku zeleninku teda ktora neni alergen znamy....a potom sa pridava tusim 2krat do tyzdna zltok do toho vareny a ostatne dni mozes zaviset masko....najprv kuracie vacsinou prsia potom hovadzie
bravcove tusim az po roku lebo to je dost tazke .-....aspon tak to bolo ked lenka bola mala
ovocie som zacinala tusim az ked pekne spapala zeleninovo masovy prikrm celu davku a jedla mozno mesiac
takze az po mesiaci zacni s pridavanim ovocnej zlozky....

dzudka
2. dub 2011

@andelka
Prosim Ta ako robis ten kuskus a od ktoreho mesiaca sa moze?

mona777
2. dub 2011

@dzudka kuracie a morčacie masko už dávam do polievočky

dzudka
2. dub 2011

@mona777
ako dlho davas prikrm lebo zvykne sa ovocie az mesiac po zacati masovo zeleninoveho prikrmu...

mona777
2. dub 2011

@dzudka už mesiac, ovocie dám na koniec - išla som zelenina, zelenina-maso, lepok, na koniec ovocie - podľa tohto:
http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

marrakech
2. dub 2011

@mona777 - pri zavadeni prkrmu jsem si zpocatku hledala hodne informaci nejen na ceskych ale i zahranicnich webech. Podavani ovoce az o hodne pozdeji za zeleninou je ceska specialita, jinde se to to tak nedela. Synovi jsem tedy podavala zeleninu i ovoce a zadny problem nebyl. Snedl oboji. Pak mi ovoce pomohlo se zavadenim masa - zpocatku nemel rad chut masa, ale s trochou rozduseneho jablka mu chutnalo. Takze bych to nebrala tak vedecky a ridila se svymi instinkty.

andelka
2. dub 2011

@dzudka kuskus dělám klasicky, zaleju ho vařící vodou a nechám nabobtnat a změknout pod pokličkou. Většinou ho pak ještě trochu povařím, přijde mi že je to ještě měkčí a líp se to spojí se zeleninou. Může se po 6.měsíci, je to vlastně těstovina. Ale je prý trochu agresivnější než třeba ovesné vločky, takže bych ho začala dávat až po nějaké době od zavedení lepku - třeba po měsíci.

mona777
2. dub 2011

@marrakech nechcem malému zatažiť obličky ako niektoré mamičky, čo dávajú svojim babatkam naraz všetko. Viem ako to asi posobí na nezrelý žalúdok a dalšie spracovanie - obličky. Nechcem byť matka ako táto stvúúúra:
http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

luciussek
2. dub 2011

@andelka A kdepak tu knížku seženu?Na netu?🙂

andelka
2. dub 2011

@luciussek já ji mám z Librexu 😅 Měli by ji mít i v knihovně.

andelka
2. dub 2011

@mona777 jestli chceš počkat, tak klidně počkej. Já jsem taky přidávala postupně. I když je fakt, že v 8.měsících jsem přidala jogurt a asi po 4 dnech lepek. Ale jen občas. Teď už ho má skoro každý den v něčem.

mona777
2. dub 2011

@andelka už som to našla tam v tých otázkach a odpovediach na stranke Mama a ja - cca 2 týždne zelenina, 2 týždne lepok a potom ovocie. Ona zltok odporúča až od ukončeného 8 mesiaca - hm, este, že som ho nedala 🙂

andelka
2. dub 2011

@mona777 to je rozumný rozestup 🙂 Já jsem dala žloutek myslím nějak po 7.měsíci asi jak maso, ale lepek zas pozdějc. Asi se nikdo neřídí něčím 100%, navíc každý to doporučuje trošku jinak. 😉

mona777
2. dub 2011

@andelka ja som lepok zaviedla preto, lebo 23 mája nastupujem do práce ☹ ☹ to bude mať David 8 mesiacov (22 maja) takže aby som to stihla do vtedy. Ovocie nie je také zložité ako lepok, ten zvládneme aj keby som mliečko stratila, no lepok chcem pokial papa moje mliečko

andelka
2. dub 2011

@mona777 tak to úplně chápu, myslím že to bude dobré ten rozestup. Já jsem třeba zas začala s příkrmy o 5 dní dříve, protože jsem u prvního příkrmu nechtěla být sama, ani dny potom (kdyby náhodou co já vím, blinkal, nebo měl problémy s bříškem..) a po tom ukonč.6měsíci jsme zas jeli na víkend pryč a to už jsem chtěla aby byl na zeleninku trochu zvyklý. Tak proto byl den D pátek před týdnem ve kterém ukončil 6měsíc. A až poněm jsem taky čekat nechtěla, protože asi procházel zrovna suprtem a už mi přišlo, že je na příkrmy čas.

simkat
2. dub 2011

Holky, chtěla sem se zeptat, jaký je/byl váš denní režim u 7měsíčního dítěte? 😉

mona777
2. dub 2011

@andelka a Danielko je v pohode však 🙂 aj ked ste začali skôr. My sme začali o 2 týždne skôr, pediatrička chcela aby sme začali od 5 mesiaca - no počkala som aspon 2 týdne

sofia2008
2. dub 2011

@mona777 ahoj, akurat citam, ze sa bavite o lepku..mala ma 5 mesiacov a 2 tyzdne..som v Nemecku a zatial som v obchode krupicu nenasla, ale dala som jej mliecnu kasu s keksom, na sklicku bolo napisane od 4m..v akej forme jej mam zaviest lepok do stravy? videla som aj kase s keskom ci piskotou od 6m..to je tiez lepok, ci aku kasu mam kupit? ja som uz z toho popletena.. 🙂