Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jenjanka
5. zář 2008

Ahoj,ja už nevím co mám malemu pořad vařit,co tak pořad vařite?

janinininka
5. zář 2008

holky já potřebuju rady, Kačenka hezky papá, mrkvičku sní půl, třičtvrtě skleničky, teď máme 2 den brokolici a taky, akorát včera pobrekávala, a dneska hodně brečela, snědla skoro třičtvrtě skleničky, jeslti jí nebolelo z toho bříško, může to nadýmat jako květák asi, ne? máme jí mít i zítra, 3 den, tak nevím, asi jí to nemám dávat, ne? mám tam potom směs zeleninovou od Hippu, tam bude dyžtak jen málo brokolice a květáku, nebo pak mrkvičku s brambůrkem, tak co mám dát, tu směs, ať to tím ukončí, květák mám samotnej taky, ale ten jí dávat nebudu, do něčeho jí to namíchám a tu brokollici asi taky, ne?
je celej den mrzutá a nebo to může bejt zoubkama, ale zatím nic nevidím, ach jo..

kijonkova.k
5. zář 2008

Tak ji zkus dát ten brambor,třeba s mrkví.Já se chystám zítra poprvé na květák,tak ji to raději taky přimíchám k bramboru,ať není moc nafouklá. 🙂

makinka.1
5. zář 2008

Luckohr,diky za vysvetleni,pro me novinka,ale urco to zkusime! 🙂

helenapce
5. zář 2008

ahoj, i já se přikláním k vaření doma, moc těm přísným podmínkám nevěřím, pracovala jsem v jedné firmě, která do světa hlásá jak všechno dělá nejlíp, ale všude jenom pracují lidi 😀 😀 😀 , takže vím , jak to ve skutečnosti vypadá. Kupovaný příkrmy mi přijdou trošku jako tahák na peníze, ostatně jako všechno co se týká dětí...Ale je to jenom můj názor, já vařím doma, ta troška zeleniny je hned a ponornej mixer to rozmixuje nato tata, i masíko....,
ale kdo preferuje kupovaný, tak mu to samo neberu 😉

lucaa
5. zář 2008

ahoj holky, prosim o radu...za 3 tydny zacneme prikrmy...kazdy rika neco jineho...jak zacit ....s cim zacit....prosim poradte...mam nekolik dotazu:
1.je lepsi zacit s ovocem nebo zeleninou?bojim se, ze kdyz zacnu ovo, tak nebude chtit zeleninku
2. kolik toho mam dat napoprve?celou sklenicku....2lzicky...?
3. za jak dlouho zkusit jine ovoce ci zeleninu(kvuli alergii)?
4.na jake jidlo je lepsi s prikrmama zacit?dopo?odpo?a jak jste postupne pridavaly?
5.kdy jste "nasadily"kasicky?
moc moc dekuji za odpovedi a nazory!!!! 😉

katakin
6. zář 2008

Ahoj, My přikrmujeme tři týdny, ale ještě taky nejsme úplně zběhlí 🙂
1.Je lepší začínat zeleninou - ovoce je sladké, tak si na něj děti zvyknou hned
2. začíná se jen s pár lžičkama a jedním druhem zeleniny, kvůli rozpoznání případné alergie
3. každý čtvrtý den se může vyzkoušet nová zelenina
4. my přikrmujeme místo poledního kojení
5. kašičky zatím nedávám
jinak je to dobře popsané na stránkách hami. Dostala jsem od doktorky od nich i takovou brožurku, kde je vše docela dobře vysvětleno a když jsem vyplnila dotazník a odeslala ho zpět, tak mi poslali nějaké věci na vyzkoušení - tak se na to taky poptej... 😉

mishulle
6. zář 2008

ahoj, prosím, nemáte někdo radu, malej je už víc jak měsíc na příkrmech, ze začátku jed krásně a teď všechno bojkotuje a vyvádí u toho, dostala jsem radu, aspoň na týden přejít zpět na mlíko a zkusit to znovu, nemáte někdo zkušenost, má to cenu??

kembo
6. zář 2008

Katakin to sepsala moc dobře. My jsme teda kaše začali už před koncem 5. měsíce, protože malýmu večer nestačilo kojení a plakal. Tak mi mudra poradila rýžovou kaši - dávala jsem ji asi 2 týdny, pak se to samo spravilo, tak jsem zase 3 týdny jen kojila a teď jsem zase nasadila večer kaše, je to malý žrout 😀

Jinak my jsme se zeleninkou k obědu začali před dvěma týdny. Bylo to 4 dny před tím, než měl malej přesně půl roku. Už má dva zoubky - někde jsme četla, že je to jeden ze znaků, že je připravený na příkrmy 😉 S doktorkou jsem se o tom neradila, ale za dva dny jsme šli na půlroční prohlídku a sestra se mě automaticky ptala, co už papáme, tak jsem se pochlubila, že jsme před dvěma dny začali s mrkvičkou a že Vojtovi moc šmakuje - on bude asi po rodičích, nám oběma taky šmakuje cokoliv 😀.

Od té doby už zkusil i brambory, květák a cuketu. Různě mu to kombinuju. A doktorka mi taky dala spoustu brožurek, kde jsou i nějaké receptíky. A dnes jsem narazila na nějaké receptíky na netu. Docela mě překvapilo, že v hodně těch receptech se přidává UM 😕 . Taky to tak děláte? - třeba bramborové pyré - jakože smíchat brambory s UM. Není to zybtečné? Je to asi spíš trik těch firem, co vyrábějí UM, ne 😠 ? Já akorát rozmixuju zeleninu, pokud je to husté, tak přidám vodu, ve které se vařila. A chutná mu. Případně bych mohla odstříkat svoje mlíko a přidat mu to do toho. Jenže nemám odsávačku a růčo je to pěknej opruz. Mám teda dvě porcičky v mrazáku, které jsem s veškerou námahou odstříkala pro nějaké horší časy. Ale dvě porcičky, to moc není.
Tak co, myslíte, že mám zítra vlítnout do obchodu a nechat jim vydělat? No i když jedna moje krabice je asi nevytrhne 😀

kembo
6. zář 2008

Janinininko, já bych tu brokolici chvilku vynechala, abych viděla, jestli bude brečet dál - třeba je za tím něco jiného - třeba zoubky. A časem bych se k ní vrátila. Když by se situace opakovala, tak bych brokolici vynechala úplně. A na květák bych šla raděj taky dost opatrně. Zkus ty brambory s mrkví, nebo cuketu, ta by měla být v pohodě.

Mishulle, zkušenost teda nemám, ale asi bych ho do toho nenutila, aby si nevytvořil ještě větší blok. Já bych teda zkusila kratší pauzu - dva nebo tři dny a pak opatrně zkusit. Pokud by nechtěl, tak zas dva dny. Prostě opatrně. I když věřím, že to musí být mrzutý, když už víc jak měsíc jedl v pohodě.

listicka20
6. zář 2008

kembo, když ti to mimi jí jen tak s vodou, tak se na UM vybodni. Já myslim, že se to tam přidává jen proto, aby to malým víc chutnalo, je to sladší a bude jim to víc připomínat mlíčko, tak se třeba líp na ty příkrmy přechází...

Mishule - moje myška taky měla občas takový, (říkám tomu) flashbacky 😅 že prostě najednou chtěla zase jenom prsíčko. Nevím, čím to je. Můžou to být zoubky, ale i třeba počasí - jak se oteplí, tak mají třeba víc žízeň než hlad, no jako my dospělí. A i když teď je Katrinka starší a jenom o mlíku by fakt celej den nevydržela, tak má dny, kdy do toho jídla jen tak dloube, a pak zase dny, kdy by mě sežrala i s lednicí... Počkej pár dnů, ono se to určitě upraví.

janinininka
7. zář 2008

brokolici jsem jí už radši nedávala, teď máme směs zeleninky, různé druhy, radši jsem taky opatrnější a dávám jen pár lžiček, ale papá a dobrý, tak zítra máme mrkvičku s brambůrkem. ona ale plakala i ten první den, co jí jedla, teda míň, ale asi je to z toho, i když zoubky by se taky mohly hlásit, hrozně špatně spí v noci, budí se každý cca 3-4hodiny, dávala jsem kašičku na noc, ale je to prd platný, teď máme mlíčko z lahvičky a je to stejný, tak mám podezření, jeslti v tom fakt nebudou zoubky.a recepty sháním taky, až se naučí víc papat, tak to chci aspoň střídat a dělat taky doma, a četla jsem o tom, že se dává do příkrmu MM, ale je to proto, aby dětem líp chutnalo a zvykli si lépe na novou chuť, a to vy Kembo nepotřebujete 😉
ovoce se dává až ten 7 měsíc asi, že?
my začaly přikrmovat v po, a v so měla 6 měsíců, takže taky v necelým půl roce, ale jak jste psaly s těma zoubkama, že je to znak, že už může papat, tak kamarádky klučík měl zoubek až v roce, to by chudák trpěl hlady 😀

kembo
7. zář 2008

Tak to jo, v roce by teda už fakt asi trpěl hlady 😀
Dneska jsem to rozebírala se švagrovou, která je již dvojnásobná mamina, tak od ní sbírám rozumy. A taky prý mlíko nepřidávala, protože kluci baštili v pohodě. Tak to jsem ráda, že je to takhle 🙂
No my jíme dva týdny zeleninku, ještě chci týden počkat a pak začnu s ovocem. Ale nevím jak s masem. Doktorka teda říkala, že ho můžu nasadit hned v průběhu sedmého měsíce. Stejně tak to píší ve většině těch brožurek, co jsem od ní dostala. Ale přijde mi to, že to musí být hroznej nápor na organismus toho malýho tvorečka, kterej byl donedávna jen na mlíčku a teď najednou maso. Určitě ještě chvilku počkám, ale nevím, jak dlouho. Švagrová říkala klidně až desátej měsíc, to mi zas přijde pozdě. Tak nevím, nevím... No asi zvolím zlatou střední jako vždy 🙂 Začnu zhruba za měsíc a nemusím do něj cpát maso každý den. No to jsem si to ale hezky ujasnila 😀

janinininka
8. zář 2008

já zase slyšela, že se má nejdřív jíst masíko a pak až ovoce, jenže on ti každej řekne něco jinýho, to si nevybereš, my jíme teď přesně týden zeleninku, mám ještě na 2 týdny, a pak jsem chtěla zkusit masíko, tak myslíš, že je brzy, v tom aby se čert vyznal, stejně si to každá mamina udělá podle svýho a to masíčko se nemusí jíst každý den, to máš pravdu..my dnes máme poprvé brambůrek s mrkvičkou, ale mrkvička nám chutnala, tak to snad bude dobrý 😉

kijonkova.k
8. zář 2008

Já jsem taky všude slyšela,že nejdřív maso a pak ovoce a určitě to tak budu dělat.My jsme taky týden na zelenince,dneska jsme měly poprvé cuketu a chutnalo nám.Jen květák se nechytl,takže ten už dávat nebudu.Teď bude ještě dva dny cuketa s něčím,pak zkusíme brokolici a červenou řepu a pak už bych chtěla to masíčko,tak uvidíme. 🙂 Ale jinak si to fakt dělá každý podle sebe,každá máme svůj rozum a chceme pro ty naše drobky to nejlepší 🙂

kacka.va
8. zář 2008

my budeme začínat masem a zeleninou.

makinka.1
8. zář 2008

Ahoj,my dneska dali prvni mrkev(jsme na Nutrilonu,nekojime),snedl ctvrt sklenicky.https://www.modrykonik.cz/album/view....
Taky jsem cetla,ze poradi by melo byt zelenina,maso,ovoce...delaji Hipp masozeleninovy pyre uz od ukoncenyho 4.mesice,tak bych se masa v pul roce urcite nebala... 😉

daluri
9. zář 2008

Ahoj holky, mám dotaz, možná,že už to je někde psané, ale bohužel nima času, abych to vše četla 😉
Zítra budeme mít půl roku, včera jsme byli v poradně,můžeme začít se zeleninou, pak ovoce atd.. Nepotřebuju vědět rady ohledně přesnídávek, polívek, myslím, že toto mám zmáknuté dokonale, jakožto zasloužilá máma 😀

Chci se zeptat na kaše. Dr říkala, že s kašemi máme počkat, váhově je totiž na tom víc jak dobře (8,57), jen kdyby se v noci budila hlady. No to se budí, někdy i co hodinu, ale řekla bych, že chce spíše maminku. No ale jednou ty kaše budu dávat.Jelikož ta má tři dítka byla přikrmována, tak jak jsem jim pak asi od 6. měs. vařila kaše, tak jsem normal namočila krupici do vody a pak přidala sunar. Kdysi moc v těch krabicích kaše nebyly anebo byly předražené, takže jsme je nekupovali. Navíc teď se hodně píše,že ty klasické kaše zatěžují bříško atd.
No a jelikož jsme plně kojeni a vzhledem k tomu, že měla atop.ekzem (v poslední době už ho nemá), tak nechci dávat krav. mléko nějakou dobu, to znamená, že kdybych chtěla pak koupit kaši v krabici, přidává se většinou UM k tomu.
Chci se tedy zeptat, zda existuje kaše, ke které se přidává voda a neobsahuje ani to kravské mléko (možná to píšu blbě, ale určo to chápete) ani lepek...
A pak ještě, když teď začneme se zeleninou, kdy pak začít dávat ty kaše, když jsme dosud jen kojeni.
Díky...

kijonkova.k
9. zář 2008

daluri:tak my sice kaše ještě nedáváme,ale určitě jsou kaše,kde se přidá jen koj.voda a neobsahují ani kravské mlíko,protože jsou dělané z UM.Je jich na trhu hodně,určitě si vybereš.Já jsem měla od Dr.vzorek Rýžové kaše od Nestlé.Byla to rýžovo-mléčná,takže se přidala jen ta voda.Zkus mrknout v obchodě. 🙂

kijonkova.k
9. zář 2008

Ještě mě napadlo,že je i jen rýžová kaše,do které můžeš MM odstříkat,sáček stojí kolem 28 Kč.Ale to kravské určitě nedávej min.do roka,navíc,když jste měly atop.ekzém.(my taky,Bohužel)

caira
9. zář 2008

kocky tak schvalne porovname jak se prikrmuje v CR a v Anglii, jo? 😉

My zacali mrkvi, pak brambor, brokolice, { v ruznych kombinacich} pak brambor jablicko, hruska brokolice, ..prikrmujeme cca 4ty tyden a uz papame vpodstate vsechnu zeleninku a ovoce krom citrusoveho a berries { jahody,maliny,boruvky atd}

Ale treba nase mala naprosto zboznuje brokolici s bramborem a mrkvi, Avocado s jablkem, banan s papayou, mango s bananem, hruska s jablickem jsou min oblibene ale taky sni.

Musim rict, ze nam fakt ji krasne, sice sni zatim tak cca 100g na obed a pak si da jeste asi 90ml umky, ale zatim tuk tuk ji ok.

Jedine, co ji nejede je pastinak, po tom mi blinka, nevim proc.

CHci se zeptat na ty kase, mala se nam v noci budi hlady tak prave nevim jestli ji na noc kasi davat nebo ne?
Driv spavala treba do sesti do rana, ale ted uz se mi budi treba uz od pul jedne, nekdy ji "ukecam" dudlikem jeste na hodku a pul, ale musim krmit nejpozdeji v pul ctvrty, dyl nevydrzi.. 😨

daluri
9. zář 2008

Kijon, díky za tipy, to kravské nemyslím kupované v obchodě, to se nemá dávat do dvou let, ale hodně maminek po roce dává..
Já myslela, jak jsou ty sušená mlíka, že některé obsahují tu bílkovinu z krav. mlíka či jak to napsat, ale už jsem v brožurce četla, že jsou i hypoalergenní..
A teď jsem ješte kukla na vzorek, co mi přišel l poštou - je to ta rýžová kaše, přidává se voda. Tak asi s tou pak začneme.
A ještě jsem četla v časopise, že prý nejlepší první kaše je dýňová..tak jestli máte někdo zkušenosti, tak písněte.

matysek
9. zář 2008

ahoj, mám 6,5 m starou holčičku a začínáme s mrkvičkou, dneska zkusíme přidat bramboru a tak cca týden - od té doby co jsme začali s příkrmem se mi budí v noci co dvě hodiny. Zkusíme dát dneska kaši, mám rýžovou od Nutrilonu, ale ćhtěla jsem se zeptat, jestli po kaši ještě mimčo dokojíte?

daluri
9. zář 2008

Holky,tak teď jsem se zaregistrovala na www.mojedite.cz a zároveň u hami, tak je to tam popsáno plus jiné rady.. tak se třeba mrkněte 😉

caira
9. zář 2008

holky kdyz delate prckum brambory, cim je mixujete? ja zkousela tycakem,ale to z toho bylo lepidlo, zkousela jsem je stouchat na jemno,ale stejne v tom byly kousicky a mala to nechtela, jak to neni jemne pyre tam mi to nesni..nevim jak ji naucit jist i trosku hrubejsi jidlo nez jen jemna pyre...poradi nekdo>?

krista
9. zář 2008

Matysek my jsme začly s příkrmama včera, dala jsem v poledne dvě lžičky mrkvičky, dokojila a večer kaši (taky rýžovou od Nutrilonu), kterou skoro vůbec nesnědla a příšerně se vztekala 😅 takže dokojit jsem musela, ale jestli ti jí hezky zpapká a už nebude chtít, tak bych nekojila 🙂

petronilla
9. zář 2008

caira,já brambory mixuju vždy s nějakou zeleninou,když je to moc husté,tak k tomu přidám koj.vodu a nakonec kapičku oliv.oleje.
jinak co se kaší týká,zkoušeli jsme dvakrát-poprvé malá baštila pěkně,ještě jsem ji dokojila,ale za 2 hodiny se probudia a chtěla zase kojit,no a předevčírem pokus č.2 a to vůbec už nechtěla ani lžičku,hrozně se u toho šklebila.
Má nejradši tu zeleninku,hlavně brokolici.
Jo a taky okusila už piškot-ukradla ho bráchovi u stolu 😅 a ten jí teda dost chutnal...než jsem jí ho vzala 🙂

gilotek
9. zář 2008

holky, my jsme dnes byli na 8.m kontrole a malej má při 70 cm 9.8 kg 🙂 TAkže piškoty aj máme zakázáno 😀

janinininka
9. zář 2008

jen ať hezky papá 😉
co se týče kašičky, tak já taky myslela, že když budeme papat, bude líp spinkat, a ono to je jedno, jeslti má kašičku nebo UM, spí blbě pořád, a to už spala docela hezky, ach jo. ale určitě jsou kašičky nemléčný kde není obsaženo žádné mléko..
my zítra papáme cuketu s brambůrkama, prý je to dobrý, nasládlý papá hezky musím říct, že jsem se toho bála a jede jí to víc než mlíčko teda 😀

kijonkova.k
9. zář 2008

Nám taky chutná cuketka s brabmůrkem,ještě jí budeme mít zítra a pak zkouším buď brokolici nebo č,řepu. 🙂 A z brambor mám taky vždycky lepidlo,takže je to lepší mixovat s něcím. 🙂