Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zuzkat1
18. čer 2011

@lucy222 co znamena maximalne kojene?

andelka
18. čer 2011

@lucy222 jo jo, taky jsem to tak dělala, ale to už právě jedl oběd a svačinu. Teď máme fajnou 3zrnnou kaši (oves, ječmen, špalda) 🙂 špaldovou mouku používám ráda celkově a ovesné vločky já miluju 🙂

lucy222
18. čer 2011

@zuzkat1 proste dokud ma co nejvic MM-u nas to znamena,ze nejlip zavest dokud je mala plne kojena... Po tom 6.mesici zacneme pridavat zeleninku apod. Nevim jak to lip vysvetlit a ani jak je to u deti na UM...

lucy222
18. čer 2011

@andelka vsak jo-jsme se bavily-nove poznatky... Ono treba to delame s muzem uplne blbe,ale patrame oba a snazime se...ted o tom byla i pidi informace v Betynce (koupila jsem ji kvuli tomu - mela jsem echo od zname 😅 ).
Jj,ovesne a spaldove vlocky...mnam 😵 ja spaldu neznala a koupila kvuli male,ale dobra... Pouzivas na neco i ryzovou moucku? Pry je dobra na zahusteni 😕

andelka
18. čer 2011

@lucy222 Betynku mám, asi jsem si nevšimla. Vyloženě rýžovou moučku ne, ale když jsem potřebovala zahustit třeba ovocné pyré, tak jsem udělaal kašičku z rýžové nebo kukuřičné krupičky od Nestlé. Možná je to to samý? 😅

zuzkat1
18. čer 2011

@lucy222 no lebo ja kojim este asi 10-12x za 24 hodin a to ma 17 mesiacov... papa prikrmy od 6,5 mesiaca ale kojenia nejak neubuda... takze ten pojem maximalne kojena som nie celkom pochopila🙂 asi si tym teda myslela ze ma este malo prikrmov alebo take nieco🙂

weri1
18. čer 2011

@zuzkat1 já taky kojím hodně často, i když má příkrmy, je to takovej "prsomil". Jsem ráda, že v tom nejsem sama 😉

lucy222
18. čer 2011

@andelka toz Ti nevim... 😒 mrkni-je to tam psane v dotazech...kdybys nenasla,tak najdu i stranku 😉 ale ja to mela vyhledane uz nejakou dobu pred Betynkou...to jen nez dam 1 lzicku,tak se jeste ujistuji... 🙂 ale stejne je to docela pokus ...
@zuzkat1 tak to netusim-ja to fakt resila na ten nas konkretni pripad,ze mala je plne kojena... 😉

Jdu se venovat muzi,tak kdyztak zitra.
Pa 🙂

zuzkat1
19. čer 2011

@weri1 moja je upna zavislacka..viac ako 3 hodiny nevydrzi bez mliecka...aj vonku ked sme dlho tak si pyta... a to jej beriem vzdy nieco aj na pitie aj na jedenie...ale ona po tych max. 3 hodinach pyta prsnik aj ked je napapana a pila vodicku.... aj vcera sme boli v auparkua potom na ihrisku a boli sme prec cca od 1nej do 6tej ... a uz som ju v auparku musela okolo 4tej nakojit lebo uz tam robila hrozny cirkus... a to aj papala aj vypila dost vodicky...

zuzkat1
19. čer 2011

@lucy222 ja som dala lepok okolo 7meho mesiaca teda dost skoro po zacati prikrmovania... ale to maximalne kojenie je dost vseobecny pojem, lebo niekto koji velmi casto dost dlho 😉

janinininka
19. čer 2011

holky poradte kájinka pořád bojkotuje jídlo sní tak dvě lžičky nechce prostě chce jen prso, mám třeba týden počkat nebo jí dávat pořád?

zuzkat1
19. čer 2011

@janinininka len jej davaj a 2 lyzicky su fajn...moja doteraz zje max. 10🙂 neboj rozpapa sa... ked zje 2 lyzicky tak ju pochval a nakoj ked este chce...

janinininka
19. čer 2011

jé to taky málo papáte že? já jí pak nakojím..nebo i před tím a to je asi chyba 😲

janinininka
19. čer 2011

ale asi se musí nejdřív naučit i s tou lžičkou pracovat, podle mě pořádně neví co s tím..a chválím pořád! 😵 😵

maminka787
19. čer 2011

ja zatial len dojcim, ale mam malo mlieka a preto musim maleho prikrmovat UM - konkretne bebou, ktoru mi odporucila lekarka. pomaly sa chystam aj na prikrmy vo forme zeleninky, kamoska mala tiez s tym problemy, mala jej to nechcela vobec jest - velmi sa s tym natrapili. zrazu jeden den to vsetko skoncilo a papanie bolo v pohode. mozno staci len pretrpiet to obdobie... vela stastia 🙂

andelka
19. čer 2011

jo jo, ten článek znám, četla jsem ho.
"Dopady zavedení lepku po 7. měsíci věku nejsou takto jednoznačně stanoveny, mírně zvýšené riziko celiakie může být podle některých odborníků dáno i jinými vlivy, např. větším množstvím lepku podávaným při zavádění lepku do stravy u starších kojenců."
Proto jsem nečekala extrémně dlouho, jen do 8měsíce a začínala malými dávkami. Protože přece jen, když se začíná později, může to člověka navést dávat lepku příliš mnoho, protože dítě už normálně jí. Příště začnu asi na konci toho 7měsíce. 🙂
spíš bych řekla, že obecně článek doporučuje začít dříve, rozhodně dříve než se doporučovalo dříve. Ale rozhodně varuje před příliš brzkým podáváním. Jen trošku pozdější zavedení jako problém nevidí.

sjussi
19. čer 2011

ja sem se minuly tyden ptala dr kdyz sme byli na kontrole a rikala sem ji ze sem cetla ze lepek je dobre zavadet mezi 4-7 mesicem a jak by mi to doporucila ona a rikala ze ona osobne doporucuje po tom půl roce 🙂

lucy222
19. čer 2011

@andelka
@sjussi je to stejně zajímavé jak se to postupem času mění...+pak ještě co dr.to názor....jako s očkováním 😒

zuzkat1
20. čer 2011

@andelka no neviem ani to neskore sa mi osobne nepozdava...mam znamu co kojila 8 mesiacov vylucne a lepok zaviedla az potom - obe deti maju celiakiu...

zuzkat1
20. čer 2011

@lucy222 clanok poznam... este kuk co som pisala andelke o jedno vyssie🙂

andelka
20. čer 2011

@zuzkat1 moje neteře měly lepek až od roka a celiakii nemají, i když v rodině je. Já myslím, že 100% se to ovlivnit nedá. Možná v tom hrálo roli delší výlučné kojení než obvykle a třeba ho pak dávala moc nebo často...jak se tam píše...kdoví.

zuzkat1
20. čer 2011

@andelka no ved je to individualne..oni napr nemaju v rodine celiakiu.. len tie deti... myslim ze nic netreba dat prilis skoro ale ani prilis neskoro

andelka
20. čer 2011

@zuzkat1 no právě. Kdyby člověk 100% věděl, že něčím co udělá dítě ochrání, ale není to tak...já se snažím o zlatou střední cestu, ani zbytečně brzo, ani pozdě.Ale třeba s těma kašema jsem se řídila spíš intuicí a prckem. A i jsem někde četla, že jsou pořádně stravitelné až od 8-9měs. a u nás to asi platilo.

zuzkat1
20. čer 2011

@andelka moja dostala kasu az ked mala asi 10 mesiacov mozno aj viac...nemyslim ze detom je take tazke jadla dobre pchat tak skoro... lepok je aj inde...

andelka
20. čer 2011

@zuzkat1 no já už potřebovala zavést večeři, tak se to nabízelo. 9měsíců mu bylo, napřed byly bezmléčné a po 3týdnech z UM. Na zavádění lepku jsou ty kaše ideální, ale zas se nemusí dávat samotné ale třeba jen do zeleniny nebo ovoce trocha. U nás byl problém, že rohlík, ani těstoviny nic takového nešlo dát, to by mi do pusy nedal, když to nebyla kašička. v tom věku kdy se má s lepkem začínat bojkotoval cokoli s hrudkama nebo kouskama.

marda
20. čer 2011

@andelka zdravim te....ctu ze ti maly bojkotoval kousky,u nas to same...nemas nejakou radu jak na to? 🙂

andelka
20. čer 2011

@marda mám, počkat 😀 prostě jsem začala zas úplně mixovat a tu mraženou mrkvičku, kterou jsem neměla rozmixovanou úplně najemno ale byly v ní trošku kousky, jsem zkusila dát asi za 14dní a už neprotestoval. Tak jsem mu postupně přidávala a teď jí normálně všechno. Přitom zuby od 8měsíců už čtyři měl, pak šest...prostě na to nebyl připravený.Nevím už přesně kolik mu bylo, ale vím, že jsem sresovala, protože jsem četla, že kolem 8měsíce už se nemá mixovat, že už mají děcka kousat a ten můj teda ani omylem. Takže se to zlomilo myslím kolem 10měsíce.

marda
20. čer 2011

@andelka no tak uvidime....ona mi to nekouse a posila to rovnou do krku a pak se dusi....a kdyz ji dam v prubehu dne maly kousicek neceho je schopna to mit v puse pul hodiny a nevi co s tim 😝

andelka
20. čer 2011

@marda tak, mrkla jsem se do deníčku a v 10měsících už měkké kousky zvládal, ale třeba křupku nebo rohlík ne, dusil se. Tak zkoušej, pod dohledem, ona na to přijde časem.